Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ

ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ 10 Νοε 2011 13:58 #1

  • theo (theo8170)
  • Το Άβαταρ του/της theo (theo8170)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας
Αφού σας συγχαρώ για το έργο που επιτελείτε, να θέσω και το πρώτο μου θέμα προς συζήτηση.

Αν προχωρήσω στην έκδοση μιας τραπεζικής επιταγής και σε περίπτωση χρεοκωπίας προχωρήσω σε κατάθεση του ποσού σε λογαριασμό συναλλάγματος( ευρώ) σε κάποια τράπεζα, είμαι καλυμμένος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ 10 Νοε 2011 14:31 #2

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
theo έγραψε:
Καλημέρα σας
Αφού σας συγχαρώ για το έργο που επιτελείτε, να θέσω και το πρώτο μου θέμα προς συζήτηση.

Αν προχωρήσω στην έκδοση μιας τραπεζικής επιταγής και σε περίπτωση χρεοκωπίας προχωρήσω σε κατάθεση του ποσού σε λογαριασμό συναλλάγματος( ευρώ) σε κάποια τράπεζα, είμαι καλυμμένος;

Αν πάρεις τραπεζική επιταγή στο σπίτι σου (αυτό δε λές?) και σε περίπτωση χρεοκοπίας της τράπεζας (που πήρες την επιταγη) πάς να τη καταθέσεις σε άλλη τράπεζα.. απλά η 1η τράπεζα δε θα έχει λεφτά να δώσει στη δεύτερη.. αρα καμία διαφορά στην ουσία με το να τα αφήσει σε ταμιευτήριο στην 1η.
Το τι θα γίνει με τους λογαριασμούς συναλλάγματος σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος έχει ξανασυζητηθεί.. το συμπέρασμα αν θυμάμαι καλά, είναι οτι είναι άγνωστο τι θα συμβεί.. Ο παπαδήμος θα νομοθετεί νύχτα εκείνες τις μέρες.. και δε θα αφήσουν να χαθεί συνάλλαγμα έτσι εύκολα..
Γνώμη μου είναι οτι οσα λεφτά βρίσκονται εντός της χώρας στην περιπτωση αλλαγής νομίσματος θα κοιτάξουν να βρούν τρόπο να τα αλλάξουν.
Τελευταία διόρθωση: 10 Νοε 2011 15:18 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theo (theo8170)
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.044 δευτερόλεπτα