Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν.

Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 00:52 #1

  • kostas1975
  • Το Άβαταρ του/της kostas1975
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Αγαπητέ tsig (Συνάδελφε) καταρχήν να σου δώσω συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο και πάνω από όλα ενημερωτικό site. Το τελευταίο πάλι χρονικό διάστημα μας απασχολεί έντονα το περι πτώχευσης της χώρας μας.
Το σενάριο λίγο πολύ γνωστό χρεωκοπία και επιστροφή στις δραχμές. Σύμφωνα με τον κύριο Β. Μινχάου (οικονομολόγος) εάν μια χώρα χρεοκοπήσει, θα αναγκαστή παρ' όλο που κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται στις ευρωπαϊκές συνθήκες σε έξοδο απο το ευρώ.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε περίπτωση που συμβεί αυτό το σενάριο εάν τα χρήματά μας τα καταθέσουμε σε μια ξένη χώρα Π.Χ Κύπρος υπάρχει κάποιος κίνδυνος που πρέπει να προσέξουμε;
Και δεύτερον η Κοπέλα μου δεν έχει φορολογική δήλωση για να μπορέσει να παεί τα χρήματά της στην Κύπρο υπάρχει κάποιος τρόπος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 10:10 #2

  • Σ.Δ.Ο.Ε
  • Το Άβαταρ του/της Σ.Δ.Ο.Ε
Κ.Κωστα πως εχει τοσα χρηματα η κοπελα σας για να την ψαχνει για εξωτερικο χωρις φορολογικη δηλωση?ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ !!Παρακαλω να περασει απο τον τοπικο Δ.Ο.Υ σας για ελεγχο!Υ.Γ Τις δραχμες και την υποτιμηση -40% δεν την γλυτωνετε .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 13:08 #3

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
μπορει να τα έχει κληρονομησει ή μπορει να ειναι γονικη δωρεα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 15:23 #4

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
www.protothema.gr/economy/article/?aid=91697 καποιοι λεγαν με τις δραχμες ηταν καλυτερα ,συντομα η ευχη τους θα πραγματοποιηθει και ξαφνικα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 20:03 #5

  • Κωνσταντίνος (dinaras)
  • Το Άβαταρ του/της Κωνσταντίνος (dinaras)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 91
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (5)
Τώρα πρόσεξα ότι υπάρχουν 200 επισκέπτες ταυτόχρονα στη σελίδα του tsig; Είναι εντυπωσιακό νούμερο να ισχύει, που γιατί να μην ισχύει δηλαδή. Το λέω για να τονίσω πώς ότι λέμε και γράφουμε διαμορφώνει ψυχολογία στους επισκέπτες της ιστοσελίδας και γενικότερα στον Ελληνικό πληθυσμό. Πράγματι το είδα κι εγώ αυτό το άρθρο και δεν θέλησα να το σχολιάσω πρώτος. Κρατάω το εξής απόσπασμα, από το άρθρο που παρέθεσε ο φίλος "Ανώνυμος":

Όσον αφορά τώρα στο γιατί είναι αναπόφευκτη μια τέτοια εξέλιξη, το άρθρο επικαλείται τα απλά... μαθηματικά: λέει πως η αρχική συμφωνία (του περασμένου Μαΐου) μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και της Τρόικας, για μια τριετή περίοδο σύγκλισης, οδηγεί σε «καταστροφή» τον ισολογισμό της Ελλάδας. Η ωρίμανση των ελληνικών χρεών σημαίνει πως ο μόνος τρόπος αποπληρωμής τους, από τη στιγμή που η ελληνική οικονομία στενάζει υπό το βάρος των μέτρων λιτότητας και δεν παράγει πλούτο, είναι μέσω νέων δανείων από την ΕΕ και το ΔΝΤ.

Την ίδια ώρα, η ΕΚΤ εξακολουθεί να αποτελεί τη μόνη πηγή ρευστότητας για τις ελληνικές τράπεζες. Αυτό σημαίνει πως το κόστος εξυπηρέτησης των ελληνικών χρεών πολλαπλασιάζεται μήνα με το μήνα. Χαρακτηριστικά, ο αρθρογράφος λέει πως, αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, είναι σαν να δανείζεται ένας ιδιώτης από τοκογλύφους της Μαφίας, για να αποπληρώσει ένα δάνειο που πήρε από τη γιαγιά του!!! Την ίδια ώρα, το έλλειμμα καλπάζει σε μη διαχειρίσιμα επίπεδα.


Είμαι μόνο εγώ ή πιστεύετε και εσείς μαζί μου ότι μπαίνουμε σιγά σιγά στο ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΣΠΙΡΑΛ που λέγαμε τόσο καιρό; :unsure:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 23 Νοε 2010 22:39 #6

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Υπάρχει και η λύση να αγοράσει μέρος του χρέους η ΕΚΤ τυπώνοντας Ευρώ, όπως κάνει η κεντρική τράπεζα των ΗΠΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 24 Νοε 2010 19:49 #7

  • FU
  • Το Άβαταρ του/της FU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (3)
Tagaras έγραψε:
μπορει να τα έχει κληρονομησει ή μπορει να ειναι γονικη δωρεα
Πάλι τα δηλώνεις στην Εφορία και χρειάζεσαι ΑΦΜ - εκκαθαριστικό για ν' ανοίξεις λογαριασμό όχι μόνο στην Κύπρο αλλά και σε άλλες χώρες.
Τελευταία διόρθωση: 24 Νοε 2010 19:51 από FU.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 24 Νοε 2010 20:22 #8

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
ειναι προαιρετικη η δήλωση καταθεσεων στην εφορια

επισης το εκκαθαριστικο δεν ειναι απαραίτητο για να ανοιξεις λογαριασμο είτε στην κύπρο είτε σε καποια άλλη χώρα

θα σε παρακαλουσα να μην διαδιδεις ανακριβιες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τα προβλήματα Ξαναήρθαν. 25 Νοε 2010 02:47 #9

  • Κωνσταντίνος (dinaras)
  • Το Άβαταρ του/της Κωνσταντίνος (dinaras)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 91
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (5)
Είχα ανοίξει λογαριασμό στην Κύπρο πριν από 2 χρόνια και δεν χρειάστηκε εκκαθαριστικό. Νομίζω μου ζήτησαν όμως κάποιο αποδεικτικό (έγγραφο) της ταχυδρομικής μου διεύθυνσης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα