Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 00:42 #595

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Μας κουράσατε έγραψε:
dorothea έγραψε:
Nομιζω ειναι κουραστικο να διαβαζεις ανουσιες θεωριες και επιθεσεις απο ενα μελος στο αλλο.Το θεμα του topic ειναι ξεκαθαρο .. εαν θελει ο ενας να βριζει το αλλον ας ανοιξει εναν αλλο τιτλο.... Θα πρεπει να γραφουμε μονο comments πως μπορουμε να προστατευτουμε απο την προσπαθεια για την φορολογηση των καταθεσεων ... κλπ ..

Προσπάθησε Δωροθέα τότε να τους κένεις εσύ να μην κοκοριάζουν. Πώς? Θέσε ερωτήματα. Για παράδειγμα:

Προς Σταμάτη:

Από 26 Σεπ που ξεκίνησε το συγκεκριμένο νήμα, 2 μήνες τώρα, διαλαλείς ότι θα σταλθεί σίγουρα το ραβασάκι.

Που είναι Σταμάτη??? Θα το στείλουν τελικά ή όχι??? Και γιατί μέχρι τώρα δεν το έστειλαν???
Και πάνω απ' όλα τι έγιναν οι δηλώσεις στα κανάλια, που ανά διαστήματα έλεγαν αποστέλλονται αύριο τα ραβασάκια,
και πέρασαν 2 μήνες με τα αύριο.
Έχεις πληροφορίες ή όχι. Μη μας λες άσχετα θέματα με το νήμα.

Προς makper

Εσύ κινείσαι στο ότι δε θα σταλθεί. Αν σταλθεί λες τότε θα πούμε τις λύσεις. Όχι, τώρα πες τες μας. Τώρα. Και αχρείαστες ας είναι.
Το νημα λέει τσεκούρι, πώς θα το αποφύγουμε.
Για παράδειγμα, εδώ στα κανάλια μας έδειξαν κ τη φόρμα του ραβασάκι τι περίπου θα γράφει.
Πες ότι μου ήρθε εμένα, τι κάνω?

Προς Δωροθέα.

Θέσε ερωτήσεις, κ όταν βλέπεις ότι ξεφεύγει το νήμα, ακόμα περισσότερες ερωτήσεις

Μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις σε ποια παραθεσή μου έχω δηλώσει οτι ξέρω ή ειμαι σίγουρος οτι θα έρθει το ραβασάκι;;;
Η πρώτη μου αναρτηση σχετικά με το θέμα έγινε στις 5/10 και αλλη μια την ιδια ημέρα οπου έδωσα ότι νομους ήξερα απο δική μου υπόθεση με την εφορία παλαιότερα . Επισης εδωσα και το σχετικό έντυπο που έπρεπε να συμπληρώσω . Κοιταξε τα και μονος σου .
Αυτά από εμένα .
Τελευταία διόρθωση: 28 Νοε 2012 00:53 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 01:31 #596

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Φιλε "μας κουράσατε", εγώ δεν σας έχω πει ότι δεν θα σταλούν. Δεν έχω inside πληροφορίες για να ξέρω ακριβώς τι θα γίνει. Αύριο μπορεί να ξυπνήσει ένας μλκας να τρέξει ένα query σε μια βάση δεδομένων, να βγάλει κάτι χιλιάδες άσχετα ονόματα και να στείλει ειδοποιητήρια. Εγώ και άλλος ένας φίλος ξέρουμε (επειδή έχουμε στην παρέα και Δ.Υ) τι μπάχαλο επικρατεί στο ΥΠΟΙΚ, ότι και αυτή η ηγεσία έχει τη λογική κατσαπλιά που έχουν όλοι όσοι πέρασαν από εκεί. Απλά επειδή έχουν κόψει τον κώλο (μισθολογικά) στους Δ.Υ δεν έχουν όρεξη για τρεχάματα, γι αυτό δεν γίνεται σχεδόν τίποτα, εισπρακτικά εννοώ. Γι' αυτό και θέλουν να προσλάβουν ιδιώτες φοροεισπράκτορες, είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί για όλους μας.

-Εγώ σας έγραψα να περιμένετε να σταλούν, να δούμε τι θα γράφουν και μετά βλέπουμε. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα να το συζητάμε πριν συμβεί. Αυτό που έγραψα επίσης ότι έχει παρατηρηθεί ότι διεξάγεται μια πλύση εγκεφάλου Γκεμπελικού τύπου από τα έντυπα και ηλεκτρονικά ΜΜΕ. Και δεν τα λέω μόνο εγώ. Το θέμα είναι ότι τα λέει όλη η αντιπολίτευση, Καμμένος, Σύριζα, ΚΚΕ κτλ. Τι να κάνουμε, είναι προφανές ότι δεν μασάει άχυρο ο κόσμος. Πρώτα αρχίζουν οι φήμες, μετά οι πληροφορίες, μετά σπέρνουν την καταστροφή και τον πανικό και στο τέλος έρχεται η περαίωση:

Νέο φορο-ποινολόγιο και συγχωροχάρτι στους αμελείς

Θα βγούν για να μαζέψουν ότι μαζέψουν και μετά έχει ο Θεός. Το αγγούρι στο βάθος δεν είναι τα ραβασάκια αλλά το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο, το οποίο πρέπει να σαμποταριστεί με όποιο τρόπο γίνεται. Δηλαδή η βάση που θα περιέχει το πόσα μετρητά έχουμε στην άκρη, για να το πω λιανά. Οι λόγοι είναι προφανείς, δεν χρειάζεται να πω παραπάνω:

Συνελήφθη 35χρονος που κατείχε προσωπικά στοιχεία εννέα εκατομμυρίων πολιτών

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι να μην ξανοίγεστε γενικά σε τόπους που δεν είναι πριβέ, δηλαδή που μπορεί να μπαίνει ο κάθε χαφιές και να διαβάζει και να του δίνουμε και ιδέες. Απλά σας λέω ότι δεν μπορούν να διαχειριστούν το θέμα να βγάλουν κάτι δεκάδες χιλιάδες φορολογούμενους φοροφυγάδες. Και δεν έχουν τους ανθρώπινους πόρους για αυτό και έχει και τεράστιο πολιτικό κόστος και θα το αποφύγουν πάση θυσία.. Θα κοιτάξουν να μας τα πάρουν με πλάγιους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι ο νέος φόρος ακινήτων, που θα μοιραστεί εισπρακτικά σε όλους μας.

Παίδες αυτά είχα να σας πω για το θέμα αυτό, όλη η συμμορία του € ποντάρει στην αφαίμαξη μας για ένα ακόμη χρόνο αλλά η κυβέρνηση είναι ήδη με δεκανίκια και δεν θα αντέξει πολλά. Στην πρώτη στραβή θα πέσει και μετά ξέρετε την συνέχεια. Τσιπροκαμμένοι, δραχμή κτλ. κτλ. Να μην πολυλογώ άλλο.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 28 Νοε 2012 01:33 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 01:52 #597

  • ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 106
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2 (-28)
ΕΧΕΤΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΣΑΣ. Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ;) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΗ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΡΙΝΟΜΕ ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 10:20 #598

  • Μας κουράσατε
  • Το Άβαταρ του/της Μας κουράσατε
[/quote]

Μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις σε ποια παραθεσή μου έχω δηλώσει οτι ξέρω ή ειμαι σίγουρος οτι θα έρθει το ραβασάκι;;;
Η πρώτη μου αναρτηση σχετικά με το θέμα έγινε στις 5/10 και αλλη μια την ιδια ημέρα οπου έδωσα ότι νομους ήξερα απο δική μου υπόθεση με την εφορία παλαιότερα . Επισης εδωσα και το σχετικό έντυπο που έπρεπε να συμπληρώσω . Κοιταξε τα και μονος σου .
Αυτά από εμένα .[/quote]
Από 26 Σεπ που ξεκίνησε το συγκεκριμένο νήμα, 2 μήνες τώρα, διαλαλείς ότι θα σταλθεί σίγουρα το ραβασάκι.

Καλημέρα Σταμάτη. Αφού λοιπόν δεν έχεις πει τίποτα στο παρελθόν, αλλά όμως δεν έδωσες μια προσωπική εκτίμηση.
Όπως συνηθίζεις να κάνεις με ορολογίες του arbitrage.
Εσύ τι πιστεύεις? Υποθετικλα Σταμάτη. Θα το στείλουν τελικά ή όχι το ραβασάκι??? Και γιατί μέχρι τώρα δεν το έστειλαν???
Και πάνω απ' όλα τι έγιναν οι δηλώσεις στα κανάλια, που ανά διαστήματα έλεγαν αποστέλλονται αύριο τα ραβασάκια,
και πέρασαν 2 μήνες με τα αύριο.
Ποιες οι απόψεις περί αυτού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 11:54 #599

  • forofygas
  • Το Άβαταρ του/της forofygas
Τώρα που υποτίθεται έπεσαν οι υπογραφές για την σωτηρία της Ελλάδας θα σταματήσουν για ένα διάστημα, μέχρι το επόμενο χουνέρι. Που δεν θα αργήσει :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 12:48 #600

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
Τελικα στειλανε επιστολες οπως δημοσιευτηκε ή οχι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 13:02 #601

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Μας κουράσατε έγραψε:

Μπορείς να με βοηθήσεις να μου πεις σε ποια παραθεσή μου έχω δηλώσει οτι ξέρω ή ειμαι σίγουρος οτι θα έρθει το ραβασάκι;;;
Η πρώτη μου αναρτηση σχετικά με το θέμα έγινε στις 5/10 και αλλη μια την ιδια ημέρα οπου έδωσα ότι νομους ήξερα απο δική μου υπόθεση με την εφορία παλαιότερα . Επισης εδωσα και το σχετικό έντυπο που έπρεπε να συμπληρώσω . Κοιταξε τα και μονος σου .
Αυτά από εμένα .[/quote]
Από 26 Σεπ που ξεκίνησε το συγκεκριμένο νήμα, 2 μήνες τώρα, διαλαλείς ότι θα σταλθεί σίγουρα το ραβασάκι.

Καλημέρα Σταμάτη. Αφού λοιπόν δεν έχεις πει τίποτα στο παρελθόν, αλλά όμως δεν έδωσες μια προσωπική εκτίμηση.
Όπως συνηθίζεις να κάνεις με ορολογίες του arbitrage.
Εσύ τι πιστεύεις? Υποθετικλα Σταμάτη. Θα το στείλουν τελικά ή όχι το ραβασάκι??? Και γιατί μέχρι τώρα δεν το έστειλαν???
Και πάνω απ' όλα τι έγιναν οι δηλώσεις στα κανάλια, που ανά διαστήματα έλεγαν αποστέλλονται αύριο τα ραβασάκια,
και πέρασαν 2 μήνες με τα αύριο.
Ποιες οι απόψεις περί αυτού.[/quote]
H γνώμη μου είναι η ίδια και παραμένει η ίδια και την έχω πει σε πολλούς φίλους εδω και μπορείτε να την δείτε σε προηγούμενα post .
1. Eχει το κράτος μεγάλη αναγκη από έσοδα .
2. Θα κάνει τα πάντα για να φορολογήσει ότι κουνιέται και μπορεί να το φορολογήσει . ( Βλέπε ΕΤΗΔΗΕ φορολογουν και δυαρια ανέργων χαληλοσυνταξιούχων)
3. Τα εμβάσματα είναι εύκολο να ελεγχθουν μεσω ΤτΕ. Άρα έχουν βάση δεδομένων.
4. Κανουν ελέγχους πρώτα γρήγορους και οταν υπάρχει μεγάλη απόκληση θα στείλουν σημείωμα για να σου δωσουν την ευκαιρία να διακιολογήσεις.
5. Τα εμβάσματα πάνω από 100k πάντα απο το 2009 ηταν κοκκινα δηλαδη σημειώνονταν .
6. Ο έλεγχος αφορά όχι το αν και που κατάθεσες χρήματα αλλά την προέλευση των κεφαλαίων που κατέθεσες.( Δηλαδή και καταθέσεις εσωτερικού )
7. Αποψή μου ειναι οτι θα δωσουν ευκαιρία για συμπληρωματική δήλωση , μιας και υπάρχει ο νόμος από πέρυσι και μπορεί να πάρει παράταση .
8.Βεβαιότητα και σιγουριά δεν έχω ποτέ αλλά όποτε η ΓΓΠΣ ανακοινώνει οτι έχει στήλει κάτι αυτό έρχετε αργά ή γρήγορα.

Πριν μια δεκαετία είχε γίνει ολόκληρη φασαρία για την προέλευση κεφαλαίων από το εξωτερικό , εισαγωγή συναλάγματος παρακτιες εταιρίες κτλ . Τότε είχε περάσει στα ψιλά , όπως λένε , εκείνη την εποχή λοιπόν κλήθηκαν πολλοί άνθρωποι που έκαναν εισαγωγή συναλάγματος από το εξωτερικό να αποδείξουν οτι δεν ειναι ελέφαντες , μερικοί ήταν βέβαια , τότε λοιπόν είχα λάβει ακι εγώ ραβασάκι όχι απο την ΓΓΠΣ όπως γίνεται σήμερα αλλά από τον έφορα της γειτονιάς . Αντιμετώπισα μια κατάσταση η οποία δεν μαζευόταν με τίποτα αναγκάστηκα να πάω σε ειδικό για τα θέματα αυτά και όχι απλό φοροτεχνικό . Μου έδωσε κάποιες λύσεις αυτές περιέγραψα τίποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο . Καλημέρες σε όλους , και σε αυτούς που μας περνούν γεναιές 14 .
Τελευταία διόρθωση: 28 Νοε 2012 13:08 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 28 Νοε 2012 13:28 #602

  • cool
  • Το Άβαταρ του/της cool
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Μας κουράσατε έγραψε:

2. Θα κάνει τα πάντα για να φορολογήσει ότι κουνιέται και μπορεί να το φορολογήσει . .


αυτο ειναι το μονο σιγουρο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τσεκούρι 40% στους φοροφυγάδες 01 Δεκ 2012 13:18 #603

  • Ετοιμοπόλεμος
  • Το Άβαταρ του/της Ετοιμοπόλεμος
www.enikos.gr/economy/101282,Nea_lista_m...000_forofygades.html

Είχα συνηθίσει πια να ακούω και μια απειλή ανά 3 μέρες για το περήφανο ραβασάκι.
Μα τελευταία σιγή ιχθύος, και τώρα ήταν που ανησυχούσα.
Όταν δεν το διαλαλούν προβληματίζομαι.
Μα να που πρωί πρωί σήμερα με καθησύχασε ο Χατζηνικολάου......
Έστειλε την απειλή, την ίδια που έστειλε και στις 26 Σετ από τον eniko

Το Σαββατοκύριακο μου προβλέπεται καθησυχαστικό και όμορφο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα