Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.....

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 01:31 #154

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Το να καθόμαστε και να ασχολούμαστε με πληροφορίες ενός δημοσιογράφου που έχει ανήξει βεντέτα με την εθνική για ευνόητους λόγους και έχει φάει δύο μυνήσεις την μία δε απο τους εργαζόμενους της εθνκής και την άλλη από την διοικηση της εθνικής και που ο ίδιος παραδέχεται οτι έκανε λάθος . ( Λαθος στο λάθος ειναι ή μαλακία ή εσκεμένο ) μας πάει σε λανθασμένα μονοπάτια . Αρα λέτε οτι θα τινάξουν τα πάντα στον αερα για να κουρέψουν το 3% των καταθέσεων ;;; Ποσο λογική έχει κατα την γνώμη σας;;; Και αν πάρουμε σαν σοβαρό το δημοσιευμα θα κουρέψουν το 35% του 3% των συνολικών καταθέσεων;;; Για να κερδίσουν τι;;; Το έχω ξαναγράψει πρέπει να φιλτράρουμε καλά τι διαβάζουμε και απο ποιούς;;; Ερασιτεχνισμοί και λάθη στις μέρες αυτές δεν επιτρέπονται νομίζω . :laugh: :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 01:59 #155

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Προσωπικά έχω εκθέσει τον προβληματισμό μου και δίνω συνδέσμους με το θέμα προς προβληματισμό και συζήτηση, αλλά δεν βλέπω ενδιαφέρον...
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουλ 2013 01:59 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 02:05 #156

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Η απάντηση ΔΗΜΗΤΡΗ ειναι απλή και έχει δοθεί απο εμένα παραπάνω νομίζω . Οταν λέω για το 3% των καταθετών νομίζω καταλαβαίνεις γιοατί υπάρχει χαμηλή ζήτητση στην συζήτηση . Κουρεμα του 35% του 3% ;;; Μονο κανένα σοκαριστικό πρωτοσέλιδο καμια εφημερίδας που θα τσιμπήσει 3000 φύλλα ενδιαφέρει . :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 02:44 #157

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Το έχω ξαναγράψει, αλλά δεν έχει δώσει κανείς σημασία:

Είσαι Έλληνας με 250.000 στην άκρη.
Τις βάζεις στην τράπεζα, παίρνεις (π.χ.) 4% μικτό, μετά το φόρο και τις αλληλεγγύες 3,2% καθαρό.
Τσεπώνεις δηλαδή ένα οχταράκι το χρόνο.

Είσαι Γερμανός/Ολλανδός/Φιλανδός/Ελβετός/Λουξεμβουργιάνος/Αυστριακός με 250.000 στην άκρη.
Τα βάζεις στην τράπεζα, και παίρνεις 0,5% το χρόνο, ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση.
Δηλαδή 1.250 το χρόνο, καθαρό ένα χιλιαρικάκι.

Προφανώς, ο Έλληνας είναι ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ από όλους αυτούς αυτούς τους άλλους.
Γιατί έχει καταφέρει να αποσπά από το σύστημα περίπου 6-8 φορές παραπάνω τόκο από τον Γερμανό/Ολλανδό/Φιλανδό/Ελβετό/Λουξεμβουργιάνο/Αυστριακό κλπ.
Και αυτό συνεχίζεται για 4ο χρόνο τώρα...

Εσείς τι λέτε, θα τον αφήσουν για πολύ ακόμα τον τετραπέρατο Έλληνα να βγάζει παραπάνω από τους άλλους όλους? Και για πόσο?

Προσπαθούν να του τα μειώσουν (με φόρους, χαράτσια κλπ) και γι' αυτό (εκτός των άλλων λόγων) μέσα στα 4 χρόνια οι "καταθέσεις" των Ελλήνων από 270 δις έχουν πάει 150-160. Αλλά προφανώς, αυτό δε φτάνει.

Οπότε ποιο λέτε να είναι το επόμανο βήμα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 10:49 #158

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Η απάντηση ΔΗΜΗΤΡΗ ειναι απλή και έχει δοθεί απο εμένα παραπάνω νομίζω . Οταν λέω για το 3% των καταθετών νομίζω καταλαβαίνεις γιοατί υπάρχει χαμηλή ζήτητση στην συζήτηση . Κουρεμα του 35% του 3% ;;; Μονο κανένα σοκαριστικό πρωτοσέλιδο καμια εφημερίδας που θα τσιμπήσει 3000 φύλλα ενδιαφέρει . :)

Καθώς για κάποιες μέρες δεν παρακολουθούσα, να ρωτήσω ποιοι είναι το 3%; :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 11:25 #159

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Voukes έγραψε:
...να ρωτήσω ποιοι είναι το 3%;
Υποθέτω πως ο συναγωνιστής Σταμάτης εννοεί το 3% των καταθετών που έχουν καταθέσεις άνω των 100k.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουλ 2013 11:27 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 09 Ιουλ 2013 21:08 #160

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
ευχαριστώ soto
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 10 Ιουλ 2013 15:53 #161

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε λογαριασμό μας του εξωτερικού, αφήνοντας όσο γίνεται λιγότερα "ίχνη";
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 10 Ιουλ 2013 16:25 #162

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
Voukes έγραψε:
Γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε λογαριασμό μας του εξωτερικού, αφήνοντας όσο γίνεται λιγότερα "ίχνη";
Με το γνωστό είδος εμβάσματος:
"Μετρητά στην τσέπη".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα