Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 10 Φεβ 2014 02:05 #28

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Δεν δουλεύει το πόσα έβγαλες έξω, αρα πάρε ενα 10% και φέρε μας τα και γρήγορα. Πρέπει να έχουν εικόνα το πόσα υπάρχουν ήδη έξω. Απο αυτά που βγήκαν αρκετά έχουν φαγωθεί, επενδυθεί, χαθεί, επιστρέψει, η Ελβετία δεν συνεργάζεται, με μόνο οτι υπάρχει στην Ε.Ε δεν γίνεται δουλειά, τα χοντρά λεφτα είναι εκτός Ε.Ε ήδη. Αρα δεν λειτουργεί το μοντέλο. Φορος ακινήτων είναι το μονο ρεαλιστικό σενάριο.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 10 Φεβ 2014 02:05 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 10 Φεβ 2014 18:01 #29

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
makper έγραψε:
Δεν δουλεύει το πόσα έβγαλες έξω, αρα πάρε ενα 10% και φέρε μας τα και γρήγορα. Πρέπει να έχουν εικόνα το πόσα υπάρχουν ήδη έξω. Απο αυτά που βγήκαν αρκετά έχουν φαγωθεί, επενδυθεί, χαθεί, επιστρέψει, η Ελβετία δεν συνεργάζεται, με μόνο οτι υπάρχει στην Ε.Ε δεν γίνεται δουλειά, τα χοντρά λεφτα είναι εκτός Ε.Ε ήδη. Αρα δεν λειτουργεί το μοντέλο. Φορος ακινήτων είναι το μονο ρεαλιστικό σενάριο.

Καλα τον φορο ακινητων μας τον εχουνε ήδη φορεσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 18 Φεβ 2014 04:26 #30

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
...αυτό που επενδύουν τώρα, αν έχεις προσέξει, είναι η καλύτερη εφαρμογή των ήδη υπαρχόντων φόρων
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 11:59 #31

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Πριν 10-12 μέρες κάποιος μου έβαλε στην ΕΤΕ 13k (περίπου - ταμιευτήριο).
Αποφάσισα να τα τραβήξω λίγα-λίγα από ΑΤΜ (το όριο της ΕΤΕ είναι 1.200/μέρα και τη νύχτα πέφτει στα 500 για λόγους "ασφαλείας" λένε) και έτσι κάθε φορά που πέρναγα από ΕΤΕ τσίμπαγα ένα 1200ρι. Σχεδόν κάθε μέρα γινόταν αυτό, το έκανα για 5-6 μέρες.

Σήμερα Κυριακή πέρασα από ΕΤΕ (13:00 ώρα περίπου), και το ΑΤΜ μου είπε "τζιζ" στην ανάληψη των 1.200.
Πήγα στο δίπλα ΑΤΜ (έχει δυο το κατάστημα απ' έξω). Τζιζ επίσης.
Άλλαξα το ποσό (ζήτησα 800) και μου τα έδωσε.
Αργότερα πήρα τηλέφωνο στο 181818 της ΕΤΕ: -"Έτσι κι έτσι. Τι συμβαίνει?"
Δώστε αρ. κάρτας, έλεγχος στοιχείων τηλεφωνικά για ταυτοποίηση κλπ, και στο τέλος -"Βλέπω πως έχετε κάνει διαδοχικές αναλήψεις, κάθε μέρα από 1.200 ευρώ. Το σύστημα σταμάτησε να σας δίνει για λόγους ασφαλείας. Πάρτε τηλέφωνο στο [μου έδωσε ένα νούμερο που αρχίζει από 210-95...] να σας πουν.
Πήρα. Ο τύπος δεν ήξερε να μου πει τίποτα, πέρα από το ότι δεν έχει μπλοκαριστεί η cashcard μου από το σύστημα.
-"Τότε γιατί δεν μου έδωσε τα 1.200 μέρα μεσημέρι?"
-"Δεν ξέρω τι να σας πω, πάρτε στην εξυπηρέτηση πελατών (το 181818) να σας πουν".
-"Μα αυτοί μου έδωσαν το δικό σας τηλέφωνο. Τους έχω πάρει ήδη".
-"Δεν ξέρω".

Τα παράτησα τελικά, γιατί ήμουν σε ξένο σπίτι και είχε έρθει και η ώρα του φαγητού, αλλά είπα να το γράψω εδώ το περιστατικό.

Στην ερώτηση του θέματος:
"Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?"
η από μέρους μου απάντηση είναι:

-Από το ότι κάποια μέρα οι τράπεζες δεν θα δίνουν πια λεφτά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 15:48 #32

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Πριν 10-12 μέρες κάποιος μου έβαλε στην ΕΤΕ 13k (περίπου - ταμιευτήριο).
Αποφάσισα να τα τραβήξω λίγα-λίγα από ΑΤΜ (το όριο της ΕΤΕ είναι 1.200/μέρα και τη νύχτα πέφτει στα 500 για λόγους "ασφαλείας" λένε) και έτσι κάθε φορά που πέρναγα από ΕΤΕ τσίμπαγα ένα 1200ρι. Σχεδόν κάθε μέρα γινόταν αυτό, το έκανα για 5-6 μέρες.

Σήμερα Κυριακή πέρασα από ΕΤΕ (13:00 ώρα περίπου), και το ΑΤΜ μου είπε "τζιζ" στην ανάληψη των 1.200.
Πήγα στο δίπλα ΑΤΜ (έχει δυο το κατάστημα απ' έξω). Τζιζ επίσης.
Άλλαξα το ποσό (ζήτησα 800) και μου τα έδωσε.
Αργότερα πήρα τηλέφωνο στο 181818 της ΕΤΕ: -"Έτσι κι έτσι. Τι συμβαίνει?"
Δώστε αρ. κάρτας, έλεγχος στοιχείων τηλεφωνικά για ταυτοποίηση κλπ, και στο τέλος -"Βλέπω πως έχετε κάνει διαδοχικές αναλήψεις, κάθε μέρα από 1.200 ευρώ. Το σύστημα σταμάτησε να σας δίνει για λόγους ασφαλείας. Πάρτε τηλέφωνο στο [μου έδωσε ένα νούμερο που αρχίζει από 210-95...] να σας πουν.
Πήρα. Ο τύπος δεν ήξερε να μου πει τίποτα, πέρα από το ότι δεν έχει μπλοκαριστεί η cashcard μου από το σύστημα.
-"Τότε γιατί δεν μου έδωσε τα 1.200 μέρα μεσημέρι?"
-"Δεν ξέρω τι να σας πω, πάρτε στην εξυπηρέτηση πελατών (το 181818) να σας πουν".
-"Μα αυτοί μου έδωσαν το δικό σας τηλέφωνο. Τους έχω πάρει ήδη".
-"Δεν ξέρω".

Τα παράτησα τελικά, γιατί ήμουν σε ξένο σπίτι και είχε έρθει και η ώρα του φαγητού, αλλά είπα να το γράψω εδώ το περιστατικό.

Στην ερώτηση του θέματος:
"Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?"
η από μέρους μου απάντηση είναι:

-Από το ότι κάποια μέρα οι τράπεζες δεν θα δίνουν πια λεφτά.

Λιγα σχολια σχετικα με την ιδιοτυπη - ιθαγενη ''φυλη'' της ΕΤΕ :

1) Εαν αν η καταθεση στον λογαριασμο σου συνεβαινε Παρασκευη μεσημερι, χρηματα θα μπορουσες να τραβηξεις απο ΑΤΜ
στην καλυτερη περιπτωση απο Δευτερα και βαλε...
2)Στην ΕΤΕ οι υπαλληλοι δεν ειναι λιγιοι...θα ελεγα οτι περισσευουν και καποιες φορες χρησιμευουν στο να βγαζουν φωτοτυπιες και μονο.
Οταν ομως τους απευθυνεις ενα ερωτημα ολιγον συνθετο, σε στελνουν στον Διευθυντη , καθοτι ο Υποδιευθυντης ειναι μονιμα
απασχολημενος.
3)Το ιδιο φροντιζουν επιμελως να σε ταλαιπωρισουν για τελικη εγκριση/υπογραφη απο τον Διευθυντη εαν τους δηλωσεις οτι θα κανεις ολικη
αναληψη 'η οτι δεν κανεις κεφι την Τραπεζα τους !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2014 15:55 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 19:16 #33

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
-Βλέπω πως έχετε κάνει διαδοχικές αναλήψεις, κάθε μέρα από 1.200 ευρώ. Το σύστημα σταμάτησε να σας δίνει για λόγους ασφαλείας. Πάρτε τηλέφωνο στο [μου έδωσε ένα νούμερο που αρχίζει από 210-95...] να σας πουν.


ΕΤΕ: Δηλαδή, πήγες να μας την κάνεις στα μουλωχτά ε; Να πάρεις το παραδάκι στο χέρι. Να σηκώσεις τα λεφτά ΣΟΥ από την τράπεζα ΜΑΣ χωρίς να προλάβουμε να σε καρφώσουμε στην εφορία ε; Πάρε ένα πάγωμα στον λογαριασμό σου για να μάθεις :laugh:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2014 20:01 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 20:19 #34

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
-Βλέπω πως έχετε κάνει διαδοχικές αναλήψεις, κάθε μέρα από 1.200 ευρώ. Το σύστημα σταμάτησε να σας δίνει για λόγους ασφαλείας. Πάρτε τηλέφωνο στο [μου έδωσε ένα νούμερο που αρχίζει από 210-95...] να σας πουν.


ΕΤΕ: Δηλαδή, πήγες να μας την κάνεις στα μουλωχτά ε; Να πάρεις το παραδάκι στο χέρι. Να σηκώσεις τα λεφτά ΣΟΥ από την τράπεζα ΜΑΣ χωρίς να προλάβουμε να σε καρφώσουμε στην εφορία ε; Πάρε ένα πάγωμα στον λογαριασμό σου για να μάθεις :laugh:

Τους ξαναπήρα σήμερα γιατί θεώρησα πως χτες έμειναν κενά στην ενημέρωση μου.
Δεν είχαν τίποτα νέο να μου πουν, αλλά η (πιο ευγενής) σημερινή υπάλληλος αφού μου είπε πάλι τα περί ασφάλειας
(η ένσταση μου είναι ότι να μας τους πουν τους κανόνες ασφάλειας να τους ξέρουμε, π.χ. τι σημαίνει "μεγάλα ποσά" και "μικρό χρονικό διάστημα") κατέληξε να μου πει "Κάντε ένα e-mail με ερώτηση να σας απαντήσουμε".
Της είπα ότι δεν θα κάνω, και (δεν της είπα ότι) από εκεί που σκόπευα να αφήσω 3-4.000 μέσα να κάθονται στην ΕΤΕ, τώρα θα αφήσω ένα πεντακοσάρικο και πολύ τους είναι.
Αν κάποιος από την ΕΤΕ διαβάζει αυτό εδώ το forum, να πάρει το ποστ μου και να το κάνει αυτός email.
Α σιχτίρ!
(Η Μεγάλη μας φίλη!)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 21:30 #35

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
makper έγραψε:
-Βλέπω πως έχετε κάνει διαδοχικές αναλήψεις, κάθε μέρα από 1.200 ευρώ. Το σύστημα σταμάτησε να σας δίνει για λόγους ασφαλείας. Πάρτε τηλέφωνο στο [μου έδωσε ένα νούμερο που αρχίζει από 210-95...] να σας πουν.


ΕΤΕ: Δηλαδή, πήγες να μας την κάνεις στα μουλωχτά ε; Να πάρεις το παραδάκι στο χέρι. Να σηκώσεις τα λεφτά ΣΟΥ από την τράπεζα ΜΑΣ χωρίς να προλάβουμε να σε καρφώσουμε στην εφορία ε; Πάρε ένα πάγωμα στον λογαριασμό σου για να μάθεις :laugh:

Τους ξαναπήρα σήμερα γιατί θεώρησα πως χτες έμειναν κενά στην ενημέρωση μου.
Δεν είχαν τίποτα νέο να μου πουν, αλλά η (πιο ευγενής) σημερινή υπάλληλος αφού μου είπε πάλι τα περί ασφάλειας
(η ένσταση μου είναι ότι να μας τους πουν τους κανόνες ασφάλειας να τους ξέρουμε, π.χ. τι σημαίνει "μεγάλα ποσά" και "μικρό χρονικό διάστημα") κατέληξε να μου πει "Κάντε ένα e-mail με ερώτηση να σας απαντήσουμε".
Της είπα ότι δεν θα κάνω, και (δεν της είπα ότι) από εκεί που σκόπευα να αφήσω 3-4.000 μέσα να κάθονται στην ΕΤΕ, τώρα θα αφήσω ένα πεντακοσάρικο και πολύ τους είναι.
Αν κάποιος από την ΕΤΕ διαβάζει αυτό εδώ το forum, να πάρει το ποστ μου και να το κάνει αυτός email.
Α σιχτίρ!
(Η Μεγάλη μας φίλη!)

Δυστυχως καλυπτονται πισω απο τις οδηγιες του Μεγαλου Αδελφου (αυτου που κατοικοεδρευει στην Πανεπιστημιου)

Μαζι με το ''Α σιχτίρ!'' στην ''Μεγάλη'' μας ''φίλη'', προσθεσε και ενα ''Α σιχτίρ!'' στην ALPHA BANK. Ειναι τα ιδια και χειροτεροι ...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 09 Ιουν 2014 22:00 #36

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Συνέχισε να τα παίρνεις σε 800ρια. Να δούμε αν μετά από μερικές φορές στο κάνουν 400. :lol:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα