Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 02:45 #10

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Πάντως εγώ είχα μια κατάθεση άνω των 100.000 € (κόπους μιας ζωής) στη Λεμεσό λόγω του αντιευρωπαϊκού λόγου του Αλέξη Τσίπρα και του τότε ορατού κινδύνου για "Grexit" με πολύ καλή απόδοση άνω του 3,5 % χωρίς καθόλου φόρο. Τα δραματικά γεγονότα του περισινού Μαρτίου βρήκαν τα λεφτουδάκια μου στην Κύπρο, από καθαρή τύχη δεν έχασα ούτε ένα ευρώ (υπήρχε συνδικαιούχος) όμως ώσπου να ξεκαθαρίσει η κατάσταση ή καρδιά μου φαντάζεστε πού πήγε και τώρα ύστερα από το σοκ τα φέρνω σιγά σιγά (λόγω των περιοριστικών μέτρων στην Κύπρο)πίσω στην Ελλάδα σε κατάθεση ταμιευτηρίου (όλο το ποσό άμεσα διαθέσιμο) με καλή για ταμιευτήριο απόδοση (2% μικτή). Η ερώτησή μου ήταν κατά τη δική σας εκτίμηση πόσο είναι ασφαλές μέρος για τέτοιο ποσό η Ελλάδα και ομολογώ ότι οι απαντήσεις ήταν άλλα αντί άλλων.
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 03:13 #11

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Aν η τράπεζα δεν μπορεί να βρει τα κεφάλαια που θα εκτιμήσουν ότι χρειάζεται για να πληροί τα κριτήρια που έχουν καθοριστεί πανευρωπαϊκά για δείκτες κεφαλαίου - κόκκιινα δάνεια, τότε κινδυνεύουν μόνο τα ποσά ΑΝΩ των 100000 ανά συνδικαιούχο.....

Αν αποφασίσουν να βάλουν έκτακτο φόρο στο κεφάλαιο, ανεξαρτήτως τραπεζικού ιδρύματος και δεικτών και λόγω του ότι όλοι έχουν μοιράσει τα κεφάλαια τους σε τράπεζες και συνδικαιούχους...τότε κινδυνεύει όλο το κεφάλαιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 03:21 #12

  • harry (mtm)
  • Το Άβαταρ του/της harry (mtm)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0
Οτιδήποτε και να σου πει κανείς είναι υποκειμενική άποψη και την τελική απόφαση και ρίσκο την έχεις εσύ ο ίδιος για τα λεφτά σου.
Εγώ δεν θα τα κρατούσα στην Ελλάδα. Πριν 2-3 μήνες είχαμε μια συνάντηση σε περιφερειακή διεύθυνση μεγάλης ελληνικής τράπεζας για επιχειρηματικούς λόγους. Όταν η συζήτηση πήγε σε αυτό το θέμα που ρωτάς, ο διευθυντής απευθυνόμενος στο άτομο που έκανε την ερώτηση είπε:"Μα καλά κρατάτε ακόμη λεφτά στην Ελλάδα;"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 04:29 #13

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
harry έγραψε:
ο διευθυντής απευθυνόμενος στο άτομο που έκανε την ερώτηση είπε:"Μα καλά κρατάτε ακόμη λεφτά στην Ελλάδα;"


Μα καλά, αυτός ο μ@λ@κ@ς είναι ακόμα διευθυντής τράπεζας;

Ασχέτως της ορθότητας της "πληροφορίας" ή της "συμβουλής", αυτή είναι η δουλειά του στην τράπεζα; Γι αυτό τον πληρώνουν;



Εκτός αν λέμε για "κρατική" τράπεζα, οπότε μπορεί απλά ο άνθρωπος να έμεινε πολλά χρόνια εκεί μέσα και στο τέλος έγινε και διευθυντής (ο κάθε ηλίθιος υποχρεωτικά εξελίσσεται βαθμολογικά), αφού βέβαια αρχικά, για να μπει εκεί μέσα, είχε κολλήσει πολλές αφίσες στα νιάτα του.


Νομίζω έχει τα προσόντα να ασχοληθεί και με την πολιτική, μόλις φύγει από την τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 05:04 #14

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Καλά, μην είσαι τόσο εύπιστος, El_Malak, σε ό, τι γράφεται.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 06:03 #15

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Και θέλω να ακούσω και γνώμες ως προς το ποιά είναι η πιο πιθανή απειλή? Κούρεμα καταθέσεων λόγω πτώχευσης? Έξοδος από την Ευρωζώνη?
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 06:30 #16

  • coltakias
  • Το Άβαταρ του/της coltakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 0
εξοδος απο το ευρω το θεωρω απιθανο...οπως και κουρεμα καταθεσεων(τουλαχιστον δε θα χρησιμοποιηθει αυτος ο ορος) πιο παθανο μου φαινεται η εκτακτη φορολογηση καταθεσεων αν βρεθει νομικη φορμουλα που να μπορει να σταθει για ενα ευλογο χρονικο διαστημα...αποψη μου το 100.000 ειναι για τα ματια του κοσμου το πολυ πολυ να προστατευτουν 10-15 χιλιαδες για τα ματια του κοσμου...το 100.000 ουτε για καταρευση τραπεζας δε θα ισχυσει δεν υπαρχουν τα λεφτα για τετοιες αποζημιωσεις,στην ελλαδα ετσι οπωσ ειναι το τραπεζικο συστημα δε γινεται να πεσει μια τραπεζα μονο ολες μαζι(δεν ειναι και πολλες...)και τοτε να δουμε ποιος θα αποζημιωθει!!!

Οποιος δε ζει απο τα επιτοκια των τραπεζων η εστω δε του δινουν ενα σημαντικο μερος του εισοδηματος του τζαμπα χανει την ησυχια του για τα ψιχουλα που δινουν για επιτοκια σε σχεση με τη κατασταση την οποια ζουμε και τα ρισκα που παιρνει.....τα 7 και τα 8% που διναν ηταν ενα δελλεαρ τα 2 και 3 ειναι για γελια....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 22:42 #17

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
...................
Αν αποφασίσουν να βάλουν έκτακτο φόρο στο κεφάλαιο, ανεξαρτήτως τραπεζικού ιδρύματος και δεικτών και λόγω του ότι όλοι έχουν μοιράσει τα κεφάλαια τους σε τράπεζες και συνδικαιούχους...τότε κινδυνεύει όλο το κεφάλαιο.
Υπό αυτή την έννοια, είναι καλύτερα κάποιος να δημιουργήσει μια κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού.
Ακόμη κι αν το έμβασμα με το οποίο σταλούν φακελωθεί και καταγραφεί από εφορίες κλπ, νομίζω πως σε περίπτωση φόρου κεφαλαίου δε θα μπορέσουν εύκολα να σε κουρέψουν για κάτι που θα το έχεις πλέον σε ξένη τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 08 Φεβ 2014 22:43 #18

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Συμφωνώ, γενικά, με coltakia.

Τα ευρισκόμενα σε Ελλάδα χρήματα, κατά την άποψή μου, περισσότερο ασφαλή είναι σε κάποια από τις ξένες τράπεζες (π.χ. HSBC, Citibank). Εκεί κινδυνεύεις μόνο από την πιθανότητα επιστροφής στη δραχμή και την υποθετική εφάπαξ εισφορά επί των καταθέσεων για την αντιμετώπιση του χρέους.

Όσο αφορά το κούρεμα καταθέσεων για ανακεφαλαιοποίηση των προβληματικών τραπεζών (όπως έγινε στην Κύπρο), δεν έχεις πρόβλημα αν έχεις τα χρήματά σου στις παραπάνω ξένες τράπεζες καθώς επίσης και η πιθανότητα κατάρρευσης είναι εξαιρετικά περιορισμένη σε σύγκριση με τις ελληνικές τράπεζες. Ακόμα δεν εγγυάται τις καταθέσεις σου το αμφιλεγόμενο ΤΕΚΕ, αλλά το πολύ πιο σίγουρο FSCS του UK.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα