Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 04:43 #64

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
εγω παιδια οτι λεφτα ειχα τα επενδυσα σε γη και δεν εχω δεκαρα τσακιστη στη τραπεζα..περυσι που ειχα μιλησει με εναν διευθυντη τραπεζας δε μου ειχε πει αν θα γινει κουρεμα αλλα μου ειπε οτι αν γινει το χειροτερο σεναριο ειναι να κουρευτουν καταθεσεις ανω των 20.000 ευρω...ετσι πιστευω και εγω..ολοι στην ελλαδα μετα το παθημα της κυπρου εχουν σπασει λογαριασμους εχουν μπει συνδικαιουχοι κλπ αρα αν αποφασιστει κουρεμα θα γινει κατω των 100 χιλ. πιστευω..


Κόκκινα δάνεια: "Νάρκη" 75 δισ. ευρώ στα θεμέλια του συστήματος

www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=2037737

αυτα τα νεα ομως δεν ενθαρρυντικα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:09 #65

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
nick έγραψε:
εγω παιδια οτι λεφτα ειχα τα επενδυσα σε γη και δεν εχω δεκαρα τσακιστη στη τραπεζα..περυσι που ειχα μιλησει με εναν διευθυντη τραπεζας δε μου ειχε πει αν θα γινει κουρεμα αλλα μου ειπε οτι αν γινει το χειροτερο σεναριο ειναι να κουρευτουν καταθεσεις ανω των 20.000 ευρω...ετσι πιστευω και εγω..ολοι στην ελλαδα μετα το παθημα της κυπρου εχουν σπασει λογαριασμους εχουν μπει συνδικαιουχοι κλπ αρα αν αποφασιστει κουρεμα θα γινει κατω των 100 χιλ. πιστευω..


Κόκκινα δάνεια: "Νάρκη" 75 δισ. ευρώ στα θεμέλια του συστήματος

www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=2037737

αυτα τα νεα ομως δεν ενθαρρυντικα

Συμφωνω οτι δεν ειναι εναθαρυντικα...Το ερωτημα που δεν απαντιεται στο αρθρο ειναι ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΝΕΚΡΙΝΕ & ΤΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ? . Εσυ και εγω αποκλειεται...Τα ενεκριναν και τα χορηγησαν οι εκαστοτε Διευθυνταδες που την μια υπεγραφαν και την αλλη παιρναν το δωρακι τους 'η αν δεν ηταν δωρακι, σιγουρα ηταν νομιμο bonus για την διευρυνση του τζιρου...

Το αρθρο, επισης δεν μας λεει :

1)Γιατι δεν μας λεει ποσοι απο αυτους τους Διευθυνταδες, εχουν απολυθει και ποσοι ειναι στην θεση τους ?
2)Ποια ειναι τα οικονομικα/επιχειρηματικα κριτηρια βασει του οποιων ξεκοκικκινιζουν τετοια δανεια ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουν 2014 05:09 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:25 #66

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
μαρια συμφωνω απολυτα σε οσα λες...εμεις ομως σαν λαος πηγαμε και ξαναψηφισαμε αυτους που τα επετρεψαν να γινουν ολα αυτα..θεωρω οτι οταν ενας λαος ψηφιζει βενιζελο για να τον σωσει τοτε αξιζει τα χειροτερα! δεν ειμαστε λαος..δεν αγαπαμε την πατριδα μας ψηφιζοντας προδοτες! ακομα και στο μουντιαλ ακουσα αρκετους να υποστηριζουν οχι τη χωρα τους αλλα ξενες χωρες!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:38 #67

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Filoxrimatos έγραψε:
Δεν τους τα πηγαίνω. Αλλά υπάρχουν κάποιοι που επιμένουν να μου βάζουν τα λεφτά μου σε αυτούς κι εγώ πρέπει να τα παίρνω.
Επίσης δεν γουστάρω να γνωρίζει ο κάθε τραπεζικός υπαλληλίσκος τα προσωπικά μου στοιχεία. Αν σε πετύχω εγώ στον δρόμο και σου ζητήσω αντίγραφο μισθοδοσίας σου, θα μου το δώσεις ; Και γιατί ενώ έχω καταθέσει τα χαρτιά που μου ζήτησαν στην τράπεζα Χ, υποκατάστημα Αμαρουσίου μου τα ξαναζητάνε στην τράπεζα Χ, υποκατάστημα Περιστερίου ; Αυτές είναι τριτοκοσμικές συμπεριφορές, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο από χρεωκοπημένα κουφάρια τραπεζών.

Παραλογιζεσαι, τα βαζεις με τους υπαλληλους επειδη κανουν τη δουλεια τους?
Αν ο εργοδοτης σου βαζει τα λεφτα εκει, να του πεις να μη τα βαζει. Και αν επιμενει, να αλλαξεις εργοδοτη...Τι αλλο να σου πει κανεις.
Οσο για το χαρτια που εχουν αρχισει να ζητανε οι τραπεζες, ειναι λογω εντολων που εχουν λαβει, δε σκεφτηκαν ξαφνικα να ταλαιπωρουν τους πελατες τους χωρις λογο.


nick έγραψε:
εγω παιδια οτι λεφτα ειχα τα επενδυσα σε γη και δεν εχω δεκαρα τσακιστη στη τραπεζα...

Προβλεφτηκε κι αυτο. Θα πληρωσεις ενα περιποιημενο φορο αγροτεμαχιων :)


nick έγραψε:
...εμεις ομως σαν λαος πηγαμε και ξαναψηφισαμε αυτους που τα επετρεψαν να γινουν ολα αυτα..θεωρω οτι οταν ενας λαος ψηφιζει βενιζελο για να τον σωσει τοτε αξιζει τα χειροτερα! δεν ειμαστε λαος..δεν αγαπαμε την πατριδα μας ψηφιζοντας προδοτες! !

Εχεις ακουσει για τις πελατειακες σχεσεις? Αυτες που δεκαετιες τωρα καλλιεργουνταν στη χωρα μας?
Λογικο ειναι καποιοι να ψηφιζουν Βενιζελο, οταν πχ. τους εχει διορισει τα παιδια στο Δημοσιο.

Btw, ποιους θα επρεπε να ψηφισουμε κατα τη γνωμη σου?
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουν 2014 05:49 από euro (kolokythas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:43 #68

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
euro έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
Δεν τους τα πηγαίνω. Αλλά υπάρχουν κάποιοι που επιμένουν να μου βάζουν τα λεφτά μου σε αυτούς κι εγώ πρέπει να τα παίρνω.
Επίσης δεν γουστάρω να γνωρίζει ο κάθε τραπεζικός υπαλληλίσκος τα προσωπικά μου στοιχεία. Αν σε πετύχω εγώ στον δρόμο και σου ζητήσω αντίγραφο μισθοδοσίας σου, θα μου το δώσεις ; Και γιατί ενώ έχω καταθέσει τα χαρτιά που μου ζήτησαν στην τράπεζα Χ, υποκατάστημα Αμαρουσίου μου τα ξαναζητάνε στην τράπεζα Χ, υποκατάστημα Περιστερίου ; Αυτές είναι τριτοκοσμικές συμπεριφορές, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο από χρεωκοπημένα κουφάρια τραπεζών.

Παραλογιζεσαι, τα βαζεις με τους υπαλληλους επειδη κανουν τη δουλεια τους?
Αν ο εργοδοτης σου βαζει τα λεφτα εκει, να του πεις να μη τα βαζει. Και αν επμενει, να αλλαξεις εργοδοτη...Τι αλλο να σου πει κανεις.
Οσο για το χαρτια που εχουν αρχισει να ζητανε οι τραπεζες, ειναι λογω εντολων που εχουν λαβει, δε σκεφτηκαν ξαφνικα να ταλαιπωρουν τους πελατες τους χωρις λογο.

Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες με την χαρτουρα...αρα δεν ειναι μονο στην ΚΕΔΡ γραφειοκρατες !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:46 #69

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
maria έγραψε:
αρα δεν ειναι μονο στην ΚΕΔΡ γραφειοκρατες !

Η κεδρ οταν κανεις καταθεση σου ζηταει να αιτιολογησεις τη προελευση των χρηματων σου. Αυτο δε νομιζω οτι το κανουν αλλες τραπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:49 #70

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εγώ λέω ότι δεν είναι πιθανό σενάριο το κούρεμα καταθέσεων. Το πολύ χρήμα έχει φύγει από τις Ελληνικές τράπεζες και έχει πάει εξωτερικό και σε κρυψώνες. Άλλο worst case scenario υποστηρίζω. Αν θα γίνει, θα γίνει μετά από την εφαρμογή του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου. Μόλις συγκεντρώσουν επαρκή στοιχεία για κινητές αξίες, πόσο παραδάκι έχεις απόθεμα αδερφέ (να το πω λιανά), και αποκτήσουν πρόσβαση και στους αλλοδαπούς λογαριασμούς των Ελλήνων στις χώρες που συμμετέχουν στον ΟΟΣΑ, τότε θα μας σταλεί συστημένος ο φόρος κεφαλαίου. Και προσέξτε, όλες οι ξένες τράπεζες θα συνεργαστούν, γιατί θα αφορά φόρο και όχι κάποια δήμευση και καλά τύπου Αργεντινής. Γι αυτό σαμποτάρετε όπου και όπως μπορείτε το περιουσιολόγιο, είναι το τέλειο εργαλείο για την ληστεία του αιώνα του Ελληνα αποταμιευτή.
euro έγραψε:
maria έγραψε:
αρα δεν ειναι μονο στην ΚΕΔΡ γραφειοκρατες !

Η κεδρ οταν κανεις καταθεση σου ζηταει να αιτιολογησεις τη προελευση των χρηματων σου. Αυτο δε νομιζω οτι το κανουν αλλες τραπεζες.

Ασε αγαπητέ... τα πήραν τα κόλπα αυτά από τους Ελβετούς... απλά αυτοί το κάνουν για λίγα λεφτά και αυτό είναι ξεφτίλα...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουν 2014 05:53 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 05:53 #71

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
euro έγραψε:
maria έγραψε:
αρα δεν ειναι μονο στην ΚΕΔΡ γραφειοκρατες !

Η κεδρ οταν κανεις καταθεση σου ζηταει να αιτιολογησεις τη προελευση των χρηματων σου. Αυτο δε νομιζω οτι το κανουν αλλες τραπεζες.

Tοτε τι αλλο ζητανε, πλην της ταυτοτητας , του δειγματος υπογραφης , του ΑΦΜ 'η του τηλεφωνου για τυχον αναληψη στο γκισε ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 12 Ιουν 2014 07:19 #72

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
euro σιγα τον φορο που πληρωνουν τα αγροτεμαχια...οσο για τις εκλογες που λες κατα τη γνωμη μου ο κοσμος θα επρεπε να ψηφισει οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ..πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να τιμωρουμε με τη ψηφο μας αυτους που μας καταστρεφουν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer), maria (mb361), ΛΑΜΠΡΟΣ (stan)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα