Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ;

Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 13 Ιουλ 2011 23:37 #1

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό) !!

Ήρθε η στιγμή λοιπόν να παραθέσω κι εγώ το δίλημμά μου...

Έχω κάποια χρήματα σε προθεσμιακή σε ελληνική τράπεζα, που λήγει τον άλλο μήνα και σκέφτομαι να κάνω μια καινούρια προθεσμιακή.

Βλέπω ότι τα επιτόκια έχουν ανέβει αρκετά και έχω σχεδόν καταλήξει στο να κάνω την προθεσμιακή στην Kedr Bank. Δεν έχω πρόβλημα που η Kedr δεν είναι μέσα στις ''θεωρητικά μεγάλες τράπεζες'' μιας και ξέρω ότι με καλύπτει το ΤΕΚΕ. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν θα αφήσω τα χρήματα στην Ελλάδα ή αν θα τα στείλω στη Ρωσία. Από το κατάστημα με ενημέρωσαν ότι αυτή τη στιγμή το επιτόκιο είναι το ίδιο, στο 5,5%. Επιπλέον, αναλαμβάνουν αυτοί το άνοιγμα λογαριασμού σε κατάστημά τους στη Ρωσία. Τα έξοδα είναι περίπου 150 ευρώ, συν τα χρήματα που πρέπει να πληρώσω και για την ανανέωση του διαβατηρίου μου, που έχει λήξει (δεν χρειάζεται μου είπαν να πάω στη Ρωσία, αλλά χρειάζονται διαβατήριο σε ισχύ). Το κακό είναι ότι η προθεσμιακή έχει διάρκεια δύο χρόνια και θα πρέπει να αφήσω τα χρήματα στη Ρωσία τουλάχιστον ενάμιση χρόνο για να πάρω το 5,5%, αλλιώς αν την κόψω νωρίτερα θα πάρω μικρότερο επιτόκιο.

Πιστεύετε ότι είναι σωστή επιλογή η κατάθεση να είναι στη Ρωσία (μιας και η ελληνική χρεοκοπία φαντάζει ολοένα και πιο πιθανή) ή μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω σε άλλες χώρες ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !!

Χρήστος
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2011 11:15 από bakchr.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 14 Ιουλ 2011 10:45 #2

  • ahilleas (ahilleas69)
  • Το Άβαταρ του/της ahilleas (ahilleas69)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Κάρμα: 0
Φίλε μου καλημέρα....με τα παρόντα γεγονότα σε όλη την Ευρώπη...αλλά κυρίως στην Ελλάδα που είναι και το ζητούμενο η κατάσταση είναι ρευστή...τώρα αν θέλεις να επιλέξεις ανάμεσα σε Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ;δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα στα εντός τουλάχιστον για κάνα 2 χρόνια ακόμα......είναι δική σου επιλογή και απόφαση και κανείς δεν μπορεί να σε ενημερώσει με σαφήνεια αυτό είναι το μόνο σίγουρο...τώρα αν θέλεις την γνώμη μου καλύτερα θα είναι να τα βάλεις στη KEDR εντός συνόρων...με εκτίμηση ahilleas...........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 14 Ιουλ 2011 11:34 #3

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα Αχιλλέα.

Βλέπω ότι όλο και πιο πολλοί εμπιστεύονται τη συγκεκριμμένη τράπεζα...κι εγώ αυτή μάλλον θα προτιμήσω !!

Επειδή όμως κανείς δεν πρόκειται να μας προειδοποιήσει νωρίτερα, σε περίπτωση χρεοκοπίας, γι' αυτό και έχω αυτό το δίλημμα Ελλάδα-Ρωσία. Από ότι διαβάζω, σχεδόν σε καμία Ευρωπαϊκή χώρα δεν μπορείς να είσαι εξασφαλισμένος. Επίσης, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να στείλω τα χρήματά μου σε χώρες τύπου Πακιστάν, Ιράν κλπ (που διαβάζω ότι επιλέγουν κάποιοι). Αλλά ξέρω ότι και η Ρωσία δεν έχει καλό προηγούμενο σε θέματα οικονομικής κρίσης. Βέβαια αυτόν τον καιρό φαίνεται να είναι αρκετά ισχυρή οικονομικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Γνωρίζω καλά ότι όλες οι επιλογές έχουν ρίσκο. Κρατάς τα χρήματά σου σε ελληνική τράπεζα και ζεις με τον φόβο της χρεοκοπίας. Παίρνεις τα χρήματα στο σπίτι και ζεις με τον φόβο της ληστείας. Στέλνεις τα χρήματα στο εξωτερικό...τι να πω, αναζητώ κι εγώ την επιλογή με το χαμηλότερο ρίσκο.

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά για το ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Απλά θα ήθελα να μάθω αν η κατάθεση στη Ρωσία είναι μια σχετικά καλή επιλογή και γιατί..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 17 Ιουλ 2011 20:03 #4

  • mar
  • Το Άβαταρ του/της mar
na ta afisis edo ehi kalitera epitokia ke ine asfalestata tha hasis tin efkeria
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 17 Ιουλ 2011 20:16 #5

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα.

Το στηρίζεις κάπου αυτό που λες ή απλά πρόκειται για την προσωπική σου εκτίμηση ;

Όσο αφορά τα επιτόκια, δεν νομίζω να δίνει ελληνική τράπεζα πάνω από 5,5% και όσο αφορά την ασφάλεια, επίσης δεν νομίζω κάποιος Έλληνας καταθέτης να αισθάνεται ασφαλής, είτε έχει τα χρήματά του στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

Αν όμως έχεις κάποια παραπάνω πληροφόρηση, πιστεύω ότι όλοι θα θέλαμε πολύ να την μοιραστείς μαζί μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 17 Ιουλ 2011 22:06 #6

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
bakchr έγραψε:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !!

Χρήστος

φιλε Χρηστο επετρεψε μου μια μικρη διορθωση αν δεν κάνω λάθος.

πραγματικο επιτοκιο στην Ρωσια=5,5%
πραγματικο επιτοκιο στην Ελλάδα=5,5-0,55=4,95%

στην ρωσια δεν υφισταται το 10% της φορολογησης των τόκων,ρωτησε το αν θες στην kedr,μπορει να κάνω λάθος
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιουλ 2011 22:06 από Tagaras.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 17 Ιουλ 2011 22:18 #7

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Όντως αυτό δεν το ρώτησα φίλε μου. Θα περάσω μάλλον αυτές τις μέρες από το κατάστημά τους και θα το ρωτήσω.

Πάντως αν είναι έτσι, τότε η μεταφορά των χρημάτων στη Ρωσία, μοιάζει ακόμη πιο ελκυστική !!

Αν και έχω την εντύπωση πως όπου κι αν έχεις τα χρήματά σου, είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις αυτό το 10% από τα κέρδη στο δημόσιο. Απλά, νομίζω ότι έχεις την επιλογή αν θα αποδώσεις το 10% στην Ελλάδα ή στη χώρα όπου έχεις τα χρήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 17 Ιουλ 2011 22:22 #8

  • bakchr
  • Το Άβαταρ του/της bakchr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Νομίζω ότι και αυτό το άρθρο είναι σχετικό. Αν καταλαβαίνω σωστά, ακόμη κι αν δεν μου ζητήσει η Ρωσία το 10% των τόκων, θα μου το ζητήσει σίγουρα η Ελλάδα. Το θέμα είναι, τι γίνεται αν μου το ζητήσουν και οι δύο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προθεσμιακή στην Ελλάδα ή στη Ρωσία ; 18 Ιουλ 2011 15:34 #9

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Οι τόκοι των καταθέσεων μια φορά φορολογούνται, στον τόπο κατοικίας. Η Ελβετία, νομίζω, εξαιρείται μαζί με Λουξεμβούργο και κάποιες άλλες χώρες. Για χρήματα στη Ρωσία θα πρέπει να καταβάλεις το φόρο των τόκων στην Ελλάδα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα