Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κατάθεση στην PROTON

Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 13:59 #1

  • fliokos (Κώστας)
  • Το Άβαταρ του/της fliokos (Κώστας)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
Καλό μεσημέρι σε όλους.
Επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα γύρω από τις τράπεζες, θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με την PROTON.
Μου προσφέρουν αρκετά καλό επιτόκιο για εξάμηνη προθεσμιακή κατάθεση (περίπου 6%) αλλά μετά τα όσα ακούστηκαν πριν από λίγες εβδομάδες, διατηρώ επιφυλάξεις και το σκέφτομαι προτού προχωρήσω.
Θεωρείτε πως είναι ασφαλής μία τέτοια κίνηση; Φυσικά, αντιλαμβάνομαι ότι παντού υπάρχει ρίσκο, ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε, απλώς σκέφτομαι μήπως η PROTON είναι ένα (ή και παραπάνω) κλικ πιο «επικίνδυνη».
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 14:08 #2

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
kosfol έγραψε:
Καλό μεσημέρι σε όλους.
Επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα γύρω από τις τράπεζες, θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με την PROTON.
Μου προσφέρουν αρκετά καλό επιτόκιο για εξάμηνη προθεσμιακή κατάθεση (περίπου 6%) αλλά μετά τα όσα ακούστηκαν πριν από λίγες εβδομάδες, διατηρώ επιφυλάξεις και το σκέφτομαι προτού προχωρήσω.
Θεωρείτε πως είναι ασφαλής μία τέτοια κίνηση; Φυσικά, αντιλαμβάνομαι ότι παντού υπάρχει ρίσκο, ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε, απλώς σκέφτομαι μήπως η PROTON είναι ένα (ή και παραπάνω) κλικ πιο «επικίνδυνη».
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ στη θέση σου θα έβλεπα τη Kedr προς το παρόν... Θα περίμενα να δώ τι θα γίνει τελικά με τη Proton, εξαγορά απο ποιόν κτλ..
αν και κατα τη ταπεινή μου άποψη δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν τα βάλεις και εκεί..
Τελευταία διόρθωση: 17 Αυγ 2011 14:09 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 14:08 #3

  • ASK
  • Το Άβαταρ του/της ASK
Μακριά. άμα θες να κοιμάσαι ήσυχος. Υποσχέσεις θα πάρεις, τα χρήματα σου πίσω δεν νομίζω, ειδικά σε ετήσια προθεσμιακή.

Αφού βλέπεις τι γίνεται, τι πας να μπλέξεις, επειδή κάτι θύματα εδω μέσα την πατήσανε και δεν θέλουν να το παραδεχτούν?

Σώσε τα λεφτά σου και τον ύπνο σου, δεν αξίζει το ρίσκο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 14:12 #4

  • ΝΙΚΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΝΙΚΟΣ
Γιατι δεν κοιτας Ταχυδρομικο ταμιευτηριο δινει στους 6 μηνες 5,08 % εχει παντου υποκαταστηματα ειναι απο τα παλαιοτερα ταμιευτηρια στην Ελλαδα και εχει και πρωορη αναληψη καθε τελος του μηνα χωρις ποινη η KEDR ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΗς ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ tsig ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ !!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 14:19 #5

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.(100000 ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ)Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 18:13 #6

  • V.I.P.
  • Το Άβαταρ του/της V.I.P.
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ,ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΠΡΑΞΕΙ ΕΤΣΙ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 20:07 #7

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΩ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΚΑΝΕ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.(ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ).ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ.ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΟΤΑΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ.ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΤΑΚΟΝΟΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΙΡΙΟ.ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 20:52 #8

  • Sovereign
  • Το Άβαταρ του/της Sovereign
Είναι αλήθεια ότι ζούμε σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση σε επίπεδο τραπεζών στην Ελλάδα. Πρέπει όμως να θυμόμαστε ότι σε αντίθεση με την Ιρλανδία ή τις Η.Π.Α. στην Ελλάδα δε χρεωκόπησαν οι τράπεζες αλλά το σπάταλο κράτος. Μπορεί κάποιοι να λένε ότι όσοι γράφουμε εδώ μέσα είμαστε παπαγαλάκια των τραπεζών αλλά εγώ θα αντιπαραβάλλω σε αυτή την μάλλον βιαστική άποψη ότι οι τράπεζες έχουν συμβάλλει τα μέγιστα στην αύξηση του πλούτου των Ελλήνων από το 1995 κυρίως και μετά. Μπορεί κάποιοι τα επιτόκια της τάξης του 10% στα επιχειρηματικά δάνεια να τα θεωρούν ληστρικά αλλά νομίζω ότι παλίοτερα οι τοκογλύφοι που λυμαίνονταν τον κόσμο με επιτόκια της τάξης του 10% το μήνα ήταν σίγουρα εμπόδιο στην ανάπτυξη. Δε θα μιλήσω για τις θέσεις εργασίας που δημιούργησαν οι 10 νέες εμπορικές τράπεζες που άνοιξαν στην Ελλάδα τα τελευταία είκοσι χρόνια, αυτό νομίζω το καταλαβαίνουμε όλοι. Οπότε γιατί τόσο μένος εναντίον των τραπεζών; Μακάρι να ήμασταν στη Σαουδική Αραβία όπου με βάση τον ισλαμικό νόμο το επιτόκιο απαγορεύεται και να δανειζόμαστε όλοι χωρίς τόκο. Αλλά να σας θυμίσω ότι στις χώρες αυτές εκτός από το επιτόκιο απαγορεύονται και πολλά άλλα πράγματα....
Τώρα σε ότι αφορά στις καταθέσεις αυτές δεν πρόκειται να χαθούν όσο είμαστε στο ευρωσύστημα. Κι επειδή κανένας δε θέλει να διώξει την Ελλάδα από την ΟΝΕ ας εκμεταλλευτούμε τις συνθήκες υψηλών επιτοκίων όπου τα βρίσκουμε καθώς αυτά επιβαρύνουν αποκλειστικά και μόνο τους ισολογισμούς των τραπεζών και άρα την τσέπη των μετόχων. Οι μέτοχοι των ελληνικών τραπεζών ή θα βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη ή θα αποδεχτούν τη συγχώνευση ώστε να καταλαγιάσει ο ανταγωνισμός των επιτοκίων. Νομίζω ότι η ΤτΕ κάνει καλά τη δουλειά της και οι σκιές που φαίνονται στην Proton με το Λαυρεντιάδη δε μπορούν με τίποτα να επηρεάσουν καταθέσεις της τράπεζας. Απλά θα έλεγα πως είναι καλό να επιλέγουμε και τράπεζα και με βάση τους ανθρώπους και την εξυπηρέτηση που μας παρέχουν. Θα προτιμήσω για μισή μονάδα να μην αφήσω την τράπεζα που βρίσκομαι και με γνωρίζουν και με εξυπηρετούν για να πάω κάπου που δε με ξέρουν και ίσως να μην έχω την ίδια ανταπόκριση. Οι μικρές τράπεζες έχουν λίγα ATM και για μένα αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα. Παρόλαυτά υπάρχουν τράπεζες που δε σε χρεώνουν τίποτα για ανάληψη μετρητών από άλλα ATM. Αν το ψάξετε λίγο ο καθένας θα βρεί την τράπεζα με το σωστό συνδιασμό επιτοκίου-εξυπηρέτησης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κατάθεση στην PROTON 17 Αυγ 2011 22:32 #9

  • k
  • Το Άβαταρ του/της k
nai alla ksexases na mas peis to poio simantiko file mou... oti oles oi sllinikes trapezes exoun xreokopisei... den to vlepeis oti i metoxi tis ethnikhs trapezas exei paei 3,90 kai se ligo kairo tha exei 50 lepta
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα