Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα

Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 10 Σεπ 2011 21:51 #1

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά στο φόρουμ μας τι γίνεται με τις καταθέσεις σε ξένο νόμισμα. Θα ήθελα από τους γνωρίζοντες να μας βοηθήσουν. Παίρνουμε για πχ τις καταθέσεις σε δολάριο. Σε περίπτωση αλλαγής του νομίσματος της Ελλάδος επηρεάζονται ή όχι? Από όσο ξέρω όχι. Απλά εκεί έχεις να κάνεις με την ισοτιμία. Αν κάνω λάθος πείτε μου. Σε Περίπτωση χρεοκοπίας καλύπτεται από το ΤΕΚΕ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 10 Σεπ 2011 22:58 #2

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
makxax έγραψε:
Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά στο φόρουμ μας τι γίνεται με τις καταθέσεις σε ξένο νόμισμα. Θα ήθελα από τους γνωρίζοντες να μας βοηθήσουν. Παίρνουμε για πχ τις καταθέσεις σε δολάριο. Σε περίπτωση αλλαγής του νομίσματος της Ελλάδος επηρεάζονται ή όχι? Από όσο ξέρω όχι. Απλά εκεί έχεις να κάνεις με την ισοτιμία. Αν κάνω λάθος πείτε μου. Σε Περίπτωση χρεοκοπίας καλύπτεται από το ΤΕΚΕ;

1. To TEKE θα σου δώσει τα λεφτά σου στο τοπικό νόμισμα (όποιο κι αν είναι αυτό)
2.Σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος είναι άγνωστο τι ακριβώς θα γίνει.. Στην Αργεντινη στους κατόχους λογαριασμών δολαρίων δώσανε ντόπιο χρήμα πάντως
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 11 Σεπ 2011 12:03 #3

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Σε ευχαριστώ Nomader. Απλά η σκέψη μου είναι πως αν τα έχουμε σε μια ελληνική τράπεζα και παίρνουμε το αρνητικό σενάριο επιστροφής στη δραχμή (δεν εξετάζω το αν βοηθάει κανέναν μια τέτοια κίνηση ή το πόσο απίθανη ή πιθανή είναι) η μετατροπή και η υποτίμηση αργότερα θα επηρεάζει και τις καταθέσεις σε ξένο νόμισμα? Αύριο θα ρωτήσω και στις τράπεζες μιας και δεν μου κάθεται λογικό να μετατραπούν και οι καταθέσης απο άλλο νόμισμα, στο εθνικό νόμισμα. Μιάς και αν ήτανε έτσι και τώρα θα έπρεπε να μας μετατρέπουν τις καταθέσεις απο δολάρια σε ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 00:03 #4

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Πήγα σήμερα στην τράπεζα και άκουσα, δηλαδή μου είπανε τα πιο τρελά.
Στην ερώτησή τους : Τί φοβάσαι και θέλεις τα χρήματα;
Τους απάντησα : Τα πάντα. Από μια χρεοκοπία εώς μία πιθανή έξοδο απο το ευρώ και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα και υποτίμηση. Η απάντηση που μου είπανε μου φάνηκε εως γελία θα έλεγα.
Μου λένε λοιπόν. Η περίπτωση της χρεοκοπίας ακούγεται εδώ και 1,5 χρόνο. Είδες να γίνεται τίποτα. Άντε αυτό να το φάμε αν και πιστεύω πως τα κουκιά είναι μετρημένα και κάποια στιγμή τελειώνουν. Το γελίο στην όλη υπόθεση είναι όταν μου λένε για την περίπτωση της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα: "Ε και; Εσένα τί σε πειράζει. Έτσι και αλλιώς τα λεφτά σου δεν θα μετατραπούν πχ σε δραχμές μιας και το ευρώ θα υπάρχει σαν νόμισμα άρα η μετατροπή θα είναι προαιρετική. Με αυτό το σκεπτικό σου μου λένε και τώρα οι καταθέσεις σε δολάρια θα έπρεπε να είχαν μετατραπεί σε ευρώ. Μιάς και το εθνικό νόμισμα είναι το ευρώ. Μου είπανε πως και καλά σε μια τέτοια περίπτωση ο λογαριασμός παραμένει σε ευρώ και απλά είναι σαν συνάλλαγμα. Κάπου έχει μια λογική.
Βέβαια στην αντιπαράθεση ότι και στην Αργεντινή υπήρχε το δολάριο αλλά ξαναγυρίσανε στο πέσο μου είπανε το γνωστό μή συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Δεν ξέρω πλέον πιο σενάριο να ακολουθήσω. Και τα δύο μου φαίνονται τόσο πιθανά αλλά και τόσο πολύπλοκα.
Σενάριο 1ο μη χρεοκοπίας Ελλάδας
Το να μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε θα πρέπει η Αμερική να πληρώσει τα CDS. Άρα δύσκολο από την πλευρά τους να το επιχειρήσουν. Μιας και εκεί οι τράπεζες δεν είναι σε καλύτερη μοίρα! Άλλωστε η συνάντηση με Χίλαρι γι’αυτό το λόγο ήτανε.
Από την άλλη η Γερμανία να μας αφήσει να χρεοκοπήσουμε και να επιστρέψουμε στην δραχμή που θα κάνει τις εξαγωγές. Και μετά ο πόλεμος που θα γίνει στο ευρώ θα παρασύρει και Ιταλία/Πορτογαλία/Ισπανία και μετά άντε να δούμε σε τι ποσοστό θα διαμορφωθεί η ανάπτυξη και το ΑΕΠ τους!!! Πιστεύω πως ο πόλεμος είναι νομισμάτων και απλά η Ελλάδα είναι το τυράκι στην όλη υπόθεση
Σενάριο 2οχρεοκοπίας Ελλάδας
Έως πότε οι Ευρωπαίοι και το ΔΝΤ θα το παίζουν χαζοί με τα δήθεν μαζέματα του ελληνικού κράτους αλλά στην ουσία στράγγισμα των απλών πολιτών και από την ουσία τίποτα!!!!!
Σιγά σιγά η έκθεση των Γερμανικών τραπεζών σε ελληνικά ομόλογα μειώνεται και περνάει στα χέρια τις ΕΚΤ αλλά αυτή με τη σειρά της δίνει λέει την δυνατότητα της επαναγοράς στην δευτερογενή αγορά από την Ελλάδα αυτών των ομολόγων. Άρα όταν θα τα έχουμε στα χέρια μας πάλι εμείς μας παρατάνε και λένε κάνετε ότι θέλετε τώρα.
Γιατί η Γερμανία φτιάχνει έκτακτο σχέδιο στήριξης των τραπεζών της σε περίπτωση χρεοκοπίας κράτους της Ευρωζώνης;
Γιατί οι πολιτικοί δεν επαναπατρίζουν τα χρήματα τους;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 02:29 #5

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
makxax έγραψε:
................................................................. Το γελίο στην όλη υπόθεση είναι όταν μου λένε για την περίπτωση της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα: "Ε και; Εσένα τί σε πειράζει. Έτσι και αλλιώς τα λεφτά σου δεν θα μετατραπούν πχ σε δραχμές μιας και το ευρώ θα υπάρχει σαν νόμισμα άρα η μετατροπή θα είναι προαιρετική. Με αυτό το σκεπτικό σου μου λένε και τώρα οι καταθέσεις σε δολάρια θα έπρεπε να είχαν μετατραπεί σε ευρώ. Μιάς και το εθνικό νόμισμα είναι το ευρώ. Μου είπανε πως και καλά σε μια τέτοια περίπτωση ο λογαριασμός παραμένει σε ευρώ και απλά είναι σαν συνάλλαγμα. Κάπου έχει μια λογική.
Πολύ ωραία έπρεπε να τους πεις όλα αυτά για να είναι αληθινά.

Αφού λοιπόν θα είναι προαιρετική η μετατροπή ποιος θα είναι ο χαζός να το κάνει αυτό, άρα κανένας, τότε ποιός είναι αυτός που θα έχει τη δραχμή, πάλι ο κανένας;;; και τότε ποιός ο λόγος επιστροφής στη δραχμή αφού όλη η αξία του χρήματος θα παρέμενε η ίδια;;; Θα τους βούλωνες το στόμα και θα σε κοιτούσαν σαν την αγελάδα το τραίνο.

Φίλε @makxax από ποιά τράπεζα ήταν αυτοί οι τρισμέγιστοι "φωστήρες" πανηλίθιοι βλάκες (με την έννοια ότι λένε αυτά τα ωραία και περιμένουν να τους πιστέψει ο κόσμος) και σωτήρες ταυτόχρονα των Ελλήνων καταθετών πελατών τους.

Είπαμε να λένε π@π@ριές αλλά μέχρις ενός σημείου. Φτάνει πια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 12:45 #6

  • armageddon (Armageddon)
  • Το Άβαταρ του/της armageddon (Armageddon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
Με την λογική σου Κώστα ομως, και οι λογαριασμοι σε αλλα συναλλάγματα γιατι να προστατευθουν και να μην μετατραπουν στο νεο εθνικο νομισμα; Υπάρχει λογική και στις 2 απόψεις και σιγουρα επαφιόμαστε στις νομικές αλχημειες του κρατους που θα αναλάβει την διαχείριση της επαναφορας στο νεο νομισμα. Εχουμε ξαναπει οτι δεν υπαρχει αντιστοιχο παραδειγμα στην ιστορία... βεβαια ο φοβος φυλαει τα ερμα :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makxax

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 12:45 #7

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Απο την μεγαλύτερη στη νοτιοανατολική Ευρώπη και η 25η πανευρωπαϊκά όπως θέλουν πλέον να δηλώνουν τράπεζα Alphaeurobank. Φίλε Κωστή μη νομίζεις πως δεν το είπα απλά λόγο χώρου δεν το έγραψα πρίν. Η απάντηση τους ήτανε πως θα υπάρχει η δραχμή για την πληρωμή του ελληνικού δημοσίου στους δημ υπαλλήλους και συντάξεις. Και πως σε μια τέτοια περίπτωση το ελληνικό κράτος θα θελήσει την υποτίμηση για να μπορέσει να τυπώσει χρήμα για τα δάνεια μιας και αυτά θα εξακολουθούν να υφίστανται σε ευρώ. Άρα να ο λόγος για την επιστροφή αν αυτή γίνει. Σε αυτό του είπα για τα αποθέματα σε χρυσό και πόσο μπορούμε να εκδώσουμε. Μου λέει η Ελλάδα βρίσκεται στη 30 θέση στα αποθέματα χρυσού. Γενικά η όλη συζήτηση κράτησε 1,5 ώρα. Είναι λογικό να ξεχνάω κάτι. Γι'αυτό καλό είναι να το συζητήσουμε το θέμα για να μπορέσουμε να προστατευτούμε σε αρνητικό σεναριο ή να εποφελιθούμε σε περίπτωση κακών φημών στο θετικό σενάριο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 12:48 #8

  • makxax
  • Το Άβαταρ του/της makxax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
Σωστός armageddon!!!!!!!!! Αυτό αναφέρω και εγώ "Δεν ξέρω πλέον πιο σενάριο να ακολουθήσω. Και τα δύο μου φαίνονται τόσο πιθανά αλλά και τόσο πολύπλοκα."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Kαταθέσεις σε ξένο νόμισμα 13 Σεπ 2011 12:56 #9

  • armageddon (Armageddon)
  • Το Άβαταρ του/της armageddon (Armageddon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
makxax έγραψε:
Σωστός armageddon!!!!!!!!! Αυτό αναφέρω και εγώ "Δεν ξέρω πλέον πιο σενάριο να ακολουθήσω. Και τα δύο μου φαίνονται τόσο πιθανά αλλά και τόσο πολύπλοκα."

Οπως προειπα ο φοβος φυλαει τα ερμα... ποιος μπορει να εμπιστευθει ενα κρατος υπο διάλυση οτι θα τηρηθουν οι νομοι και τα δικαιωματα των πολιτων εναντι των τραπεζων; Απο την άλλη, με καποιο κεφαλαιο στο εξωτερικο και εις την περιπτωση της ολικης καταστροφης θα πρεπει να εισαι ετοιμος ανα πασα στιγμη να παρεις την οικογενεια σου εξω πχ.. σκεψου τι παρτυ θα εχουν να κανουν οι μαφιες και οι εν δυναμει κακοποιοι στην περιπτωση του χαους εως την οποια ισορροπια. Ασε εχουμε χασει τον υπνο μας με τα λαμογια :angry:
Τελευταία διόρθωση: 13 Σεπ 2011 13:00 από armageddon (Armageddon).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα