Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 13:28 #28

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Vladimiros έγραψε:
batista έγραψε:
άκια της μεγιστοποίησης των κερδών

ποιοι επιδιώκουν και για ποιο όφελος
batista έγραψε:
λόμπι υπέρ συμφερόντων BP, Exxon Mobil, Shell κ.λπ.

από την άλλη πλευρά υπάρχει μόνο ίδιον όφελος και καμία άλλη στόχευση.

η μαύρη προπαγάνδα πετρελαϊκών (και όχι μόνο) κολοσσών που όπως έχει πολλές φορές φανεί και στο παρελθόν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους

Εκφράζω την άποψή μου όπως κι εσύ.

Και όλοι εμείς οι υπόλοιποι εκφραζόμαστε σχολιάζοντας την άποψη σου. Ή μήπως δεν πρέπει;

Έχεις τίποτα εναντίον των "κερδών"; Δηλαδή τι θα πρεπε, οι εταιρείες που αναφέρεις να δουλεύουν "αφιλοκερδώς"; Σα τον Νταλάρα ένα πράμα;
Μήπως είσαι κατά του "κέρδους";
Αν όχι, γιατί το αναφέρεις ως "κακό πράμα";
Πως θα έπρεπε δηλαδή να είναι στημένη η οικονομία; Χωρίς κέρδη;
Να βγαίνει το πετρέλαιο (για να το βάζεις εσύ στο αμάξι σου), αλλά αυτοί που το βγάζουν να το βγάζουν με ζημιά τους;

Μήπως είσαι συριζα τελικα;

Αυτή η ταινία, με εσένα να μου προσάπτεις πράγματα και απόψεις που δεν έχουν σχέση με αυτά που γράφω, έχει ξαναπαιχτεί πολλές φορές (όχι μόνο από εσένα) και όποιος διαβάσει την παλαιότερη παρέμβασή σου σε αυτό το ίδιο νήμα, θα καταλάβει αμέσως σε τι αναφέρομαι. Όπως π.χ. ξεκάρφωτη απομόνωση κομματιών από φράσεις προκειμένου να αλλοιωθεί (νομίζεις) το περιεχόμενο αυτών που γράφω και να βρεις κάτι να μου προσάψεις.

Παράδειγμα ΝΟ1,

η φράση μου "... τα κοράκια της μεγιστοποίησης των κερδών με κάθε μέσο ασχέτως επίπτωσης στο περιβάλλον..."

κόπηκε σε "... τα κοράκια της μεγιστοποίησης των κερδών..."

Παράδειγμα ΝΟ2,

η φράση μου "... την μαύρη προπαγάνδα πετρελαϊκών (και όχι μόνο) κολοσσών που όπως έχει πολλές φορές φανεί και στο παρελθόν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους ασχέτως αν την ίδια στιγμή καταστρέφουν συστηματικά ανθρώπινες ζωές και τον πλανήτη γενικότερα
"

κόπηκε σε "... η μαύρη προπαγάνδα πετρελαϊκών (και όχι μόνο) κολοσσών που όπως έχει πολλές φορές φανεί και στο παρελθόν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μεγιστοποιούν τα κέρδη τους".

Ειλικρινά, τι περιμένεις να κερδίσεις από αυτό που κάνεις;;; Να δικαιωθείς σε κάτι;;; Όποιος διαβάζει (μισή σελίδα πιο πάνω) αυτό που πραγματικά έχω γράψει και δεν είναι εμπαθής, καταλαβαίνει αμέσως.
Αν, λοιπόν εσύ επικροτείς εγκλήματα που έγιναν για την μεγιστοποίηση κερδών με κάθε κόστος για την κοινωνία, όπως π.χ. στον Ασωπό, να βγεις να το δηλώσεις αντί να διαστρεβλώνεις τις δικές μου θέσεις.


Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ γιατί με ρωτάς; Είναι νομίζω προφανές, από το ... λιβάνισμα :woohoo: που του κάνω σε κάθε ευκαιρία, ότι είμαι πιο ΣΥΡΙΖΑ και από τον Αλέξη :woohoo: .
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2016 13:36 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 14:08 #29

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
Ο Πλανήτης μας έχει ακόμη τεράστια ενεργειακά αποθέμετα υδρογονανθράκων, ικανά να φτάσουν για χιλιάδες χρόνια.
Τα έγραψε λεπτομερώς η μελέτη του Γερμανικού Ομοσπονδιακού Ινστιτούτου Φυσικών Πόρων:


www.bgr.bund.de/EN/Themen/Energie/Downlo...=publicationFile&v=3




Σιγά μην αποφασίσουν τα Κράτη να τα αφήσουν όλα αυτά στα υπεδάφη τους, για να πλουτίσουν τους φίλους του Αλ Γκορ που πουλούν φωτοβολταϊκά πάρκα... :P
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2016 14:18 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 14:29 #30

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Ο Πλανήτης μας έχει ακόμη τεράστια ενεργειακά αποθέμετα υδρογονανθράκων, ικανά να φτάσουν για χιλιάδες χρόνια.
Τα έγραψε λεπτομερώς η μελέτη του Γερμανικού Ινστιτούτου


www.bgr.bund.de/EN/Themen/Energie/Downlo...=publicationFile&v=3

Αυτό γιατί το παράθεσες;;; Για να τους εξορύξουμε πιο γρήγορα (επειδή έχουμε πολλά αποθέματα) μην τυχών και ... αργήσουμε να εξαφανίσουμε τον άνθρωπο από τον πλανήτη;;;

Το θέμα κυρία μου είναι να χρησιμοποιείς, με οικονομικά βιώσιμο τρόπο, όλες τις διαθέσιμες πηγές ενέργειας (και τους υδρογονάνθρακες) χωρίς ταυτόχρονα να δημιουργείς μη αναστρέψιμες (έτσι όπως πάει) επιπτώσεις στο περιβάλλον. Όλα τα υπόλοιπα, συνιστούν απλά .... στρουθοκαμηλισμό (για την εξυπηρέτηση ποιου συμφέροντος άραγε;;; ).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2016 14:30 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:00 #31

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
Αυτό γιατί το παράθεσες;;;
batista έγραψε:
Εκφράζω την άποψή μου όπως κι εσύ. Ελπίζω να έχω αυτό το δικαίωμα

Πάνω στα δυο ανωτέρω, κάθε σχόλιο περιττεύει.
Κάποιος, ΕΧΕΙ το δικαίωμα να εκφράζει απόψεις.
Κάποιος άλλος όχι, κι αν το κάνει, τον ρωτάνε γιατί το έκανε.
Βρε τι μου θυμίζει, βρε τι μου θυμίζει....


batista έγραψε:
Το θέμα κυρία μου είναι να χρησιμοποιείς, με οικονομικά βιώσιμο τρόπο, όλες τις διαθέσιμες πηγές ενέργειας (και τους υδρογονάνθρακες) χωρίς ταυτόχρονα να δημιουργείς μη αναστρέψιμες (έτσι όπως πάει) επιπτώσεις στο περιβάλλον. Όλα τα υπόλοιπα, συνιστούν απλά .... στρουθοκαμηλισμό (για την εξυπηρέτηση ποιου συμφέροντος άραγε;;; ).

Αυτό κι αν είναι... συριζαϊσμός Α' κατηγορίας.
Μια άποψη που δε λέει τίποτα. Μόνο ωραία λόγια.

Αλλά αυτή είναι, αυτήν πρέπει να ασπαστούμε όλοι. Επειδή την έγραψε κάποιος, αυτός ο συγκεκριμένος
Όλα τα υπόλοιπα.. είναι για τ.μπ.

Ρε που σε βρήκαμε εσένα?
Που ήσουν κρυμένος μέχρι τώρα?

Βγες πάλι τώρα, μεγάλε ρήτορα, να μου πεις ότι σου αλλοιώνω τις προτάσεις σου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:04 #32

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Σιγά μην αποφασίσουν τα Κράτη να τα αφήσουν όλα αυτά στα υπεδάφη τους, για να πλουτίσουν τους φίλους του Αλ Γκορ που πουλούν φωτοβολταϊκά πάρκα... :P

Προφανώς.
Αφού μπορούμε να τα αρπάξουμε ... εμείς (καταστρέφοντας συστηματικά τον πλανήτη και την υγεία των πολιτών από την ανεξέλεγκτη χρήση τους και δεν αναφέρομαι μόνο στο CO2), γιατί να τα αφήσουμε στους ... φίλους του Αλ Γκορ (ε ρε κόλλημα) και τα φωτοβολταικά τους;;;
Στην τελική... Μια ζωή την έχουμε (ο καθένας μας).
Ποιος χέστηκε για τους επόμενους (τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας κ.λπ.);;;
Έτσι κι αλλιώς, όλα αυτά ... ψέματα είναι, όπως πριν από κάποιες δεκαετίες που οι ίδιοι (με την στήριξη της προπαγάνδας από τα λόμπι τους) είχαν φλομώσει τον κοσμάκη στον καρκίνο με την βενζίνη με μόλυβδο (μέχρι να αναγκαστούν, μετά από πολλές αντιστάσεις, να την καταργήσουν).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:09 #33

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Vladimiros έγραψε:
batista έγραψε:
Αυτό γιατί το παράθεσες;;;
batista έγραψε:
Εκφράζω την άποψή μου όπως κι εσύ. Ελπίζω να έχω αυτό το δικαίωμα

Πάνω στα δυο ανωτέρω, κάθε σχόλιο περιττεύει.
Κάποιος, ΕΧΕΙ το δικαίωμα να εκφράζει απόψεις.
Κάποιος άλλος όχι, κι αν το κάνει, τον ρωτάνε γιατί το έκανε.
Βρε τι μου θυμίζει, βρε τι μου θυμίζει....


batista έγραψε:
Το θέμα κυρία μου είναι να χρησιμοποιείς, με οικονομικά βιώσιμο τρόπο, όλες τις διαθέσιμες πηγές ενέργειας (και τους υδρογονάνθρακες) χωρίς ταυτόχρονα να δημιουργείς μη αναστρέψιμες (έτσι όπως πάει) επιπτώσεις στο περιβάλλον. Όλα τα υπόλοιπα, συνιστούν απλά .... στρουθοκαμηλισμό (για την εξυπηρέτηση ποιου συμφέροντος άραγε;;; ).

Αυτό κι αν είναι... συριζαϊσμός Α' κατηγορίας.
Μια άποψη που δε λέει τίποτα. Μόνο ωραία λόγια.

Αλλά αυτή είναι, αυτήν πρέπει να ασπαστούμε όλοι. Επειδή την έγραψε κάποιος, αυτός ο συγκεκριμένος
Όλα τα υπόλοιπα.. είναι για τ.μπ.

Ρε που σε βρήκαμε εσένα?
Που ήσουν κρυμένος μέχρι τώρα?

Βγες πάλι τώρα, μεγάλε ρήτορα, να μου πεις ότι σου αλλοιώνω τις προτάσεις σου

Ένα πράγμα αξίζεις μόνο να σου πω.

Αν μου βρεις, σε αυτά που έγραψες, εκτός από το ανούσιο και άσχετο παραμιλητό περί ... ΣΥΡΙΖΑ, μια (1) ... θέση, έλα να τα ξαναπούμε.
Τι έγινε;;
Φοβάσαι να εκφράσεις τις θέσεις σου και το μόνο που κάνεις είναι να σχολιάζεις (χωρίς καμιά ουσία) τις δικές μου θέσεις;;;;;

Πες μας ντε... Γουστάρεις ... Ασωπό;;;;;;
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:32 #34

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
τις δικές μου θέσεις

Ποιες θέσεις μωρέ?
Μιλάς σαν πολιτικάντης, ποτέ δεν έχεις πει κάτι συγκεκριμένο.

Γι' αυτό σου λέω ότι είσαι συριζα. Ταιριάζεις μ' αυτούς, "κουμπώνεις", πως να στο πω?

Για τον Ασωπό... Ναι, χάλι. Και λοιπόν? Ποια "μεγάλα συμφέροντα" μόλυναν την περιοχή? Πες ΕΝΑ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:40 #35

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Vladimiros έγραψε:
batista έγραψε:
τις δικές μου θέσεις

Ποιες θέσεις μωρέ?
Μιλάς σαν πολιτικάντης, ποτέ δεν έχεις πει κάτι συγκεκριμένο.

Γι' αυτό σου λέω ότι είσαι συριζα. Ταιριάζεις μ' αυτούς, "κουμπώνεις", πως να στο πω?

Για τον Ασωπό... Ναι, χάλι. Και λοιπόν? Ποια "μεγάλα συμφέροντα" μόλυναν την περιοχή? Πες ΕΝΑ!


Κανένα μεγάλο συμφέρον (π.χ. ανεξέλεγκτες βιομηχανίες/βιοτεχνίες που πέταγαν τα απόβλητά τους αδιάκριτα) δεν μόλυνε τον Ασωπό. Οι ντόπιοι απλά δεν είχαν που να πάνε να κατουρήσουν, πήγαιναν εκεί και τον μόλυναν (με εξασθενές χρώμιο) :woohoo: :woohoo: :woohoo: .

Τώρα δηλαδή πρέπει εγώ να συνεχίσω να σου απαντάω στα σοβαρά;;;;;; Πες μου, πρέπει;;;;;;;;

ΥΓ. Δεν χρειάζεται να απαντήσεις. Ρητορική η ερώτηση... Συνέχισε εσύ να γράφεις για ... ΣΥΡΙΖΑ...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2016 15:41 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δικαστικό χαστούκι στον Ομπάμα και το σχέδιο για την κλιματική αλλαγή 03 Σεπ 2016 15:50 #36

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
Κανένα μεγάλο συμφέρον (π.χ. ανεξέλεγκτες βιομηχανίες/βιοτεχνίες που πέταγαν τα απόβλητά τους αδιάκριτα) δεν μόλυνε τον Ασωπό. Οι ντόπιοι απλά δεν είχαν που να πάνε να κατουρήσουν, πήγαιναν εκεί και τον μόλυναν (με εξασθενές χρώμιο)
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις.

Θα απαντάω ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Ναι, βιομηχανίες/βιοτεχνίες έφεραν το χάλι.

Σου είπα να πεις ΜΙΑ.
Ποια είναι?
η BP?
η Exxon Mobil?,
η Shell?
η Union Carbide?
η Du Pont?
η General Electric?

Πες ΜΙΑ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα