Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 08 Απρ 2016 15:42 #19

  • Regal
  • Το Άβαταρ του/της Regal
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 1
Ιδανική λύση για ανωνυμία, ωστόσο το κόστος ίδρυσης/διαχείρισης/συντήρησης της εταιρίας, είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι θα ξεπερνά το όφελος από τις πωλήσεις.

George: Μπορώ άλλαγε να δηλώσω διεύθυνση, την διεύθυνση ενός ταχυδρομείου από το οποίο θα κάνω την αποστολή και απλά να περάσω από εκεί να πληρωθώ ή να παραλάβω το δέμα αν δεν έγινε δεκτό;

Συγγνώμη που το σκαλίζω τόσο πολύ, αλλά πραγματικά ήθελα να εξαντλήσω το θέμα αυτό της ανωνυμίας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 08 Απρ 2016 16:23 #20

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Regal έγραψε:
Ιδανική λύση για ανωνυμία, ωστόσο το κόστος ίδρυσης/διαχείρισης/συντήρησης της εταιρίας, είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι θα ξεπερνά το όφελος από τις πωλήσεις.

George: Μπορώ άλλαγε να δηλώσω διεύθυνση, την διεύθυνση ενός ταχυδρομείου από το οποίο θα κάνω την αποστολή και απλά να περάσω από εκεί να πληρωθώ ή να παραλάβω το δέμα αν δεν έγινε δεκτό;

Συγγνώμη που το σκαλίζω τόσο πολύ, αλλά πραγματικά ήθελα να εξαντλήσω το θέμα αυτό της ανωνυμίας.

Πιθανόν να γίνεται αν νοικιάσεις θυρίδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 08 Απρ 2016 23:50 #21

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Σε κάθε περίπτωση για να στείλεις κάτι και να παραλάβεις κάτι χρειάζεται δ/νση αποστολέα και παραλήπτη και όνομα. Και με courier και με ΕΛΤΑ. Αν τώρα έχεις θυρίδα, εκεί θα σου στείλει εσένα κάτι, και συνήθως βάζεις ονομα και θυρίδα. Εσύ οταν στέλνεις κάτι με courier ή ΕΛΤΑ, δε δηλώνεις το πραγματικό σου όνομα? Μόνο για τη κατάθεση θές να μή βλέπει το όνομά σου? Τότε το θέμα ειναι λιγο πιο πολύπλοκο και ... παράνομο! Ανοίγει κάποιος λογαριασμό "Αλί Μουσταφά", σου δίνει cash card και εισπράτεις εσύ. Εκείνος πιθανόν να βρίσκεται σε άλλη χώρα και κανείς να μή τον αναζητήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 00:42 #22

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
ermakos έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση για να στείλεις κάτι και να παραλάβεις κάτι χρειάζεται δ/νση αποστολέα και παραλήπτη και όνομα. Και με courier και με ΕΛΤΑ. Αν τώρα έχεις θυρίδα, εκεί θα σου στείλει εσένα κάτι, και συνήθως βάζεις ονομα και θυρίδα. Εσύ οταν στέλνεις κάτι με courier ή ΕΛΤΑ, δε δηλώνεις το πραγματικό σου όνομα? Μόνο για τη κατάθεση θές να μή βλέπει το όνομά σου? Τότε το θέμα ειναι λιγο πιο πολύπλοκο και ... παράνομο! Ανοίγει κάποιος λογαριασμό "Αλί Μουσταφά", σου δίνει cash card και εισπράτεις εσύ. Εκείνος πιθανόν να βρίσκεται σε άλλη χώρα και κανείς να μή τον αναζητήσει.

Σε κανονική αποστολή δεν ζητάει κανένας ταυτότητα - επομένως μπορείς να γράψεις πως το στέλνει ο μουσταφά και να βάλεις τη θυρίδα σε περίπτωση που επιστραφεί. Δεν είμαι βέβαιος τί συμβαίνει στην περίπτωση αντικαταβολής όμως, καθώς σίγουρα τα ΕΛΤΑ θα θέλουν να διασφαλιστούν στην περίπτωση που ο παραλήπτης δεν δεχθεί το δέμα - στα ΕΛΤΑ θα μπορούν να λύσουν οποιαδήποτε απορία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 00:50 #23

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Επίσης σκέφτηκα και τη λύση του paypal.

Αλλά αφενός δεν είναι βέβαιο πως θα έχει ο αγοραστής, αφετέρου δεν είμαι βέβαιος πως αυτός που στέλνει χρήματα δεν βλέπει το όνομα του παραλήπτη, πέρα από το email.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 01:02 #24

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Επίσης δες και το viva wallet. Πιθανόν σου προσφέρει ανωνυμία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 02:20 #25

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Regal έγραψε:

George: Μπορώ άλλαγε να δηλώσω διεύθυνση, την διεύθυνση ενός ταχυδρομείου από το οποίο θα κάνω την αποστολή και απλά να περάσω από εκεί να πληρωθώ ή να παραλάβω το δέμα αν δεν έγινε δεκτό;

Συγγνώμη που το σκαλίζω τόσο πολύ, αλλά πραγματικά ήθελα να εξαντλήσω το θέμα αυτό της ανωνυμίας.

Δεν γίνεται.
Στα ΕΛΤΑ θα σου ζητήσουν διευθυνση και ονοματεπώνυμο για να σου στείλουν την ειδοποίηση να περάσεις να πληρωθείς την αντικαταβολή, οπότε θα φαίνονται τα στοιχεία σου κανονικά.
Γενικά αυτό που ζητάς δεν γίνεται.
Απλά να σε ρωτήσω είναι κάτι που θα το κάνεις ΜΙΑ φορά ή ψάχνεις μια μόνιμη λύση ως επαγγελματική δραστηριότητα;
Γιατί αν είναι για μια φορά το έχεις κάνει πολύ περίπλοκο χωρίς λόγο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 03:24 #26

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Εγω πάλι δε καταλαβαίνω, απτη στιγμή που δεν ειναι κάτι παράνομο, γιατί δε θές να φαίνεται το όνομά σου. Που μπορεί να ειναι και συνωνυμία με κάποιου άλλου. Στέλνεις πχ κάτι Θεσσαλονίκη και βλέπει ο άλλος στο καταθετήριο Παπαδόπουλος, αδιάφορο μου φαίνεται.
Πάντως με την αντικαταβολλή, δίνεις στη courier το λογαριασμό σου, εισπράτουν απο τον παραλήπτη και τα βάζουν στο λογαριασμό σου (δε ψάχνουν τί έστειλες κλπ αν ντρέπεσαι πχ στέλνεις είδη απο sex shop!). Ο παραλήπτης θε ξέρει βέβαια οτι τα έστειλες εσύ, όνομα και δ/νση που θα δηλώσεις στη courier (η δ/νση μπορει να ειναι και λάθος, κανεις δε το ελέγχει ή να ζητήσεις να μπεί η courier της περιοχής σου πχ εγώ όταν ζητάω να μου στείλουν κάτι, δε δίνω τη δ/νσή μου, λέω θα το στείλετε στη Γενική Ταχυδρομική).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε λογαριασμό με απόκρυψη στοιχείων σε τρίτους 09 Απρ 2016 12:12 #27

  • Regal
  • Το Άβαταρ του/της Regal
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 1
Λοιπόν για να βοηθήσω στο θέμα που άνοιξα: Με ενδιαφέρει η ανωνυμία, όχι για λόγους απάτης / παρανομίας / φοροδιαφυγής ή για να μην μπορεί να με κυνηγήσει ο άλλος επειδή ποτέ δεν ήρθε αυτό για το οποίο πλήρωσε. Γενικότερα με αυτή την πρόταση ελπίζω να σας κάλυψα.

Τώρα όσον αφορά την συχνότητα. Πρόκειται -όπως το βλέπω- για μια,δυο,τρεις φορές και όχι για για σταθερή εμπορική ή βιοποριστική δραστηριότητα.

Το θέμα όμως με ενδιαφέρει και εγκυκλοπαιδικά.

Ο μόνος λόγος που με ενδιαφέρει πραγματικά λοιπόν η ανωνυμία είναι επειδή δεν θέλω να συνδεθεί το όνομά μου / η διεύθυνση του σπιτιού μου με μια αγοροπωλησία που θα με έκανε να ντραπώ ηθικά ή να νιώθω άβολα στην ιδέα ότι κάποιος κάπου ξέρει τα στοιχεία μου τα οποία τα έχει λάβει από μια αγοροπωλησία που θα με έκανε να αισθανθώ άβολα.

Ερμάκο, δεν είναι ότι το Courier θα ψάξει τί έστειλα. Παραδόξως, αυτό δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην γνωρίζει ο αγοραστής ποιός είμαι.

Δηλαδή, έτσι όπως το σκέφτομαι και πείτε μου αν είναι παράνομο αυτό: Πρέπει να βρεις έναν πχ "Mustafa Ali" να είσαι σίγουρος ότι έχει καθαρό ποινικό μητρώο (και ποίος σου λέει βέβαια ότι θα εξακολουθήσει να έχει στο μέλλον) να ανοίξει έναν λογαριασμό στην τράπεζα με τα στοιχεία του και έπειτα να σου δώσει την κάρτα του και το PIN του και να μπορείς εσύ χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό να πουλήσεις και να κάνεις αναλήψεις από την κάρτα του τα έσοδα. Όλα αυτά για να φαίνεται το όνομα "Mustafa Ali" στον λογαριασμό και όχι το δικό σου. Αυτό είναι παράνομο αν είναι συναινετικό;
Τελευταία διόρθωση: 09 Απρ 2016 12:17 από Regal.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα