Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

Δημοσκόπηση: Σε πιθανές εκλογές τον Φεβρουάριο του 2017 θα ψηφίζατε κάποιο κόμμα ή θα απέχατε;

Θα ψήφιζα κάποιο κόμμα 20 69%
Θα έριχνα λευκό ή άκυρο 1 3.4%
Θα απείχα 6 20.7%
Δεν έχω αποφασίσει 2 6.9%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 29 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ?

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 11 Δεκ 2016 21:50 #82

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Για άλλη μια φορά σταματώ ανάγνωση κειμένου σου στα μισά...

... δεν μου δίνεις τη δυνατότητα να ολοκληρώσω την ανάγνωση των απαντήσεων σου...

Άλλος ένας λόγος που δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις. Σταματάς στα ... μισά. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό σου το πρόβλημα. Ξεκίνα ... γυμναστική, διάβασε τα όλα και τότε το ξανασυζητάμε.
Σου έχω όμως μια πρόταση, για να τελειώνουμε.
Απέσυρε τις (χωρίς καμία, μα καμία στοιχειοθέτηση) απαξιωτικές εκφράσεις που σου προανάφερα (αλήθεια γιατί αναφέρθηκες μόνο στην ... "μετριότητα" και όχι στα ... "ανθρωπάκια";;;;; ) για όσους επιλέγουν (για οποιονδήποτε λόγο) την συμμετοχή στην εκλογική διαδικασία, να αποσύρω και εγώ ότι απαξιωτικό μπορεί να έγραψα σε απάντηση (και μόνο) των δικών σου και ας μείνει ο καθένας στην θέση του.
Είσαι;;;;;;;;

Η αναφορά στα "ανθρωπάκια" είχε να κάνει με όσους ψηφίζουν με αυτό το κριτήριο. Όχι γενικά με όσους ψηφίζουν. Επομένως νομίζω πως σε κάλυψα στην προηγούμενη απάντηση μου.
Κατά τα λοιπά, δεν χρειάζεται να αποσύρω κάτι διότι σκοπός μου δεν είναι να προσβάλω κανέναν. Απλά αυτή τυγχάνει να είναι η γνώμη μου για όσους σκέφτονται και πράττουν έτσι. Ο καθένας έχει την ιδιοσυγκρασία του και τον τρόπο σκέψης του, επομένως αν εσύ αισθάνεσαι καλά, μικρό το κακό για το τι λέω εγώ. Όπως επίσης δεν με απασχολεί το αν θα αποσύρεις τα όσα έχεις πει. Αλίμονο αν χαλούσα τη ζαχαρένια μου με όσα μου σέρνει ο οποιοσδήποτε συνομιλητής μου...

ΥΓ: Σταματώ την ανάγνωση στα μισά όχι επειδή θίγομαι, αλλά επειδή διαπιστώνω πως δεν επικοινωνούμε (άλλα λέω - αλλα θες να καταλάβεις) κι επειδή δεν υπάρχει και απεριόριστος χρόνος για αντιπαραθέσεις ή χαβαλέ (όπως το βλέπει ο καθένας).

Δεν παίζεσαι με τίποτα ρε μεγάλε. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο. Πας να περάσεις ακόμα και τον χαρακτηρισμό "ανθρωπάκια" ως μη ... προσβλητικό :woohoo:.
Ακόμα και το ...

"... Ο καθένας έχει την ιδιοσυγκρασία του και τον τρόπο σκέψης του, επομένως αν εσύ αισθάνεσαι καλά, μικρό το κακό για το τι λέω εγώ ..."

είναι εξόχως προσβλητικό και όχι μόνο αυτό. Είναι και εξοργιστικό, γιατί χωρίς ίχνος επιχειρήματος προσπαθείς να πείσεις (;;;;; ) ότι αυτοί που επιλέγουν να ψηφίσουν το καλύτερο (ο καθένας με την κρίση που διαθέτει) από αυτά που έχουν στην διάθεσή τους, κάνουν κάποιο ... κακό και αν "αυτοί αισθάνονται καλά" :woohoo: (λες και έχουν κάνει κάτι για το οποίο θα έπρεπε π.χ. να αισθάνονται ... ενοχές), μικρό το κακό για το τι λες εσύ.

Για τον λόγο για τον οποίο σταματάς την ανάγνωση, μην κάνεις τον κόπο να μου εξηγήσεις. Θα προτιμούσα να ... έφθειρες το πληκτρολόγιό σου για να γράψεις κάποιο ίχνος επιχειρήματος το οποίο (έστω κατά την γνώμη σου) να στοιχειοθετεί την στάση την οποία μας παρουσιάζεις ως την καλύτερη δυνατή, ... έτσι ... επειδή το λες εσύ.

Τέλος για το τι θέλεις να καταλάβεις εσύ ή εγώ, για αυτά που διαβάζουμε, τα πράγματα είναι απολύτως σαφή. Όποιος έχει διαβάσει τις τοποθετήσεις έχει καταλάβει.
Όσο για τον διαθέσιμο χρόνο για χαβαλέ ή σοβαρή συζήτηση, μην διεκδικείς και εδώ κάποια αποκλειστικότητα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Δεκ 2016 21:56 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 02:47 #83

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Όποτε κ αν γίνουν εκλογές θα πάω να ψηφίσω.
Το πολίτευμά μας είναι η κοινοβουλευτική δημοκρατία.
Κατα τη γνώμη μου, το δικαιότερο πολίτευμα.
Δίνει το δικαίωμα σε ΟΛΟΥΣ να αποφασίσουν ποιοί θα τους κυβερνήσουν, ποιοί θα διαχειριστούν τις ζωές τους, για 4 χρόνια.
Πλούσιοι, φτωχοί, νέοι, γέροι, μορφωμένοι, αμόρφωτοι, έξυπνοι, χαζοί..όλοι έχουν δικαίωμα ψήφου κ αυτή η ψήφος έχει την ίδια βαρύτητα σε όλους τους ψηφόρους.

Το αντίθετο με τη δημοκρατία είναι δικτατορία, αριστερή ή δεξιά.

Η Κούβα, η Β Κορέα, η Μυανμάρ κ η Κίνα είναι κάποια παραδείγματα.
Όλοι ξέρουμε πως ζουν εκεί οι πολίτες, με περιστολή των δικαιωμάτων τους, των ελευθεριών τους κ με την πλήρη αδυναμία να εκφράσουν την αντίθεσή τους απέναντι σε αυτούς που αποφασίζουν για αυτούς.
Χωρίς άλλη άποψη, χωρίς διάλογο, αυτοί που διοικούν τον λαό, κάνουν ότι θέλουν χωρίς να τους περιορίζει κανείς.

Όταν δεν πάμε να ψηφίσουμε, τι συμβαίνει;
Επι της ουσίας, όχι πολλά πράγματα.
Απλά χρεάζονται λιγότεροι ψήφοι για να βγεί βουλευτής κάποιος.
Κ είναι ευκολότερο να μπουν στη βουλή τα πολύ μικρά κόμματα.

Αν δεν βγεί αυτοδύναμη κυβέρνηση τότε γίνονται κυβερνήσεις συνεργασίας όλων των κομμάτων κ μετά ξανά κ ξανά εκλογές ώστε να βγει μια κυβέρνηση, είτε αυτοδύναμη, είναι ενός συνασπισμού κομμάτων.
Παρατεταμένη ακυβερνησία είναι τροχοπέδη για την ανάπτυξη της χώρας κ αυξάνεται ο κίνδυνος δικτατορίας.

Αναφέρεται απο πολλούς πως δεν πάνε να ψηφίσουν, γιατί όλοι άλλα λένε προεκλογικά κ άλλα κάνουν μετεκλογικά.
Όντως συμβαίνει αυτό, ποιός φταίει όμως;

Απο το 1974 ως το 2012 κυβέρνησαν εναλλάξ δυο κόμματα.
ΠαΣοΚ κ ΝΔ.

Κάθε φορά άλλα έταζαν κ άλλα έκαναν.
Κορόϊδευαν ή όχι τους ψηφοφόρους;

Τότε, γιατί τους ξαναψήφιζε ο κόσμος;

Σου είπε κάποιος πολιτικός ψέμματα;
Έταξε πράγματα κ δεν τα έκανε;
Καταχράστηκε δημόσιο χρήμα;

Όταν λοιπόν ξαναζητήσει την ψήφο μας, να τα θυμόμαστε αυτά κ να μην του δώσουμε άλλη ευκαιρία.
ΜΑΥΡΟ λοιπόν, να πάνε σπίτι τους, μέχρι να καταλάβουν οι υποψήφιοι βουλευτές πως τα ψέμματα πλέον δεν θα περνάνε.

Δυστυχώς όμως, για να γίνει αυτό χρειάζεται οι ψηφοφόροι να αλλάξουν νοοτροπία..

Δεν το βλέπω αυτό να πραγματοποιείται σύντομα.. :dry:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Απόστολος (politis), sonik

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 04:05 #84

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παναγιωτη εχεις δικιο σε αυτα που λες. δυστυχως οποιος και να φυγει και να ερθει στην θεση του αλλος παλι μνημονια θα ψηφιζει.παιρνεις δανειο 7 δις πχ για να πληρωνεις μισθους και συνταξεις.και δεν φτανουν για να αποπληρωσεις το χρεος.ενας φαυλος κυκλος.δεν εχει νοημα με την κατασταση που επικρατει.χρειαζονται αλλα μετρα πιο δραστικα.
και δυστυχως αυτα τα μετρα δεν θα ειναι για καλο.

και ο κουλης μονο την εξουσια ποθει.δεν θα σωσει αυτος τη χωρα.τον γνωρισαμε και σαν υπουργο.τα διελυσε ολα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 10:25 #85

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
sonik έγραψε:
και δυστυχως αυτα τα μετρα δεν θα ειναι για καλο.

Για κάποιους.
Οχι για όλους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 12:08 #86

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Όταν δεν πάμε να ψηφίσουμε, τι συμβαίνει;
Επι της ουσίας, όχι πολλά πράγματα.

Αν Παναγιώτη το δεις στο επίπεδο της κάθε ψήφου ξεχωριστά ναι έχεις προφανώς δίκιο. Δεν αλλάζει τίποτα αν εσύ ή εγώ ή και οι δυο μας δεν πάμε να ψηφίσουμε. Τα πράγματα αλλάζουν όταν εξετάσεις το ίδιο πράγμα σε μεγαλύτερη κλίμακα (που είναι και το πιο σωστό κατά την άποψή μου). Αν το ίδιο κάνουν 1.000.000 άνθρωποι σκέψου πόσες ισορροπίες θα μπορούσαν να αλλάζουν, ακόμα και στο επίπεδο της δύναμης των κομμάτων σε σχέση με την δημιουργία πιθανών συμμαχιών. Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι και οι 1.000.000 θα ψήφιζαν μονοκούκι προς κάποια κατεύθυνση (το τι θα ψήφιζαν και σε ποια ποσοστά δεν το ξέρει κανένας). Και πάλι όμως, αλλάζουν ισορροπίες.
Και σκέψου και το άλλο. Ποιοι είναι αυτοί που συνήθως πηγαίνουν περισσότερο συντεταγμένα (και σίγουρα) στην κάλπη; Κάποιοι φυσικά που έχουν κάποιο συμφέρον να εξυπηρετήσουν (aka ... πελάτες) και οι φανατικοί όλων των αποχρώσεων (ακροαριστερών ή ακροδεξιών) οι οποίοι μάλιστα στην ουσία και σε κάθε ευκαιρία επιβουλεύονται :woohoo: αυτό που ονομάζουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία. Σκέψου λοιπόν πόσο βολικό είναι για όλους αυτούς η αποχή μιας μεγάλης μερίδας των υπολοίπων. Η καλύτερή τους.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 21:01 #87

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Δυστυχώς όμως, για να γίνει αυτό χρειάζεται οι ψηφοφόροι να αλλάξουν νοοτροπία..

Δεν το βλέπω αυτό να πραγματοποιείται σύντομα.. :dry:

Γιατι δεν το λες περισσοτερο ξεκαθαρα : Να σταματησουν το αλισβερισι με τους πολιτικους : '' Σε ψηφισα, τωρα διορισε τον/την ανεπροκοπο/ανεπροκοπη της οικογενειας μας στο Δημοσιο ! ''

Δεν το βλέπω αυτό να πραγματοποιείται σύντομα..

Και το κερασακι στην τουρτα :

Βγαινει ο κακομοιρης γονιος στην γειτονια 'η στο καφενειο και με πολλαπλο καμαρι , δηλωνει ότι το βλασταρι του μπηκε ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ !!!!
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 12 Δεκ 2016 21:28 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 22:46 #88

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
sonik έγραψε:
παναγιωτη εχεις δικιο σε αυτα που λες. δυστυχως οποιος και να φυγει και να ερθει στην θεση του αλλος παλι μνημονια θα ψηφιζει.παιρνεις δανειο 7 δις πχ για να πληρωνεις μισθους και συνταξεις.και δεν φτανουν για να αποπληρωσεις το χρεος.ενας φαυλος κυκλος.δεν εχει νοημα με την κατασταση που επικρατει.χρειαζονται αλλα μετρα πιο δραστικα.
και δυστυχως αυτα τα μετρα δεν θα ειναι για καλο.

και ο κουλης μονο την εξουσια ποθει.δεν θα σωσει αυτος τη χωρα.τον γνωρισαμε και σαν υπουργο.τα διελυσε ολα.


Εμείς, ας κάνουμε το χρέος μας κ ας πάμε να ψηφίσουμε όποιον θεωρούμε λιγότερο κακό.
Να μην κοιτάμε όμως μόνο τα μεγαλα κ γνωστα κόμματα.
Το πράγμα θέλει ψάξιμο..
Κ όχι δεύτερη ευκαιρία στους πολιτικούς που μας λένε τις γνωστές ατάκες του στυλ..
"Τι να κάναμε, παραλάβαμε χάος"..
" Σίγουρα, κάναμε κάποια λάθη ενόσω ήμασταν κυβέρνηση, αλλα τώρα μάθαμε απο τα λάθη μας!! :woohoo: !!"
"Η προηγούμενη κυβέρνηση άδειασε τα ταμεία"
"Απο την επομένη των εκλογών σηκώνουμε τα μανίκια κ δουλεύουμε σκληρά"

Κ κυρίως, ΔΕΝ ψηφίζουμε κάποιον που θα μας πει " Θα πάμε την ελλάδα μπροστά"... :S

Καλύτερα να την πάνε...πίσω..στον χρόνο!!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 12 Δεκ 2016 22:52 #89

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Καλύτερα να την πάνε...πίσω..στον χρόνο!!!

Δυστυχως μας αξιζει το πισω στον χρονο,οχι το μπροστα .

www.tovima.gr/opinions/article/?aid=850458
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 13 Δεκ 2016 00:47 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Εκλογές Φεβρουάριος 2017 ? 14 Δεκ 2016 13:52 #90

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Αγαπητή Μαρία, προστέθηκε δημοσκόπηση με επιλογές:
  • Θα ψήφιζα κάποιο κόμμα
  • Θα έριχνα λευκό ή άκυρο
  • Θα απείχα
  • Δεν έχω αποφασίσει

Kαι τι συμπερασμα μπορει να βγαλει μια τετοια δημοσκοπηση? Αφου μονο οι εγκυροι ψηφοι μετρανε. Ενώ ακομα και 90% να είναι η αποχη, αποτέλεσμα θα βγει στο υπολοιπο 10%...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα