Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία

Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 01:44 #1

Καλησπέρα σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν ξέρει κανένας να μου απαντήσει
Όπως είναι γνωστό η μαρφιν δεν καλύπτεται πλέον απο το ταμείο εγγύησης καταθέσεων της Ελλάδας, αλλα το αντίστοιχο κυπριακό
με τους ίδιους πάνω κάτω όρους απο όσο γνωρίζω (100.000 ευρω άνα άτομο και λογαριασμό)
1) Γιατι έγινε αυτο? η μαρφιν δεν ήθελε να είναι στο ελληνικό ή την διωξανε με το ζόρι?
2) Τι γίνεται σε περίπτωση χρεοκοπίας της Ελλάδας? θα ισχύσει για τα ελληνικά υποκαταστήματα της μαρφιν ότι και για όλες τις άλλες
τράπεζες που βρίσκονται στην Ελλάδα?
3)Το ταμείο εγγύησης καταθέσεων Κύπρου εχει υποχρέωση να καλύψει την μαρφιν Ελλάδας σε περίπτωση χρεοκοπίας της Ελλάδας?
Αν η Ελλάδα γυρίσει σε δραχμή τότε και η μαρφιν θα γυρίσει όλες τις καταθέσεις σε δραχμές?
απο ότι ξέρω οι κυπριακές τράπεζες είναι αρκετά εκτεθειμένες σε ελληνικά ομόλογα.
4)Σε περίπτωση εφαρμογής του psi στη Ελλάδα θα χάσουν σίγουρα οι τράπεζες στην Ελλάδα πολλα λεφτά αλλα θα πάρουν κιόλας πίσω κάποια απο την
Ευρωπαϊκή Ένωση σαν ένεση ρευστότητας. Η μαρφιν όμως που είναι κυπριακή και δεν καλυπτεται και απο το ταμειο εγγυησης της ελλαδας,να υπόθεσω ότι δεν θα πάρει τίποτα?
5) επισης διάβασα ότι το 44% των μετοχών της μαρφιν το έχουν ιδιωτες.αυτο σημαίνει ότι αν το κούρεμα δεν επηρεάσει τα φυσικα πρόσωπα
Τότε η μαρφιν θα την βγάλει ψιλοκαθαρη?

Γενικα και ανεξαρτήτως επιτοκίων είναι καλη περίπτωση η μαρφιν είτε για κατάθεση σε υποκατάστημα της Ελλάδας είτε στη Κύπρο αυτη
την περίοδο μου είναι λίγο ρευστή η κατάσταση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 02:29 #2

  • panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • Το Άβαταρ του/της panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-4)
Ψυχραιμία παιδιά και όχι πανικός, όχι σαν το Σάββατο βράδυ που άδειασαν όλα τα ΑΤΜ από τις μαζικές αναλήψεις.
Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με τις τράπεζες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Βέβαια οι ασφαλέστερες τράπεζες για την ώρα είναι οι αγγλικές αλλά πρέπει να πας ως εκεί για να ανοίξεις λογαριασμό.
Να μην μακρυγορώ κι εγώ στη μαρφίν έχω την προθεσμιακή μου για 12 μήνες με 5,25%.
Εδώ και δυο χρόνια για πτώχευση μιλάνε, αν έρθει αυτή η ώρα βλέπουμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 02:34 #3

Στην ελληνική μαρφιν η την κυπριακή?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 02:38 #4

  • panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • Το Άβαταρ του/της panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-4)
Η μητρική στη Κύπρο είναι η Λα'ι'κή τράπεζα Κύπρου και η θυγατρική της στην Ελλάδα είναι η μαρφίν, δεν αλλάζει κάτι.
Στην εσχάτη έχω και στην Λα'ι'κή ανοίξει λογαριασμό κι αν δω κάτι στραβό εδώ τα κάνω μεταφορά.
Αν έρθει η συντέλεια φίλε μου λίγη σημασία έχει το οτιδήποτε, αλλά χλωμό το βλέπω (για συντέλεια).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 02:54 #5

Απλώς λέω σε περίπτωση προβλήματος εδω μήπως είναι καλύτερα στην μαρφιν λαϊκή.
Αν έχεις δυο λοριασμους και τον εδω λογαριασμό κλεισμένο με προθεσμίακη για κάποιους μήνες μπορείς να τα στείλεις στην Κύπρο
χωρίς να εχει λήξει το 3μηνο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 02:59 #6

  • panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • Το Άβαταρ του/της panagiotis1965 (panagiotishatzis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-4)
Την προθεσμιακή την διακόπτεις όποτε θελήσεις απλά τους ειδοποιείς 2-3 ημέρες πριν και το μόνο που χάνεις είναι οι τόκοι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 10:58 #7

  • cy
  • Το Άβαταρ του/της cy
panagiotis1965 έγραψε:
Την προθεσμιακή την διακόπτεις όποτε θελήσεις απλά τους ειδοποιείς 2-3 ημέρες πριν και το μόνο που χάνεις είναι οι τόκοι.

βεβαια η λεπτομερεια που σας διαφευγει ειναι οτη η κυπριακες τραπεζες εχουν δώσει καπου 40 δισ δάνεια
στην ελλαδα το ποσο αυτο ειναι ασύλληπτο για την οικονομια της κυπρου !!!!!!!
και αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα οταν και επίσημα ανακοινωθεί η πτωχευση της ελλαδως θα παμε πακετο
λιρες αυτοι δραχμες εμεις ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 11:04 #8

ναι αλλα δεν λενε οτι οι κυπριακες τραπεζες ειναι ηδη απο το καλοκαιρι σε διαδικασια αναδιαρθρωσης και επανακεφαλαιοποιησης ετσι ωστε να μπορεσουν να ανταπεξελθουν σε ενα ελληνικο μπαμ?
και βγενοπουλος γιαυτο δεν αφησε την μαρφιν αρον αρον?για να μπορεσει ταχα να δωσει την δυνατοτητα στους κυπριους μετοχους να κανουν οτι ειναι το καλυτερο για την κυπρο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Marfin Ελλάδας, κούρεμα (psi) και χρεωκοπία 16 Φεβ 2012 11:26 #9

  • cy
  • Το Άβαταρ του/της cy
Πέτρος έγραψε:
ναι αλλα δεν λενε οτι οι κυπριακες τραπεζες ειναι ηδη απο το καλοκαιρι σε διαδικασια αναδιαρθρωσης και επανακεφαλαιοποιησης ετσι ωστε να μπορεσουν να ανταπεξελθουν σε ενα ελληνικο μπαμ?
και βγενοπουλος γιαυτο δεν αφησε την μαρφιν αρον αρον?για να μπορεσει ταχα να δωσει την δυνατοτητα στους κυπριους μετοχους να κανουν οτι ειναι το καλυτερο για την κυπρο?


αγαπητέ φιλε θα σου πω κάτι
το μέγεθος τον δανειων αυτόν είναι πρακτικά αδύνατο
να διαχειριστή από τη οικονομία τις κύπρου
να σκεφτείς μονο ότι πήραν 2 dis από την ρωσία για να αποφύγουν το d.n.t εδώ όμως μιλάμε για 40 !!!!
ο βγενόπουλος έκανε μαλακίες και τον σούταραν μην ακούς τη λένε και κοροϊδεύουνε τον κόσμο
είμαι μες τα πράγματα και ξέρω
θα σου πω και κάτι άλλο ακόμα και στην πτώχευση να πάμε έχοντας εσύ τα λεφτά σου στην κύπρο θα χάσεις
βάση τις ισοτιμίας που θα προκύψει 40%
έχοντας όμως τα λεφτά σου στην ελλάδα θα χάσεις
80% μπορεί και όλα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα