Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: καταθεση επιταγής στη Κύπρο.

καταθεση επιταγής στη Κύπρο. 16 Μαϊ 2011 22:47 #1

  • iliaslost
  • Το Άβαταρ του/της iliaslost
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Αγαπητέ φίλε καλησπέρα.
Εχω το εξης πρόβλημα. Θα ήθελα να μεταφέρω κάποια χρήματα στην Κύπρο ( διατηρώ λογαριασμό ήδη εκεί ) με επιταγή.( Π.Χ. 20,000)
Δε θα ήθελα όμως αυτό να γίνει με έμβασμα , από την τραπεζά μου στην Ελλάς , είτε με τραπεζική επιταγή που θα τους έστελνα εγώ
με συστημένη επιστολή. Θα ήθελα να την πάω ο ίδιος .
Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής : εαν καταθέσω , στο λογαριασμό όψεως που διαθέτω ( και προφανώς έχω αντίστοιχο μπλόκ επίταγων ) 20,000
ευρώ στης 20 Mαίου και ταυτόχρονα " κόψω " μια επίταγή " εμου του ιδίου " με το ίδιο ποσό με λήξη πχ. 25 Μαϊου και την προσκομίσω ο ίδιος
στο τραπεζικό υποκατάστημα στην Κύπρο, θα γίνει δεκτή;;;;;
μου έχουνε πει , ότι για να μεταβιβαστούν αυτά τα χρήματα θα πρέπει να είναι στο λογαριασμό μου ( όψεως ) τουλάχιστον για έξι μήνες πριν,
ισχύει κάτι τέτοιο;;
υπάρχει περίπτωση αφού καταθέσω την επιταγή να αρνηθεί η τράπεζα μου στην Ελλάς να την εκκαθαρίσει;;;
ο λογαριασμός όψεως που διαθέτω είναι εταιρικός , μπορεί αυτό να προκαλέσει καποιο πρόβλημα;
το γεγονός ,εν τέλει , ότι μέσα σε 5 μέρες " βάζω και βγάζω " 20,000 ευρώ με ΔΙΚΗ μου επιταγή , από τον εταιρικό μου λογαριασμό νομικά
είναι εφικτό ;;

αντιλαμβάνομαι , ότι οι διατυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες , νομίζω πάντως , ότι η όποια απαντησή σας θα ήτανε πολύ χρήσιμη

Σας ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαϊ 2011 22:50 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: χρήση ( αντί [
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα