Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 05 Ιαν 2011 22:15 #28

  • XXX
  • Το Άβαταρ του/της XXX
εσεις πηγαινεται στην εφορια για το παραμικρο ποσο?Τι κανετε εσεις με τη καταβολη του 10%?Στη δηλωση μου μπορω να μη το βαλω εχετε πει?
Γεια σας φιλοι
ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 06 Ιαν 2011 00:54 #29

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Πάντως υπάρχει από όσο γνωρίζω νόμος που απαγορεύει τη διπλή φορολογία.. ότι φορολογηθεί σε μια χώρα της ΕΕ δε μπορεί να ξαναφορολογηθεί σε άλλη..
Εγώ πάντως σκέφτομαι να μή καταβάλω το φόρο εδώ και να το καταβάλω στη Κύπρο υπερ άμυνας... καλύτερα υπερ άμυνας παρά υπερ ληστών :)

και κάτι ακόμη, αν είναι κοινός ο λογαριασμός στη κύπρο, ποιος καταθέτει στη ΔΟΥ το 10%, ΄πρέπει να πάνει όλοι μαζι? και σε ποιανού το όνομα
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2011 01:17 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 06 Ιαν 2011 12:27 #30

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Nomader

1. Για να καταβάλεις το φόρο στην Κύπρο (υπέρ άμυνας) θα πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος Κύπρου (π.χ. να προσκομίσεις ένα λογαριασμό της ΔΕΗ Κύπρου στο όνομά σου), αλλιώς ο φόρος καταβάλλεται Ελλάδα.

2. Αυτό με τον κοινό λογαριασμό ήταν και δική μου απορία, αλλά τώρα πιστεύω ότι πας στη ΔΟΥ και καταβάλεις τον αναλογούντα φόρο των τόκων του λογαριασμού. Δεν τους ενδιαφέρει ποιος, από τους συμμετέχοντες στο λογαριασμό, θα βάλει τα χρήματα ή ποιος θα πάει στη ΔΟΥ. Όπως δηλαδή γίνεται και με τους κοινούς λογαριασμούς στην Ελλάδα. Απλώς κρατείται ο φόρος, χωρίς καμιά άλλη διαδικασία.

Τα παραπάνω είναι δικές μου εκτιμήσεις και όποιος φίλος γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 06 Ιαν 2011 13:09 #31

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
λοιπόν βρήκα αυτά
1. για τη νομοθεσία (ευρωπαική και ελληνική) που μας υποχρεώνει να καταθέσουμε το 10% στην Ελλάδα.
www.prosvasis.com/gr/publica/?p=624

2. Εδώ όμως λέει κάτι ενδιαφέρον...
e-newsandviews.blogspot.com/2010/09/blog-post_170.html
οτι με το να διατηρείς μια κατάθεση στο εξωτερικό καταργείς από μόνο σου το τραπεζικό σου απόρρητο, αφού στο χαρτί με τους τόκους της τράπεζας που καταθέτεις στη ΔΟΥ μαζί με το 10% αναγράφει και το ύψος των καταθέσεων σου (γι αυτό δεν είμαι σίγουρος)...
Δηλαδή οταν τα λεφτά είναι στην Ελλάδα κανείς δε ξέρει πόσα έχεις στη τράπεζα λόγω απορρήτου, Ενώ στο εξωτερικό ενημερώνεται το κράτος κατοικίας σου από το κράτος που διατηρείς το λογαριασμό σου αλλά και απο εσένα (καταθέτοντας το 10%)...
Τουλαχιστον αυτό θα πρέπει να ανησυχεί αυτούς με μάυρα λεφτά (το μόνο ευχάριστο στην υπόθεση)
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2011 13:13 από Nomader.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

pedia 06 Ιαν 2011 13:36 #32

  • eytyxios
  • Το Άβαταρ του/της eytyxios
bre pedia.protn.to 10 tis ekton an thes soy stlni i trapeza kyproy parastatiko sto telos tis prothesmiakis ke to plironis edo.pios to plironi an ine dyo!xaxa aplo pios ine protos stin forologiki dilosi;; aytos...ke to allo;;ta xrimata otan ine nomima ,min asxoliste poy ta exete ke pos...tora stin ellad imaste ola poroyn na sinvoynn..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: pedia 06 Ιαν 2011 15:40 #33

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
eytyxios έγραψε:
bre pedia.protn.to 10 tis ekton an thes soy stlni i trapeza kyproy parastatiko sto telos tis prothesmiakis ke to plironis edo.pios to plironi an ine dyo!xaxa aplo pios ine protos stin forologiki dilosi;; aytos...ke to allo;;ta xrimata otan ine nomima ,min asxoliste poy ta exete ke pos...tora stin ellad imaste ola poroyn na sinvoynn..

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να γράφουμε στη γλώσσα μας.... τουλάχιστον...
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2011 15:42 από manolis002.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: pedia 06 Ιαν 2011 17:46 #34

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
eytyxios έγραψε:
bre pedia.protn.to 10 tis ekton an thes soy stlni i trapeza kyproy parastatiko sto telos tis prothesmiakis ke to plironis edo.pios to plironi an ine dyo!xaxa aplo pios ine protos stin forologiki dilosi;; aytos...ke to allo;;ta xrimata otan ine nomima ,min asxoliste poy ta exete ke pos...tora stin ellad imaste ola poroyn na sinvoynn..

και αν είναι κοινός λογαριασμός με τον ξαδελφό μου? δεν είναι τόσο απλό νομίζω..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 06 Ιαν 2011 21:46 #35

  • Petross
  • Το Άβαταρ του/της Petross
Γεια σας και από μένα!
Γνωρίζει κανένας τι ποσό χρεωνόμαστε για 50000 αν τα μεταφέρουμε από Κύπρο στην Ελλάδα και αν έχουμε κάποιο άλλο φόρο από το κράτος πλην των τόκων?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Ιαν 2011 00:38 #36

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
Petross έγραψε:
Γεια σας και από μένα!
Γνωρίζει κανένας τι ποσό χρεωνόμαστε για 50000 αν τα μεταφέρουμε από Κύπρο στην Ελλάδα και αν έχουμε κάποιο άλλο φόρο από το κράτος πλην των τόκων?

Απ' ότι ξέρω αν τα μεταφέρεις με επιταγή δίνεις δέκα ευρώ και αν τα στείλεις με έμβασμα στην τράπεζα Κύπρου στην Ελλάδα δεν υπάρχει χρέωση, ούτε άλλος φόρος από το κράτος αν είναι νόμιμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα