Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΧΑΑ ερωτήσεις από τη μικρή μου ιστορία.

ΧΑΑ ερωτήσεις από τη μικρή μου ιστορία. 17 Σεπ 2023 19:34 #1

  • Dodge
  • Το Άβαταρ του/της Dodge
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: -1
Καλησπέρα σε όλου και όλες.

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για να καταλάβω λίγο τη κατάσταση γιατί έχω σκάσει με το διάβασμα που έχω ρίξει.
Γενικά με έχει συνεπάρει το γεγονός ό,τι ανάκτησε η χώρα μας την επενδυτική βαθμίδα και κοιτάζοντας τους δείκτες ωθούμαι όλο και περισσότερο να προβώ σε αγορά. Σε γενικές γραμμές όμως το budget είναι πολύ χαμηλό και δε θα το χαιρόμουν αν έπεφτα έξω καθώς θέλω να σιγουρευτώ ό,τι καταλαβαίνω καλά τι κάνω. Βλέπω ωστόσο μέσω της τράπεζας πως η αγορά ενός ETF (μιλάμε για AETF athex/ftse large cap έχει τεράστιο spread (39,8 μέγιστο) καθώς αυτή τη στιγμή που μιλάμε η μετοχή έχει κλείσει στα 30,65. Είναι της τάξης του 30% παραπάνω από τη μετοχή. Προσπάθησα μέσο πλατφόρμας να δοκιμάσω αγορά τουλάχιστον για το ΧΑ, δεν μπορώ να επενδύσω σε indices και βρήκα πάλι αυτό το ETF. Να αναφέρω επίσης πως η alpha bank στην ιστοσελίδα της το ορίζει αμοιβαίο κεφάλαιο και απ'όσο γνωρίζω δεν είναι ίδιο με τα ETF.

οπότε , γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο όριο; και τι σημαίνει αυτό; (έχει ελάχιστο 21ευρώ και 39 μέγιστο και για αγορά μου ζητάει 39 € τη μονάδα) . Υπάρχει περίπτωση αν θέλω να πουλήσω την αμέσως επόμενη στιγμή να μπορώ να το κάνω για 21ευρώ δηλαδή αυτομάτως να πέσω κατά 60% (σε σχέση με την τιμή που έχει τώρα η μετοχή 30κάτι ευρώ) ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.042 δευτερόλεπτα