Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: PrivatBank

PrivatBank 23 Νοε 2010 13:10 #37

  • Ακης.
  • Το Άβαταρ του/της Ακης.
Παρακαλω, θα ηθελα οποιος / οια, το επιθυμει και γνωριζει σωστα, να μου απαντησει, στης ερωτησεις μου σχετικα με την PRIVATBANK OF CYPRUS.
Θα ηθελα να εχετε σαν δεδομενα τα εξης: Επιθυμω να ανοιξω μια προθεσμιακη καταθεση για (5) ετη.Το ποσο που θελω να καταθεσω, ανερχε-ται στης # 150.000,00 # και αφορουν ολες της οικονομιες των γονιων μου και της δικης μου οικογενειας. Τα χρηματα ειναι απολυτως νομιμα. Υπαρχουν τωρα σε Ελληνικες Τραπεζες, υπο μορφη προθεσμιακων καταθεσεων.
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1) Ποια ειναι τα οικονομικα μεγεθη της PRIVATBANK, στην Ουκρανια ? ειναι καλη τραπεζα, με καλους κεφαλαιακους και τραπεζικους δεικτες ?
2) Ειναι η τραπεζα PRIVATBANK OF CYPRUS, στο σχεδιο - ταμειο, προστασιας των καταθεσεων στην Κυπρο ?
3) Εαν ναι, αυτο το ταμειο μεχρι ποιο ποσο καλυπτει της καταθεσης μας, σε περιπτωση χρεωκοπιας της PRIVATBANK OF CYPRUS, στην Κυπρο?
4) Εαν χρεωκοπησει η κεντρικη τραπεζα στην Ουκρανια, τοτε τι γινεται με τα υποκαταστημα της στην Κυπρο ?
5) Τα υποκατστηματα της, PRIVATBANK OF CYPRUS, υπαγονται στην νομοθεσια της Κυπρου, επειδη διενεργουν της εργασιες τους στην Κυπρο
αρα οι καταθετες σε περιπτωση πτωχευσης, θα αποζημιωθουν απο το ταμειο προστασιας καταθεσεων της Κυπρου ?
6) Η αποζημιωση, θα ειναι σε ευρω η΄ στο ουκρανικο νομισμα, με την εκτοτε ισοτιμια ?
7) Το Κυπριακο σχεδιο - ταμειο, προστασιας των καταθεσεων στην Κυπρο, εχει ημερομηνια ληξης, δηλ. (π.χ, αρχισε να ισχυει το 2009 και θα λη-ξει το 2011 ) ?
8) Σε ποιο υποκατστημα της PRIVATBANK OF CYPRUS, μπορω να παω για να κανω μια προθεσμιακη καταθεση ?
9) Τι χαρτια η΄ εγραφα θα πρεπει να εχω μαζι μου, για να ανοιξω την προθεσμιακη καταθεση ?
10) Μπορω να βαλω συνδικαιουχο στην προθεσμιακη καταθεση ? εαν ναι μεχρι ποσα ατομα ?
11) H PRIVATBANK OF CYPRUS, συνεργαζεται με καποια τραπεζα, εδω στην Ελλαδα, ωστε να μπορεσω μεσω αυτης της τραπεζας να μεταφε-ρω τα χρηματα μου εκει ?
12) Τι ειναι καλυτερο για εμενα, να παω εκει τα χρηματα μου σε μετρητα η΄ με μια τραπεζικη επιταγη ?
13) Εαν ειναι με επιταγη, ποιας Ελληνικης τραπεζας επιταγη, δεχεται η PRIVATBANK OF CYPRUS ?
14) Η προθεσμιακη καταθεση, ειτε παω τα χρηματα μετρητα, ειτε τα παω με τραπεζικη επιταγη, ανοιγεται αυθημερον η΄χρειαζονται καποιες μερες ?
15) Τα χρηματα, εαν τα παω στην Κυπρο σε μετρητα, πρεπει να τα δηλωσω στο αεροδρομιο ?
16) Εαν πρεπει να τα δηλωσω, τι χαρτια η΄τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω μαζι μου ?
17) Εαν τα παω σε τραπεζικη επιταγη, πρεπει να τα δηλωσω στο αεροδρομιο ?
18) Το 10% του φορου, απο τους τοκους, το παρακρατει αυτοματα η τραπεζα και το δινει στο Κυπριακο η΄Ελληνικο Δημοσιο ?
19) Εαν, δεν παρακρατει το φορο αυτοματα η τραπεζα, θα πρεπει εγω να τα πληρωνω, στην Ελλαδα, καθ΄ ετος ? Θα μου δινει η τραπεζα καποι σχετικο χαρτι, ωστε βαση αυτου να πληρωνω τον φορο εδω ?
20) Εαν δεν πληρωνω το φορο στην Ελλαδα, τι γινεται ?
21) Θα πρεπει να κανω καποια δηλωση στην τραπεζα, οτι δεν επιθυμω να πληρωνω φορο στην Κυπρο, αλλα θα πληρωνω στην Ελλαδα ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 23 Νοε 2010 13:24 #38

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
καποιες απο τις 21 ερωτησεις εχουν απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες αυτου του θρέντ,καλυτερα ομώς θα ηταν να επικοινωνήσεις με την τράπεζα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 23 Νοε 2010 14:06 #39

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
στην ερωτηση 9 δεν δεχονται συνδικαιουχους μονο εναν πληρεξουσιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 23 Νοε 2010 14:07 #40

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
Ακης. έγραψε:
Παρακαλω, θα ηθελα οποιος / οια, το επιθυμει και γνωριζει σωστα, να μου απαντησει, στης ερωτησεις μου σχετικα με την PRIVATBANK OF CYPRUS.
Θα ηθελα να εχετε σαν δεδομενα τα εξης: Επιθυμω να ανοιξω μια προθεσμιακη καταθεση για (5) ετη.Το ποσο που θελω να καταθεσω, ανερχε-ται στης # 150.000,00 # και αφορουν ολες της οικονομιες των γονιων μου και της δικης μου οικογενειας. Τα χρηματα ειναι απολυτως νομιμα. Υπαρχουν τωρα σε Ελληνικες Τραπεζες, υπο μορφη προθεσμιακων καταθεσεων.
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1) Ποια ειναι τα οικονομικα μεγεθη της PRIVATBANK, στην Ουκρανια ? ειναι καλη τραπεζα, με καλους κεφαλαιακους και τραπεζικους δεικτες ?
2) Ειναι η τραπεζα PRIVATBANK OF CYPRUS, στο σχεδιο - ταμειο, προστασιας των καταθεσεων στην Κυπρο ?
3) Εαν ναι, αυτο το ταμειο μεχρι ποιο ποσο καλυπτει της καταθεσης μας, σε περιπτωση χρεωκοπιας της PRIVATBANK OF CYPRUS, στην Κυπρο?
4) Εαν χρεωκοπησει η κεντρικη τραπεζα στην Ουκρανια, τοτε τι γινεται με τα υποκαταστημα της στην Κυπρο ?
5) Τα υποκατστηματα της, PRIVATBANK OF CYPRUS, υπαγονται στην νομοθεσια της Κυπρου, επειδη διενεργουν της εργασιες τους στην Κυπρο
αρα οι καταθετες σε περιπτωση πτωχευσης, θα αποζημιωθουν απο το ταμειο προστασιας καταθεσεων της Κυπρου ?
6) Η αποζημιωση, θα ειναι σε ευρω η΄ στο ουκρανικο νομισμα, με την εκτοτε ισοτιμια ?
7) Το Κυπριακο σχεδιο - ταμειο, προστασιας των καταθεσεων στην Κυπρο, εχει ημερομηνια ληξης, δηλ. (π.χ, αρχισε να ισχυει το 2009 και θα λη-ξει το 2011 ) ?
8) Σε ποιο υποκατστημα της PRIVATBANK OF CYPRUS, μπορω να παω για να κανω μια προθεσμιακη καταθεση ?
9) Τι χαρτια η΄ εγραφα θα πρεπει να εχω μαζι μου, για να ανοιξω την προθεσμιακη καταθεση ?
10) Μπορω να βαλω συνδικαιουχο στην προθεσμιακη καταθεση ? εαν ναι μεχρι ποσα ατομα ?
11) H PRIVATBANK OF CYPRUS, συνεργαζεται με καποια τραπεζα, εδω στην Ελλαδα, ωστε να μπορεσω μεσω αυτης της τραπεζας να μεταφε-ρω τα χρηματα μου εκει ?
12) Τι ειναι καλυτερο για εμενα, να παω εκει τα χρηματα μου σε μετρητα η΄ με μια τραπεζικη επιταγη ?
13) Εαν ειναι με επιταγη, ποιας Ελληνικης τραπεζας επιταγη, δεχεται η PRIVATBANK OF CYPRUS ?
14) Η προθεσμιακη καταθεση, ειτε παω τα χρηματα μετρητα, ειτε τα παω με τραπεζικη επιταγη, ανοιγεται αυθημερον η΄χρειαζονται καποιες μερες ?
15) Τα χρηματα, εαν τα παω στην Κυπρο σε μετρητα, πρεπει να τα δηλωσω στο αεροδρομιο ?
16) Εαν πρεπει να τα δηλωσω, τι χαρτια η΄τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω μαζι μου ?
17) Εαν τα παω σε τραπεζικη επιταγη, πρεπει να τα δηλωσω στο αεροδρομιο ?
18) Το 10% του φορου, απο τους τοκους, το παρακρατει αυτοματα η τραπεζα και το δινει στο Κυπριακο η΄Ελληνικο Δημοσιο ?
19) Εαν, δεν παρακρατει το φορο αυτοματα η τραπεζα, θα πρεπει εγω να τα πληρωνω, στην Ελλαδα, καθ΄ ετος ? Θα μου δινει η τραπεζα καποι σχετικο χαρτι, ωστε βαση αυτου να πληρωνω τον φορο εδω ?
20) Εαν δεν πληρωνω το φορο στην Ελλαδα, τι γινεται ?
21) Θα πρεπει να κανω καποια δηλωση στην τραπεζα, οτι δεν επιθυμω να πληρωνω φορο στην Κυπρο, αλλα θα πληρωνω στην Ελλαδα ?

Αγαπητέ Άκη
Στις παρακάτω σελίδες θα βρείς πολλές από τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
Από την τράπεζα θα μάθεις όλες τις λεπτομέρειες, κι αν θέλεις μας ενημερώνεις.

privatbank.ua/info/index3.stm?fileName=cyprus_mape.html
www.cyprus.gov.cy/moi/pio/pio.nsf/All/b4...ocument&print&Click=
www.sigmalive.com/simerini/news/social/119461
www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Privat_Group

webcache.googleusercontent.com/search?q=...lnk&gl=gr&lr=lang_el

translate.google.gr/translate?hl=el&sl=e...1B3GGLL_elGR372GR372

www.bankingnews.gr/%CE%8C%CE%BB%CE%B7-%C...B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD

Γιά το σχέδιο προστασίας καταθέσεων
www.centralbank.gov.cy/nqcontent.cfm?a_id=2794
www.acb.com.cy/cgibin/hweb?-A=160&-V=codes
www.centralbank.gov.cy/media/pdf_gr/DPLS..._REGISTRY_050809.pdf
www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&v...XHFTTE_NhKVailwQaA3w
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2010 15:05 από manolis002.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 23 Νοε 2010 14:12 #41

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
στην ερωτηση 10 τελικα η απαντηση μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 15 Δεκ 2010 13:23 #42

  • ΑΚΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΚΗΣ
Χαιρετε. Πριν απο ολα να ευχαριστησω τον tsig, διοτι μεσο του φορουμ αυτου, εχουμε πληροφοριες, γνωμες και αποψεις, της οποιες, μεμονομενα, θα ηταν πολυ δυσκολο να αποκτησουμε. Επανερχομαι, λοιπον με πληροφοριες σε οτι αφορα, προθεσμιακη καταθεση, ( 5 ) ετων, στην Privat Bank of Cyprus. Εχω πληροφοριες, τοσο απο την ιδια την τραπεζα, ( με αλληλογραφια e-mail ), καθως και πληροφοριες που συνελεξα απο το διαδυκτιο και απο εγχωριες τραπεζικες πηγες, ( γνωστους και φιλους ). ΟΤΙ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΗΣΤΩ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΡΕΠΩ, ΚΑΝΕΝΑΝ Η΄ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ Η΄ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΥΤΗ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΗ ΣΑΣ.
1) Η τραπεζα καλυπτεται απο το ταμειο προστασιας και εγγυησεων των καταθεσεων στην Κυπρο.
2) Το υψος του ποσου, που καλυπτει το ταμειο της Κυπρου, ειναι εως 100.000 ευρο.
3) Το επιτοκιο που μου εδωσαν για ποσο 150.000 ευρο, ειναι 11%, ( -10% φοροι, με καταβολη αυτων, ειτε στην Κυπρο ειτε στην Ελλαδα ).
4) Μου ειπαν οτι το ιδιο επιτοκιο, μπορουν να μου το δωσουν και για μικροτερο ποσο, ( δεν μου ειπαν το ποσο, διοτι και εγω δεν τους ειπα το τι ποσο θελω να καταθεσω - ζητησαν απο εμενα να τους πω πρωτος τι ποσο εχω διαθεσιμο ), αλλα παντα για ( 5 ) ετη.
5) Δεχονται μονον ενα δικαιουχο στην καταθεση.
6) Σε περιπτωση θανατου του δικαιουχου της προθεσμιακης καταθεσης, μου ειπαν οτι για την τυχη της καταθεσης, αρμοδια ειναι τα δικαστηρια.
7) Δεχονται την καταθεση του ποσου, ειτε με τραπεζικη επιταγη, ειτε μεσω μεταφορας χρηματων απο αλλη τραπεζα.
8) Σαν τραπεζα, ειναι οπως ολες οι αλλες μικρομεσαιες τραπεζες.
ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΥΤΗ, ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ, ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ Ο TSIG.

Τωρα μερικα δικα μου σχολια. Η γνωμη μου ειναι, στην περιπτωση που πτωχευση μια τραπεζα, ειτε αυτη η τραπεζα ειναι καποιο ΄΄ μεγαλο ΄΄ ονομα, ειτε ειναι ΄΄ μικρο ΄΄ ονομα, εαν καλυπτεται απο το ταμειο εγυησεων και προστασιας των καταθεσεων, ειναι το ιδιο.
Προσοχη πρεπει να δωσουμε, στο υψος της αποζημιωσης, που το καθε ταμειο εγγυησεων μιας χωρας καλυπτει.
Προσοχη πρεπει να δωσουμε,στο εαν επιτρεπονται στην ιδια καταθεση, συνδικαιουχοι - ειναι πολυ σημαντικο σε περιπτωση καποιου απροοπτου γεγονοτος, π.χ θανατου, καθως και στην περιπτωση που το υψος αποζημιωσης απο το ταμειο εγγυησεων και προστασιας των καταθεσεων, δεν καλυπτει ανα ενα καταθετη το κεφαλαιο μας.
Πιθανον, οταν μια τραπεζα δινει επιτοκιο 11%, εστω και για ( 5 ) χρονια ειναι παρα πολυ μεγαλο. Υπαρχει το κοστος του χρηματος, οπως μου ειπαν καποιοι τραπεζικοι, μου ειπαν οτι στην Κυπρο ξεπλενεται μαυρο χρημα, κ.τ.λ.
Αλλα και απο την αλλη πλευρα, οταν σου δανειζουν, μεσω καρτας, με επιτοκια 15% και 18%, εδω υπαρχει ενα σοβαρο αντισταθμισμα.
Με ολους οσους μιλησα εκανα, μια και ιδια ερωτηση: Εαν η τραπεζα ειναι μελος του ταμειου εγγυησεων και προστασιας των καταθεσεων, ( και καλυπτει το ποσο που εμεις εχουμε καταθεσει ), σε περιπτωση πτωχευσης της εχουμε καποιο προβλημα ? Ολοι μου απαντησαν οχι, δεν εχουμε καποιο προβλημα.
Ετσι λοιπον θεωρω οτι οποιος κρινει, οτι το συμφερον του ειναι να τα καταθεση στην Κυπρο ας το κανει. Εγω κοιταω εναλλακτικα και την Βουλγαρια. Εκει η τραπεζες δεν δινουν τετοια επιτοκια, μεχρι 7,50% η΄8,50% εαν τα κλεισης για ( 5 ) ετη, αλλα δεχονται συνδικαιουχο στην καταθεση, ειναι σχεδον ολες μελη στο Βουλγαρικο ταμειο εγγυησεων και προστασιας των καταθεσεων και τουλαχιστον απο οτι διαβαζω στο φορουμ αυτο, αλλα και στο διαδυκτιο, εχει ικανοποιητικα οικονομικα στοιχεια και βασης για αναπτυξη. Ολα αυτα σε σχεση με διαφορες αλλες χωρες στην ευρωπη.
Εγω οπως και ολοι οι αλλοι, που γραφουμε, σε αυτο το φορουμ, εχουμε αγωνια και προσπαθουμε να δουμε τι καλυτερο μπορουμε να κανουμε, με τα χρηματα τα οποια αποταμιευουμαι, οι ιδιοι και οι οικογενειες μας, μια ζωη ολοκληρη. Θα ζητουσα λοιπον απο ολους και ολες σας να γραφετε την γνωμη σας, την αντιθεση σας σε οτι γραφω και γενικα να παραθεσεται οσες πληροφοριες εχει ο καθενας μας, ωστε να βγει κατι, αξιοπιστο, με το λιγοτερο δυνατο ρισκο, για ολους μας. ΓΝΩΣΗ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ. - ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 15 Δεκ 2010 13:57 #43

  • laou
  • Το Άβαταρ του/της laou
Καλησπέρα σας,

Κρίνω πολύ σημαντικές τισ πληροφορίες σου.Μειονέκτημα σοβαρό ο ένας δικαιούχος γιατί μιλάμε για 5 χρόνια.
Εγώ για τα κεφάλαια της οικογένειας μου καταλήγω στη λύση της Βουλγαρίας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 15 Δεκ 2010 15:43 #44

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
ΑΚΗΣ έγραψε:
..Με ολους οσους μιλησα εκανα, μια και ιδια ερωτηση: Εαν η τραπεζα ειναι μελος του ταμειου εγγυησεων και προστασιας των καταθεσεων, ( και καλυπτει το ποσο που εμεις εχουμε καταθεσει ), σε περιπτωση πτωχευσης της εχουμε καποιο προβλημα ? Ολοι μου απαντησαν οχι, δεν εχουμε καποιο προβλημα...

Αυτό κατά τη γνώμη μου αφορά την περίπτωση πτώχευσης της τράπεζας. Τι γίνεται σε περίπτωση πτώχευσης της Ουκρανίας ή της Βουλγαρίας αντίστοιχα? Εξακολουθούν να είναι αφαλείς οι καταθέσεις? Αυτό είναι που θα έπρεπε να ρωτάνε νομίζω οι αποταμιευτές είτε πρόκειται γιά ξένη τράπεζα είτε για υποκατάστημα Ελληνικής στο εξωτερικό.
Αν κάποιος γνωρίζει ή μπορέσει να μάθει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

PrivatBank 15 Δεκ 2010 17:54 #45

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
οσον αφορά την privat bank θεωρώ οτι έχει μεγάλο ρισκο -δαγκωτο βουλγαρία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα