Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 01 Σεπ 2013 17:16 #1

  • gge0rge
  • Το Άβαταρ του/της gge0rge
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Παιδιά διάβασα τα σχετικά νήματα αλλά δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για το πως ανοίγεις λογαριασμό εξ αποστάσεως από Ελλάδα. Παρακαλώ λοιπόν να απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα όποιος γνωρίζει)

1) Τι έγγραφα απαιτούνται να αποστείλω στην PrivatBank για άνοιγμα προθεσμιακού λογαριασμού

2) Πως θα στείλω το αρχικό κεφάλαιο της προθεσμιακής κ τι κόστος έχει . Πχ έμβασμα από Ελλάδα από Πειραιώς μέσω winbank κανονικά έχει ελάχιστο κόστος. γίνεται με αυτόν τον τρόπο;

3) οι τόκοι που καταθέτονται; Κάπου διάβασα ότι αν σου τούς στέλνουν Ελλάδα έχει χρέωση 30 ευρώ ως έμβασμα. Άλλη λύση;

4) Τι χρειάζεται να γίνει για να αποφευχθεί η διπλή φορολόγηση;

5) Όταν θελήσω να αποσύρω το κεφάλαιο μου και να το μέσω της εφαρμογής ebanking που έχουν ποια είναι η προμήθειά τους;

6) Όταν τελειώσει ο χρόνος της προθεσμιακής κατάθεσης πχ 6 μήνες, τι γίνεται; η κατάθεση γίνεται απλή ταμιευτηρίου; Μπορώ εύκολα κ απλά να ξανακλείσω ξανά σε προθεσμιακή το κεφάλαιο μέσω του ebanking που έχουν; Γ

Πιστεύω οτι αυτά είναι τα συνολικά ερωτήματα κάθε ενδιαφερόμενου, οπότε βοηθήστε να κάνουμε αυτόν τον "οδηγό¨. Έχω στείλει και σχετικό email στην τράπεζα φυσικά, αλλά δεν είναι κακό να συζητήσουμε το θέμα και εδώ.

Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 01 Σεπ 2013 22:43 #2

  • ΣΤΕΛΙΟS (stelios t.)
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΕΛΙΟS (stelios t.)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 3 (1)
Εγώ πήγα στη Λάρνακα αυθημερόν...Το υποκατάστημα είναι 10 λεπτά με τάχι από αεροδρόμιο..μου ζήτησε ταυτότητα..και ένα λογαριασμό εγώ πήγα τη hol...συν 20 εύρος για το ανοιγμα λογαριασμού.Πηρα επιτόπου τόν αριθμό λογαριασμού, γυρισα Αθήνα και έκανα τη μεταφορά...ναι το εβασμα έχει κοστοs 30 euro και σου στέλνουν το ποσό σου σε 2 εργασιμεs,,.,μπορειs να καλεσειs στο τηλ. στο συγκεκριμένο υποκατάστημα και να ζητησειs Την Κύρια ΑΥΞΕΝΤΊΟΥ που μιλάει και Ελληνικά.Είναι πιο εύκολο και ποιο γρήγορο όταν παs εκεί. Τηλ.0035724023020 και κάτι άλλο δουλεύουν κάθε μέρα μέχρι τιs 5 το απόγευμα. Τουs τοκουs τουs δηλωνειs εσύ εδώ αυτοί. δεν κάνουν καμμια κράτηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 22 Σεπ 2013 15:42 #3

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
ΣΤΕΛΙΟS έγραψε:
Εγώ πήγα στη Λάρνακα αυθημερόν...Το υποκατάστημα είναι 10 λεπτά με τάχι από αεροδρόμιο..μου ζήτησε ταυτότητα..και ένα λογαριασμό εγώ πήγα τη hol...συν 20 εύρος για το ανοιγμα λογαριασμού.Πηρα επιτόπου τόν αριθμό λογαριασμού, γυρισα Αθήνα και έκανα τη μεταφορά...ναι το εβασμα έχει κοστοs 30 euro και σου στέλνουν το ποσό σου σε 2 εργασιμεs,,.,μπορειs να καλεσειs στο τηλ. στο συγκεκριμένο υποκατάστημα και να ζητησειs Την Κύρια ΑΥΞΕΝΤΊΟΥ που μιλάει και Ελληνικά.Είναι πιο εύκολο και ποιο γρήγορο όταν παs εκεί. Τηλ.0035724023020 και κάτι άλλο δουλεύουν κάθε μέρα μέχρι τιs 5 το απόγευμα. Τουs τοκουs τουs δηλωνειs εσύ εδώ αυτοί. δεν κάνουν καμμια κράτηση.

Καλά ρε παιδιά, στην Κυπρο δεν ισχυουν οι περιορισμοι στην διακινηση κεφαλαιων?
Εάν ισχύει τότε γιατι να στείλουμε λεφτά στην Κυπρο? Για να μη μπορούμε να τα ξανα-επαναπτρίσουμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 22 Σεπ 2013 15:56 #4

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Δεν υπάρχουν περιορισμοί στη διακίνηση κεφαλαίων για τις τράπεζες που βρίσκονται στην "καλή" λίστα, για μη μόνιμους κάτοικους Κύπρου, εδώ και πολλούς μήνες.

Η εν λόγω τράπεζα βρίσκεται στην "καλή" λίστα, που περιλαμβάνονται οι ξένες τράπεζες οι οποίες (μεταξύ άλλων) έχουν παράσχει έγγραφες εγγυήσεις για κεφαλαιακή υποστήριξη από τις κατά περίπτωση μητρικές τράπεζες αν τυχόν χρειαστεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 22 Σεπ 2013 17:27 #5

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
Kratistos έγραψε:
ΣΤΕΛΙΟS έγραψε:
Εγώ πήγα στη Λάρνακα αυθημερόν...Το υποκατάστημα είναι 10 λεπτά με τάχι από αεροδρόμιο..μου ζήτησε ταυτότητα..και ένα λογαριασμό εγώ πήγα τη hol...συν 20 εύρος για το ανοιγμα λογαριασμού.Πηρα επιτόπου τόν αριθμό λογαριασμού, γυρισα Αθήνα και έκανα τη μεταφορά...ναι το εβασμα έχει κοστοs 30 euro και σου στέλνουν το ποσό σου σε 2 εργασιμεs,,.,μπορειs να καλεσειs στο τηλ. στο συγκεκριμένο υποκατάστημα και να ζητησειs Την Κύρια ΑΥΞΕΝΤΊΟΥ που μιλάει και Ελληνικά.Είναι πιο εύκολο και ποιο γρήγορο όταν παs εκεί. Τηλ.0035724023020 και κάτι άλλο δουλεύουν κάθε μέρα μέχρι τιs 5 το απόγευμα. Τουs τοκουs τουs δηλωνειs εσύ εδώ αυτοί. δεν κάνουν καμμια κράτηση.

Καλά ρε παιδιά, στην Κυπρο δεν ισχυουν οι περιορισμοι στην διακινηση κεφαλαιων?
Εάν ισχύει τότε γιατι να στείλουμε λεφτά στην Κυπρο? Για να μη μπορούμε να τα ξανα-επαναπτρίσουμε.

Οι περιορισμοί δεν ισχύουν για τα νέα κεφάλαια μετά το ball-in!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 22 Σεπ 2013 19:47 #6

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Ό,τι μπαίνει μέσα μετά τις 15/3/2013 δεν έχει περιορισμούς.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 22 Σεπ 2013 20:19 #7

  • ΣΤΕΛΙΟS (stelios t.)
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΕΛΙΟS (stelios t.)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 3 (1)
Ακριβωs, οτι ανεφεραν, οι προηγουμενοι.......εγω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με την εν λογω τραπεζα, και οι τοκοι θελουν 2 εργασιμεs για να εμφανιστουν στην Ελλαδα. Ο λογαριασμοs ανοικτηκε, το Μαιο του 2013 και δεν εχει, κανενα περιορισμο........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 04 Οκτ 2013 21:17 #8

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής ερωτήματα:
1) Ποια η γνώμη σας για άνοιγμα λογαριασμού στην Privat στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τον πίνακα που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο,
http://old.privatbank.ua/info/index3.stm?fileName=5_2_35e.html
το επιτόκιο για ευρώ είναι 8% για ένα έτος και 19% για το ουκρανικό νόμισμα hryvnia. Από ότι είδα η μέγιστη διακύμανση του νομίσματος σε σχέση με το ευρώ ήταν το τελευταίο έτος γύρω στο 7-8%. (http://www.exchangerates.org.uk/EUR-UAH-exchange-rate-history.html)

2) Βρήκα ότι υπάρχει ουκρανικό Deposit Guarantee Fund (http://www.fg.gov.ua/en/) κάτι δηλαδή αντίστοιχο με το ΤΕΚΕ, το οποίο καλύπτει μέχρι 200.000 UAH, περίπου 17.970 EUR με τη σημερινή ισοτιμία. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

3) Θεωρώ ότι αν κάποιος επιθυμεί να κάνει κατάθεση άνω των 10.000€ θα πρέπει να κάνει έμβασμα από ελληνική τράπεζα. Αν πρόκειται για μικρότερο ποσό που μπορείς να το μεταφέρεις πάνω σου χωρίς να το δηλώσεις, μπορείς να πας εκεί και να κάνεις κατάθεση μετρητών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βοήθεια για άνοιγμα λογαριασμού στην PrivatBank από Ελλαδα 05 Οκτ 2013 20:41 #9

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Να δώσω μια πληροφορία σχετικά με την προμήθεια που κρατάει η τράπεζα για κάθε έμβασμα. Το ποσό της προμήθειας ανέρχεται στα 30 ευρώ ανά έμβασμα ανεξαρτήτως ποσού. Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες τις ΕΕ . Όταν το έμβασμα πηγαίνει εκτός ΕΕ τότε μπορεί η χώρα που λαμβάνει το έμβασμα να χρεώσει επιπροσθέτως και κάποια άλλη προμήθεια.
Όσον αφορά τους τρόπους μεταφοράς των τόκων, υπάρχει η δυνατότητα εκτός της ηλεκτρονικής μεταφοράς, να ζητηθεί από την τράπεζα να εκδώσει μια κάρτα η οποία σου δίνει τη δυνατότητα ανάληψης από ατμ σε οποιαδήποτε χώρα με προμήθεια 1% του αναληφθέντος ποσού συν 3 ευρώ. Δηλαδή αν θέλουμε να πάρουμε απο Ελλάδα μηνιαία πχ τόκους 900 ευρώ θα χρεωθούμε με 9 (1%) + 3 ευρώ = 12 ευρώ. Άρα μας συμφέρει να κάνουμε ανάληψη τους τόκους με κάρτα από ελλάδα γιατί πληρώνουμε μικρότερο ποσό (12 αντι 30), με την προυπόθεση ότι είναι εφικτό το ατμ να δώσει εφάπαξ το ποσό της ανάληψης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα