Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: δηλωσηη αναδρομικων συνταξεων

δηλωσηη αναδρομικων συνταξεων 08 Αυγ 2013 15:16 #1

  • kiriakosars
  • Το Άβαταρ του/της kiriakosars
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
απο κεκτημενη ταχυτητα υπεβαλα την φορολογικη δηλωση χωρις να υποβαλλω τους τοκους και τις αναδρομικες συνταξεις που πηρα τομ 2012 για το 2011 .οταν πηγα να κανω συμπληρωματικη δηλωση `ο εφορος μου ειπε οτι επειδη οι αναδρομικες συνταξεις ηταν για το ετος 2011 (Νοε -Δεκ ) πρεπει να κανω διαφορετικη συμπληρωματικη για το ετος 2011.Λογιστες που ρωτησα και το βιβλιο με οδηγιες για την συμπληρωση της δηλωσης στην σελιδα 12 αναφερουν οτι μπορεις να το δηλωσεις και στην χρονια που πηρες τα χρηματα ,στην περιπτωση μου το 2012,.τι ισχυει ,ξερειε κανεις ,αλλα και με ποιο τροπο θα το τεκμηριωσω ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δηλωσηη αναδρομικων συνταξεων 09 Αυγ 2013 13:12 #2

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Απο αυτά που γνωρίζω (επειδή μου έτυχε παρόμοια περίπτωση με τον πατέρα μου) έχεις δύο επιλογές:

1) Να δηλώσεις τις αναδρομικές συντάξιμες αποδοχές στα εισοδήματα του 2012 (δήλαδή ως συμπληρωματική στη φετινή δήλωση) αφού τις μειώσεις κατά 20%.
2) Να κάνεις συμπληρωματική δήλωση για το έτος στο οποίο οι συγκεκριμένες συντάξιμες αποδοχές αφορούν (εισοδήματα του 2011).

Το ποιό από τα δύο σε συμφέρει δεν μπορώ να στο πω καθώς αυτό εξαρτάται από τα υπόλοιπα στοιχεία της δήλωσής σου. Στην περίπτωση του πατέρα μου συνέφερε (με πολύ μεγάλη διαφορά) η συμπληρωματική στο έτος που αφορούσαν οι αναδρομικές συντάξιμες αποδοχές (επιλογή 2).
Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε ήταν ότι οι αποδείξεις (049) που είχε δηλώσει σε εκείνο το έτος δεν κάλυπταν το ποσό που προέκυπτε μετά την προσθεση των αναδρομικών οπότε προέκυψε ποινή λόγω έλλειψης αποδείξεων καθώς δεν μπορείς να δηλώσεις επιπλέον αποδείξεις σε συμπληρωματική/τροποποιητική δήλωση. Ακόμα όμως και με την ποινή λόγω έλλειψης αποδείξεων ο φόρος έβγαινε πολύ λιγότερος από την εναλλακτική της περίπτωσης 1.


Ελπίζω να βοήθησα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δηλωσηη αναδρομικων συνταξεων 09 Αυγ 2013 17:55 #3

  • kiriakosars
  • Το Άβαταρ του/της kiriakosars
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
eyxaristv gia thn apanthsh .το ιδιο πιστευα και εγω και μου το ειχαν πει και οι λογιστες αλλα φαινεται οτι στην καβαλα οι εφοροι εχουν αλλους νομους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα