Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Βιβλίο εσόδων-εξόδων αγροτών και σύνταξη δημοσίου

Βιβλίο εσόδων-εξόδων αγροτών και σύνταξη δημοσίου 18 Μαρ 2014 00:19 #1

  • knaison
  • Το Άβαταρ του/της knaison
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
καλησπέρα στο forum, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα.

είμαι συνταξιούχος δημοσίου και παραγωγός βρωσίμων ελαιών, τις οποίες πώλησα το 2013, εισπράττοντας 21.000 ευρώ.

Μέχρι τώρα ήμουν δηλωμένος στην εφορία ως αγρότης ειδικού καθεστώτος (κωδ.1000000).

Σύμφωνα με το νέο καθεστώς για τους αγρότες υποχρεούμαι στην τήρηση βιβλίων εσόδων εξόδων επειδή ο τζίρος μου ξεπερνά τα 15.000 ευρώ.

Το ερώτημά μου είναι αν κάνω μετάταξη στο κανονικό καθεστώς με βιβλία εσόδων εξόδων, αν θα μου περικοπεί η σύνταξη που παίρνω από το δημόσιο και συγκεκριμένα το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους?

Ισχύει κάτι τέτοιο?
Ψάχνοντας βρήκα αυτό www.ggka.gr/l...16_20685_10.doc

Σας παρακαλώ για τη βοήθειά σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιβλίο εσόδων-εξόδων αγροτών και σύνταξη δημοσίου 21 Μαρ 2014 02:34 #2

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
knaison έγραψε:
καλησπέρα στο forum, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα.
είμαι συνταξιούχος δημοσίου και παραγωγός βρωσίμων ελαιών, τις οποίες πώλησα το 2013, εισπράττοντας 21.000 ευρώ.
Μέχρι τώρα ήμουν δηλωμένος στην εφορία ως αγρότης ειδικού καθεστώτος (κωδ.1000000).
Σύμφωνα με το νέο καθεστώς για τους αγρότες υποχρεούμαι στην τήρηση βιβλίων εσόδων εξόδων επειδή ο τζίρος μου ξεπερνά τα 15.000 ευρώ.
Το ερώτημά μου είναι αν κάνω μετάταξη στο κανονικό καθεστώς με βιβλία εσόδων εξόδων, αν θα μου περικοπεί η σύνταξη που παίρνω από το δημόσιο και συγκεκριμένα το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους?
Ισχύει κάτι τέτοιο?
Ψάχνοντας βρήκα αυτό http://http://www.ggka.gr/l...16_20685_10.doc/l...16_20685_10.doc
Σας παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Έχεις κάνει κάποια λάθη, και μάλλον γι' αυτά δεν σου απαντάει κανείς:

1) Πώλησες το 2013 "τις βρώσιμες ελιές", σημαίνει: α) Πούλησες την επιχείρηση? β) Πούλησες ελιές αξίας 21.000 ευρώ? Τι απ' τα δυο?

2) Το λινκ που δίνεις δεν οδηγεί πουθενά. Αν βάλει κάποιος σκέτο το πρώτο συνθετικό του (www.ggka.gr) τον πάει κάπου, αλλά στην πρώτη σελίδα μόνο. Ποιός θα κάτσει να ψάξει πιο μέσα για σένα?

Όσο για το ερώτημα αν θα σου περικοπεί η σύνταξη, υπάρχουν κανόνες του ταμείου που σε συνταξιοδοτεί, που θα σου λένε αν δικαιούσαι ή όχι να εργάζεσαι. Αν δεν δικαιούσαι αλλά επιμείνεις να εργάζεσαι, προφανώς και θα στην κόψουν. Κι αν για κάποιο διάστημα μάθουν ότι σου έδιναν σύνταξη αλλά εσύ δούλευες κι όλας, θα στα ζητάνε πίσω αναδρομικά. Ξέρεις, ΔΟΥ, κατάσχεση, κλπ.

Επειδή (προφανώς) τη δουλειά με τις ελιές την ξέρεις:
Σταμάτα να ασχολείσαι με οτιδήποτε ελιές άλλου χρώματος πλην μαύρου (της Καλαμάτας νομίζω είναι μαύρες, όπως και οι θρούμπες). Πράσινες, μωβ, κλπ, κομμένες.
Στο ίδιο πλαίσιο, μόνο μαύρες ελιές θα διακινείς. Δηλαδή χωρίς τιμολόγια, δελτία αποστολής και τέτοια. Και τα λεφτά στο χέρι.

Έτσι δεν θα σου κόψουν και τη σύνταξη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα