Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 13 Απρ 2016 16:10 #1

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με καποια τροποιητικη φορολογικη δηλωση του ετους 2013 που θελω να κανω και να αλλαξω το ποσο των τοκων καταθεσεων τραπεζης που ειχα δηλωσει αν εχει καποιες επιπτωσεις απο την εφορια κτλ.επιτρεπεται να αλλαξω τους τοκους που ειχαν δηλωθει τοτε?ετσι και αλλιως θα αναγκαστω να κανω τροποποιητικη γιατι εχω καποια δεδουλευμενα αναδρομικα που πρεπει να μπουν στο 2013 οπως ειπαν αλλα μιας και θα την κανω την αλλαγη αυτη θα ηθελα να αλλαξω και τους τοκους καταθεσεων.εχω καποιους λογους και θα ηθελα να κανω μια τροποποιηση στους τοκους.
γνωριζει καποιος γι'αυτο το θεμα?

νομιζω πριν 1-2 μηνες ειχε καποιος ξαναρωτησει κατι παρομοιο αλλα δεν μπορεσα να βρω την αναρτηση του μεσω της αναζητησης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 13 Απρ 2016 23:55 #2

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
sonik έγραψε:
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με καποια τροποιητικη φορολογικη δηλωση του ετους 2013 που θελω να κανω και να αλλαξω το ποσο των τοκων καταθεσεων τραπεζης που ειχα δηλωσει αν εχει καποιες επιπτωσεις απο την εφορια κτλ.επιτρεπεται να αλλαξω τους τοκους που ειχαν δηλωθει τοτε?ετσι και αλλιως θα αναγκαστω να κανω τροποποιητικη γιατι εχω καποια δεδουλευμενα αναδρομικα που πρεπει να μπουν στο 2013 οπως ειπαν αλλα μιας και θα την κανω την αλλαγη αυτη θα ηθελα να αλλαξω και τους τοκους καταθεσεων.εχω καποιους λογους και θα ηθελα να κανω μια τροποποιηση στους τοκους.
γνωριζει καποιος γι'αυτο το θεμα?

νομιζω πριν 1-2 μηνες ειχε καποιος ξαναρωτησει κατι παρομοιο αλλα δεν μπορεσα να βρω την αναρτηση του μεσω της αναζητησης.


όταν κάνουμε τροποποιητική δήλωση και δεν προκύπτει φόρος τότε δεν υπάρχει πρόβλημα
το θέμα όμως είναι ότι εσύ θες να δήλωσης τόκους καταθέσεων για να έχεις ανάλωση κεφαλαίου
εδώ τώρα υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει ελεχος από την εφορία από που προέκυψαν αυτές οι καταθέσεις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14 Απρ 2016 01:09 #3

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Προφανως ο λόγος που θέλεις να αλλάξεις το ποσό των τόκων σου , είναι να μπορέσεις να επικαλεστείς ανάλωση κεφαλαίου.
θεωρητικά επειδή στην δήλωση του 2013 από την αλλαγή που θέλεις να κάνεις δεν θα προκύψει νέος φόρος ή νέα ελάφρυνση, κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.
Πρακτικά - και από προσωπική εμπειρία- επειδή ο εφοριακός φυσικά θα καταλάβει γιατί το 2016 σε επιασε κόψιμο να αλλάξεις τους τόκους του 2013, το πιο πιθανό είναι να σου κάνει γενικό έλεγχο. Λογικά θα σου ζητήσει να φέρεις όλες τις δηλώσεις και να σε ελέγξει.
Δεν ξέρω αν θα αξίζει την ταλαιπωρία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14 Απρ 2016 01:45 #4

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Ασχετο. Μολις ειδα το αβαταρ σου rebel. Επειδη ασχολουμαι με νομισματα. Αυτο δεν ειναι νομισμα της αρχαιας ελληνικης πολης Βυζαντιου απο το 300 Π.Χ. ή κανω λάθος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14 Απρ 2016 04:31 #5

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παιδια ευχαριστω οσους απαντησαν και σε οσους απαντησουν.

δεν διευκρινησα κατι,δικο μου λαθος.

δεν θελω να κανω αναλωση κεφαλαιου.επειδη πηρα κατι αναδρομικα του 2013 και στην τοτε φορολογικη δηλωση ημουν το πρωτο ονομα σε καποιο λογαριασμο βιβλιαριου τραπεζης επωμιστηκα ολους τους τοκους εγω ενω εγω ειχα συμβαλλει ενα μικρο μερος στο κεφαλαιο στο τραπεζικο λογαριασμο.οποτε θελω να διορθωσω τους τοκους που ειχα δηλωσει,να τους μειωσω γιατι μαζι με τα αναδρομικα που θα δηλωσω τωρα με την τροποποιητικη θα περασω στο 2% της εισφορας αλληλεγυης που ειναι πανω απο τα 20Κ.

βεβαια τοτε δεν ηξερα οτι θα παρω το 2016 αναδρομικες αποδοχες του 2013 οποτε ειπα να βοηθησω τους αλλους συνδικαιουχους για λογους φορολογικους να μην δηλωσουν τοκους.

δεν γνωριζω βεβαια αν με την τροποποιητικη γινεται αυτη η αλλαγη με τους τοκους..η εφορια σημερα μου ειπε γενικα οτι ολα τροποποιουνται αλλα ξεχασα να ρωτησω αν τροποποιουνται και προς τα κατω.....γινεται αν καποιος εχει τοκους να τους αλλαξει στο μισο πχ ή να τους μηδενισει? ή αν βαλει ενα ποσο τοκων τωρα θα προστεθει αυτο το ποσο με τους αρχικους τοκους που ειχαν δηλωθει στην πρωτη φορολογικη δηλωση οποτε αντι για μειωση τοκων εχω αυξηση και θα πετυχω το αντιθετο απο αυτο που θελω?
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2016 05:56 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14 Απρ 2016 04:58 #6

  • filippos
  • Το Άβαταρ του/της filippos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Κάρμα: -1
Γίνεται και προς τα κάτω. Δεν θυμάμαι όμως αν το 13 υπήρχε υποχρέωση δήλωσης τόκων καταθέσεων. Αν επηρεάζει κι άλλους τότε θα πρέπει να υποβάλλουν κι εκείνοι τροποποιητική με αυξημένα τα ποσά από τόκους.Εκτός κι αν πρόκειται για σύζυγο όπου με μια δήλωση τελείωσες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14 Απρ 2016 15:00 #7

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
starmaker έγραψε:
Ασχετο. Μολις ειδα το αβαταρ σου rebel. Επειδη ασχολουμαι με νομισματα. Αυτο δεν ειναι νομισμα της αρχαιας ελληνικης πολης Βυζαντιου απο το 300 Π.Χ. ή κανω λάθος;

σωστά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 15 Απρ 2016 02:28 #8

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Δεν υπαρχει θέμα. Εγώ σε τροποποιητική που έκανα και δήλωσα εισοδήματα αναδρομικά, μπήκε απλά ένα πρόσθετο χαράτσι. Εσένα αφου θα μειώσεις τους τόκους και θα βάλεις και αναδρομικά, το πιο πιθανόν ειναι να μήν έχεις μικρότερη φορολογία και να πληρώσεις τη διαφορά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 18 Απρ 2016 11:43 #9

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
Κάνε μια δοκιμαστική υποβολή στο gsis. Μέχρι 3 προσπάθειες έχεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα