Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: επιστροφή φόρου 2011

Απ: επιστροφή φόρου 2011 14 Μαϊ 2011 01:16 #19

  • Xour
  • Το Άβαταρ του/της Xour
kai mena shmera mou irthe h epistrofh 680 eura!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 14 Μαϊ 2011 12:20 #20

  • hbhjh
  • Το Άβαταρ του/της hbhjh
φιλοι μου κι εγω εχω επιστροφη περιπου 1187ευρω..κατι ακουσα οτι απο 1200και πανω θα ελεγχθουν ολοι...εγω πηρα και επιδομα ανεργιας και καταλαθος το εβαλα στη δηλωση στο κωδικο 659εισοδηματα που απαλλασσονται απο το φορο,ενω φετος μπηκε ειδικος κωδικος για το επιδομα ανεργιας.κωδικος 661.Ενω μεχρι περσυ εμπαινε στο 659.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης..στον κωδικο 659 δηλωσα και τους τοκους που πηρα απο τη τραπεζα κυπρου στη κυπρο..Σταν ιδιο κωδικο εβαλα και το επιδομα ανεργιας..Απο οτι νομιζω την εβαψα γιατι φαινεται μεγαλο ποσο και αυτοι δε ξερουν οτι ειναι το επιδομα..πιστευω θα με καλεσουν..Οι τοκοι απο τη κυπρο δηλωνονται προαιρετικα ε?ειναι λεπτο θεμα αν εχει κανεις εγκυρες πληροφοριες παρακαλω ας μας πει..
ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 14 Μαϊ 2011 18:20 #21

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
hbhjh έγραψε:
φιλοι μου κι εγω εχω επιστροφη περιπου 1187ευρω..κατι ακουσα οτι απο 1200και πανω θα ελεγχθουν ολοι...εγω πηρα και επιδομα ανεργιας και καταλαθος το εβαλα στη δηλωση στο κωδικο 659εισοδηματα που απαλλασσονται απο το φορο,ενω φετος μπηκε ειδικος κωδικος για το επιδομα ανεργιας.κωδικος 661.Ενω μεχρι περσυ εμπαινε στο 659.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης..στον κωδικο 659 δηλωσα και τους τοκους που πηρα απο τη τραπεζα κυπρου στη κυπρο..Σταν ιδιο κωδικο εβαλα και το επιδομα ανεργιας..Απο οτι νομιζω την εβαψα γιατι φαινεται μεγαλο ποσο και αυτοι δε ξερουν οτι ειναι το επιδομα..πιστευω θα με καλεσουν..Οι τοκοι απο τη κυπρο δηλωνονται προαιρετικα ε?ειναι λεπτο θεμα αν εχει κανεις εγκυρες πληροφοριες παρακαλω ας μας πει..
ΧΧΧ
Φίλε @hbhjh όχι απλά την έβαψες αλλά θα σε σκίσουνε.

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

Οι τόκοι ναι δηλώνονται προαιρετικά, αν θέλεις στο μέλλον να χρησιμοποιήσεις το ποσό για κάλυψη τεκμηρίου και όχι μόνο τόκοι από το εξωτερικό αλλά και από την Ελλάδα. Εννοείτε φυσικά ότι τσέκαρες και τον κωδικό 029 του Πίνακα 2 της δήλωσης και επίσης πλήρωνες και τον φόρο των τόκων στην εφορία σου εντός μηνός από την καταβολή των τόκων.

Υποθέτω ότι την δήλωση την έκανες μέσω internet ή την ταχυδρόμησες, σωστά;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 14 Μαϊ 2011 21:44 #22

  • hgrj
  • Το Άβαταρ του/της hgrj
μεσω ιντερνετ την εκανα...τσεκαρα και το 029 και εχω καταβαλλει μεχρι και το παραμικρο ευρω στην εφορια μεσα στη προθεσμια...απλα γυρω στις 10000-20000 δε δικαιολογουνται απο τις φορολογικες μου δηλωσεις γιατι δυστυχως για ενα διαστημα δουλευα ανασφαλιστος η καποιες αλλες χρονιες ημουν αφορολογητος και δεν εκανα δηλωση....αυτα....περιμενω να με καλεσουν....τι σοι πελεκυ να φαω?αλλοι εχουν κατακλεψει το ελλ δημοσιο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 15 Μαϊ 2011 00:18 #23

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
Ελπίζω πως έκανες κλικ πάνω στο "ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!", μην ανησυχείς λοιπόν δεν θα συμβεί τίποτε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 15 Μαϊ 2011 00:21 #24

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
hgrj έγραψε:
μεσω ιντερνετ την εκανα...τσεκαρα και το 029 και εχω καταβαλλει μεχρι και το παραμικρο ευρω στην εφορια μεσα στη προθεσμια...απλα γυρω στις 10000-20000 δε δικαιολογουνται απο τις φορολογικες μου δηλωσεις γιατι δυστυχως για ενα διαστημα δουλευα ανασφαλιστος η καποιες αλλες χρονιες ημουν αφορολογητος και δεν εκανα δηλωση....αυτα....περιμενω να με καλεσουν....τι σοι πελεκυ να φαω?αλλοι εχουν κατακλεψει το ελλ δημοσιο

σιγα μη σε πανε και στην ηλεκτρικη καρεκλα......

ο 659 συμπληρωνεται προαιρετικα για τα εισοδηματα τα οποια εχουν ηδη φορολογηθει ή δεν φορολογουνται καθολου οπως το ταμειο

ανεργιας, ΕΚΑΣ, τοκοι απο καταθεσεις τα οποια αναγραφονται ως εισοδηματα για τυχον καλυψη τεκμηριου.

ποιος θα κατσει να ασχοληθει με σενα και με μενα!!!!!!!!

ο πελεκυς γιατι θα πεσει??? επειδη κατα λαθος εγραψες τους τοκους με το ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?? ΗΡΕΜΑ ΦΙΛΕ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 23 Μαϊ 2011 18:41 #25

  • panos (theMask)
  • Το Άβαταρ του/της panos (theMask)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
ηρθε σημερα το εκαθθαριστικο της μανας μου το οποιο ειχα κανει την δηλωση απο το ιντερνετ.ηξερα ηδη οτι ειναι πιστωτικο.το θεμα ειναι οτι στην ενδειξη για την ενημεροτητα υπαρχει σημειωση Ο φορολογουμενος να απευθηνθει στην ΔΟΥ και μια σημειωση οτι " για το επιστρεφομενο ποσο θα λαβετε ειδοποιηση απο την ΔΟΥ σας".τι μπορει να συμβαινει? μηπως επειδη εγινε μεσω ιντερνετ να πρεπει να παω απο κοντα τα αποδεικτικα?Αν γνωριζει καποιος και μπορει να βοηθησει ας απαντησει,ευχαριστω.
οφειλη στην εφορια δεν υπαρχει και το ποσο επιστροφης ειναι 450€
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστροφή φόρου 2011 23 Μαϊ 2011 18:48 #26

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Ισως υπάρχει κάποια παλιά εκρεμμότητα. Ανάλογη σημείωση υπήρχε και στο δικό μου πέρσι. Τελικά, επρόκειτο για ένα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λάθος στο ΕΤΑΚ, που εμφάνιζε μία οφειλή μου. Το διόρθωσαν και προχώρησαν και τη διαδικασία του εκκαθαριστικού. Ισως, βέβαια, έχουν εντοπίσει κάτι στη δήλωση, που θέλουν να ελέγξουν.
Το σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να περιμένεις δική τους ειδοποίηση (κάποια... μέρα), αλλά να πας εσύ από τη ΔΟΥ και να ξεκαθαρίσεις περί τίνος πρόκειται...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos (theMask)

Απ: επιστροφή φόρου 2011 26 Μαϊ 2011 15:38 #27

  • kxrist
  • Το Άβαταρ του/της kxrist
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
εμένα στο εκκαθαριστικό που ήρθε για δήλωση που υποβληθηκε μέσω διαδικτύου και για επιστροφή < 1500 ευρώ, λέει
" Η επιστροφή σας θα πραγματοποιηθεί από τη ΔΟΥ μετά από έλεγχο".

Στην ηλεκτρονική εφαρμογή για το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης δεν μου βγάζει ημερομηνία πίστωσης ποσού αλλά γράφει την ίδια δικαιολογία.

Τι σημαίνει αυτό ? μου είπαν ότι δεν πρέπει να πάω στη ΔΟΥ και να περιμένω. Έχω υποβάλλει την ηλεκτρονική δήλωση 27/4.
Τι προτείνετε ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα