Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ελεγχος τιμολογίων λόγω επιστροφης φορου μετα απο ηλεκτρονικη καταθεση Φ.Δηλωσης ????

Ελεγχος τιμολογίων λόγω επιστροφης φορου μετα απο ηλεκτρονικη καταθεση Φ.Δηλωσης ???? 25 Μαϊ 2011 20:30 #1

  • bamboo
  • Το Άβαταρ του/της bamboo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Γεια σας,
και συγχαρητηρια σε ολους τους συμμετεχοντες για αυτο το χρησιμο φορουμ.

Ετοιμαζομαι να κανω ηλεκτρονικα τη δηλωση μου, και διαβαζω στο δικτυο οτι για επιστροφη
πανω απο 1500 ευρω, κατηγορια στην οποια ανηκω (κανονικα γυρω στα 2500), μετα την
εκκαθαριση η εφορια ζητα προσκομιση εγγραφων, οπως, βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων,
βεβαιωση μισθοδοσιας, αποδειξεων αγορας αγαθων και παροχης υπηρεσιων, κλπ, γενικα οτι
μειωνει το φορο και οδηγει στην επιστροφη φορου,

Δουλευω αναγκαστικα με μπλοκακι Αποδειξης Παροχης Υπηρεσιων, χωρις ΦΠΑ,
σε εναν εργοδοτη, ο οποιος μου εκδιδει καθε χρονο βεβαιωση μισθοδοσιας και παρακρατησης/απόδοσης
φορου 20%, οποτε εχω ολα τα παραπανω.

Ταυτοχρονα, στη δηλωση μου βαζω και καποια εξοδα, κυριως μελανια, καρεκλα για γραφειο,
netbook, και και διαφορα αλλα σχετικα με τη δουλεια μου, π.χ., βιβλιοθηκη,
(ειμαι Δρ. μαθηματικος και δουλευω ως ερευνητης με συμβασεις σε ερευνητικα εργα στο Πολυτεχνειο).

Θα κληθω να προσκομισω και τα τιμολογια που εχω βαλει στα εξοδα μου,
καθως και το βιβλιο Εσοδων-Εξοδων ? Αυτο θα οδηγουσε ισως σε λεπτομερη ελεγχο,
και ανησυχω σε τι υπαλληλο θα 'πεσω' κατ' αρχας, αλλα επισης και μη αποδοχη εξόδων οπως τα παρακατω.
Γενικα, δεν εχω κανει παρανομιες στα εξοδα, εχω τιμολογια για τα παντα, αλλα θα φοβομουν
να μπλεξω με την εφορια. Ποτε δεν εκανα περαιωση, μιας και τα εισοδηματα μου δεν μπορουσαν να
με καλυψουν (ενω δεν 'εκλεβα' κιολας).

Τυπικα εξοδα που βαζω, ειναι, το 50% του κινητου, 120 ευρω περιπου το χρονο,
ασυρματο internet 120 ευρω (οχι μεσω κινητου), βιβλια,
φωτοτυπιες, ηλεκτρονικα εξαρτηματα για Η/Υ, μια μοκετα για το δωματιο μου (επαγγελματικος χωρος ειναι
ενα δωματιο στο σπιτι μου), λαμπες, κλπ,
γενικα λογικα εξοδα που αναγκαζομαι να τα κανω λογω εργασιας. Τα εισοδηματα μου τα δηλωνω καθε χρονο στους
κωδικους 401,425, Πινακας Γ, στο Ε1 και 276, 547, εξοδα535, 545, στον Πινακα ΣΤ, στο Ε3.
Παντα εχω επιστροφη φορου αφου μου κρατανε το 20% απο καθε αποδειξη που κοβω, ενω παντα πληρωνω
και αρκετο φορο. )

Για να αποφυγω ταλαιπωριες σε περιπτωση ελεγχου τιμολογιων, σκεφτομαι
να περασω μερικα τετοια εξοδα ως προσθετες αποδειξεις καταναλωσης (οχι το κινητο βεβαια), που
θα μειωσουν το φορο, παρολο που θα χασω ομως ετσι απο την επιστροφη φορου (30% για εξοδα, 10% για αποδειξεις).

Γινεται λοιπον ελεγχος και στα τιμολογια, ή στο βιβλιο εισοδων εξοδων (που το γραφω μια φορα το χρονο, αλλο προβλημα).

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση,
και sorry για το μακροσκελες μυνημα.
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαϊ 2011 20:36 από bamboo.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ελεγχος τιμολογίων λόγω επιστροφης φορου μετα απο ηλεκτρονικη καταθεση Φ.Δηλωσης ???? 25 Μαϊ 2011 21:56 #2

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
bamboo έγραψε:
Γεια σας,
και συγχαρητηρια σε ολους τους συμμετεχοντες για αυτο το χρησιμο φορουμ.

Ετοιμαζομαι να κανω ηλεκτρονικα τη δηλωση μου, και διαβαζω στο δικτυο οτι για επιστροφη
πανω απο 1500 ευρω, κατηγορια στην οποια ανηκω (κανονικα γυρω στα 2500), μετα την
εκκαθαριση η εφορια ζητα προσκομιση εγγραφων, οπως, βεβαιωση ασφαλιστικων εισφορων,
βεβαιωση μισθοδοσιας, αποδειξεων αγορας αγαθων και παροχης υπηρεσιων, κλπ, γενικα οτι
μειωνει το φορο και οδηγει στην επιστροφη φορου,

Δουλευω αναγκαστικα με μπλοκακι Αποδειξης Παροχης Υπηρεσιων, χωρις ΦΠΑ,
σε εναν εργοδοτη, ο οποιος μου εκδιδει καθε χρονο βεβαιωση μισθοδοσιας και παρακρατησης/απόδοσης
φορου 20%, οποτε εχω ολα τα παραπανω.

Ταυτοχρονα, στη δηλωση μου βαζω και καποια εξοδα, κυριως μελανια, καρεκλα για γραφειο,
netbook, και και διαφορα αλλα σχετικα με τη δουλεια μου, π.χ., βιβλιοθηκη,
(ειμαι Δρ. μαθηματικος και δουλευω ως ερευνητης με συμβασεις σε ερευνητικα εργα στο Πολυτεχνειο).

Θα κληθω να προσκομισω και τα τιμολογια που εχω βαλει στα εξοδα μου,
καθως και το βιβλιο Εσοδων-Εξοδων ? Αυτο θα οδηγουσε ισως σε λεπτομερη ελεγχο,
και ανησυχω σε τι υπαλληλο θα 'πεσω' κατ' αρχας, αλλα επισης και μη αποδοχη εξόδων οπως τα παρακατω.
Γενικα, δεν εχω κανει παρανομιες στα εξοδα, εχω τιμολογια για τα παντα, αλλα θα φοβομουν
να μπλεξω με την εφορια. Ποτε δεν εκανα περαιωση, μιας και τα εισοδηματα μου δεν μπορουσαν να
με καλυψουν (ενω δεν 'εκλεβα' κιολας).

Ο Χ Ι


Τυπικα εξοδα που βαζω, ειναι, το 50% του κινητου, 120 ευρω περιπου το χρονο,
ασυρματο internet 120 ευρω (οχι μεσω κινητου), βιβλια,
φωτοτυπιες, ηλεκτρονικα εξαρτηματα για Η/Υ, μια μοκετα για το δωματιο μου (επαγγελματικος χωρος ειναι
ενα δωματιο στο σπιτι μου), λαμπες, κλπ,
γενικα λογικα εξοδα που αναγκαζομαι να τα κανω λογω εργασιας. Τα εισοδηματα μου τα δηλωνω καθε χρονο στους
κωδικους 401,425, Πινακας Γ, στο Ε1 και 276, 547, εξοδα535, 545, στον Πινακα ΣΤ, στο Ε3.
Παντα εχω επιστροφη φορου αφου μου κρατανε το 20% απο καθε αποδειξη που κοβω, ενω παντα πληρωνω
και αρκετο φορο. )

Για να αποφυγω ταλαιπωριες σε περιπτωση ελεγχου τιμολογιων, σκεφτομαι
να περασω μερικα τετοια εξοδα ως προσθετες αποδειξεις καταναλωσης (οχι το κινητο βεβαια), που
θα μειωσουν το φορο, παρολο που θα χασω ομως ετσι απο την επιστροφη φορου (30% για εξοδα, 10% για αποδειξεις).

Γινεται λοιπον ελεγχος και στα τιμολογια, ή στο βιβλιο εισοδων εξοδων (που το γραφω μια φορα το χρονο, αλλο προβλημα).

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση,
και sorry για το μακροσκελες μυνημα.


ΜΗ ΨΑΡΩΝΕΙΣ!!!!!

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ.

Ε1 - Ε3 - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΕΣ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ελεγχος τιμολογίων λόγω επιστροφης φορου μετα απο ηλεκτρονικη καταθεση Φ.Δηλωσης ???? 25 Μαϊ 2011 22:52 #3

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Αυτοελεγχο εκανα ολα τα προηγουμενα χρονια, μιας και
τα εισοδηματα - εξοδα ηταν παντα ανω του μεσου ορου Μ.Κ.Ο της κατηγοριας
μου.

Φετος δε ξερω αν μπορω να κανω, γιατι παντα κανω μονος μου τη δηλωση,
και καπου διαβασα οτι μονο αμα τη κανει λογιστης πια μπορει να κανει αυτοπεραιωση.

Η περιπτωση μου ομως, ειναι μπερδεμενη, ειμαι χωρις ΦΠΑ αν και κατι σαν ελευθερος επαγγελματιας,
που δεν ειμαι, αφοθ εχω ενα εργοδοτη, κλπ, κλπ.

Ο φορος μειωνεται και απο τα εξοδα παντως.
Αλλα φανταζομαι οτι ο ελεγχος βιβλιων ειναι πιο 'μανικι' και ειδικη δουλειά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα