Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Αν θέλουμε να πούμε την εξυπνάδα μας, ας το κάνουμε σε αυτόν τον χώρο, χωρίς κοσμητικά επίθετα και προσωπικές επιθέσεις.

ΘΕΜΑ: Δωρεάν Ψυχανάλυση

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 21:46 #19

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Ασε μας ρε μπατίστα. Σου έχω ξαναπεί πως δεν μπαίνω εδώ μέσα για ψυχοθεραπεία. Σε γενικές γραμμές σου απαντώ για χαβαλέ, όμως σήμερα έχω ξυπνήσει στραβά και δεν έχω πολύ διάθεση. Αν θες συνεχίζουμε την κουβέντα μας αύριο που ελπίζω ναναι καλύτερη ημέρα...


Παλικαράκι μου το γιατί μπαίνεις εδώ μέσα, μόνο πτυχιούχος ψυχιατρικής, με τεράστια εμπειρία σε παραληρητικές τάσεις διαφόρων τύπων, μπορεί να το εξηγήσει. Δεν διαθέτω αυτά τα προσόντα, αν και αναγκαστικά έκανα μια απόπειρα πρόσφατα, θυμάσαι με το σύνδρομο της Στοκχόλμης και τα λοιπά και μάλλον μέσα έπεσα σύμφωνα με κάποιον ειδικό που σε ... κουράρει διαδικτυακά.

Όσο για την αναφορά στον χαβαλέ, ποιος σου είπε ότι προσωπικά έχεις κερδίσει, με τις αλλοπρόσαλλες τοποθετήσεις σου (ΦΠΑ σουβλατζή κ.λπ.) το δικαίωμα να σου απαντάει κάποιος σοβαρά;;;;;

Συμπερασματικά, είμαι στην διάθεσή σου για χαβαλέ, όποτε τραβάει η όρεξή σου...

Ντανιέλος...

Καταλήγω στο συμπέρασμα πως είσαι κλασική περίπτωση Έλληνα ψηφοφόρου (αυτού που έχει στη φώτο του ο Σώτος..). Τα αποτελέσματα τα βλέπεις τριγύρω σου...


Κατά διαβολική σύμπτωση έχω ακριβώς την ίδια άποψη και για εσένα, αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα. Άλλωστε κολλάει απόλυτα (παραληρητικές τάσεις διαφόρων τύπων + Έλλην ψηφοφόρος). Όσο για τα αποτελέσματα, πράγματι τα βλέπω και τα νιώθω στο ... πετσί μου.

Εσύ όμως δεν είπες ότι θα συνεχίσεις αύριο;;; Τι άλλαξε;;; Κρίση, κρίση, γρήγορα στον γιατρό στα επείγοντα παλικάρι μου...
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 21:47 #20

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
vortex έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:

Θέλει να πληρώνει τους φόρους του σε ΕΥΡΩ ο άνθρωπος..όχι σε διαφορετικό νόμισμα. Γούστα είναι αυτά...

Δεν θελει πληθωρισμους της ταξης του 300% τον χρονο (αλα, Βενεζουελα) ,Γιωργακη !

Όπως φαίνεται όμως υπάρχουν πολλοί που αυτό ακριβώς ονειρεύονται κι επιδιώκουν! Αν θυμάσαι είχα παραθέσει σχετικό link όπου δημοσιογράφος του VICE είχε περάσει σα βασιλιάς για 1 μήνα στη Βενεζουέλα με μόλις 100Ε. Φαντάσου τι πάρτυ θα κάνουν όσοι έχουν έξω 100δες χιλιάδες Ευρώ. Ή αυτοί που έχουν στεγαστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, κλπ. και περιμένουν να τα ξεπληρώσουν σε δραχμούλες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα λόγω αφέλειας, παντελούς άγνοιας οικονομικών, ή ακόμη και για ιδεολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι δεν είναι αφελείς, απλά θέλουν να αρχίσουν/συνεχίσουν το πάρτυ και βλέπουν μια πολύ καλή ευκαιρία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Οι νομπελίστες Στίγκλιτς και Κρούγκμαν σε ποια κατηγορία ανήκουν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 21:48 #21

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Ασε μας ρε μπατίστα. Σου έχω ξαναπεί πως δεν μπαίνω εδώ μέσα για ψυχοθεραπεία. Σε γενικές γραμμές σου απαντώ για χαβαλέ, όμως σήμερα έχω ξυπνήσει στραβά και δεν έχω πολύ διάθεση. Αν θες συνεχίζουμε την κουβέντα μας αύριο που ελπίζω ναναι καλύτερη ημέρα...


Παλικαράκι μου το γιατί μπαίνεις εδώ μέσα, μόνο πτυχιούχος ψυχιατρικής, με τεράστια εμπειρία σε παραληρητικές τάσεις διαφόρων τύπων, μπορεί να το εξηγήσει. Δεν διαθέτω αυτά τα προσόντα, αν και αναγκαστικά έκανα μια απόπειρα πρόσφατα, θυμάσαι με το σύνδρομο της Στοκχόλμης και τα λοιπά και μάλλον μέσα έπεσα σύμφωνα με κάποιον ειδικό που σε ... κουράρει διαδικτυακά.

Όσο για την αναφορά στον χαβαλέ, ποιος σου είπε ότι προσωπικά έχεις κερδίσει, με τις αλλοπρόσαλλες τοποθετήσεις σου (ΦΠΑ σουβλατζή κ.λπ.) το δικαίωμα να σου απαντάει κάποιος σοβαρά;;;;;

Συμπερασματικά, είμαι στην διάθεσή σου για χαβαλέ, όποτε τραβάει η όρεξή σου...

Ντανιέλος...

Καταλήγω στο συμπέρασμα πως είσαι κλασική περίπτωση Έλληνα ψηφοφόρου (αυτού που έχει στη φώτο του ο Σώτος..). Τα αποτελέσματα τα βλέπεις τριγύρω σου...


Κατά διαβολική σύμπτωση έχω ακριβώς την ίδια άποψη και για εσένα, αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα. Άλλωστε κολλάει απόλυτα (παραληρητικές τάσεις διαφόρων τύπων + Έλλην ψηφοφόρος). Όσο για τα αποτελέσματα, πράγματι τα βλέπω και τα νιώθω στο ... πετσί μου.

Εσύ όμως δεν είπες ότι θα συνεχίσεις αύριο;;; Τι άλλαξε;;; Κρίση, κρίση, γρήγορα στον γιατρό στα επείγοντα παλικάρι μου...

Όχι βρε, απλά διάβασα μερικές από τις απαντήσεις σου και ως γνωστόν γελώντας ανεβαίνει η διάθεση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:06 #22

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
Όχι βρε, απλά διάβασα μερικές από τις απαντήσεις σου και ως γνωστόν γελώντας ανεβαίνει η διάθεση...


Μην αυταπατάσαι και τρέχα γρήγορα πριν να είναι αργά. Άλλωστε ουδείς τρελός πιστεύει ότι είναι τρελός....
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:10 #23

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Όχι βρε, απλά διάβασα μερικές από τις απαντήσεις σου και ως γνωστόν γελώντας ανεβαίνει η διάθεση...


Μην αυταπατάσαι και τρέχα γρήγορα πριν να είναι αργά. Άλλωστε ουδείς τρελός πιστεύει ότι είναι τρελός....

Συμφωνώ φιλαράκι... ;) ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:19 #24

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
George (geo821) έγραψε:

1.Ο μαυραγορισμος των ''εμπορων'' μας ειναι ιστορικα τεκμηριωμενος...Ετσι εμαθαν να λειτουργουν χρονια τωρα.
2.Η ανυπαρξια εξαγωγων μας ειναι και αυτη δεδομενη. Οσα παραγουμε τα παραγουμε ακριβα, λογω εισαγωμενων πρωτων υλων. 3.Στηριζομαστε σε αδηλους πορους που επηρεαζονται αλλοτε θετικα και αλοτε αρνητικα (τουρισμος)
Κανενα σταθερο πλαισιο για το ναυτιλιακο συναλλαγμα (εχει και αυτο μειωθει λογω CC)
4.Οι πρωτες υλες (οσες παραγονται) εξαγονται ακατεργαστες.
5.Οι ΔΥ τρωνε (απ'τα εισαγομενα), πινουν (απο τα εισαγομενα) και χ@ζ@ουν, αδιαφοροντας για το εαν υπαρχει αυριο για την χωρα
Αλλωστε το ΤΣΙΠΡΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ τους προστατευει καθοτι ειναι ''προστατευομενα'' κουκια.

Μετα απο ολα αυτα, θες εσυ και οι υπολοιποι ομοιοι σου ''σκληρο - μη υποτιμημενο''εθνικο νομισμα...

Συγγνώμη που θεωρώ πως κανένα από τα points που περιγράφεις δεν προδηλώνει την αποτυχία του εγχειρήματος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θεωρώ πως θα επιτύχει κίολας.[/quote]

Αραγε, τι σημαινει η παραπανω ''βαθυστοχαστη'' σκεψη σου ''ποιητη μου'' ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 04 Μαϊ 2016 22:19 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:25 #25

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
vortex έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:

Θέλει να πληρώνει τους φόρους του σε ΕΥΡΩ ο άνθρωπος..όχι σε διαφορετικό νόμισμα. Γούστα είναι αυτά...

Δεν θελει πληθωρισμους της ταξης του 300% τον χρονο (αλα, Βενεζουελα) ,Γιωργακη !

Όπως φαίνεται όμως υπάρχουν πολλοί που αυτό ακριβώς ονειρεύονται κι επιδιώκουν! Αν θυμάσαι είχα παραθέσει σχετικό link όπου δημοσιογράφος του VICE είχε περάσει σα βασιλιάς για 1 μήνα στη Βενεζουέλα με μόλις 100Ε. Φαντάσου τι πάρτυ θα κάνουν όσοι έχουν έξω 100δες χιλιάδες Ευρώ. Ή αυτοί που έχουν στεγαστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, κλπ. και περιμένουν να τα ξεπληρώσουν σε δραχμούλες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα λόγω αφέλειας, παντελούς άγνοιας οικονομικών, ή ακόμη και για ιδεολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι δεν είναι αφελείς, απλά θέλουν να αρχίσουν/συνεχίσουν το πάρτυ και βλέπουν μια πολύ καλή ευκαιρία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Οι νομπελίστες Στίγκλιτς και Κρούγκμαν σε ποια κατηγορία ανήκουν;

Στην κατηγορία ... Βαρουφάκη. Και για να στο πω και πιο λαικά. Όποιος οικονομολόγος, προφήτης, χαρτορίχτρα φέρει όλη του την περιουσία του (μέχρι cent) σε ελληνική τράπεζα της επιλογής του και δεσμευτεί ότι θα μείνει και θα δραστηριοποιείται επαγγελματικά αποκλειστικά στην Ελλάδα για τα επόμενα τριάντα χρόνια, τότε έχει δικαίωμα να μας δίνει συμβουλές για την οικονομική πολιτική που πρέπει να ακολουθήσουμε και την στάση μας απέναντι στους κουτόφραγκους. Αν όχι να βγάλει τον σκασμό και να πάει από εκεί που ήρθε. Εξαιρούνται, πολιτικοί (λόγω του "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει), τρόφιμοι, υποψήφιοι τρόφιμοι ή αποφοιτήσαντες ψυχιατρικών ιδρυμάτων και όλοι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα του καλοκαιριού. Οι τελευταίοι δεν λαμβάνονται υπόψη ούτως ή άλλως λόγω ......
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:26 #26

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Όχι βρε, απλά διάβασα μερικές από τις απαντήσεις σου και ως γνωστόν γελώντας ανεβαίνει η διάθεση...


Μην αυταπατάσαι και τρέχα γρήγορα πριν να είναι αργά. Άλλωστε ουδείς τρελός πιστεύει ότι είναι τρελός....

Συμφωνώ φιλαράκι... ;) ;)

Για λάθος λόγους, αλλά ... επιτέλους.... :evil:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 22:27 #27

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
George (geo821) έγραψε:
vortex έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:

Θέλει να πληρώνει τους φόρους του σε ΕΥΡΩ ο άνθρωπος..όχι σε διαφορετικό νόμισμα. Γούστα είναι αυτά...

Δεν θελει πληθωρισμους της ταξης του 300% τον χρονο (αλα, Βενεζουελα) ,Γιωργακη !

Όπως φαίνεται όμως υπάρχουν πολλοί που αυτό ακριβώς ονειρεύονται κι επιδιώκουν! Αν θυμάσαι είχα παραθέσει σχετικό link όπου δημοσιογράφος του VICE είχε περάσει σα βασιλιάς για 1 μήνα στη Βενεζουέλα με μόλις 100Ε. Φαντάσου τι πάρτυ θα κάνουν όσοι έχουν έξω 100δες χιλιάδες Ευρώ. Ή αυτοί που έχουν στεγαστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, κλπ. και περιμένουν να τα ξεπληρώσουν σε δραχμούλες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα λόγω αφέλειας, παντελούς άγνοιας οικονομικών, ή ακόμη και για ιδεολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι δεν είναι αφελείς, απλά θέλουν να αρχίσουν/συνεχίσουν το πάρτυ και βλέπουν μια πολύ καλή ευκαιρία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Οι νομπελίστες Στίγκλιτς και Κρούγκμαν σε ποια κατηγορία ανήκουν;

Δε γνωρίζω, τι λένε αυτοί; Πάντως, ό,τι και να λένε δεν πρόκειται να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο, καθώς ούτε ελεύθεροι επαγγελματίες/μισθωτοί/συνταξιούχοι στην Ελλάδα είναι, ούτε και περιουσικά στοιχεία στην Ελλάδα έχουν (υποθέτω).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, maria (mb361), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα