Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Αν θέλουμε να πούμε την εξυπνάδα μας, ας το κάνουμε σε αυτόν τον χώρο, χωρίς κοσμητικά επίθετα και προσωπικές επιθέσεις.

ΘΕΜΑ: Δωρεάν Ψυχανάλυση

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:05 #37

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
vortex έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:

Θέλει να πληρώνει τους φόρους του σε ΕΥΡΩ ο άνθρωπος..όχι σε διαφορετικό νόμισμα. Γούστα είναι αυτά...

Δεν θελει πληθωρισμους της ταξης του 300% τον χρονο (αλα, Βενεζουελα) ,Γιωργακη !

Όπως φαίνεται όμως υπάρχουν πολλοί που αυτό ακριβώς ονειρεύονται κι επιδιώκουν! Αν θυμάσαι είχα παραθέσει σχετικό link όπου δημοσιογράφος του VICE είχε περάσει σα βασιλιάς για 1 μήνα στη Βενεζουέλα με μόλις 100Ε. Φαντάσου τι πάρτυ θα κάνουν όσοι έχουν έξω 100δες χιλιάδες Ευρώ. Ή αυτοί που έχουν στεγαστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, κλπ. και περιμένουν να τα ξεπληρώσουν σε δραχμούλες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα λόγω αφέλειας, παντελούς άγνοιας οικονομικών, ή ακόμη και για ιδεολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι δεν είναι αφελείς, απλά θέλουν να αρχίσουν/συνεχίσουν το πάρτυ και βλέπουν μια πολύ καλή ευκαιρία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Οι νομπελίστες Στίγκλιτς και Κρούγκμαν σε ποια κατηγορία ανήκουν;

Στην κατηγορία ... Βαρουφάκη. Και για να στο πω και πιο λαικά. Όποιος οικονομολόγος, προφήτης, χαρτορίχτρα φέρει όλη του την περιουσία του (μέχρι cent) σε ελληνική τράπεζα της επιλογής του και δεσμευτεί ότι θα μείνει και θα δραστηριοποιείται επαγγελματικά αποκλειστικά στην Ελλάδα για τα επόμενα τριάντα χρόνια, τότε έχει δικαίωμα να μας δίνει συμβουλές για την οικονομική πολιτική που πρέπει να ακολουθήσουμε και την στάση μας απέναντι στους κουτόφραγκους. Αν όχι να βγάλει τον σκασμό και να πάει από εκεί που ήρθε. Εξαιρούνται, πολιτικοί (λόγω του "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει), τρόφιμοι, υποψήφιοι τρόφιμοι ή αποφοιτήσαντες ψυχιατρικών ιδρυμάτων και όλοι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα του καλοκαιριού. Οι τελευταίοι δεν λαμβάνονται υπόψη ούτως ή άλλως λόγω ......

Τι άλλο θα ακούσω....... :ohmy:
Μέχρι και νομπελίστες αμφισβητείς επειδή....δεν έχουν τα λεφτά τους σε ελληνικές τράπεζες ή δεν δραστηριοποιούντε στην Ελλάδα?! :ohmy: :ohmy:

Ναι ρε και ο λόγος ήταν απόλυτα σαφής...

Για σένα δεν αμφιβάλλω. Για κάποιον σχετικό με τα οικονομικά που έχει σόας τας φρένας δεν νομίζω..

ΥΓ: Δεν είναι κακό να έχεις αντίθετη αποψη προφανώς. Απλά το επιχείρημα ήταν επιεικώς αστείο. Συγχώρα με

Είναι το μόνο επιχείρημα που έχει σημασία παλικάρι μου. Όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολες, τζάμπα "επαναστατικές" παρόλες. Ρώτα και τον πρώην ταυτισμένο με τις συγκεκριμένες απόψεις σου, Αλέξη, ο οποίος είχε τον Βαρουφάκη για ... εικόνισμα και έσκιζε τα μνημόνια μέχρι που είδε το ... φως το αληθινό ή μάλλον τον ... τοίχο και το πήρε ... αλλιώς.
Όλα τα είχες, το ... Δραχμιστής σου έλειπε...

Λυπάμαι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα λέω. Αλλά οποιον κοιμάται δεν τον ξυπνάς, τον σκεπάζεις.



Εντάξει δεν καταλαβαίνει κανείς άλλος εκτός από εσένα Master. Ακολούθα τώρα την συμβουλή σου και ... σκεπάσου.
Και αν κάποιος πάει κάποτε στις λύσεις που υπαινίσσεται, σε καλώ να γίνεις, αν μη τι άλλο, το προσωπικό μου ... ΤΕΚΕ.

Είσαι ;;;;;

Μα δεν χρειαζεται. Εξαλλου τοσο καιρο μου λες πως νοιαζομαι για την παρτη μου, ενω εσυ για το κοινό καλό! Τί εγινε τώρα?! Εν πασει περιπτωσει, δεν ειναι κακο να εχεις διαφορετικη γνωμη. Ουτε ειναι κακο να μην γνωρίζεις κατι. Αλλα το να εισαι ασχετος με καποιο θεμα και να το παιζεις αυθεντία ειναι βασική αιτια του ελληνικου χρονιου προβληματος. Να το προσέξεις...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:11 #38

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
vortex έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:

Θέλει να πληρώνει τους φόρους του σε ΕΥΡΩ ο άνθρωπος..όχι σε διαφορετικό νόμισμα. Γούστα είναι αυτά...

Δεν θελει πληθωρισμους της ταξης του 300% τον χρονο (αλα, Βενεζουελα) ,Γιωργακη !

Όπως φαίνεται όμως υπάρχουν πολλοί που αυτό ακριβώς ονειρεύονται κι επιδιώκουν! Αν θυμάσαι είχα παραθέσει σχετικό link όπου δημοσιογράφος του VICE είχε περάσει σα βασιλιάς για 1 μήνα στη Βενεζουέλα με μόλις 100Ε. Φαντάσου τι πάρτυ θα κάνουν όσοι έχουν έξω 100δες χιλιάδες Ευρώ. Ή αυτοί που έχουν στεγαστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, κλπ. και περιμένουν να τα ξεπληρώσουν σε δραχμούλες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα λόγω αφέλειας, παντελούς άγνοιας οικονομικών, ή ακόμη και για ιδεολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι οι περισσότεροι δεν είναι αφελείς, απλά θέλουν να αρχίσουν/συνεχίσουν το πάρτυ και βλέπουν μια πολύ καλή ευκαιρία στη σημερινή οικονομική συγκυρία.

Οι νομπελίστες Στίγκλιτς και Κρούγκμαν σε ποια κατηγορία ανήκουν;

Στην κατηγορία ... Βαρουφάκη. Και για να στο πω και πιο λαικά. Όποιος οικονομολόγος, προφήτης, χαρτορίχτρα φέρει όλη του την περιουσία του (μέχρι cent) σε ελληνική τράπεζα της επιλογής του και δεσμευτεί ότι θα μείνει και θα δραστηριοποιείται επαγγελματικά αποκλειστικά στην Ελλάδα για τα επόμενα τριάντα χρόνια, τότε έχει δικαίωμα να μας δίνει συμβουλές για την οικονομική πολιτική που πρέπει να ακολουθήσουμε και την στάση μας απέναντι στους κουτόφραγκους. Αν όχι να βγάλει τον σκασμό και να πάει από εκεί που ήρθε. Εξαιρούνται, πολιτικοί (λόγω του "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει), τρόφιμοι, υποψήφιοι τρόφιμοι ή αποφοιτήσαντες ψυχιατρικών ιδρυμάτων και όλοι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα του καλοκαιριού. Οι τελευταίοι δεν λαμβάνονται υπόψη ούτως ή άλλως λόγω ......

Τι άλλο θα ακούσω....... :ohmy:
Μέχρι και νομπελίστες αμφισβητείς επειδή....δεν έχουν τα λεφτά τους σε ελληνικές τράπεζες ή δεν δραστηριοποιούντε στην Ελλάδα?! :ohmy: :ohmy:

Ναι ρε και ο λόγος ήταν απόλυτα σαφής...

Για σένα δεν αμφιβάλλω. Για κάποιον σχετικό με τα οικονομικά που έχει σόας τας φρένας δεν νομίζω..

ΥΓ: Δεν είναι κακό να έχεις αντίθετη αποψη προφανώς. Απλά το επιχείρημα ήταν επιεικώς αστείο. Συγχώρα με

Είναι το μόνο επιχείρημα που έχει σημασία παλικάρι μου. Όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολες, τζάμπα "επαναστατικές" παρόλες. Ρώτα και τον πρώην ταυτισμένο με τις συγκεκριμένες απόψεις σου, Αλέξη, ο οποίος είχε τον Βαρουφάκη για ... εικόνισμα και έσκιζε τα μνημόνια μέχρι που είδε το ... φως το αληθινό ή μάλλον τον ... τοίχο και το πήρε ... αλλιώς.
Όλα τα είχες, το ... Δραχμιστής σου έλειπε...

Λυπάμαι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα λέω. Αλλά οποιον κοιμάται δεν τον ξυπνάς, τον σκεπάζεις.



Εντάξει δεν καταλαβαίνει κανείς άλλος εκτός από εσένα Master. Ακολούθα τώρα την συμβουλή σου και ... σκεπάσου.
Και αν κάποιος πάει κάποτε στις λύσεις που υπαινίσσεται, σε καλώ να γίνεις, αν μη τι άλλο, το προσωπικό μου ... ΤΕΚΕ.

Είσαι ;;;;;

Μα δεν χρειαζεται. Εξαλλου τοσο καιρο μου λες πως νοιαζομαι για την παρτη μου, ενω εσυ για το κοινό καλό! Τί εγινε τώρα?! Εν πασει περιπτωσει, δεν ειναι κακο να εχεις διαφορετικη γνωμη. Ουτε ειναι κακο να μην γνωρίζεις κατι. Αλλα το να εισαι ασχετος με καποιο θεμα και να το παιζεις αυθεντία ειναι βασική αιτια του ελληνικου χρονιου προβληματος. Να το προσέξεις...

Άστα αυτά. Δεν π@π@ρολογείς (και εγώ δεν καταλαβαίνω ο αδαής) υπέρ της δραχμής παλικάρι μου;; Να έχεις τα @ρχ... να το υποστηρίξεις με προσωπικό κόστος. Αυτό ήταν το νόημα του προσωπικού ... ΤΕΚΕ και των προηγούμενων posts για τους οικονομολόγους που τόσο θαυμάζεις. Μην φοβάσαι δεν θεώρησα ότι απέκτησες μπέσα, ομαδικό πνεύμα και κοινωνικές ευαισθησίες ξαφνικά.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:19 #39

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Να μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση. Θα ήταν καλύτερο να κάνετε μια απλή απάντηση και όχι παράθεση όλων των προηγούμενων απαντήσεων γιατί έτσι είναι πολύ δύσκολη η παρακολούθηση της συζήτησης. Αν πρέπει να γίνει παράθεση, ας γίνει περικοπή.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:28 #40

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Προφανως και δεν επιχειρηματολογω υπερ της δραχμης. Ουτε οι Στιγκλιτς και Κρουγκμαν το κανουν. Και εξεφρασα σε προηγουμενο ποστ την ακριβη μου θεση. Το οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις βασικες εννοιες και δινεις στις λεξεις τη χροια που καταλαβαινεις καλυτερα δεν σημαινει πως ειναι κι ετσι. Οσον αφορα τις εκφρασεις που χρησιμοποιησες ουτε καν στις επιστρεφω. Δειχνουν το επιπεδο σου..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:38 #41

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
Προφανως και δεν επιχειρηματολογω υπερ της δραχμης. Ουτε οι Στιγκλιτς και Κρουγκμαν το κανουν. Και εξεφρασα σε προηγουμενο ποστ την ακριβη μου θεση. Το οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις βασικες εννοιες και δινεις στις λεξεις τη χροια που καταλαβαινεις καλυτερα δεν σημαινει πως ειναι κι ετσι. Οσον αφορα τις εκφρασεις που χρησιμοποιησες ουτε καν στις επιστρεφω. Δειχνουν το επιπεδο σου..


Δεύτερο κρούσμα ... ΦΠΑ σουβλατζή. Ειλικρινά, πότε θα σταματήσεις να αυτοαναιρείσαι και ταυτόχρονα να γελοιοποιείσαι;;; Απλά παραθέτω (πριν κανά-δυο posts τα έγραψες παλικάρι μου τρελό) και τα ξαναλέμε αύριο αν δεν σε έχουν μαζέψει ...και κράτα και την ψευτοευγένεια για πάρτη σου.

George (geo821) έγραψε:
Που ζεις φίλε Vortex? Στο ευρώ ποιοι βλέπεις να πληρώνουν το μάρμαρο; Ή μήπως περιμένεις κι εσύ να ρθουν καλύτερες ημέρες εντός του ευρώ;

ΥΓ: Αυτοί που προανέφερα λένε πως η έξοδος από το ευρώ είναι επίπονη αλλά όπως πάει το θέμα με το ευρώ ίσως όχι πιο επίπονο από μια παραμονή στο ευρώ - at least σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Sadeness1990

Δωρεάν Ψυχανάλυση 04 Μαϊ 2016 23:44 #42

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Αχ Μπατίστα. Τόσο άκυρος; Και τόσο προβλέψιμος...;
Ψάξε καλύτερα τουλάχιστον....
Άσε που αυτό που γράφω εκεί δεν σημαίνει πως επιχειρηματολογώ υπέρ της δραχμής.
Προφανώς για εσένα όλα είναι άσπρο ή μαύρο...και πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στα 2. Ευρώ ή δραχμή; Δραχμή ή Ευρώ; Κάποιος που λέει πως το ευρώ πάει κατά διαόλου και η δραχμή δεν θα είναι χειρότερη λύση, είναι προφανώς υπέρ της δραχμής! :laugh:
Έλα αυτό δεν απαιτεί γνώσεις οικονομικών...αλλά κοινής λογικής.....!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 05 Μαϊ 2016 00:25 #43

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Τα 3 σημαντικά λάθη που επαναλαμβάνει η ελληνική κυβέρνηση και τα 3 λάθη που επιτέλους διόρθωσε.


www.huffingtonpost.gr/yannis-dimarakis/-_5351_b_9827474.html
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2016 00:25 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δωρεάν Ψυχανάλυση 05 Μαϊ 2016 05:04 #44

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
Χμμμμ, δραχμιστης με χρήματα στο εξωτερικό με τάσεις εκμετάλλευσης μιας δεινης κατάστασης για προσωπικό όφελος, και δη, χωρίς ενοχές, πρώην alter ego τωρινου σημείου G με χρήση πλαστων ονομάτων για εξαπάτηση, σταθερή ασυνεπεια λόγω αδυναμίας διατήρησης σταθερών αποψεων........

Κατα DSM IV κοινωνιοπαθητική ή δυσκοινωνική διαταραχή της προσωπικότητα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Δωρεάν Ψυχανάλυση 05 Μαϊ 2016 11:46 #45

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
George (geo821) έγραψε:
Αχ Μπατίστα. Τόσο άκυρος; Και τόσο προβλέψιμος...;
Ψάξε καλύτερα τουλάχιστον....
Άσε που αυτό που γράφω εκεί δεν σημαίνει πως επιχειρηματολογώ υπέρ της δραχμής.
Προφανώς για εσένα όλα είναι άσπρο ή μαύρο...και πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στα 2. Ευρώ ή δραχμή; Δραχμή ή Ευρώ; Κάποιος που λέει πως το ευρώ πάει κατά διαόλου και η δραχμή δεν θα είναι χειρότερη λύση, είναι προφανώς υπέρ της δραχμής! :laugh:
Έλα αυτό δεν απαιτεί γνώσεις οικονομικών...αλλά κοινής λογικής.....!

Άστο μεγάλε, δεν σώζεται. Το έχουμε ξαναπεί. Τα γραπτά μένουν και όλοι κρινόμαστε ακριβώς από αυτά. Το πιο αστείο απ' όλα βέβαια είναι ότι το συνεχίζεις και όσο πας και ... βελτιώνεσαι. Τώρα αυτοαναιρείσαι-παραμιλάς και μέσα στο ίδιο post.

George (geo821) έγραψε:
Κάποιος που λέει πως το ευρώ πάει κατά διαόλου και η δραχμή δεν θα είναι χειρότερη λύση, είναι προφανώς υπέρ της δραχμής!

ΟΧΙ, ΟΧΙ προφανώς είναι υπέρ του ... ΠΕΣΟΣ.... :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Συ είπας , λοιπόν! Χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω περαιτέρω;;;; Τουλάχιστον θα ήταν πιο σοβαρό να πεις "δεν θυμόμουν τι έγραψα" ή "ήμουν μεθυσμένος" ή οτιδήποτε άλλο στοιχειωδώς πιο πειστικό από το να συνεχίζεις το θέατρο του παραλόγου.

Υπάρχει βέβαια και η άλλη περίπτωση (πάλι θα μπω στα χωράφια άλλων ... ειδικών και δεν το θέλω αλλά δεν μου αφήνεις περιθώρια). Να είσαι διχασμένη προσωπικότητα. Άλλα να γράφει και να πιστεύει ο ... George και άλλα ο geo821 και πως λόγω της ... στενής σας σχέσης αναγκαστικά υπερασπίζεται ο ένας τα γραφόμενα του άλλου. Αυτή θα ήταν μια κάπως πειστική εξήγηση για το πέρα-δώθε που προκαλεί ναυτία σε όποιον σε διαβάζει.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2016 11:47 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα