Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 11:35 #19

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
kathrine έγραψε:
100%σίγουρη...Δεν υπήρξε ποτέ θέμα φορολόγησης /κουρέματος των ως άνω κατηγοριών...είμαι κάτοικος Κύπρου...Η ΛΑΙΚΗ πωλούσε επενδυτικά προϊόντα της γαλλικής ασφαλιστικής CNP...τα οποία φυσικά και δεν επηρεάστηκαν.Τα αμοιβαία και τα ομόλογα τα οποία διαχειριζόταν η Λαϊκή τώρα τα διαχειρίζεται η Τρ.Κύπρου στην Κύπρο ενώ στην Ελλάδα εξακολουθεί να υφίσταται!!!
cpbaedak.gr/

Αυτό είναι ευχάριστο,άν και το θεωρώ παράξενο.Βέβαια,αφού είσαι κάτοικος Κύπρου,έτσι θα έγινε. Αρα το κούρεμα στις 2 τράπεζες έγινε μόνο επί των φυσικών προσώπων?
Για τα αμοιβαία κεφάλαια είναι πολύ σημαντικό ότι δεν έγινε κούρεμα,ειδικά στα διαθεσίμων που έχουν πολύ μεγάλο μέρος του ενεργητικού τους σε καταθέσεις,αν θεωρήσουμε ότι είναι ένας μπούσουλας για πιθανό κούρεμα καταθέσεων στην Ελλάδα.
Γιατί ήδη στο retail, βλέπω έντονη ανησυχία στον κόσμο για τα ΑΚ διαχειρησης διαθεσίμων-εννοώ τα ΑΚ των θυγατρικών των Τραπεζών με έλληνα θεματοφύλακα (πχ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ- ΑΛΦΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ-ΕΘΝΙΚΗΣ ΔΔ κλπ) στο να πάρουν τα λεφτά τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 18:12 #20

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
H ING είχε στην Ελλάδα ένα Α/Κ high yield που είχε έκθεση στην Banco Espírito Santo της Πορτογαλίας.Οι καταθέσεις της συγκεκριμένης τράπεζας δεν κουρεύτηκαν...δεν έγινε όμως το ίδιο και με τα ομόλογα...Τα high yield θέλουν προσοχή...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 18:31 #21

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Εδώ θα βρεις τις κατηγορίες των καταθέσεων που προστατεύει η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου...

www.centralbank.gov.cy/nqcontent.cfm?a_id=8158
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 19:14 #22

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Οι κυπριακές τράπεζες με την υψηλότερη ρευστότητα είναι οι εξής :
www.cyta-coop.com.cy/subject.aspx?group=1&id=6
www.rcbcy.com/
Οι καιροί ου μενετοί...
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιαν 2015 19:55 από kathrine.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 20:48 #23

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
σχετικά με την Κύπρο, όλοι λέγανε τότε ότι ήταν πείραμα μιας και δεν είχε ξαναγίνει κάτι τέτοιο σε περιβάλλον κοινού νομίσματος. Πιστεύω ότι βγάλανε τα συμπεράσματα τους και σε αντιστοίχη περίπτωση στην Ελλάδα θα γίνει με πολύ "καλύτερο" σχέδιο και οργάνωση για να μην ξεφύγει κανένας από κανένα είδος κινητής αξίας.
Επίσης δεν επηρεάστηκαν ούτε οι κάτοχοι θυρίδων των ως άνω τραπεζών.

Μπορεί να μην πειράχτηκαν οι θυρίδες αλλά ο ιδιοκτήτης της θυρίδας δεν είχε τις κρίσιμες μέρες πρόσβαση στο περιεχόμενο της θυρίδας του χωρίς να προβλέπεται αυτό πουθενά από τις συμβάσεις μίσθωσης των θυρίδων. Και μόνο από ψυχολογική άποψη λέει πολλά αυτό.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ερώτημα για USD Α/Κ ομολογιακά εξωτερικού 02 Ιαν 2015 23:50 #24

  • Geo76
  • Το Άβαταρ του/της Geo76
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Panos έγραψε:
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος του forum κ φυσικά ανήκω σε αυτούς που ανησυχούν με την κατάσταση που επικρατεί. Προκειμένου να διασφαλίσω το δολλαριακό κεφαλαιό μου, σκέφτομαι να επενδύσω είτε σε διετές ομολογιακό US για σιγουριά (με πολύ χαμηλή απόδοση) ή σε USD Α/Κ ομολογιακό με στόχο καλύτερο κέρδος. Το κεφάλαιο όπως είπα έιναι σε USD.

Θέλω να πιστεύω ότι η εικόνας της αμερικάνικης αγοράς κ οικονομίας γενικότερα θα συνεχίσει να είναι καλή κ για το 2015 κ έτσι σκέφτομαι τα παρακάτω USD A/K της Πειραιώς, τα οποία ναι μεν έχουν υψηλές επιβαρύνσεις, αλλά είχαν κ υψηλές αποδόσεις.

1. JPMorgan Funds - US Aggregate Bond A (acc) - USD (ISIN LU0210532957)
www.morningstar.co.uk/uk/funds/snapshot/...t.aspx?id=F0GBR05VW3

2. Goldman Sachs SICAV - Goldman Sachs US Fixed Income Portfolio Base Dis (ISIN LU0089313992)
www.morningstar.co.uk/uk/funds/snapshot/...?id=F0GBR04BYZ&tab=1

Αντιστοιχα έχουν 3.0% κ 5.5% max initial charge, 1.1% κ 1,25% ongoing charge κ το 1ο έχει κ επιβάρυνση εξόδου 0,5%. Αυτά βάσει portfolio info, χωρίς να έχω συζητήσει κάτι με την τράπεζα ακόμα (πιθανόν να είναι μικρότερες οι σχετικές επιβαρύνσεις).

Είναι φυσικά ξένης θεματοφυλακής για ευνόητους λόγους κ μέσου ρίσκου.

Επειδή είμαι νέος κ στον χώρο των Α/Κ, ζητώ ταπεινά την γνώμη σας, ως πιο έμπειροι. Επίσης οποιαδήποτε αντιπρόταση για δολλαριακά ομολογιακά εξωτερικού μέσω Πειραιώς είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Καλή Χρονιά με υγεία πάνω απ όλα. Συμφωνώ ιδιαιτέρως με την παραπάνω προσέγγιση για δολλάρια και ομολογιακά εξωτερικού και από τη δική μου έρευνα έχω δει και τα εξής Α/Κ (πιο συντηρητικά για ένα μέρος του χαρτοφυλακίου):

1. Blackrock US Dollar Reserve Fund
2. Schroder International Selection Fund (US Dollar Liquidity)
3. JPM USD Global Capital Preservation Fund
4. Eurobank (LF) Income Plus S

Η σειρά είναι ενδεικτική και θα επιθυμούσα τις απόψεις πιο ειδικών για τη γνώμη τους για τα παραπάνω Α/Κ.

Επίσης με ενδιάμεσο ρίσκο για ένα μικρό κομάτι του χαρτοφυλακίου έχω δει τα ακόλουθα :
1. Franklin US Government Fund
2. HSBC Global Investment Funds - US Dollar Bond

Ακόμα δεν έχω μιλήσει με ελληνικές τράπεζες ώστε να δς ποιες έχουν αυτά τα Α/Κ , εάν υπάρχουν διαφορές στις χρεώσεις κτλ.

Μια ερώτηση προς τους εμπειρότερους στο φόρουμ, από τη στιγμή που όλα τα παραπάνω είναι με ISIN εξωτερικού, μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει σημασία η τράπεζα η οποία θα είναι η μεσολαβούσα στη διαδικασία απόκτησης τους? Ας πούμε ότι κάποιος επιλέξει 2-3 Α/Κ που θέλει να επενδύσει κάποιο ποσό. Έχει σημασία από ποιας τράπεζας personal/private banking θα προβεί στην αγορά αυτών των Α/Κ.

Υπάρχει κάποιο πρότερη συζήτηση / σύγκριση σχετικά με αμοιβές/έξοδα κτλ?
Υπάρχουν κάποιες άλλες παράμετροι που πρέπει να λάβει υπόψιν του για την επιλογή της μεσολαβούσας τράπεζας? Η αυτό είναι δευτερευούσης σημασίας από τη στιγμή που εκδότης και ISIN είναι Λουξεμβούργου πχ?


Επίσης σε παλιότερη κουβέντα με Πειραιώς μου είχαν αναφέρει ότι τα αμοιβαία θα είναι σε ηλεκτρονική μορφή αν κατάλαβα καλά σε ένα λογαριασμό υπό την Πειραιώς όπου συγκεντρώνεται όλα κ όχι ονομαστικά ανά πελάτη. Στη Eurobank μου είχαν πει ότι θα έπιαρνα ονομαστικά το δικό τους αμοιβαίο κ θα μπορούσα να το διαχειριστώ ακόμη και απευθείας μέσω Λουξεμβούργου. Ωστόσο επειδή τότε δεν είχα δώσει την πρέπουσα προσοχή σε όλες τις πιθανές ερωτήσεις δεν ξέρω πόσο ισχύουν όλα αυτά.

Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απόψεις και τον Panos για το ενδιαφέρον thread που άνοιξε, και τον vag1129 για τις εμπεριστατωμένες προσεγγίσεις του.

Καλή Χρονιά σε όλους
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα