Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Χρυσές λίρες

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 16:29 #64

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
vacondios έγραψε:
Η τελευταία κατα τη γνώμη μου στοχευμένη επένδυση σε χρυσές λίρες στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε πριν από 70 χρόνια.

Μπα, Vacondie.
Λάθος γνώμη έχεις.
Για δες εδώ στο χαρτί:

Lires2004_bsl45.jpg



Πριν δέκα (10 - όχι 70) χρόνια, δες πόσο αγόρασα αυτές τις λίρες. Και μάλιστα, απ' τον κλέφτη.

Κατι τετοια μας δειχνεις και αναρωτιεσαι γιατι σε μισουμε. Ηδη εχουν βγει οι βουντου κουκλες απο τα σεντουκια! 85.28; Και απο τους κλεφτες κιολας;
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2014 17:14 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 17:28 #65

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Κατι τετοια μας δειχνεις και αναρωτιεσαι γιατι σε μισουμε. Ηδη εχουν βγει οι βουντου κουκλες απο τα σεντουκια! 85.28; Και απο τους κλεφτες κιολας;

Με "μισείτε"??? :blink:
Επειδή αγόρασα λίρες το 2004? ;)
Γιατί δεν πήγες ν' αγοράσεις κι εσύ? :(
Μήπως είσαι ο τύπος που θέλει να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή αυτός δεν έχει δικιά του κατσίκα? :evil:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 17:39 #66

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
vlass έγραψε:
Μπορείς να μας πεις λίγο πως γίνεται η όλη διαδικασία; Δίνουν καινούριες λίρες ή παλιάς κοπής; στα δίνουν σε κάποια θήκη ή χύμα; Επίσης δέχονται ταυτότητα και εκκαθαριστικό ή θέλουν και άλλα χαρτιά;


Αγοράζεις κανονικά στην τιμή που αναγράφει το σάιτ.Δίνουν κυρίως από 1957 και μετά.Αν θες πιο παλιές απλά τους το λες και σου φέρνουν αλλά να ξέρεις κατα 99% θα είναι λιποβαρής 7,98-8,01γρ οι του 1957 και μετά.Πρό 1957 θα είναι από 7,92-7,96 γρ που δε πιστεύω να ενδιαφέρεσαι.Τα δίνουν χύμα σε πλαστικό σακουλάκι.Εγώ έχω αγοράσει μέχρι και 15 κομμάτια και δε μου έχουν ζητήσει ταυτότητα και εκκαθαριστικό.Μόνο να τους ζητάς να στα υπογράφουν με μαρκαδόρο που μπορεί να σβήσει με οινόπνευμα γιατί σε περίπτωση κάλπικης να μπορείς να τους τη γυρίσεις πίσω :P .Σε μένα τουλάχιστον ευτυχώς δεν έχει συμβεί.

vlass, ασχετο, αλλα αν θες να δεις αν οι λιρες ειναι καλπικες , υπαρχει υπηρεσια εκτίμησης , νομιζω υπαγεται στο υπ. αναπτυξης.
μπορεις να πας και χρυσαφικα , πληρωνεις ενα μικρο ποσό και σου λενε, αν ειναι μουφα η χρυσαφι, αυτο που κρατας

Οι αγορες λιρων καλυτερα να γινονται απο ΤΤΕ, γιατι η ελλαδα ειναι κολομβια, δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανενα σημερα .


Καταρχην να βαλουμε καποια πραγματα σε ταξη: 1) μόνο η τραπεζα της Ελλαδος μπορει να πουλαει λιρες. Ολοι οι αλλοι ειναι παρανομοι. Ειναι κατι σαν τους παρανομους οικους ανοχης: ολοι ξερουν που ειναι αλλα κανεις δεν τους κλεινει 2) Μονο απο τις τιμες της ΤτΕ αλλα και το γεγονος οτι πρεπει να τους πας στοιχεια, ειναι μονοδρομος οι παρανομοι......εκτος αν θες να εχεις καμια ευχαριστη επισκεψη στο σπιτι σου απο τον ληστη της γειτονιας. 3) Αυτα τα λεω εγω που δεν εχω βγαλει ουτε ενα ευρω μαυρα (δεν το λεω με περηφανια αλλα ως μ****κας) αν και ενδιαφερομαι να αγορασω λιρες παρολο που δεν το εχω κανει ακομη. Δεν πιστευω στις παρουσες συνθηκες (κριση αλλα και διαρροες/πωλησει εγγραφων ) να ειναι οτι καλυτερο να υπαρχει ενα εγγραφο στην ΤτΕ που να λεει οτι το ταδε ΑΦΜ/ΑΔΤ αγορασε λιρες. 4) Δεν νομιζω οτι μονο απο 1+2 που εγραψα συμφερει εταιρεια οπως ο Νικιας να σου πουλησει καλπικη εκτος αν παιζει περιπτωση υπαλληλου λαμογιου. Βεβαια και παλι δεν καταλαβαινω πως οταν πας να τους πουλησεις λιρες σε χρεωνουν χαρτοσημο (στην σελιδα τους αναφερεται οταν αγοραζουν απο σενα και οχι οπως εσφαλμενα νοηθηκε απο καποιους οτι μπαινει χαρτοσημο οταν αγοραζεις απο αυτους)

www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx

Στις εργασίες της Τράπεζας της Ελλάδος περιλαμβάνεται η αγοραπωλησία χρυσού σύμφωνα με τον ν. 2771/99, άρθρο 15, παρ. 1, και τις κατ΄ εξουσιοδότησή του αποφάσεις της Τράπεζας της Ελλάδος. Σύμφωνα με αυτό το νομοθετικό πλαίσιο, η αγορά και πώληση επενδυτικού χρυσού (χρυσών λιρών, χρυσών νομισμάτων και τυποποιημένων ράβδων ή πλακών διεθνών προδιαγραφών, του χρυσού δηλαδή που δεν χρησιμοποιείται για εμπορευματικούς ή βιομηχανικούς σκοπούς) διενεργείται νομίμως μόνον από την Τράπεζα της Ελλάδος και τα πιστωτικά ιδρύματα. Η κατ’ επάγγελμα άσκηση των εν λόγω δραστηριοτήτων από άλλα πρόσωπα κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας επισύρει κυρώσεις εις βάρος τους.


Αναφορικα με την μελλοντικη αξια του χρυσου υπαρχουν καποιοι που λενε οτι θα ξεφουσκωσει ο χρυσος (βλεπε Στουπας)

www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1236714


Οι προβλεψεις του Στουπα γενικα φαινονται λογικοφανεις αλλα εχει πεσεις στο 99% εξω αυτων που λεει αν και στον αδαη φαινεται να πεφτει μεσα με αστρολογικου τυπου διορθωσεις (πχ εγω δεν ελεγα αυτο, εννοούσα αλλο η δεν ελεγα ποτε αυτο)


Προσωπικα πιστευω και εχω γραψει οτι θα ανεβει αν και δεν αποκλειεται μια βραχυπροθεσμη ολισθηση ακομη και κατω απο 200. Γιατι θα ανεβει; 1) ερχεται νεα οικονομικη κριση οτι και να λενε τα παπαγαλακια. Μονο να δει κανεις τις κινησεις Μπαφετ θα καταλαβεις πολλα 2) Η οικονομια ειναι βαθια leveraged και ειδικα οι χαρτοεπενδυσεις (μετοχες, το 99% των ομολογων κοκ)

Φυσικα ο χρυσος ειναι ψηλα σε σχεση με το παρελθον αλλα ακομη και να πεσει πχ η λιρα στα 180 ευρω καποια στιγμη θα ανεβει πανω απο 250 (το λιγοτερο) Απο εκει και περα ο μοναδικος φοβος που με κανει και εμενα να μην θελω να αγορασω λιρες ειναι οι ληστες αλλα και το οτι αν παρουσιαστει μια αναγκη και θες να πουλησεις, πολλες φορες δεν σου δινουν τις τιμες που ισχυριζονται οτι σου δινουν και προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν.
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2014 17:48 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isidoros

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 17:42 #67

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Κατι τετοια μας δειχνεις και αναρωτιεσαι γιατι σε μισουμε. Ηδη εχουν βγει οι βουντου κουκλες απο τα σεντουκια! 85.28; Και απο τους κλεφτες κιολας;

Με "μισείτε"??? :blink:
Επειδή αγόρασα λίρες το 2004? ;)
Γιατί δεν πήγες ν' αγοράσεις κι εσύ? :(
Μήπως είσαι ο τύπος που θέλει να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή αυτός δεν έχει δικιά του κατσίκα? :evil:

Δεν πηγα να αγορασω γιατι ημουν μ****ας! Νομιζω οτι σε καλυψε η απαντηση μου. Τωρα που θα αγορασω στα 230 αναψτε κανενα κερακι μπας και παει πανω.

Υ.Γ. Αναφορικα με την κατσικα, οχι μονο ευχομαι να ψοφησει αλλα τρωω και τον γειτονα και την κατσικα μαζι :laugh: .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 18:13 #68

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
george123 έγραψε:
vlass, ασχετο, αλλα αν θες να δεις αν οι λιρες ειναι καλπικες , υπαρχει υπηρεσια εκτίμησης , νομιζω υπαγεται στο υπ. αναπτυξης.
μπορεις να πας και χρυσαφικα , πληρωνεις ενα μικρο ποσό και σου λενε, αν ειναι μουφα η χρυσαφι, αυτο που κρατας

Οι αγορες λιρων καλυτερα να γινονται απο ΤΤΕ, γιατι η ελλαδα ειναι κολομβια, δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανενα σημερα

Περι καλπικων λιρων:



Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 18:32 #69

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
vlass, ασχετο, αλλα αν θες να δεις αν οι λιρες ειναι καλπικες , υπαρχει υπηρεσια εκτίμησης , νομιζω υπαγεται στο υπ. αναπτυξης.
μπορεις να πας και χρυσαφικα , πληρωνεις ενα μικρο ποσό και σου λενε, αν ειναι μουφα η χρυσαφι, αυτο που κρατας

Οι αγορες λιρων καλυτερα να γινονται απο ΤΤΕ, γιατι η ελλαδα ειναι κολομβια, δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανενα σημερα.


Φίλε george 123 οι χρυσές λίρες είναι το πιο εύκολο νόμισμα στην αναγνώριση γνήσιας ή κάλπικης.
Αν είσαι άσχετος να πάς σε έναν αγοράζω χρυσό και σου τις εκτιμά χωρίς κανένα κόστος.Γιατί να καρφωθώ σε υπηρεσία κρατική που μόλις είπες.Κοσμήματα και μπάρες χρυσού άν είχα εννοείτε οτί θα πήγαινα εκεί αλλά οι λιρίτσες δόξα το θεό είναι εύκολα αναγνωρίσημες αρκεί να έχεις μια ζυγαριά τον 50γρ και το αντίστοιχο εργαλείο (φιλέρ) για να ελέγχεις αν περνά στο πάχος της.Αλλά πρέπει να ξέρεις και σωστά τις ημερομηνίες τον βασιλιάδων πρίν της Ελισάβετ για αυτό θα σου πρότεινα να αγοράζεις απο του 1957 και μετά για να μη σε πιάσουν κορόιδο.
Αν θες για ημερομηνίες πότε κόπηκαν και πότε δεν κόπηκαν μια πολύ καλή σελίδα είναι αυτή: www.goldsovereigns.co.uk/
Τώρα αμα θές να αγοράζεις απο τον μεγαλύτερο κλέφτη ας τις παίρνεις 30 ευρώ πιο ακριβά από την ΤΤΕ :P
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2014 18:43 από vlass.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 21 Νοε 2014 03:12 #70

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Τωρα που θα αγορασω στα 230 αναψτε κανενα κερακι μπας και παει πανω.

starmaker,

Το αντιμετωπίζεις λάθος το θέμα, και σαν λάθος που το αντιμετωπίζεις, μόνο κακά αποτελέσματα θα έχεις.
Εξηγούμαι:
Τις λίρες δεν τις αγοράζεις για να κοιτάς κάθε μέρα αν "ανέβηκε" ή "κατεβηκε" η τιμή της.
Τις αγοράζεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΣ.

Έτσι, μετά από χρόνια, θα δεις πως έχεις στην άκρη ένα ποσό (σε λίρες) που δεν έχει καμία σχέση με το ποσό που είχες δώσει τότε.
ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων, θα έχεις ένα ποσό που θα αντιπροσωπεύει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ίση ποσότητα εργασίας (μεροκάματα: δικά σου ή άλλου ανθρώπου, αν εσύ δεν αμοίβεσαι με μεροκάματο), της τότε ποσότητας, αλλά σε σημερινές τιμές εργασίας.
Εξηγούμαι περισσότερο:
Ο μισθός το 1975 ήταν 6.000 δρχ. και η τιμή της λίρας 1.500 δρχ. Δηλαδή ήταν (χονδρικά) 4 λίρες ένας μισθός.
Ο μισθός σήμερα είναι 1.000 ευρώ (ένας μέσος: Δε μιλάω ούτε για high executive, ούτε για το βασικό των €540).
Ο μισθός είναι δηλαδή σήμερα 4,5 ~ 5 λίρες. Περίπου το ίδιο με το 1975 (40 χρόνια πίσω).

Αν δηλαδή είχες 4 λίρες το 1975 για να βγάλεις το μήνα σου, τον έβγαζες. Το ίδιο και τώρα. Με 4 λίρες (880 ευρω) τον βγάζεις.

Αυτή είναι η αξία των λιρών. Η διαχρονικότητα.
Αν σκοπεύεις να αγοράσεις 5, 10, 50, 100, 1.000 λίρες και να κοιτάς καθε μέρα αν ανέβηκε ή κατέβηκε η τιμή τους, καλύτερα να μην τις αγοράσεις καθόλου. Παίξε χρηματιστήριο, παίξε ιππόδρομο, παίξε κάτι άλλο, αλλά μην αγοράσεις λίρες. Δε "σου πάει".

Απ' την άλλη:
Αν είχες κρατήσει (στην τραπεζα έστω, ή "επενδύοντας" σε κάποιο "συνταξιοδοτικό πρόγραμμα") τις 6.000 δρχ σου του 1975, σήμερα θα είχες στην άκρη... όχι 17,60 ευρώ (το ακριβές αντίτιμο) αλλά 350 ευρώ σου λέω εγώ (το εικοσαπλάσιο - να τα κάνεις τι?). Οι 4 λίρες είναι ΣΗΜΕΡΑ €880· το 50πλάσιο (πεντηκονταπλάσιο).

Εγώ έχω κάποιες λίρες (όχι μόνο αυτές που είδες στο χαρτί του 2004 - αλλά μόνο αυτό το χαρτί βρήκα πρόχειρο). Είχα ξεχάσει την ύπαρξη τους, μέχρι που διάβασα τα γραφόμενα εδώ και τις θυμήθηκα· και τότε είπα να ψάξω να δω πόσο τις είχα πάρει. Η έκπληξη ήταν και για μένα πολύ ευχάριστη, σε διαβεβαιώνω!

Αν λοιπόν σκοπεύεις να αγοράσεις λίρες, καν'το, αλλά βάλ'τες στην άκρη και ξέχνα τες. Θα έλεγα μάλιστα πως δεν είναι κακή εποχή, μια που ο χρυσός (σε ευρώ) έχει μείνει ουσιαστικά αμετάβλητος επί 12~16 μήνες. Η πτώση του προηγουμένου έτους (1 χρόνο κράτησε) έχει σαφώς σταματήσει. Λες να ξαναρχίσει να πέφτει? Εγώ δεν το πιστεύω. Αλλά κι αν πέσει, ΠΟΣΟ θα πέσει?

XAU33.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tsi_160

Χρυσές λίρες 21 Νοε 2014 03:22 #71

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Τωρα που θα αγορασω στα 230 αναψτε κανενα κερακι μπας και παει πανω.

starmaker,

Το αντιμετωπίζεις λάθος το θέμα, και σαν λάθος που το αντιμετωπίζεις, μόνο κακά αποτελέσματα θα έχεις.
Εξηγούμαι:
Τις λίρες δεν τις αγοράζεις για να κοιτάς κάθε μέρα αν "ανέβηκε" ή "κατεβηκε" η τιμή της.
Τις αγοράζεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΣ.

Έτσι, μετά από χρόνια, θα δεις πως έχεις στην άκρη ένα ποσό (σε λίρες) που δεν έχει καμία σχέση με το ποσό που είχες δώσει τότε.
ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων, θα έχεις ένα ποσό που θα αντιπροσωπεύει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ίση ποσότητα εργασίας (μεροκάματα: δικά σου ή άλλου ανθρώπου, αν εσύ δεν αμοίβεσαι με μεροκάματο), της τότε ποσότητας, αλλά σε σημερινές τιμές εργασίας.
Εξηγούμαι περισσότερο:
Ο μισθός το 1975 ήταν 6.000 δρχ. και η τιμή της λίρας 1.500 δρχ. Δηλαδή ήταν (χονδρικά) 4 λίρες ένας μισθός.
Ο μισθός σήμερα είναι 1.000 ευρώ (ένας μέσος: Δε μιλάω ούτε για high executive, ούτε για το βασικό των €540).
Ο μισθός είναι δηλαδή σήμερα 4,5 ~ 5 λίρες. Περίπου το ίδιο με το 1975 (40 χρόνια πίσω).

Αν δηλαδή είχες 4 λίρες το 1975 για να βγάλεις το μήνα σου, τον έβγαζες. Το ίδιο και τώρα. Με 4 λίρες (880 ευρω) τον βγάζεις.

Αυτή είναι η αξία των λιρών. Η διαχρονικότητα.
Αν σκοπεύεις να αγοράσεις 5, 10, 50, 100, 1.000 λίρες και να κοιτάς καθε μέρα αν ανέβηκε ή κατέβηκε η τιμή τους, καλύτερα να μην τις αγοράσεις καθόλου. Παίξε χρηματιστήριο, παίξε ιππόδρομο, παίξε κάτι άλλο, αλλά μην αγοράσεις λίρες. Δε "σου πάει".

Απ' την άλλη:
Αν είχες κρατήσει (στην τραπεζα έστω, ή "επενδύοντας" σε κάποιο "συνταξιοδοτικό πρόγραμμα") τις 6.000 δρχ σου του 1975, σήμερα θα είχες στην άκρη... όχι 17,60 ευρώ (το ακριβές αντίτιμο) αλλά 350 ευρώ σου λέω εγώ (το εικοσαπλάσιο - να τα κάνεις τι?). Οι 4 λίρες είναι ΣΗΜΕΡΑ €880· το 50πλάσιο (πεντηκονταπλάσιο).

Εγώ έχω κάποιες λίρες (όχι μόνο αυτές που είδες στο χαρτί του 2004 - αλλά μόνο αυτό το χαρτί βρήκα πρόχειρο). Είχα ξεχάσει την ύπαρξη τους, μέχρι που διάβασα τα γραφόμενα εδώ και τις θυμήθηκα· και τότε είπα να ψάξω να δω πόσο τις είχα πάρει. Η έκπληξη ήταν και για μένα πολύ ευχάριστη, σε διαβεβαιώνω!

Αν λοιπόν σκοπεύεις να αγοράσεις λίρες, καν'το, αλλά βάλ'τες στην άκρη και ξέχνα τες. Θα έλεγα μάλιστα πως δεν είναι κακή εποχή, μια που ο χρυσός (σε ευρώ) έχει μείνει ουσιαστικά αμετάβλητος επί 12~16 μήνες. Η πτώση του προηγουμένου έτους (1 χρόνο κράτησε) έχει σαφώς σταματήσει. Λες να ξαναρχίσει να πέφτει? Εγώ δεν το πιστεύω. Αλλά κι αν πέσει, ΠΟΣΟ θα πέσει?

XAU33.jpg

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλισαντα και ειδικά στη φραση ...ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΣ. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ μόνο που φοβάμαι μην ξεχάσω που τις έχω καταχωνιασει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 21 Νοε 2014 03:30 #72

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gus έγραψε:
μόνο που φοβάμαι μην ξεχάσω που τις έχω καταχωνιασει.
Αν έχεις παιδιά, δείξ' τους.
Δεν είναι μόνο ο κίνδυνος να ξεχάσεις, είναι και ο κίνδυνος να σε πατήσει φορτηγό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα