Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Απ: Επένδυση σε χρυσό 11 Ιουλ 2012 03:02 #46

  • Renato
  • Το Άβαταρ του/της Renato
Συνάδελφοι, ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω "μαγαζί" το οποίο δείχνει σοβαρό και με την καλύτερη τιμή λίρας που έχω δει στα sites που έχουν σχολιαστεί κατά καιρούς στο forum.

www.tavex.bg/index.php?main=237

Σχόλια από τους ειδικούς?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 11 Ιουλ 2012 13:37 #47

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Renato ειναι υπαρκτή εταιρία , περασα ο ίδιος από τα καταστηματά τους στην Σοφια. Τωρα για το κατα πόσο ειναι τίμιοι ή οχι οι κάθε λογής σαράφηδες δεν ξέρω μιας και δεν έχω την εμεπιρια σε αυτόν τον τομέα. Παντως δείνουντα χρήματα που λένε . Φίλος εδώ έδωσε ένα χρυσό νόμισμα από συλλογή που είχε φτιάξει σε καλούς καιρούς που ο χρυσός ήταν φτηνότερος και του έδωσαν πράγματι τα χρήματα που άξιζε και με απόδειξη. Τωρα για τον ταχυδρομικό τρόπο αποστολής δεν ξέρω. B)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 11 Ιουλ 2012 13:46 #48

  • Renato
  • Το Άβαταρ του/της Renato
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Renato ειναι υπαρκτή εταιρία , περασα ο ίδιος από τα καταστηματά τους στην Σοφια. Τωρα για το κατα πόσο ειναι τίμιοι ή οχι οι κάθε λογής σαράφηδες δεν ξέρω μιας και δεν έχω την εμεπιρια σε αυτόν τον τομέα. Παντως δείνουντα χρήματα που λένε . Φίλος εδώ έδωσε ένα χρυσό νόμισμα από συλλογή που είχε φτιάξει σε καλούς καιρούς που ο χρυσός ήταν φτηνότερος και του έδωσαν πράγματι τα χρήματα που άξιζε και με απόδειξη. Τωρα για τον ταχυδρομικό τρόπο αποστολής δεν ξέρω. B)

ΣΤΑΜΑΤΗ σ' ευχαριστώ.
Η εμπειρία σου στην Βουλγαρία και η καλή σου διάθεση, μας χρησιμεύουν άλλη μια φορά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 11 Ιουλ 2012 14:39 #49

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
soto51 έγραψε:
G-man,

η απάντησή σου αυτή { 05/07/2012 12:19 } βάζει πολλά πράματα στη θέση τους, και σε δικαιώνει ως ένα βαθμό ως προς την αγαθή σου πρόθεση ως συμμετέχων στην εδώ ανταλλαγή πληροφοριών.
.....

Π.χ. σε ρωτάει:
"Ποιος σου είπε να κάνεις ταυτοποίηση στοιχείων; Και που τα στέλνεις αυτά; Δική σου πρωτοβουλία είναι ή στο επιβάλει κάποιος να το κάνεις;"
και απαντάς:
"επιβάλλουν να καταγράφονται το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση του αγοραστή, η ποσότητα και το είδος του επενδυτικού χρυσού"
και
"να υποβάλλουν στο Υπουργείο Οικονομικών, Διεύθυνση Φ.Π.Α., κατάλογο με τα νομίσματα που αποτέλεσαν αντικείμενο των συναλλαγών τους και την τιμή τους κάθε χρόνο."

Δεν διευκρινίζεις επαρκώς (κατά τη γνώμη μου) αν στον "κατάλογο με τα νομίσματα" μπαίνουν και τα στοιχεία των πελατών.

Ακόμα και να μην μπαίνουν, τα έχεις, οπότε σε οποιονδήποτε έλεγχο "των αρχών", είσαι υποχρεωμένος να τα δώσεις.

Φιλικά

Ας το διευκρινίσω λίγο παραπάνω:
Τα στοιχεία του αγοραστή καταγράφονται. Σε μελλοντικό έλεγχο (στοχευμένο), ναι, είναι διαθέσιμα στις "αρχές", θα μπορούσα να αρνηθώ την επίδειξη του σχετικού αρχείου σε κρατική υπηρεσία εκτός Υπ. Οικ., όμως σε ΣΔΟΕ, ΔΟΥ και Οικ. Αστυνομία είμαι υποχρεωμένος να τα παρέχω αν μου ζητηθούν ακόμη και άνευ εισαγγελικής εντολής. Είναι αγοροπωλησία και ΔΕΝ καλύπτεται από το τραπεζικό απόρρητο, το οποίο έχει λίγο πολύ καταργηθεί έτσι κι αλλοιώς με τον τελευταίο νόμο έναντι αρχών του Υπ. Οικ.

Τα στοιχεία ΔΕΝ αποστέλλονται, ως μέρος μιας διαδικασίας. Η αποστολή αφορά ανώνυμα νομίσματα και απ'όσο γνωρίζω χρησιμοποιείται για στατιστικούς σκοπούς. Η λίστα δεν έχει ονόματα. Αυτό ισχύει σήμερα. Δεν αποκλείεται με βάση τις τελευταίες εξαγγελίες για περιουσιολόγιο και συνεχή παρακολούθηση της περιουσιακής κατάστασης όλων να ζητηθεί στο μέλλον και αποστολή όλων των στοιχείων των συναλλαγών ως διαδικασία ρουτίνας.

Αυτό αφορά εμένα που οι πελάτες μου ενδιαφέρονται για πακέτα επενδυτικού χρυσού (10 ουγγιές κατ'ελάχιστον). Για αγορές 5-10 λιρών γενικά δεν καταγράφονται και πολλά, υπάρχουν γνωστοί κοσμηματοπώλες που κάνουν τους μεσάζοντες και σε συναλλαγές των 100 και βάλε τεμ χωρίς παραστατικά, αλλά αυτό είναι εξ'ορισμού μαύρη συναλλαγή. Δεν είναι απατεώνες, πραγματικές λίρες διαθέτουν, αλλά είναι όμως καραμπινάτη περίπτωση φοροδιαφυγής αφού την προμήθεια τους δεν την δηλώνουν πουθενά.

Οταν αγοράζεις από ιδιώτες ισχύουν όσα έχω αναφέρει, θέλει πολύ προσοχή. Πρακτικά τίποτα δεν εμποδίζει ένα ιδιώτη να φτιάξει ένα αξιόλογο πορτφόλιο επενδυτικού χρυσου με μικρές αγορές (10 - 50 τεμ τη φορά) από πολλαπλές πηγές, ιδιώτες, εξωτερικό κτλ μέσα σε πολύ σύντομο διάστημα. Θα πληρώσει ακριβότερα premiums με τμηματικές αγορές (για αγορές πχ απο 100 ή και 1000 τεμάχια και πάνω αγοράζεις φθηνότερα) αλλά θα διατηρήσει την ανωνυμία του. Θα αναλάβει όμως και το σχετικό ρίσκο, οπότε ο έλεγχος κάθε τεμ. πριν την αγορά είναι σημαντικότατος. Για αγορές από εξωτερικό, caveat emptor. Μην ξεγελιέστε από ευπαρουσίαστα sites, ψάξτε για πραγματικό feedback και σχόλια αγοραστών, και όχι μόνο στο site. Αν κάποιος είχε μια τραυματική εμπειρία, το πρώτο που κάνει είναι να κάνει "βούκινο" το μαγαζί σε φόρουμ και σελίδες, οπότε google it και διαβάστε τι ψαρέψατε!

Renato: Είναι γνωστή εταιρεία, ανατολικής προέλευσης, με παρουσία και όνομα. Νομίζω όμως ότι δεν στέλνουν cross border, άρα μάλλον θα πρέπει να πας επιτόπου, οπότε προσοχή στην ασφάλεια σου κατά την μεταφορά ΜΕΤΑ την συναλλαγή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 11 Ιουλ 2012 16:31 #50

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
G-man, πως μπορώ να σου στείλω ένα ΡΜ ή e-mail, ή κάτι μόνο σε σένα τέλος πάντων?

Ως μη registerd user δεν παρέχεις αυτή τη δυνατότητα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 19 Ιουλ 2012 20:51 #51

  • golden boy
  • Το Άβαταρ του/της golden boy
επειδή αναφερθηκε σε προηγουμενα post να ριχνουμε τα νομισματα σε μαρμαρα κλπ...ως συλλεκτης το λεω , don't do that!
οποιος θελει δινω 2 "ακυκλοφορητες" elisabeth 58 και 63 ... bargain price!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 19 Ιουλ 2012 23:23 #52

  • Περαστικός
  • Το Άβαταρ του/της Περαστικός
golden boy έγραψε:
επειδή αναφερθηκε σε προηγουμενα post να ριχνουμε τα νομισματα σε μαρμαρα κλπ...ως συλλεκτης το λεω , don't do that!
οποιος θελει δινω 2 "ακυκλοφορητες" elisabeth 58 και 63 ... bargain price!

What is your "bargain price", and where are you located?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 20 Ιουλ 2012 05:54 #53

  • golden boy
  • Το Άβαταρ του/της golden boy
το e-mail ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 20 Ιουλ 2012 22:44 #54

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
G-man βλέπεις τι γίνεται πουλιούνται συλλεκτικά κομμάτια και δεν επεμβαίνεις! :)

G-man Μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί σου για αγορά χρυσών λιρών;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα