Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 27 Ιουν 2012 19:31 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Rokas έγραψε:
To 3, 4 , 5% gia mena einai 20-25 xiliarika to hrono, enas misthos parapanw.

Ama ta kanw lironia, ti tha parw, th skonh apo to thapsimo?

Να σου πω εγώ τι θα πάρεις, πρώτα όμως κοίτα αυτό το διάγραμμα:

XAU.jpg


Είναι η τιμή του χρυσού σε ευρώ, τα τελευταία 5 χρόνια: 2007-2012.
Βλέπεις ότι από 450 ευρώ/oz (ουγγιά) πήγε στα 1.300 ευρώ/oz.
Είχε δηλαδή μια αύξηση της τάξης του 190% μέσα σε 5 χρόνια.
Κατά μέσο όρο, 38% το χρόνο.

Η τιμή της χρυσής λίρας (το πιο διαδεδομένο χρυσό νόμισμα στη χώρα μας) είναι άμεσα συνδεδεμένη με την τιμή του χρυσού.

Βρες μου εσύ λοιπόν μια "επένδυση" που τα τελευταία 5 χρόνια (ή μήπως θέλεις να εξετάσουμε και τα δέκα?) έδωσε τέτοιες αποδόσεις, και κυρίως ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ, όση προσφέρει ο χρυσός.

Ξέρω κάποιον που πριν 5 χρόνια προβληματιζόταν... για κάτι οικονομίες που είχε στην άκρη:
Να τις κάνει λίρες, ή να τις κάνει "ομόλογα του ελληνικού δημοσίου"?
Τελικά αποφάσισε να τις κάνει ομόλογα, γιατί "είχαν καλύτερο τόκο"...

Εγώ τον Αϋγουστο του 2004 (το θυμάμαι, γιατί ήταν στους αγώνες) αγόρασα 5 λίρες αντί ευρώ 87,65 τη μία. Σϋνολο 450 ευρώ περίπου.
Δεν έπαιρνα (ο μαλάκας) ένα δάνειο, να αγοράσω 1.000 λίρες?

Σήμερα κάνουν 345 η μία (δες εδώ: www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIR...FltFld=ID&FltVal=539 ).

Βέβαια, αν σε ενοχλεί η σκόνη από το σκάψιμο, πάω πάσο.
Μάλλον θα έχεις κάποια αλλεργία (στη σκόνη).

Και γράφε Ελλίνικος, παρακαλούμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 27 Ιουν 2012 19:33 #2

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
ο χρυσός ειναι φούσκα και θα σκάσει αλίμονο σε οποίον τον έχει στα χέρια του όταν σκάσει :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DragonHD

Επένδυση σε χρυσό 27 Ιουν 2012 19:38 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
xristos g έγραψε:
ο χρυσός ειναι φούσκα και θα σκάσει αλίμονο σε οποίον τον έχει στα χέρια του όταν σκάσει

Δεν πειράζει Χρήστο.

Ας τον έχεις, κι ας σου σκάσει.

Καλύτερα να σου σκάσει το ευρώ δηλαδή?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 11:35 #4

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
soto51 έγραψε:
xristos g έγραψε:
ο χρυσός ειναι φούσκα και θα σκάσει αλίμονο σε οποίον τον έχει στα χέρια του όταν σκάσει

Δεν πειράζει Χρήστο.

Ας τον έχεις, κι ας σου σκάσει.

Καλύτερα να σου σκάσει το ευρώ δηλαδή?

φιλε soto51 σε εκτιμώ αφάνταστα αλλά σε αυτό διαφωνώ κάθετα !

φίλε δεν είναι το ευρώ το μόνο νόμισμα στον πλανήτη ;)
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2012 11:37 από xristos g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 11:49 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
xristos g έγραψε:
1) σε εκτιμώ αφάνταστα αλλά σε αυτό διαφωνώ κάθετα

2) φίλε δεν είναι το ευρώ το μόνο νόμισμα

1) Δεν πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.

2) Για πες, ποιο άλλο εννοείς?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 12:41 #6

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Ο χρυσός απλά δεν είναι νόμισμα. Δε μπορείς να κάνεις αύριο ανάληψη χρυσού και να πάρεις ψωμί. Ο χρυσός είναι επένδυση με ρίσκο. Επίσης ο χρυσός σε υλική μορφή πλέον ειναι μαγνήτης για τα κλεφτρόνια! Αλλο οι καταθέσεις παιδια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 14:20 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ermakos έγραψε:
Ο χρυσός απλά δεν είναι νόμισμα. Δε μπορείς να κάνεις αύριο ανάληψη χρυσού και να πάρεις ψωμί. Ο χρυσός είναι επένδυση με ρίσκο. Επίσης ο χρυσός σε υλική μορφή πλέον ειναι μαγνήτης για τα κλεφτρόνια! Αλλο οι καταθέσεις παιδια.

Το ευρώ ΕΙΝΑΙ νόμισμα (12 χρόνια τώρα).
Το δολλάριο είναι νόμισμα (120 χρόνια τώρα).
Το ελβετικό φράγκο είναι νόμισμα (350 χρόνια τώρα).
Ο χρυσός είναι νόμισμα εδώ και 8.000 χρόνια.
Για το ψωμί:
Ίσως δεν ξέρεις τις ιστορίες από την κατοχή, όπου όσοι είχαν λίρες αγόραζαν λάδι (και επέζησαν), ενώ αυτοί που είχαν το (τότε) νόμισμα...
Επένδυση με ρίσκο:
Χμμμμ... Η μετοχή του ΟΠΑΠ π.χ. δεν έχει ρίσκο, ενώ ο χρυσός έχει. Αυτό λες. Για πες μου, ποιό από τα 2 έχει περισσότερες πιθανότητες να πάει μια μέρα τιμή = 0?

ΑΛΛΟ οι καταθέσεις.
Ναι, συμφωνώ. Αλλου φαν παρκ, που λένε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 14:48 #8

  • noname
  • Το Άβαταρ του/της noname
soto51 έγραψε:
ermakos έγραψε:
Ο χρυσός απλά δεν είναι νόμισμα. Δε μπορείς να κάνεις αύριο ανάληψη χρυσού και να πάρεις ψωμί. Ο χρυσός είναι επένδυση με ρίσκο. Επίσης ο χρυσός σε υλική μορφή πλέον ειναι μαγνήτης για τα κλεφτρόνια! Αλλο οι καταθέσεις παιδια.

Το ευρώ ΕΙΝΑΙ νόμισμα (12 χρόνια τώρα).
Το δολλάριο είναι νόμισμα (120 χρόνια τώρα).
Το ελβετικό φράγκο είναι νόμισμα (350 χρόνια τώρα).
Ο χρυσός είναι νόμισμα εδώ και 8.000 χρόνια.
Για το ψωμί:
Ίσως δεν ξέρεις τις ιστορίες από την κατοχή, όπου όσοι είχαν λίρες αγόραζαν λάδι (και επέζησαν), ενώ αυτοί που είχαν το (τότε) νόμισμα...
Επένδυση με ρίσκο:
Χμμμμ... Η μετοχή του ΟΠΑΠ π.χ. δεν έχει ρίσκο, ενώ ο χρυσός έχει. Αυτό λες. Για πες μου, ποιό από τα 2 έχει περισσότερες πιθανότητες να πάει μια μέρα τιμή = 0?

ΑΛΛΟ οι καταθέσεις.
Ναι, συμφωνώ. Αλλου φαν παρκ, που λένε.



soto51 επειδή έχεις ξεφύγει θα σου πω κάτι όχι πως θα καταλάβεις αλλά δεν χάνω και τίποτα .
επένδυση σε χρυσό γίνετε από κάποιον που έχει στην άκρη ένα εκατομμύριο ας πούμε, και θέλει να κάνει μια διάσπαση στο χαρτοφυλάκιο του. οπότε παίρνει πολύτιμα μέταλλα χρυσό μετοχές κτλ..
κάποιος όμως που έχει 50 χιλιάρικα που είναι οι περισσότεροι εδώ μέσα.
δεν μπορεί να πάει να πάρει χρυσό. πρώτο ο χρυσός είναι πάρα πολύ υπερτιμημένος.
δεύτερο πρέπει να είναι η δουλειά σου .τρίτο ανά πάσα στιγμή χρειάζεσαι μετρητά και πολλά άλλα ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε χρυσό 28 Ιουν 2012 17:08 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
noname έγραψε:
soto51 επειδή έχεις ξεφύγει θα σου πω κάτι όχι πως θα καταλάβεις αλλά δεν χάνω και τίποτα .
επένδυση σε χρυσό γίνετε από κάποιον που έχει στην άκρη ένα εκατομμύριο ας πούμε, και θέλει να κάνει μια διάσπαση στο χαρτοφυλάκιο του. οπότε παίρνει πολύτιμα μέταλλα χρυσό μετοχές κτλ..
κάποιος όμως που έχει 50 χιλιάρικα που είναι οι περισσότεροι εδώ μέσα.
δεν μπορεί να πάει να πάρει χρυσό. πρώτο ο χρυσός είναι πάρα πολύ υπερτιμημένος.
δεύτερο πρέπει να είναι η δουλειά σου .τρίτο ανά πάσα στιγμή χρειάζεσαι μετρητά και πολλά άλλα ...

Φίλε μου το αν εγώ έω ξιφύγ, είναι άλλο θέμα. Μπορεί και να 'χεις δίκιο σ' αυτό. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

Μιλάς για 50χ. Εξαρτάται τι είναι οι 50χ για τον καθένα που προβληματίζεται τι να τις κάνει.

Αν είναι το κεφάλαιο κίνησης για το μαγαζί του, προφανώς και δε θα πάει να τα πάρει λίρες.

-Αν είναι η προκ/λή για το σπίτι που θα αγοράσει στην κόρη του, παίζεται το πράμα. Και λέω "παίζεται", γιατί μπορεί και ο εργολάβος να τα προτιμάει σε λίρες.

-Αν είναι το "κομπόδεμα" του παππού που το φυλάει ώστε ο εγγονός του (5 ετών) να το βρει σε 15 χρόνια που θα του χρειάζεται για να σπουδάσει, μάλλον καλά θα κάνει να τα πάρει τώρα λίρες.

-Αν είναι το περισευούμενο κεφάλαιο κάποιου, που θέλει να το χρησιμοποιήσει για να βγάζει 2.000 το χρόνο (4%), τότε δε μπορούμε να ξέρουμε το μέλλον, αλλά η πρόσφατη ιστορία (των 5 προηγουμένων ετών) έδειξε ότι με το χρυσό θα έβγαζε 38% το χρόνο, όχι 4. Επομένως το ότι πριν από 5 χρόνια τα 50χ που είχε ΔΕΝ τα έκανε λίρεσ αλλά κάτι άλλο (ομόλογα π.χ.), αποδείχτηκε ότι κακώς το έκανε.

-Αν είναι όσα ξοδεύει κάθε βράδυ στο πάλκο της Μπεζαντάκου, πάλι δεν πρέπει να πάει να πάρει λίρες (>>> Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον δεν είναι έτσι: Αν πήγαινε στο πάλκο με λίρες αντί με γαρδένιες, θα είχε περισσότερες πιθανότητες να του κάτσει).

Προφανώς λοιπόν, το τι αντιπροσωπεύουν για τον καθένα τα 50χ, παίζει ρόλο. Και όπως βλέπεις, δέχομαι την υπόθεση εργασίας σου, ότι δηλαδή οι 50χ είναι το ΜΟΝΟ κομπόδεμα που έχει κάποιος.
Πες μου λοιπόν την κάθε περίπτωση χωριστά, και θα σου πω τι πρέπει να κάνει κάποιος με το 50ρι του. Τουλάχιστον σύμφωνα με το δικό μου, "ξεφευγάτο" μυαλό. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ δεν πρέπει να πάει να το βάλει σε προθεσμιακή.

Υπερτίμηση:
Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες? Το εγγυάσαι? Γιατί εγώ έχω διαβάσει το αντίθετο, εκτιμώ το αντίθετο, και επί πλέον έχω διαβάσει και μερικά εντελώς κουφά, ότι δηλαδή η φυσιολογική του εξέλιξη (σε ορίζοντα 10ετίας) είναι οι 50.000$/oz, όχι οι 5.000$/oz. Πως εσύ είσαι τόσο ΣΙΓΟΥΡΟΣ?

Γιατί δεν μπορεί να πάει να πάρει χρυσό?
Για ΑΜΕΣΗ λύση, υπάρχει και η ΤτΕ (κλέφτες μεν, αλλά ξέρεις, πουλάνε εγγυημένο πράμα). Αν θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο, υπάρχουν κι άλλες λύσεις, οικονομικότερες. Αλλά (όπως κάθε δουλειά) θέλει ψάξιμο, ενασχόληση, χρόνο, κόπο, για να γίνεις "καλός" σ' αυτήν. Τα πάντα υπάρχουν. Όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσο κάτι περισσότερο θα βγάζεις.

"Να είναι η δουλειά σου"
Κάνεις το λάθος να αντιμετωπίζεις τον χρυσό σαν επένδυση, μέταλλο, τοποθέτηση, πρώτη ύλη βιομηχανίας, τέτοια. ΔΕΝ είναι κάτι τέτοιο. Είναι ΝΟΜΙΣΜΑ, και μάλιστα το μόνο νόμισμα που έχει διατηρήσει αυτή του τη θέση για χιλιετίες (βρες μου άλλο με αυτό το χαρακτηριστικό - τα ξανάγραψα). Αν το δεις έτσι, θα καταλάβεις ότι δεν είμαι εγώ που "έω ξιφύγ", αλλά αυτοί που ρισκάρουν το βιος που αντιπροσωπεύει η αποταμίευση τους (ιδίως τις ασταθείς εποχές που περνάμε εδώ και 2-3 χρόνια) ανάμεσα σε χαρτιά, υπογραφές, και "υποσχέσεις".
Την ίδια αντιμετώπιση που έχεις εσύ απέναντι στο χρυσό, έχει και ένας ιθαγενής της Βόρνεο απέναντι στο χαρτονόμισμα του ευρώ. Δωσ' του ένα πεντακοσάρικο, και προσπάθησε μ' αυτό να του πάρεις την κότα του που είναι το νόμισμα του. Θα το δεχτεί? Όχι βέβαια. Γιατί δεν καταλαβαίνει τι είναι αυτό το μωβ χαρτί.

Όπως βλέπεις, πράγματι "δεν καταλαβαίνω". Ξεροκέφαλος. Υποθέτω και συ το ίδιο.

Τα γράφω όμως, μπας και καταλάβει κανένας άλλος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2012 17:17 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα