Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Συλλεκτικά νομίσματα

Συλλεκτικά νομίσματα 16 Σεπ 2016 17:21 #82

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
ενας Τραμπ στην εξουσια σημαινει ανοδος πολυτιμων μεταλλων

Μην το δένεις κόμπο.
Από μια άποψη Τραμπ σημαίνει ισχυρή Αμερική.
Ισχυρή Αμερική σημαίνει ισχυρό δολλάριο.
Και ισχυρό δολλάριο σημαίνει πτώση του χρυσού και των υπολοίπων πολυτίμων.
Θέλω να πω, έχει δυο αναγνώσεις η τυχόν νίκη του Τραμπ.
(Που δε φαίνεται και πολύ απίθανη, τελευταία).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 17 Σεπ 2016 06:48 #83

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
ενας Τραμπ στην εξουσια σημαινει ανοδος πολυτιμων μεταλλων

Μην το δένεις κόμπο.
Από μια άποψη Τραμπ σημαίνει ισχυρή Αμερική.
Ισχυρή Αμερική σημαίνει ισχυρό δολλάριο.
Και ισχυρό δολλάριο σημαίνει πτώση του χρυσού και των υπολοίπων πολυτίμων.
Θέλω να πω, έχει δυο αναγνώσεις η τυχόν νίκη του Τραμπ.
(Που δε φαίνεται και πολύ απίθανη, τελευταία).

Τον Τραμπ τον παρακολουθω τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια, οχι γιατι ειμαι μανιακος με την πολιτικη στις ΗΠΑ αλλα γιατι ο επομενος προεδρος των ΗΠΑ θα επηρρεασει και τις τσεπες και τις επενδυσεις μου, υπο την εννοια τοσο των θεσεων μου στο συναλλαγμα οσο και στις θεσεις μου σε πολυτιμα μεταλλα.

Λοιπον αγαπητε Σωτο ακου πως εχουν τα πραγματα: 1) Για τον Τραμπ ισχυρες ΗΠΑ σημαινει φτηνο δολαριο και υψηλες εξαγωγες και ταυτοχρονα μπλοκο στην κυβερνητικη χειραγωγηση του γουαν 2) Για τον χρυσο εχει μιλησει απειρες φορες και ακομη εχει πεταξει και την απιθανη μπαρουφα για την επιστροφη στον κανονα του χρυσου κατι που δεν γινεται, εκτος και αν ο χρυσος παει 10 εκατομμυρια η ουγγια. Αυτα δεν ειναι αττακες απο εδω και απο εκει αλλα μονιμες θεσεις του, ως υποψηφιος ακομη των Ρεπουμπλικανων. Ετσι για σενα ισχυρες ΗΠΑ μπορει να σημαινουν ισχυρο δολαριο, για τον Τραμπ οχι,

Για χρυσο

www.marketwatch.com/story/how-donald-tru...old-rally-2016-07-22

www.marketwatch.com/story/donald-trump-m...e-noticed-2016-01-20

Για αδυναμο δολαριο

www.ft.com/cms/s/0/a7439e70-1a7c-11e6-a7bc-ee846770ec15.html

www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015...-the-unfair-economy/

Υ.Γ. Θα σε παρακαλουσα καπου να μου βρεις που ο Τραμπ μιλαει για δυνατο δολαριο γιατι 2 χρονια τωρα, ολο τα ιδια λεει τουλαχιστον στον αξονα ΔΟΛΑΡΙΟ- ΧΡΥΣΟΣ- ΚΙΝΑ.

Υ.Γ. 2 Ημουν ισως απο τους λιγους (αν οχι ο μονος) εδω μεσα που ηδη απο περυσι θεωρουσα οτι μπορει να γινει ο επομενος προεδρος αλλα και οτι θα ειναι σιγουρα ο νικητης στις εκλογες υποψηφιου των ρεπουμπλικανων. Εξακολουθω να πιστευω οτι η Κλιντον ειναι φαβορι αλλα αν μας την παιξει σαν το μπρεξιτ, δεν ειναι κακο να βγαλεις λιγα λεφτακια.
Τελευταία διόρθωση: 17 Σεπ 2016 06:52 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 17 Σεπ 2016 08:55 #84

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker,

Με παρεξήγησες.

Δεν είπα ότι ο Τραμπ ΘΕΛΕΙ (ή μιλάει για) ισχυρό δολλάριο.
Αλλά όπως και επί εποχής Ρήγκαν "το δολλάριο ανέβηκε", υποψιάζομαι ότι όλη η πολιτική των ρεπουμπλικάνων δημιουργεί τις ίδιες τάσεις. Ιδίως με αυτόν τον τρελλό (Τραμπ) που φαίνεται να μην έχει ιερό και όσιο.
Ξέρεις, το τι θα κάνει το κάθε νόμισμα δεν είναι απολύτως (και μόνο) κατευθυνόμενο από την κυβέρνηση που το διαφεντεύει. Εξαρτάται και από τις διαθέσεις των "επενδυτών".
Αν λοιπόν εμφανιστεί μια προοπτική (σαν παράδειγμα το λέω) ανόδου των αμερικάνικων χρηματιστηρίων, τότε πολλοί θα αναζητήσουν δολλάρια για να μπουν εκεί (και να επωφεληθούν απ' την επερχόμενη άνοδο), πουλώντας άλλα νομίσματα.
Αυτό, θα ανεβάσει το δολλάριο.
Χωρίς ο Τραμπ να κουνήσει ούτε το δαχτυλάκι του.

Όμως, παρά τις λογικοφανείς εξηγήσεις (μου), δεν κάνω πρόβλεψη. Σαν κι αυτή την εξήγηση υπάρχουν κι άλλες (είμαι σίγουρος ότι τις ξέρεις) που (σαν παράδειγμα πάντα) οδηγούν στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα: Πτώση του δολλαρίου.

Είναι πολύ δύσκολο να προβλέψει κάποιος ποια τάση θα επικρατήσει, και να θεωρήσει δεδομένη τη μια ή την άλλη εξέλιξη. Και γι' αυτό το λόγο, δεν κάνω προβλέψεις.
Με μια κουβέντα, δεν είμαι προφήτης.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 17 Σεπ 2016 10:42 #85

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Δεκτα αυτα που λες Σωτο με μια μικρη διαφορα: στην πραξη οι επενδυτες φαινεται να αντιδρουν απλα στις νομισματικες πολιτικες που καθοριζουν οι κυβερνησεις (πχ ανοδος επιτοκιων, μηδενισμος, ποσοτικη χαλαρωση κοκ). Εξαιρεσεις παντα υπαρχουν αλλα μια σειρα περιπτωσεων εχουν δειξει οτι κυβερνησεις και εγχωριοι μεγαλοεπενδυτες ειναι ενα και αυτο (απο τον Μειντοφ που χρονια πριν ειχαν ανακαλυψει την πυραμιδα του αλλα κανεις δεν ακουγε γιατι ηταν βαθια ριζωμενος στο συστημα- οταν δεν γινοταν αλλιως το συστημα τον απεβαλλε). Δεν γινεται πχ να αποφασισεις αυξηση του επιτοκιου του δολαριου στο 3%, με το επιτοκιο του ευρω να κινειται σε αρνητικα εδαφη και οι επενδυτες να πουν οχι αγοραζουμε ευρω. Φυσικα ειναι και αλλα στοιχεια και αμετρητοι δεικτες. Αλλα στο τελος της ημερας οι κυβερνητικες πολιτικες αναδεικνυουν και καταστρεφουν κοινωνιες, κρατη, επιχειρηματιες ή τα φτιαχνουν.

Κανεις δεν χρειαζεται να ειναι καποιος μαντης απλα προσπαθει να διαβασει την ιστορια, να δει τις ειδησεις διεξοδικα και να παιξει με καλυτερες πιθανοτητες. Θα σου πω μια πολυ προσωπικη εμπειρια για να καταλαβεις τι εννοω. Πριν χρονια μου λενε δες αυτες τις 3 μετοχες, φτιαχνουν τρισδιαστατες τεχνολογιες και πρεπει να μπεις οπωσδηποτε. Η μια μετοχη ειχε γυρω στα 60δολ, η αλλη καπου 100 τοσο και η τριτη δεν θυμαμαι. Ξεροντας οτι πολλες πρωτοπορες τεχνολογικες εταιρειες εχουν χρεωκοπησει και βλεποντας οτι πολλα ειδικα περιοδικα τις ανεφεραν ως ευκαιριες ζωης αποφασισα να μην αγορασω. Τωρα οι μετοχες ειναι στο 1/5 περιπου. Η αποφαση μου ειχε να κανει με καλη μελετη και αποφυγη ρισκων. Φυσικα δεν επαψα να κοιτω τετοιου τυπου εταιρειες αλλα ακομη περιμενω την καταλληλη στιγμη για να μπω.

Στην περιπτωση Τραμπ τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα γιατι πρεπει να μαντεψεις τον νικητη, που δεν μπορει να γινει με μελετη αλλα με τυχη και ρισκο. Το θεμα ειναι οτι αν βγει ο Τραμπ, το δολαριο δεν θα περασει καλα, ενω ο χρυσος θα δει εστω και για λιγο μεγαλεια. Αντιθετα η πολιτικη της Χιλαρυ ειναι σε καποιο βαθμο αινιγμα, γιατι σε αρκετα θεματα εχει μιλησει με γενικολογιες. Καθε προεδρος εχει τις δικες του πολιτικες. Πχ ο Μπους ειχε μια εντελως διαφορετικη προσεγγιση στο δολαριο απο τον Ρειγκαν, μια και αναφερες το θεμα των republicans.
Τελευταία διόρθωση: 17 Σεπ 2016 10:46 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Συλλεκτικά νομίσματα 17 Σεπ 2016 13:01 #86

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Νομίζω συνεννοούμαστε, φίλε starmaker.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starmaker

Συλλεκτικά νομίσματα 13 Φεβ 2017 15:20 #87

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
O Καναδάς συνεχίζει την σειρά call of the wild με το «ελάφι»
shop.degussa-goldhandel.de/1-oz-goldmuenze-call-of-the-wild-elk


wildlife.jpg
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 13 Φεβ 2017 15:21 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα