Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας???

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 19:20 #10

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Έχει σχέση τί συμβόλαιο έχει ο καθένας μας. Και για να εξηγούμε εαν ειναι αποταμιευτικο συνταξιοδοτικό με εγγύηση του κεφαλαίου με την λήξη του και είναι από ασφαλιστική τράπεζας τότε ακολουθεί την πορεία της τράπεζας. Μένει ανοικτή η τράπεζα;; Παίρνεις τα χρηματά σου με την λήξη του συμβολαίου. βαράει κανόνι η τράπεζα;;; Χάνεις τα χρηματά σου μιας και δεν ειναι ασφαλισμένα σε κανένα ΤΕΚΕ παραμόνο στο εγγυοδοσίας ασφαλιστικών που τώρα ξεκίνησε και έχει χαμηλούς πόρους. Για εμένα μικρη πιθανότητα έχει να συμβεί αυτό στην κατηγορια αυτή των συμβολαιων των θυγατρικών τραπεζικών . Βέβαια αν κάποιος για οποιον λογο ο καθενας ζητήσει αυτή τη στιγμή τα χρηματά του που ειναι επενδεδυμένα σε unit linked , στανταρ έχει χάσει ενα 30% των χρημάτων που καταθέτει δηλαδή να τα ζητήσει πριν την λήξη τους. Αναγογα με την επενδυση που εχει κανει η καθε τράπεζα.
Συγκεκριμένα εγω ειχα 3 συμβόλαια και έσπασα το ένα λόγω αμφιβολίας για συγκεκριμένη τράπεζα . Ειχα καταβάλει σε 6 χρόνια 43835 ευρώ και μου επεστρεψαν 34000 ευρώ . Δηλαδή έχασα 22% του κεφαλαιου περιπου.
Σε άλλο συμβόλαιο σε 15 χρονια εχω καταβάλει 61628 ευρώ και αυτή τη στιγμή εαν το εξαγοράσω αξίζει 46000 ευρώ δηλαδή θα έχω μια χασούρα 30% του κεφαλαίου . Αποφάσισα να παραμείνω μιας και λήγει σε 5 χρόνια και νομιζω οτι η απωλεια του κεφαλαιου ειναι τεραστια .
Θα μου πει καποιος μπορει να τα χασεις ολα . Απαντώ ναι εαν κλεισουν οιτραπεζες αλλα απο την στιγμή που το συμβόλαιο ειναι εξασφαλισμένο στη λήξη του δεν μπορω να κανω κατι άλλο η χανω τωρα 30% η περιμένω 5 χρονια και πέρνω τα λεφτά μου πίσω .
Υπάρχουν 2 επισης αστάθμητοι παράγοντες . 1 με νομοθετική διάταξη οι ασφαλιστικές να μας εντάξουν τους ασφαλισμένους μεσα σε ένα γενικότερο πλαισιο που υπάρχει δηλαδή χάνεται καποιο ποσο για να μην τα χάσετε όλα και έτσι να ξεπεράσουν την σκόπελο της εγγύησης .
2. Πάλι με νόμο να μην εγγυούνται πλεον την αξια λήξης αλλά να ειναι αναλογα με το πως εχει παει η οικονομια η αγορά μεσω των unit linked .
Βέβαια τότε εχουν υπογραψει το θανατό τους γιατί κανεις δεν θα βάλει ποτέ ξανα σε αυτές χρήματα. Δεν ξέρω το βαθος του προβληματος τους αλλά ολα εχουν τα συν και τα πλην. Ολα οσα εγραψα πιο πανω αφορουν ασφαλιστήρια με εγγυημενη αποδωση ληξης και τραπεζικες ασφαλιστικές
Τώρα για ασφαλιστήρια επενδυτικά η ασφαλιστήρια ιδιωτικών ασφαλιστικών που δεν εχουν μαμα τραπεζα ισχύει οτι και με οσους εχουν αγοράσει αμιβαία .
Τέλος να ξερουμε οτι δεινοντας καποια χρηματα σε μια ασφαλιστικη καθε χρονο πληρονουμε και ενα καθολου μικρο ποσο για ασφαλιστρα δηλαδη πληρονουμε την εταιρια για να μας επενδύει τα χρηματα χρηματα τα οποια δεν θα παρουμε ποτέ πίσω . Τώρα το κατα πόσο η εταιρια εκανε σωστά την δουλεια της ο καθενας μας ξερει. Παντως οι απαντησεις που περνεις απο τους ασφαλιστες ειναι οτι συμφερει την μαμα τραπεζα και τους ιδιους μιας και αμοιβονται απο αυτά .
Ειναι δικοπο μαχαιρι παντως η πρωωρη εξοφληση ενος συμβολαιου . Για οσους απο εμας ειμαστε δε μακρια απο την συνταξη θα πρεπει να σκεφτουμε οτι η κρατική συνταξη ισως και να ειναι στο μελλον μια τυπικη καταβολη 300-400 ευρώ και αρα δεν θα φτάνει ουτε για την μασελα μας. Ειναι δυσκολες αποφασεις που πρεπει να τις παρεις 10-20- 30 χρονια νωριτερα. Οποιος μαντεψει καλυτερα φιλοι μου .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 20:09 #11

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Eσυ φιλε μου βλεπω οτι εισαι μεγαλοεπενδυτης :)
Ο αδελφος μου ειναι στο Σταθερο Αμοιβαιο Κεφαλαιο της Intermerican(που υποτιθεται οτι εχει το ελαχιστο δυνατο ρισκο) εδω και 15 χρονια. Εχει ηδη δωσει 6680€. Η τιμη εξαγορας του συμβολαιου το τελευταιο καιρο κυμαινεται απ τα 2900-3200€...
Τι προτεινεις, να παρει αυτα ή να συνεχισει να πληρωνει και τα επομενα 5 εναπομεινοντα χρονια?(θα δωσει περ. αλλα 3500€)
Ή μηπως να κανει αναπροσαρμογη οπως του προτειναν και να παει σε ξενο νομισμα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 20:20 #12

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Του έχουν δ'ωσει σταθερή αξία λήξης;; Αν ειναι στη λήξ του εγγυημένο το κεφάλαιο να μείνει το ποσό δεν ειναι μεγάλο. τώρα βεβαια το μεγαλο η μικρο για τον καθαενα ειναι σχετικό. Μεγαλοεπενδυτής δεν θα το έλεγα. Απλα ηθελα να αποταμιευσω καποια χρηματα που τοτε περισευαν . Ηθελα το μικροτεροι ρισκο και επελεξα αυτο μιας και ηταν ενα ποσο καθε μηνα που υπολογιζα οτι μου εξασφ΄λαλιζε ενα κεφαλαιο με το μικροτερο ρισκο. Βεβαια εκ του αποτελέσματος ειδαμε οτι ηταν φρουδες οι ελεπιδες κανεις βεβαια δεν περιμενε τετοιο χαμο .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 20:28 #13

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Αν ειναι εγγυημενο το κεφαλαιο εννοεις να παρει οτι εδωσε? Οπως ειπα, ειναι περ.10000€
Δε γνωριζω αν υπαρχει εγγυηση κεφαλαιου στη ληξη, παντως αν υπαρχει θα ειναι πολυ καλα, σημαινει οτι δεν θα εχει χασουρα. Και απο δω και περα καθε περσι και καλυτερα θα λεμε, το χρημα οσο περναει ο καιρος αυξανει την αξια του, δεν ειναι οπως παλια που οπως περνουσε ο καιρος το χρημα εχανε την αξια του.
Εαν παντως δεν υπαρχει εγγυηση τι θα εκανες? Οπως παει το πραγμα σε λιγο δε θα εχει μεινει τιποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 21:45 #14

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Τι να σου πω . Παντως πριν μια ωρα για να καταλαβεις δεσμευσε το δημοσιο το 50% των ρευστων της παλιας ασπις υπερ του. Δηλαδη θελω να σου πω σε μια σφαλιστικη ιδωτικη ειναι το κατα ποσο την εμπιστευεσαι. Ειναι σαν να παιζεις αμιβαια.Για την συγκεκριμενη δεν ξερω ουτε ποιος ειναι μεγαλομετοχος ουτε ποιος την διοικει τωρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 07 Μαρ 2012 22:00 #15

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Εχει περασει σε ολλανδικα χερια...
Η επενδυση σε ξενα νομισματα μηπως ειναι προτιμοτερη επιλογη απο το ευρω, για την επομενη 5ετια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 08 Μαρ 2012 15:43 #16

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 10 Μαρ 2012 13:52 #17

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13115
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Πάρτε τα λεφτά και φύγετε τρέχοντας!

Θα τραβήξουν κανένα φαλιμέντο και θα κλαίτε...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ασφαλιστικές εταιρίες - κινδυνεύουν τα χρήματα μας??? 10 Μαρ 2012 16:06 #18

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Εντάξει, αλλά το θέμα είναι αυτό που ανέφερε παραπάνω ο Σταμάτης. Στο κοντινό μέλλον η κρατική σύνταξη θα είναι φιλανθρωπικό επίδομα. Χωρίς επενδυτικό/συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, σε ασφαλιστική εταιρεία ή τράπεζα, οι ανάγκες της καθημερινότητας δε βγαίνουν. Αν υπάρχει άλλη λύση ας την αναφέρει κάποιος.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα