Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 02:49 #10

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
kostasgl έγραψε:
Όσο αφορά το "γραπτώς", πιστεύω ότι μπορεί να ζητηθεί να αναγράφεται ρητά στο συμβόλαιο. Η άποψή μου είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα σ'αυτό το σημείο, ότι δηλαδή μπορείς να πάρεις το ποσό που σου αντιστοιχεί σε ευρώ. Μάλιστα, όπως μου είπε ο φίλος-ασφαλιστής αν έχεις λογαριασμό σε αλλοδαπή τράπεζα (σε χώρα εκτός Ελλάδας), σου βάζουν τα χρήματα εκεί. Τα χρήματα των προγραμμάτων Gold επενδύονται στο Λουξεμβούργο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Από τη δική μου προσωπική εμειρία τα παρακάτω ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ:
φίλος-ασφαλιστής
φίλος-δικηγόρος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 10:27 #11

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
Καλημερα! δεν βρίσκω στο ιντερνετ τίποτα για το gold 170 που ανέφερες...το μόνο που βρίσκω είναι το πρόγραμμα gold 300 αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες γιατί αναφέρει μετοχές και επιτόκιο 5,20% αν κατάλαβα καλά...παραθέτω το link μήπως και κανείς άλλος καταλάβει περισσότερα...πάντως δεν μου φαίνεται για αποταμιευτικό πρόγραμμα αυτό αλλά κάποιο πρόγραμμα για μετοχες και ομόλογα......

www.ing.gr/Portals/0/Files/PDM/2008%2010...rotected_Full_EL.pdf
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 11:13 #12

  • nikolas
  • Το Άβαταρ του/της nikolas
www.ingim.gr/ingim/admin/upload/File/Pro...%20prospectus_GR.pdf

Εδω μεσα θα βρειτε το gold170
αλλα δεν ειναι εγγυημενη αποδοση ειναι με το ρισκο

ΤΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΟΧΕΣ Ε.Ε.Μ.Κ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 11:24 #13

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
mr kouk έγραψε:
7% και δεν σου φα΄νεται αξιόλογη φίλε κώστα?..εμένα το συγκεκριμένο αποταμιευτικό που έχω κάνει μου δίνει 3,35% :S ..αρα για μένα το 7% είναι τέλειο...άραγε μπορώ να το μετατρέψω σε αυτό το πρόγραμμα που λες και εσύ?..είναι εύκολο να ρωτήσεις το φίλο σου λες?

Είναι ΕΩΣ 7%, δεν είναι σταθερό. Δηλαδή εξαρτάται από το πως θα πάνε τα χρηματιστήρια στα επόμενα δέκα χρόνια (τόσο διαρκεί το πρόγραμμα). Άμα ήτανε σταθερό θα ήταν πολύ καλό, αλλά δεν είναι. Η απόδοση είναι από 0% έως 7% ανάλογα με την κίνηση των χρηματιστηρίων.
mr kouk έγραψε:
Καλημερα! δεν βρίσκω στο ιντερνετ τίποτα για το gold 170 που ανέφερες...το μόνο που βρίσκω είναι το πρόγραμμα gold 300 αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες γιατί αναφέρει μετοχές και επιτόκιο 5,20% αν κατάλαβα καλά...παραθέτω το link μήπως και κανείς άλλος καταλάβει περισσότερα...πάντως δεν μου φαίνεται για αποταμιευτικό πρόγραμμα αυτό αλλά κάποιο πρόγραμμα για μετοχες και ομόλογα......

www.ing.gr/Portals/0/Files/PDM/2008%2010...rotected_Full_EL.pdf

Το Gold 300 ήταν του 2008, δεν ισχύει πλέον.
Το καινούργιο το λένε Silver 170, όχι Gold έκανα λάθος, μάλλον επειδή έχει χαμηλότερη απόδοση.
Στο site δεν ξέρω αν το έχουν αναρτήσει ακόμα, γιατί είναι καινούργιο πρόγραμμα. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της εταιρείας να σου δώσουν μια αρχική ενημέρωση γι'αυτό. Όπως έγραψα παραπάνω το επιτόκιο απόδοσης δεν είναι σταθερό αλλά κυμαινόμενο από 0% - 7% και υπάρχει εγγύηση του αρχικού κεφαλαίου.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 11:34 #14

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Nomader έγραψε:
Από τη δική μου προσωπική εμειρία τα παρακάτω ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ:
φίλος-ασφαλιστής
φίλος-δικηγόρος

Και εγώ καχύποπτος είμαι, αλλά άμα αρχίσουμε να παρεξηγούμε το οτιδήποτε τότε κανείς δε θα γράφει τίποτα για να μη χαρακτηριστεί, οπότε και ακυρώνεται ο ρόλος του site που είναι ενημερωτικός.
Όσο για το "φίλος-ασφαλιστής" δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω για να μην παρεξηγηθεί ο συγκεκριμένος προσδιορισμός .... Εμένα, πάντως, σε παρόμοιες περιπτώσεις, με ενδιαφέρει η ουσία της υπόθεσης και όχι ποιος δίνει τις πληροφορίες.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2011 11:40 από kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα