Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 06 Οκτ 2011 16:22 #1

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
καλησπερίζω!! πριν ενα με εναμιση χρόνο έφτιαξα ένα μικρό αποταμιευτικό πρόγραμμα ώστε στα στα 55 μου να παρω κάποια μαζεμένα χρήματα + κάποιες αποδόσεις που τυχόν έχουν χρησιμοποιώντας τα χρήματα μου(έτσι τουλαχιστον μου είπαν για το τελευταίο γιατί στο συμβόλαιο δεν είδα κάπου να το αναφέρει..αλλά έτσι και αλλιώς και μόνο η αποταμιευση μου φτάνει).
στην αρχή είχα ρωτήσει στην ing κατευθείαν και μετά απο κάπου έμαθα ότι αν το κάνω στην Πειραιώς(+ing) θα έχω διπλή εγγυηση αν τυχόν φαληρίσει μια απο τις 2 εταιριες όπως είχε συμβει πχ στην ασπις..

ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν τυχόν χρεωκοπήσουμε και γυρίσουμε στη δραχμη(ξερω ξερω, δύσκολο να γίνει και ασ σκεφτομαστε θετικα..)
1)τι γίνεται με αυτά τα προγράμματα?(αποταμιευτικα-συνταξιοδοτικα)
2)θα χάσω κάτι αν πάει για "φούντο" η Πειραιως?
3)θα χάσω κάτι αν γυρίσουμε στη δραχμή?
4)τι είναι το καλύτερο για μένα να κάνω ώστε να έχω τη μεγαλύτερη απόδοση ή τη μικρότερη ζημιά?
5)ισχύει αυτό που μου είπαν στην Πειραιώς ότι ίσως να έχω και κάποιες αποδόσεις παραπάνω στο τέλος επειδή χρησιμοποιούν τα χρηματά μου?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και να ξέρετε ότι εκτιμώ όλες τις ιδέες και τις συμβουλές σας!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 11:44 #2

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
κανείς δεν ξέρει να με βοηθήσει σε αυτό? :(
κε tsigouni? help τα φώτα σου!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 12:01 #3

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Αγαπητέ φίλε mr kouk,

Δεν μπορώ να μιλήσω για τα συγκεκριμμένα προγράμματα που αναφέρεις καθώς δεν τα έχω μελετήσει.
Γενικά και προσωπικά είμαι αρνητικός σε τέτοιου είδους προγράμματα και σε ελπίδες με ένα "ίσως". Καλύτερα να κάνεις μόνος σου την αποταμίευση και όχι να πληρώνεις άλλους να την κάνουν για σένα, γιατί οι άλλοι δεν θα το κάνουν δωρεάν.
Σχετικά με τις ερωτήσεις σου και με κάθε επιφύλαξη:
1) Αν χρεωκοπήσουμε όλα χάνουν την αξία τους, επομένως και αυτά.
2) Αν χρεωκοπήσει η τράπεζα, χάνουμε εκτός αν έχει βάλει τρίτο εγγυητή που δεν χρεωκοπεί.
3) Αν γυρίσουμε σε δραχμή, μάλλον και αυτά τα προγράμματα θα γυρίσουν στην δραχμή, οπότε πάλι χάνουμε.
4) Το καλύτερο είναι να κάνεις την αποταμίευση μόνος σου.
5) Το να δίνουν ελπίδες με ένα "ίσως", από την μία τους καλύπτει όταν δεν θα πραγματοποιηθούν και από την άλλη σε βάζουν να περιμένεις μέχρι το τέλος μήπως και...
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 13:37 #4

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
καταλαβαινω πως το εννοεις αλλά το να κάνεις αποταμίευση μόνος σου υπάρχει ο κύνδυνος να τα βγάλεις κάποια στιγμή..σε όλη μου τη ζωή δεν έχω καταφέρει να κάνω σωστή αποταμίευση..έτσι μου φάνηκε σαν σωστή λύση..
οι περρισότεροι φίλοι και γνωστο΄ι μου συμφωνούν με την αποψή σου για το ότι αυτοί(τράπεζα+ing) καλύβονται ενώ εγώ δεν είμαι καλυμένος...απλά δεν μπορώ να καταλάβω...εφόσον κάνεις ένα συμβόλαιο με επίσιμους φορείς...τους συμφέρει να σε κοροιδέψουν?...αφού μου εγγυόνται τα χρ΄ηματα μου με συμβόλαιο στο τέλος.....(και ας μην έχω και τις αποδόσεις που "ίσως" μου είχαν αποφέρει)
αγχώθηκα :blink:
Σευχαριστώ πάντως για την άποψή σου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 17:41 #5

  • thomas (tsovi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (tsovi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Κάρμα: 0 (-4)
Μην αγχωνεσαι...οτι και αν γινει θα τη << φαμε >> ολοι μαζι!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 18:14 #6

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Πριν τρία περίπου χρόνια έβαλα ένα ποσό στο επενδυτικό πρόγραμμα της ING "Gold 300" με ποσοστό απόδοσης έως 20%.
Τώρα η ίδια εταιρεία έχει βγάλει ένα παρόμοιο "Gold 170" με ποσοστό απόδοσης χαμηλότερο (έως 7%) και ένας φίλος μου που είναι ασφαλιστής στην ING με ψήνει για το συγκεκριμένο, αλλά εγώ το σκέφτομαι γιατί η απόδοση δε μου φαίνεται και τόσο αξιόλογη.
Πάντως και σχετικά με απορία που έχει ο φίλος mr. kouk, για τα παραπάνω προγράμματα όπως και κάποια άλλα της ίδιας εταιρείας (π.χ. αγορά κεφαλαίου), σε περίπτωση επιστροφής της χώρας στη δραχμή, ο πελάτης παίρνει πίσω ό,τι κεφάλαιο του αναλογεί στο αρχικό νόμισμα που επένδυσε. Δηλαδή εφόσον το πρόγραμμα λήγει μετά από 10 χρόνια και η χώρα επιστρέφει του χρόνου στη δραχμή, ο πελάτης θα πάρει πίσω ευρώ. Αυτό το ρώτησα συγκεκριμένα γιατί οπωσδήποτε παίζει σημαντικό ρόλο και όπως μου είπε ο φίλος μου αποτελεί για την εταιρεία ένα σημαντικό στοιχείο προώθησης των συγκεκριμένων προϊόντων της, αφού εξασφαλίζει, ο υποψήφιος πελάτης, κάποιες καταθέσεις που έχει σε ελληνική τράπεζα, από πιθανή μελλοντική "κακοτυχία".
Τώρα θα μου πείτε πως είμαστε σίγουροι ότι η ασφαλιστική εταιρεία θα είναι πάντα υγιής .... αλλά σε ό,τι κάνουμε παίρνουμε πάντα ρίσκο...
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2011 18:18 από kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 19:39 #7

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
kostasgl έγραψε:
Πριν τρία περίπου χρόνια έβαλα ένα ποσό στο επενδυτικό πρόγραμμα της ING "Gold 300" με ποσοστό απόδοσης έως 20%.
Τώρα η ίδια εταιρεία έχει βγάλει ένα παρόμοιο "Gold 170" με ποσοστό απόδοσης χαμηλότερο (έως 7%) και ένας φίλος μου που είναι ασφαλιστής στην ING με ψήνει για το συγκεκριμένο, αλλά εγώ το σκέφτομαι γιατί η απόδοση δε μου φαίνεται και τόσο αξιόλογη.
Πάντως και σχετικά με απορία που έχει ο φίλος mr. kouk, για τα παραπάνω προγράμματα όπως και κάποια άλλα της ίδιας εταιρείας (π.χ. αγορά κεφαλαίου), σε περίπτωση επιστροφής της χώρας στη δραχμή, ο πελάτης παίρνει πίσω ό,τι κεφάλαιο του αναλογεί στο αρχικό νόμισμα που επένδυσε. Δηλαδή εφόσον το πρόγραμμα λήγει μετά από 10 χρόνια και η χώρα επιστρέφει του χρόνου στη δραχμή, ο πελάτης θα πάρει πίσω ευρώ. Αυτό το ρώτησα συγκεκριμένα γιατί οπωσδήποτε παίζει σημαντικό ρόλο και όπως μου είπε ο φίλος μου αποτελεί για την εταιρεία ένα σημαντικό στοιχείο προώθησης των συγκεκριμένων προϊόντων της, αφού εξασφαλίζει, ο υποψήφιος πελάτης, κάποιες καταθέσεις που έχει σε ελληνική τράπεζα, από πιθανή μελλοντική "κακοτυχία".
Τώρα θα μου πείτε πως είμαστε σίγουροι ότι η ασφαλιστική εταιρεία θα είναι πάντα υγιής .... αλλά σε ό,τι κάνουμε παίρνουμε πάντα ρίσκο...

Δεν νομίζω ότι ισχύει η απάντηση.Μπορούν να σου το δώσουν γραπτώσ? Πιστεύω όχι.
Μάλλον υπάρχει μεγάλη ανάγκη για πωλήσεις
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 10 Οκτ 2011 22:40 #8

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Όσο αφορά το "γραπτώς", πιστεύω ότι μπορεί να ζητηθεί να αναγράφεται ρητά στο συμβόλαιο. Η άποψή μου είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα σ'αυτό το σημείο, ότι δηλαδή μπορείς να πάρεις το ποσό που σου αντιστοιχεί σε ευρώ. Μάλιστα, όπως μου είπε ο φίλος-ασφαλιστής αν έχεις λογαριασμό σε αλλοδαπή τράπεζα (σε χώρα εκτός Ελλάδας), σου βάζουν τα χρήματα εκεί. Τα χρήματα των προγραμμάτων Gold επενδύονται στο Λουξεμβούργο. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ING & ΠΕΙΡΑΙΩΣ 11 Οκτ 2011 02:35 #9

  • mr kouk
  • Το Άβαταρ του/της mr kouk
7% και δεν σου φα΄νεται αξιόλογη φίλε κώστα?..εμένα το συγκεκριμένο αποταμιευτικό που έχω κάνει μου δίνει 3,35% :S ..αρα για μένα το 7% είναι τέλειο...άραγε μπορώ να το μετατρέψω σε αυτό το πρόγραμμα που λες και εσύ?..είναι εύκολο να ρωτήσεις το φίλο σου λες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα