Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 24 Ιουλ 2012 16:56 #1

  • billsub
  • Το Άβαταρ του/της billsub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Αλήθεια όσοι από εσάς είχατε κατά το 2011 καταθέσεις στο εξωτερικό πώς συμπληρώσατε τη φορολογική σας δήλωση;

Σε συνομιλία μου με λογιστή μου πρότεινε να συμπληρώσω "ΝΑΙ" στο πεδίο 029 ("έχετε καταθέσεις στο εξωτερικό;"), τους καθαρούς τόκους που εισέπραξα (μετά την παρακράτηση του 10%) στο πεδίο 659 και το ποσό της παρακράτησης του 10% στο πεδίο 433.

Μου είπε ότι έτσι δεν αυξάνεται το εισόδημα άρα δεν θα πληρώσω περισσότερο φόρο αλλά οι τόκοι αυτοί προσμετρώνται στο εισόδημα υπολογισμού της εισφοράς αλληλεγγύης. Με άλλα λόγια θα πληρώσω παραπάνω φόρο ίσο με το 2% (ή 1% ανάλογα με το αν το εισόδημα ξεπερνά τις 20.000€) του ποσού των καθαρών τόκων που εισέπραξα.

Άλλοι λογιστές μου λένε να κάνω τον ανήξερο :whistle: και να μην συμπληρώσω τίποτα για το εξωτερικό. Ακόμα και να ήθελα είναι δυνατόν να το κάνω έτσι τη στιγμή που κατά καιρούς έχω πληρώσει στη ΔΟΥ το 10% των τόκων;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 24 Ιουλ 2012 17:00 #2

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
billsub έγραψε:
Αλήθεια όσοι από εσάς είχατε κατά το 2011 καταθέσεις στο εξωτερικό πώς συμπληρώσατε τη φορολογική σας δήλωση;

Σε συνομιλία μου με λογιστή μου πρότεινε να συμπληρώσω "ΝΑΙ" στο πεδίο 029 ("έχετε καταθέσεις στο εξωτερικό;"), τους καθαρούς τόκους που εισέπραξα (μετά την παρακράτηση του 10%) στο πεδίο 659 και το ποσό της παρακράτησης του 10% στο πεδίο 433.

Μου είπε ότι έτσι δεν αυξάνεται το εισόδημα άρα δεν θα πληρώσω περισσότερο φόρο αλλά οι τόκοι αυτοί προσμετρώνται στο εισόδημα υπολογισμού της εισφοράς αλληλεγγύης. Με άλλα λόγια θα πληρώσω παραπάνω φόρο ίσο με το 2% (ή 1% ανάλογα με το αν το εισόδημα ξεπερνά τις 20.000€) του ποσού των καθαρών τόκων που εισέπραξα.

Άλλοι λογιστές μου λένε να κάνω τον ανήξερο :whistle: και να μην συμπληρώσω τίποτα για το εξωτερικό. Ακόμα και να ήθελα είναι δυνατόν να το κάνω έτσι τη στιγμή που κατά καιρούς έχω πληρώσει στη ΔΟΥ το 10% των τόκων;
ο λογιστης σου τα ειπε πολυ καλα.ακριβως ετσι ειναι η διαδικασια.τωρα δεν ειμαι σιγουρος για τον 659 αν ειναι υποχρεωτικος....εδω οι αποψεις διιστανται
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 24 Ιουλ 2012 23:47 #3

  • Ανώνυμη
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμη
Κοιτάξτε παιδιά απο ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ελληνες καταθέτες που εισασταν οταν ειχατε τα χρήματά σας
στην Ελλάδα προσέξτε μην ΓΙΝΕΤΕ ΝΟΜΟΤΑΓΗ (???) ΘΥΜΑΤΑ.
Υπάρχει ενοχή οχι γιατί υπάρχει κυνηγητό απο το Τσέ Γκεβάρα Κράτος των "προοδευτικών" που μας κυβερνάνε αλλά στα "μπαίνω-βγαίνω" απο το πληκτρολόγιο.
Ηρεμία και ο καθενας οπου εχει την αποταμίευσή του υπάρχουν τα mail και τα τηλέφωνα να ενημερωθεί απο την οικεία Τράπεζα αποδοχής της κατάθεσής του.

Αμα κάνατε την "γκέλα" με τα ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ οπως διαδίδουν οι Τραπεζουπάλληλοι απλά πηγαίνετε ΑΜΕΣΩΣ κλείστε τον λογαριασμό σας ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΤΟΝ/ΣΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ και μεταφέρετε αλλού τα χρήματά σας.
Αγγελούδια δεν ειναι ολοι στον Τραπεζικό χώρο.......υπάρχουν τα σπίτι ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.

Οι Τραπεζουπάλληλοι θα σας προτείνουν τα "γνωστά" ΣΙΓΟΥΡΑ "για αυτούς" ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ και οι λογιστές να τα δηλώσετε ΟΛΑ αλλωστε
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
Προστατέψτε την περιουσία σας το site EINAI ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ μυαλό υπάρχει απο ολους (ασχετα αν ....)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ να κοιμάστε ΗΣΥΧΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 00:01 #4

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
Ανώνυμη έγραψε:
Κοιτάξτε παιδιά απο ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ελληνες καταθέτες που εισασταν οταν ειχατε τα χρήματά σας
στην Ελλάδα προσέξτε μην ΓΙΝΕΤΕ ΝΟΜΟΤΑΓΗ (???) ΘΥΜΑΤΑ.
Υπάρχει ενοχή οχι γιατί υπάρχει κυνηγητό απο το Τσέ Γκεβάρα Κράτος των "προοδευτικών" που μας κυβερνάνε αλλά στα "μπαίνω-βγαίνω" απο το πληκτρολόγιο.
Ηρεμία και ο καθενας οπου εχει την αποταμίευσή του υπάρχουν τα mail και τα τηλέφωνα να ενημερωθεί απο την οικεία Τράπεζα αποδοχής της κατάθεσής του.

Αμα κάνατε την "γκέλα" με τα ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ οπως διαδίδουν οι Τραπεζουπάλληλοι απλά πηγαίνετε ΑΜΕΣΩΣ κλείστε τον λογαριασμό σας ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΤΟΝ/ΣΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ και μεταφέρετε αλλού τα χρήματά σας.
Αγγελούδια δεν ειναι ολοι στον Τραπεζικό χώρο.......υπάρχουν τα σπίτι ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.

Οι Τραπεζουπάλληλοι θα σας προτείνουν τα "γνωστά" ΣΙΓΟΥΡΑ "για αυτούς" ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ και οι λογιστές να τα δηλώσετε ΟΛΑ αλλωστε
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
Προστατέψτε την περιουσία σας το site EINAI ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ μυαλό υπάρχει απο ολους (ασχετα αν ....)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ να κοιμάστε ΗΣΥΧΑ
ησουν κατανοητοτατη...
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουλ 2012 00:02 από antonios (antonakis).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 01:58 #5

  • Ανώνυμη
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμη
Ανώνυμος ειμαι ρε παιδιά το logo στραβώνει αλλά δεν πειράζουν τα ονόματα κλπ :unsure:

Σε παρακαλώ να θυμάσαι πως ό,τι κι αν κάνεις,
όπου κι αν πας θα έχεις την ευκαιρία να αγγίξεις ή και να αλλάξεις τη σκοπιά, την άποψη ενός ανθρώπου.
Και όταν το κάνεις σε παρακαλώ προσπάθησε να την κάνεις θετική
;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 13:21 #6

  • kostas bg
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg
TO PIO EXIPNO EINE...Άλλοι λογιστές μου λένε να κάνω τον ανήξερο και να μην συμπληρώσω τίποτα για το εξωτερικό. Ακόμα και να ήθελα είναι δυνατόν να το κάνω έτσι τη στιγμή που κατά καιρούς έχω πληρώσει στη ΔΟΥ το 10% των τόκων;APO TO 2009 EXO PARI TOKOYS APO BOYLGARIKES TRAPEZES .DEN TOYS DILOSA POTE!TA XRIMATA TA VGALAME EXO GIA NA TA GLITOSOYME APO TOYS KLEFTES POLITIKOYS(EIME KAI MALA..S MIKROOMOLOGIOYXOS)MIN TOYS DINETE STIXIA GIA TO POY EXETE XRIMATA!SE LIGO THA PARAKALANE NA TA GIRISOYME PISO ME POLLA ANTALAGMATA.PROSOPIKA MOY EFAGE TO ARPAKTIKO KRATOS 20000 EURO APO TA OMOLOGA.MIN EXETE EMPISTOSINI OLA MPOROYN NA SIMVOYYN. FILAXTE APO TA ARPAXTIKA TIS PERIOYSIES SAS!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 14:53 #7

  • noname
  • Το Άβαταρ του/της noname
αυτο που ετοιμαζουν ειναι φορο στης καταθεσεις εξωτερικου προσοχη λοιπον .......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 15:10 #8

  • brand-DEU
  • Το Άβαταρ του/της brand-DEU
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 26
  • Κάρμα: 2 (3)
Φόρος στις καταθέσεις εξωτερικού υπάρχει ήδη, 10% επί των τόκων.
Άσε τις προσοχές, ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Καταθέσεις στο εξωτερικό και Φορολογική Δήλωση 25 Ιουλ 2012 15:15 #9

  • noname
  • Το Άβαταρ του/της noname
brand-DEU έγραψε:
Φόρος στις καταθέσεις εξωτερικού υπάρχει ήδη, 10% επί των τόκων.
Άσε τις προσοχές, ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται....


για το κεφάλαιο μιλάω ούφο ξύπνα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα