Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ!

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ! 05 Φεβ 2015 13:03 #1

  • delta (deltas)
  • Το Άβαταρ του/της delta (deltas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Χαιρετιζω με τη σειρα μου,την ομαδα του τσιγκ κ τους αναγνωστες..
Αποφασισα μετα απο καιρο που παρακολουθω το σαιτ,να γινω κ μελος μιας κ θα ηθελα τα φωτα σας στην περιπτωση μου.

Ας μπω ομως στο ''ζουμι''...
Ενδιαφερομαι να ανοιξω εναν λογαριασμο στο εξωτερικο τον οποιο θα χρησιμοποιω ως ''μισθοδοσιας''
(ο μισος μισθος μου να ''πηγαινει'' εκει)..
δεν με νοιαζουν επιτοκια κ εξοδα λογαριασμου.Προτιμουνται χωρες που εχουν ως νομισμα τους το ευρω...
Στην εθνικη οπου ειμαι πελατης δεν μπορεσαν-ηθελαν να με εξυπηρετησουν με καποιο υποκαταστημα τους στο εξωτερικο(μαλτα)..οπως συμβαινει συνηθως..
Επειδη εχω μεσανυχτα,εχω κ πολλα ερωτηματικα..
-Σε ποιες χωρες πιστευετε πως θα ηταν πιο ευκολο κατι τετοιο?
-Απαιτειται η φυσικη παρουσια μου σε στο εξωτερικο?η μπορει να με εξυπηρετησει κ καποια τραπεζα της ελλαδας με υποκαταστημα στο εξωτερικο??Αν ναι ποια προτινεται???
-Μπορει να γινει κ καπως αλλιως κατι τετοιο???π.χ: καποιοι μου προτειναν prepaid καρτα στο εξωτερικο??γινεται κατι τετοιο???
-πως μπορω να ελεγχεται ενας λογαριασμος εξωτερικου..

οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη!Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Τελευταία διόρθωση: 05 Φεβ 2015 13:08 από delta (deltas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ! 05 Φεβ 2015 13:27 #2

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Ξέρω ότι γίνοταν παλιά ειδικά από πολυεθνικές και ναυτιλιακές εταιρίες αλλά πρεπει να υπάρχει τράπεζα αντιπρόσωπος στην Ελλάδα στην οποία θα κλείσει η συμφωνια για ανοιγμα του τρεχούμενου να πηγαίνει κάθε μηνα το payrole και επισης άλλο θεμα είναι η αποδωση των ασφαλιστικών εισφορών και της φορολογιας μισθωτων και επισης του φορου αλλυλεγγυης . Το βλεπω δύσκολο να γινεται κανονικά . Αν υπάρχουν λόγοι έλλειψη εμπιστοσύνης στο τραπεζικό σύστημα μπορείς μόνο να το πετύχεις με συνδεδεμένο λογαριασό και τακτικές καταβολές συγκεκριμένου ποσού συγκεκριμένη ημερομηνια ας πουμε 1 ημέρα μετά την ημερομηνια που καταθέτει η εργοδοσια τα χρηματα .
Μιλησε με την ΗSBC αν και είναι δυσκολοι οι υπαλληλοι της και με RBS ΣΤΟΝ Πειραιά αν και εκεί εξυπηρετούν ναυτιλιακές . Το έκανε και η unicredit στο κολωνακι παλια.Και η ubs .
Oλα τα παραπανω να τα συζητήσεις με τον λογιστή σου πρώτα από όλους για τα ζητήματα που σου εξηγησα .
Τελευταία διόρθωση: 05 Φεβ 2015 13:37 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.047 δευτερόλεπτα