Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 11 Αυγ 2015 23:14 #1

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Ένας φίλος μου έχει τον γιο του στην Ολλανδίαγια για εν δυνάμει σπουδές (δεν έχει γραφτεί ακόμη στο πανεπιστήμιο) και ψάχνει τρόπο να του στείλει χρήματα. Ο γιος έχει λογαριασμό στην ing τραπεζα. Έχει σκεφτει να πάει Σκόπια (λογω αποστασης) ή Βουλγαρία και να κάνει κατάθεση στον λογαριασμό του παιδιού. Πιστεύετε ότι θα μπορέσει ή θα κάνει τζάμπα τα δρομολόγιο μέχρι εκεί; Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα καταθέσει από Ελλάδα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 04:48 #2

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Aν έχει γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο, είναι πολύ εύκολο. Μία βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο ότι από φέτος θα παρακολουθήσει μαθήματα, ένα invoice για τα δίδακτρα του Πανεπιστημίου και ένα αίτημα για το έμβασμα σε οποιαδήποτε συστημική τράπεζα...

Αν είναι πάνω από 5000 ευρώ θα εγκριθεί το αίτημα, για έμβασμα στο λογαριασμό του φοιτητή, από επιτροπή του ΥπΟικ...αν είναι κάτω από 5000 από επιτροπή της ίδιας της τράπεζας ...
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2015 04:52 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 05:11 #3

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Aν έχει γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο, είναι πολύ εύκολο. Μία βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο ότι από φέτος θα παρακολουθήσει μαθήματα, ένα invoice για τα δίδακτρα του Πανεπιστημίου και ένα αίτημα για το έμβασμα σε οποιαδήποτε συστημική τράπεζα...

Αν είναι πάνω από 5000 ευρώ θα εγκριθεί το αίτημα, για έμβασμα στο λογαριασμό του φοιτητή, από επιτροπή του ΥπΟικ...αν είναι κάτω από 5000 από επιτροπή της ίδιας της τράπεζας ...
Σκατά στη μούρη τους "είναι πολύ εύκολο".
Έχω φίλο που είναι στην ίδια περίπτωση, το παιδί του είναι έξω εδώ και 2 χρόνια (θα πάει 3ο έτος φέτος από τα 5) πήγε και έκανε τις αιτήσεις που λες με όλα τα χαρτιά, δεν ξέρουν τι τους γίνεται, όλο καινούρια χαρτιά του ζητάνε (για το πεντοχίλιαρο), και βέβαια οι Εγγλέζοι δεν καταλαβαίνουν από τέτοια, του λένε "πες μας μια κάρτα να σε χρεώνουμε).
Το πεντοχίλιαρο πρέπει να κατατεθεί (λέει η ΠΝΠ) μόνο σε λογαριασμό του πανεπιστημίου.
Άσ'τα, σκατά τα έχουν κάνει. Δεν ξέρουν κι όλας, πριν από 30 χρόνια που σπουδάζαμε εμείς πιο δύσκολα ήταν βέβαια, αλλά υπήρχε τάξη. Τώρα είναι μπουρδέλο.
Διότι πρέπει να πληρωθούν:
-Το πανεπιστήμιο (όσο κάνουν τα δίδακτρα του έτους).
-Το σπίτι που μένει.
-Και να έχει και κάποιο cash για τα έξοδα του (φαϊ, μεταφορές, βιβλία, κλπ), δεν πρέπει?

Τελικά είπα στο φίλο μου "Χέσ' τους, θα στείλω εγώ τα λεφτά όλου του χρόνου στο παιδί, και μου τα δίνεις εδώ".
Το οποίο και θα γίνει, γιατί αλλιώς θα παιδεύεται στις ουρές και τα γκισέ.
Απορώ που βρήκες το "είναι πολύ εύκολο".
Συριζαίος είσαι?
Ή άσχετος?
(Που είναι το ίδιο).
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2015 14:50 από Vladimiros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 11:46 #4

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Σε δύο μέρες από ΕΘΝΙΚΗ έφυγαν τα δίδακτρα ύψους 9000 λιρών σε λογαριασμό του Πανεπιστημίου, όπως προβλέπεται...για το ενοίκιο έχω θέμα, περιμένω το ΥπΟικ γιατί η φοιτήτρια ως πρωτοετής αδυνατεί να έχει λογαριασμό στο όνομα της στο Λονδίνο για να σταλεί το έμβασμα, όπως προβλέπεται από τους κανόνες cc , πρέπει να αποδείξει με συμβόλαιο ενοικίασης ότι μένει Αγγλία + τον πρώτο πληρωμένο λογαριασμό κοινής ωφελείας, πράγμα αδύνατο πριν σταλούν οι προκαταβολές. Περιμένω...και έχω σύντομα deadline. Για την ιδιαιτερότητα αυτή έχουν γνώση οι Τράπεζες και έχουν κάνει αίτημα διαφοροποίησης των cc για τους πρωτοετείς με έγκριση εμβασμάτων στο λογαριασμό του μεσίτη - ιδιοκτήτη, εφόσον παρουσιαστεί προσυμβόλαιο και άλλα στοιχεία...

Όσο για την τελευταία φραστική επίθεση - bullying, δεν είναι θέμα δικό μου, νευρολόγος, ψυχίατρος, ψυχολόγος, ίσως μπορεί να δώσει μια απάντηση - λύση.
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2015 12:25 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 13:35 #5

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Επειδή είναι όλα πάρα πολύ εύκολα στην Ελλάδα και οι εγκρίσεις γίνονται σε 2 ημέρες , απαντάς σε άλλο θέμα . Λοιπον για τον φίλο που ρωτάει . Πας Βουλγαρία ανοίγεις λογαριασμό σε μια κανονική τράπεζα και στέλνεις τα χρήματα κανονικότατα σε 3 ημέρες είναι Ολλανδία . Αν μπορέσει να βγάλει πιο πολλά χρήματα με προσοχή πάντα εως 2 είναι το όριο να πάρει κωδικούς μηχανήματα για internet banking . Eγω στελνω στην ανηψια μου στην Αγγλία σε 3 ημέρες είναι εκει . Και να διαβάζετε τι λέει ο άνθρωπος και ο κάθε άνθρωπος που ρωτάει κάτι . Ο άνθρωπος έγραψε δεν έχει γραφτεί ακόμη στο πανεπιστήμιο . Άντε γιατι με την πολιτική πόρωση το έχουμε χάσει . Ότι βοήθεια θες αδερφέ πες σε pm .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Πα**Μάκης (podaskos)

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 14:47 #6

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) έγραψε:
Σε δύο μέρες από ΕΘΝΙΚΗ έφυγαν τα δίδακτρα ύψους 9000 λιρών σε λογαριασμό του Πανεπιστημίου, όπως προβλέπεται...για το ενοίκιο έχω θέμα, περιμένω το ΥπΟικ γιατί η φοιτήτρια ως πρωτοετής αδυνατεί να έχει λογαριασμό στο όνομα της στο Λονδίνο για να σταλεί το έμβασμα, όπως προβλέπεται από τους κανόνες cc , πρέπει να αποδείξει με συμβόλαιο ενοικίασης ότι μένει Αγγλία + τον πρώτο πληρωμένο λογαριασμό κοινής ωφελείας, πράγμα αδύνατο πριν σταλούν οι προκαταβολές. Περιμένω...και έχω σύντομα deadline. Για την ιδιαιτερότητα αυτή έχουν γνώση οι Τράπεζες και έχουν κάνει αίτημα διαφοροποίησης των cc για τους πρωτοετείς με έγκριση εμβασμάτων στο λογαριασμό του μεσίτη - ιδιοκτήτη, εφόσον παρουσιαστεί προσυμβόλαιο και άλλα στοιχεία...

Όσο για την τελευταία φραστική επίθεση - bullying, δεν είναι θέμα δικό μου, νευρολόγος, ψυχίατρος, ψυχολόγος, ίσως μπορεί να δώσει μια απάντηση - λύση.
Εν τάξει μεγάλε.
Εσύ όλα αυτά που περιγράφεις (και τα οποία δεν τα αμφισβητώ) τα χαρακτηρίζεις "πολύ εύκολο".
Και εγώ μπορώ να χαρακτηρίζω αυτή σου την άποψη.
Όπως θα μπορούσε και ο καθένας. Και για να μην έχεις αμφιβολία για το τι εννόησα, να στο ξεκαθαρίσω: Έχετε χάσει το μέτρο της αντικειμενικότητας μερικοί. Και έτσι έχετε καταλήξει να θεωρείτε φυσιολογικά τα απίστευτα που συμβαίνουν.
Μη στενοχωριέσαι, ούτε ο μόνος είσαι, ούτε μειοψηφία. Ίσως μάλιστα είσαι και με την πλειοψηφία.

Θα σε (σας) παραλλήλιζα εν υπερβολή με κάποιον που λέει "Θεαματικότατο αυτό το τροχαίο! Τρεις τούμπες στον αέρα έκανε το πούλμαν με τους μαθητές πριν πέσει στο γκρεμό!"
Και αν σου έλεγα πως είσαι καννίβαλος, θα μου μίλαγες για bullying και ψυχιάτρους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 14:56 #7

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Tα περί εκτίμησης σας των πολιτικών μου απόψεων: δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα... έχετε θέμα όμως, ανεμόμυλους βλέπετε, γίγαντες τους κάνετε...

Προτείνω επίσκεψη σε ειδικό σύμβουλο [ έδωσα 3 ειδικότητες] ... όπως και πριν.

Για τα άλλα, η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει περιγραφεί, προς ενημέρωση των υπολοίπων, ως έχει, τίποτα άλλο δεν έχω να προσθέσω.

Η κόρη μου δεν έχει γραφτεί στο Πανεπιστήμιο, έχει απλά γίνει δεκτή και υπάρχει η αλληλογραφία ως απόδειξη....προφανώς δεν είναι δυνατόν με cc να σου εγκριθεί ποσό για σπουδές με την διάθεση μόνο ... και χωρίς να το γνωρίζει καν το Πανεπιστήμιο και να μην υπάρχει αλληλογραφία σχετική, έτσι για να βάλουμε λίγο και τη λογική να λειτουργήσει....

Ο ορισμός του bullying είναι γνωστός ... αλλά πρέπει και να έχει αποτέλεσμα, η προσπάθεια αρκεί στη δική μου περίπτωση, αλλά δε θα πάρω...
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2015 15:07 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 15:06 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Πας Βουλγαρία ανοίγεις λογαριασμό σε μια κανονική τράπεζα και στέλνεις τα χρήματα κανονικότατα σε 3 ημέρες είναι Ολλανδία.
Ρε συ Σταμάτη, δεν είναι τόσο απλά τα πράματα!
Ο ένας μπορεί να είναι στην Καλαμάτα, στην Κρήτη, ή έστω και στην Αθήνα.
Ο άλλος μπορεί να μην έχει τη δυνατότητα να φύγει 2-3 μέρες απ' τη δουλειά του, να τρέχει στη Βουλγαρία. Και ένα ταξίδι έχει και κάποια έξοδα, έτσι δεν είναι?
Το ότι η Βουλγαρία είναι δίπλα, δε σημαίνει ότι όλοι έχουν τη δυνατότητα να τρέχουν εκεί να κάνουν αυτό που λες. Γι' αυτούς που ζουν Κομοτηνή, Καβάλα, Ξάνθη, Κικλίς, Σέρρες, έστω και Θεσσαλονίκη είναι πιο εύκολο, αλλά για τους υπόλοιπους?

Έχει δίκιο ο Βλαδίμηρος. Έχουμε χάσει το μέτρο και θεωρούμε όλα αυτά τα κουφά, φυσιολογικά και μάλιστα "εύκολα".
Για να μη μπω τώρα στην κουβέντα του κατά πόσο αυξάνει η παραγωγικότητα της χώρας με το που άρχισαν άνθρωποι να αναλώνουν τις παραγωγικές τους ώρες για να συμπληρώνουν χαρτιά για τις "επιτροπές" που ασχολούνται με το συνάλλαγμα, ή με το ποιος τελικά πληρώνει και τις ίδιες τις επιτροπές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποστολή χρημάτων στην ing για παιδί που βρίσκεται Ολλανδία για σοουδες 12 Αυγ 2015 15:11 #9

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Για να τελειώνω, στα περί ευκολίας, ανήκω στους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, αναγνωρίζω τις συνθήκες και κάνω απλά τη δουλειά μου, δεν κλαίγομαι, δεν γκρινιάζω, δεν οργίζομαι, χάνω που χάνω χρόνο με τις νέες διαδικασίες, δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να τον χάνω και με την γκρίνια και την κλάψα που είναι και ανούσιες, αναποτελεσματικές και αντιπαραγωγικές...είναι μάλλον θέμα χαρακτήρα...μέχρι τώρα δουλεύει...

Χαιρετώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα