Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 01 Οκτ 2016 13:25 #1324

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
sonik έγραψε:
οταν βγει το περιουσιολογιο και αρχισουν οι δηλωσεις τι θα μπορουσε να παθει καποιος που δεν δηλωσει καθολου πχ τις καταθεσεις του? τις κυρωσεις τις εχει ψαξει κανεις?

μεχρι τωρα δηλωναν περιουσιακα στοιχεια δημοσιοι υπαλληλοι κτλ. απ΄οσο ξερω. ομως γνωριζω δημοσιο υπαλληλο που ποτε δεν εβαζε αληθινα στοιχεια στις δηλωσεις του ενω ειχε αρκετα μεγαλη περιουσια.πχ ειχε 500Κ καταθεσεις και δηλωνε 20Κ.οταν τον ρωτησα αν υπαρχει κινδυνος περι ελεγχου μου απηντησε ως εξης.ουδεις ελεγχος εχει γινει τα 30 χρονια που ειμαι δημοσιος υπαλληλος.αλλωστε απο τα 400 ατομα που βρισκονται στο κτιριο που εργαζομαι και ειμαι εδω στο δημοσιο ολοι το ιδιο κανουμε ολα αυτα τα χρονια.



μην εμφανιστει κανας batista παλι σαν φαντασμα και αρχισει το κηρυγμα δεν θα το αντεξω.



Τόσο καιρό που σε ρωτάω να μου απαντήσεις για τις ανεκδιήγητες εσχατολογικές, ψεκασμένες (εντελώς ασύμβατες μεταξύ τους) χαζομάρες που γράφεις (επί παντός επιστητού) δεν απαντάς (και ξέρεις πόσο με ... πονάει αυτό :whistle: ). Τι να απαντήσεις άλλωστε;;;
Τώρα πως και με θυμήθηκες και μου μιλάς για φαντάσματα;;;; :woohoo: Παρεμπιπτόντως, ανάθεμα αν έχει καταλάβει η ψεκασμένη κούτρα σου, αν και σε σχέση με τι έχω κάνει ποτέ κήρυγμα.

Όσο για τις κυρώσεις που ψάχνεις, εσύ τι λες, η μη δήλωση δεν θα συνοδεύεται (κατά νόμο) από κυρώσεις; Το αν θα εφαρμοστούν ποτέ, αυτό είναι άλλη συζήτηση που ανάγεται στα πλαίσια της ... μαντείας (εφόσον ζούμε σε αυτή την χώρα).
Το μόνο σίγουρο είναι πώς ότι νόμιμο δεν δηλώνεται, αυτόματα γίνεται (τυπικά) μαύρο (τουλάχιστον στα χρονικά πλαίσια ισχύος του νόμου).
Οπότε, κάνε ότι σου κατέβει στην γκλάβα και μετά θα τα δεις όλα στην πράξη. Δεν θέλω να σου κάνω ... spoiler. Γιατί ως ... φάντασμα που ξέρεις; Μπορεί να έχω και μαντικές ικανότητες :woohoo: .
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 14:59 #1325

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 16:09 #1326

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
alex (The_Emperor) έγραψε:

''Πιο συγκεκριμένα, δημιουργήθηκε μια βάση δεδομένων στην οποία περιελήφθησαν οι καταθέσεις περίπου 1.270.000 καταθετών οι οποίοι περιλαμβάνονται σε όλες τις λεγόμενες λίστες φοροδιαφυγής (π.χ. Λαγκάρντ, Μπόργιανς, εμβασμάτων, μεγαλοκαταθετών). Η βάση αυτή με τη χρήση του νέου λογισμικού διασταυρώθηκε με τα δεδομένα των φορολογικών δηλώσεων των ίδιων καταθετών, διορθωμένη ως προς τις "πρωτογενείς" καταθέσεις, όπως αναφέρθηκε.''

δεν εμπιπτω σε αυτες τις κατηγοριες.δεν με ενδιαφερει,δεν με νοιαζει.δεν...εχω!

οσο μπηκαν προστιμα γι΄αυτους που δεν περασαν κτεο-παει πανω απο εναμιση χρονος που εγινε η εξαγγελια αλλο τοσο θα πιασει τοπο και αυτο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 16:14 #1327

  • rebel
  • Το Άβαταρ του/της rebel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 219
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 0 (7)
Με τον νόμο Παπακωνσταντίνου Ν. 3888/10, ορίστηκε ότι ο αναδρομικός φορο-έλεγχος μπορεί να φτάσει 5 χρόνια πριν.
Φορολογικός έλεγχος λοιπόν πριν το 2010 δεν έχει καμιά νομική βάση εκτός αν πρόκειται για ποσά άνω τον 100 χιλιάδων ανά έτος τα οποία υπάγονται στην κατηγορία του ξεπλύματος μαύρου χρήματος
Σε όλους θα στείλουν ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ να περάσουν από το ταμείο ας ελπίσουμε ότι οι περισσότεροι θα τους γράψουν στα παπαρια τους
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 16:23 #1328

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
sonik έγραψε:
alex (The_Emperor) έγραψε:

''Πιο συγκεκριμένα, δημιουργήθηκε μια βάση δεδομένων στην οποία περιελήφθησαν οι καταθέσεις περίπου 1.270.000 καταθετών οι οποίοι περιλαμβάνονται σε όλες τις λεγόμενες λίστες φοροδιαφυγής (π.χ. Λαγκάρντ, Μπόργιανς, εμβασμάτων, μεγαλοκαταθετών). Η βάση αυτή με τη χρήση του νέου λογισμικού διασταυρώθηκε με τα δεδομένα των φορολογικών δηλώσεων των ίδιων καταθετών, διορθωμένη ως προς τις "πρωτογενείς" καταθέσεις, όπως αναφέρθηκε.''

δεν εμπιπτω σε αυτες τις κατηγοριες.δεν με ενδιαφερει,δεν με νοιαζει.δεν...εχω!

οσο μπηκαν προστιμα γι΄αυτους που δεν περασαν κτεο-παει πανω απο εναμιση χρονος που εγινε η εξαγγελια αλλο τοσο θα πιασει τοπο και αυτο.

εδώ μάλλον ταιριάζει το ρητό για...τη μύγα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 16:32 #1329

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
μα ειναι δυνατον να ασχολουμαστε με τετοιους εκφοβισμους εμεις τα μυγακια?

πιστευετε οτι θα πιαστουν στη δαγκανα οι μεγαλοκαρχαριες των μεγαλοσυμφεροντων?

παλι λαδι θα τους βγαλουν!

ρε παιδια σοβαρα ειναι δυνατον να τα πιστευετε αυτα? για τα ματια του κοσμου γινονται ολα.

μιλαμε για σουπερ θιασο με σουπερ ηθοποιους.πρωτος και καλυτερος ο πινοκιο τσιπουρας.

ο αλλος μιλαει για μυγες...

επειτα πεταγεται ο αλλος ο ακατανομαστος και μιλαει περι ηθικης και στηριξη μιας χωρας οταν στο νημα με θεμα τις καταθεσεις στο τραπεζικο συστημα η εμπιστοσυνη των πολιτων οχι απλα εχει απωλεσθει αλλα εξανεμιστει.
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2016 16:34 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 16:49 #1330

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
sonik
Παρέθεσα ένα link χωρίς να κάνω κανενός είδους αξιολόγηση ή αναφορά σε οποιοδήποτε πρόσωπο.
Δεν έγραψα πουθενά ούτε ότι πιστεύω, ούτε ότι συμφωνώ με το περιεχόμενο του συνδέσμου.
Εσύ από την άλλη άρχισες να..."απολογείσαι" αναφορικά με το περιεχόμενο σαν να απευθυνόταν σε σένα.
Είναι σαν να μπει κάποιος σε ένα δωμάτιο γεμάτο κόσμο και να πει : Θα ελεγχθούν οι κλέφτες.
Και προτού τελειώσει τη φράση του, εσύ να φωνάζεις επανειλημμένα "εμένα δεν με αφορά αυτό"!
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2016 16:49 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 17:12 #1331

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
rebel έγραψε:
ας ελπίσουμε ότι οι περισσότεροι θα τους γράψουν στα παπαρια τους

Μια που ασχολείσαι, μπας και ξέρεις μια τεχνική πληροφορία?

Τι είδους μελάνι είναι αυτό που πιάνει καλύτερα σ' αυτές τις επιφάνειες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 03 Οκτ 2016 17:14 #1332

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Παρέθεσα ένα link χωρίς να κάνω κανενός είδους αξιολόγηση

Δεν έγραψα πουθενά ούτε ότι πιστεύω, ούτε ότι συμφωνώ με το περιεχόμενο του συνδέσμου.

Ακριβώς γι' αυτόν τον τρόπο (με τον οποίο χειρίστηκες την είδηση) πήρες μια ευχαριστία από μένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα