Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ανάληψη από ΑΤΜ

Ανάληψη από ΑΤΜ 17 Αυγ 2016 21:47 #1

  • apollogr
  • Το Άβαταρ του/της apollogr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα: η ανάληψη μετρητών σε μηνιαία βάση από ΑΤΜ εξωτερικού είναι το ίδιο φορολογικά σημαντική (αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η φράση) με την αποστολή εμβάσματος; Παράδειγμα, αν θέλω επί 10μηνο να κάνω ανάληψη 800 ευρώ μηνιαίως από ΑΤΜ εκτός Ευροζώνης για 9-10 μήνες αυτό ενέχει κάποιο κίνδυνο ελέγχου από την εφορία; Είναι το ίδιο με την αποστολή 1 ή περισσοτέρων εμβασμάτων από Ελλάδα στο εξωτερικό αντίστοιχου ποσού; Ή μήπως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας; Ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 18 Αυγ 2016 00:42 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
apollogr έγραψε:
Φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα: η ανάληψη μετρητών σε μηνιαία βάση από ΑΤΜ εξωτερικού είναι το ίδιο φορολογικά σημαντική (αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η φράση) με την αποστολή εμβάσματος; Παράδειγμα, αν θέλω επί 10μηνο να κάνω ανάληψη 800 ευρώ μηνιαίως από ΑΤΜ εκτός Ευροζώνης για 9-10 μήνες αυτό ενέχει κάποιο κίνδυνο ελέγχου από την εφορία; Είναι το ίδιο με την αποστολή 1 ή περισσοτέρων εμβασμάτων από Ελλάδα στο εξωτερικό αντίστοιχου ποσού; Ή μήπως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας; Ευχαριστώ!

Πέρα από το ότι ο (τυχόν) ελεγκτής σου θα βγάλει το συμπέρασμα ότι μένεις μόνιμα εκεί, δεν νομίζω να υπάρχει κάποια άλλη συνέπεια.
Και νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη 840 ευρώ ανα 14ήμερο, όχι 800 μηνιαίως.
Που μας κάνει (για 10 μήνες) 21,5 αναλήψεις των 840, δηλαδή 18.000 ευρώ, και 10.000 (τα εμβάσματα των 1.000 το μήνα) = θεωρητικά εξαγωγή 2.800 το μήνα.
Δεν είναι κακή η σκέψη σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 18 Αυγ 2016 05:31 #3

  • apollogr
  • Το Άβαταρ του/της apollogr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν νομίζω ότι η ανάληψη επί 9-10μηνο από ΑΤΜ είναι αποδεικτικό στοιχείο για το αν κάποιος μένει μόνιμα στο εξωτερικό καθώς στην περίπτωσή μου η σύζυγος είναι αλλοδαπή (φαίνεται στο εκκαθαριστικό) οπότε θα μπορούσαν να ισχύουν διάφορα σενάρια: π.χ. να πηγαινοέρχομαι στην χώρα της ή να μένει εκείνη μόνιμα στη χώρα της και να της έχω δόσει την κάρτα μου να κάνει αναλήψεις κλπ. Το ερώτημα είναι σε ποιό βαθμό ελέγχονται από την εφορία οι αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού και αν δεν υπάρχει κάποιο "flag" το οποίο ενεργοποιεί την τράπεζα ή τον ελεγκτικό παράγοντα.
Τελευταία διόρθωση: 18 Αυγ 2016 05:33 από apollogr.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 18 Αυγ 2016 10:58 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
apollogr έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν νομίζω ότι η ανάληψη επί 9-10μηνο από ΑΤΜ είναι αποδεικτικό στοιχείο για το αν κάποιος μένει μόνιμα στο εξωτερικό καθώς στην περίπτωσή μου η σύζυγος είναι αλλοδαπή (φαίνεται στο εκκαθαριστικό) οπότε θα μπορούσαν να ισχύουν διάφορα σενάρια: π.χ. να πηγαινοέρχομαι στην χώρα της ή να μένει εκείνη μόνιμα στη χώρα της και να της έχω δόσει την κάρτα μου να κάνει αναλήψεις κλπ. Το ερώτημα είναι σε ποιό βαθμό ελέγχονται από την εφορία οι αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού και αν δεν υπάρχει κάποιο "flag" το οποίο ενεργοποιεί την τράπεζα ή τον ελεγκτικό παράγοντα.

Καλά, το "της έχω δώσει την κάρτα μου να κάνει αναλήψεις" ξέχνα το, δεν υπάρχουν τέτοια με τους "ελεγκτικούς μηχανισμούς". Η λογική αυτή δε στέκει, ούτε στους εφοριακούς, ούτε σε όποιον και να την πεις, ούτε και σε μας εδώ που τα σκεφτόμαστε. Έγινε ανάληψη, την έκανε ο κάτοχος της κάρτας, πάει τελείωσε. Σε όλες τις δικαιολογίες η απάντηση είναι "ας πρόσεχες", και δεν χωράνε άλλες.
Το θέμα είναι αυτό που ρωτάς, αν δηλαδή ενεργοποιείται κάποιο flag.
Δε νομίζω.
Δεν είναι παράνομο (οι αναλήψεις απ' έξω), δεν αποτελούν τεκμήριο ή κάτι άλλο "συλληπτέο" ή "δηλωτέο" που αποκρύβεται (από την εφορία), επομένως δεν βλέπω κατά τι θα τους ήταν χρήσιμο να έχουν βάλει ένα τέτοιο "ειδοποιητήριο". Η "ελαστικότης" των CC αυτή είναι (βάσει νόμου: €840/14 μέρες), πολλοί νομίζω ότι κάνουν χρήση της (μέχρι να κοπεί κι αυτή), επομένως τι να σου πει ο έφορας? "Τα παίρνετε έξω κύριε!" ?
"Ναι, τα παίρνω. Και λοιπόν?"
Το ίδιο και με την τράπεζα.

Παλιά (δε θυμάμαι ακριβώς πότε, αλλά είναι αληθές) τα "ταξίδια αναψυχής στο εξωτερικό" ήταν τεκμήριο.
Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει τώρα, οπότε κι αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ μου (θα βγάλει συμπέρασμα ότι μένεις μόνιμα εκεί) ισχύει, αλλά δε φαίνεται να έχει κάποια συνέπεια.
Το επαναλαμβάνω, δεν είναι κακή η σκέψη σου.
Το θέμα είναι αν έχεις 10 μήνες.....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 18 Αυγ 2016 14:21 #5

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Και νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη 840 ευρώ ανα 14ήμερο, όχι 800 μηνιαίως.

Φίλε, apollogr. Σωστά, το ... νομίζει.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη χρεωστική μου κάρτα για αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό;

ΝΑΙ, σύμφωνα με το ημερήσιο ή/και εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης ποσού που ισχύει και εντός Ελλάδος.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 18 Αυγ 2016 16:24 #6

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Κανένας δε σου απαγορεύει να βρίσκεσαι στο εξωτερικό και να κάνεις ταξίδια και αναλήψεις απο εκει. Έλεγχος μπορεί να γινει στο λογαριασμό σου γενικότερα αν πχ απο 0 ευρώ γίνει μια καλή κατάθεση, που δε μπορεί να δικαιολογηθεί. Αν και δεν εχω ακούσει κάποια τέτοια περίπτωση για φυσιολογικά ποσα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ανάληψη από ΑΤΜ 19 Αυγ 2016 01:49 #7

  • apollogr
  • Το Άβαταρ του/της apollogr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα