Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση.

Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 25 Ιαν 2011 11:21 #1

  • iliaslost
  • Το Άβαταρ του/της iliaslost
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα. Εχω κατάθεση στην Κύπρο και ΔΕΝ ενδιαφέρομαι να τα φέρω πίσω. Επιθυμώ,ωστόσο να φορολογηθούν οι τόκοι μου. Δίαβασα σε εφημερίδα , αυτό με απασχολεί ,ότι πρέπει να δηλώσω το κεφάλαιο που έχω μεταφέρει και ότι θα φορογηθώ με 8% ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.
Αν δε το δηλώσω τι θα γίνει ; Αν δηλώσω τους τόκους (που ακόμη δεν έχω εισπραξει) τι γίνεται ; Δεν ισχύει η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων εντός της ΕΕ ; Εχω δυνατότητα να αρνηθώ να πληρώσω το 8% επι του κεφαλαίου (το θεωρώ παράλογο) και να προσφυγω στα φορολογικά δικαστήρια ; Για να μη σας κουράζω οποιαδήποτε πληροφορία ή άποψη θα βοηθούσε πολυ . Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιαν 2011 11:23 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: αφαίρεση []
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 25 Ιαν 2011 11:27 #2

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Καλημέρα φίλε Ηλία,
Με την ισχύουσα νομοθεσία δεν θα φορολογηθείς με 8% επί του κεφαλαίου, παρά το γνωστό 10% επί των τόκων (www.tsig.gr/lang-el/foreign-bank-deposits).
Τους τόκους τους δηλώνεις μέσα σε ένα μήνα από την καταβολή τους.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iliaslost

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 25 Ιαν 2011 16:08 #3

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
εχω ανοιξει λογαριασμο στην κυπρο αυτον τον μηνα.θα πρεπει στη φορολογικη δηλωση να το δηλωσω η απο του χρονου?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 25 Ιαν 2011 17:37 #4

  • ΧΧΧ
  • Το Άβαταρ του/της ΧΧΧ
οσοι καταβαλλουν κανονικα το 10%των τοκων ειναι οκ?στη φορολογικη δηλωση εχει παρει το αυτι μου οτι δε χρειαζεται να γραψουμε στη δηλωση το φορο αυτο...και συν τοις αλλοις θα προστεθουν οι τοκοι στο φορολογητεο ειδοδημα....τι ισχυει? Βασικα κι εγω τα εχω στη κυπρο και δεν προτιθεμαι να τα φερω....τους τοκους επισης και εγω τους καταβαλλω ακομα και αν ειναι 1ευρω...αυτη τη φορα θα παω στην εφορια με εκτυπωμενο χαρτι απ το ιντερνετ...ελπιζω να γινει δεκτο...αν καποιος φιλος το εχει κανει ας μας πει...
καλο απογευμα πληρως ενημερωμενοι φιλοι του tsig:P
XXX
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 25 Ιαν 2011 17:51 #5

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
@iliaslost

εχει αναφερθει παρα πολλες φορες στο siteTagaras έγραψε:
βλέπω γενικα επικρατει μια συγχυση με αυτο το θέμα,λοιπον...με πολυ απλα λογια ο νομος αναφερει οσοι έχουν καταθεσεις στο εξωτερικο των οποιων την προελευση δεν μπορουν να δικαιολογήσουν μπορουν να τις φέρουν στην ελλαδα και να τις "νομιμοποιησουν" εαν καταβάλουν το 5% επι του ποσού

επισης προβλημα θα αντιμέτωπισουν οσοι θα θελήσουν να επαναπατρίσουν καταθεσεις στο εξωτερικο των οποιων η προελευση μπορει να δικαιολογηθει αλλα δεν έχουν καταβάλει το 10% των τοκών στο ελληνικο κράτος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iliaslost

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 26 Ιαν 2011 17:09 #6

  • iliaslost
  • Το Άβαταρ του/της iliaslost
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστώ καταρχήν για την αμεση απάντηση :) . Θα ήθελα , ωστώσο να διευκρινίσω ότι σε άρθρο της οικονομικης καθημερινής, την προηγούμενη εβδομάδα, αναφερόταν , ότι στο ΝΕΟ έντυπο της φετινής δήλωσης θα πρέπει να αναφέρονται οι καταθέσεις εξωτερικού συν το θέμα του φόρου του κεφαλαίου και όχι του τόκου.Συγνώμη που επιμένω ,δεν κάνω τον έξυπνο , απλά καταλαβαίνεται και εσείς τη τεράστια διαφορα μεταξύ φορολόγησης τόκου ή κεφαλαίου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 30 Ιαν 2011 10:40 #7

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Θα παρακαλουσα το φίλτατο Tsig ή οποιονδήποτε άλλο φίλο του forum να μου απαντήσει στo εξής¨: αν στη φορολογική δήλωση θα πρέπει να αναγράψουμε τους φόρους που εισπράξαμε και για τους οποίους θα έχουμε ήδη καταβάλει το 10% σαν φόρος, δεδομένω ότι δεν υπάρχει ειδικός κωδικός ( τουλάχιστον στην περσινή ) για τους τόκους που έχουν φορολογηθεί. Εξάλλου αναρωτιέμαι αν υποχρεωθούμε να αναγράψουμε τους τόκους για τους οποίους έχουμε πληρώσει το 10% , θα ξαναφορολογηθούμε; και αν ναι με τι ποσοστό , δηλαδή αυτοί θα προστεθούν στο φορολογητέο εισόδημα ;;;;.....!!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 30 Ιαν 2011 11:42 #8

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
sth periptosh ths elvetias ti ginete me tous tokous? mou exoun pei oti apodidonte apeuthias apo tis elvetikes trapezes, ara de xreiazete na apodothoun sthn eforia apo ton katatheth? kai to kyriotero, h katathesh tha prepei na dhlothei sth dhlosh apo th stigmh pou den apodidonte oi tokoi apo ton katatheth? euxaristo
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δήλωση καταθέσεων εξωτερικού στη φορολογικη δήλωση. 31 Ιαν 2011 20:48 #9

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε Δημήτρη, μέχρι πέρσι στους κωδικούς 659-660 δηλώνονταν προαιρετικά οι τόκοι των καταθέσεων (εσωτερικού και εξωτερικού), σαν εισόδημα που έχει ήδη φορολογηθεί. Δεν υπάρχει θέμα διπλοφορολόγησης.
Φίλε Ανώνυμε, στην ειδική περίπτωση που έχουμε καταθέσεις στην Ελβετία δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε στην εφορία για να πληρώσουμε τον φόρο των καταθέσεων.
Στην νέα φορολογική δήλωση, υπάρχει η πληροφόριση, ότι θα δηλώνουμε αν έχουμε καταθέσεις στο εξωτερικό, χωρίς να δηλώνουμε το ποσό.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα