Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση.

Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση. 12 Φεβ 2011 23:52 #1

  • iliaslost
  • Το Άβαταρ του/της iliaslost
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Κύριοι καλησπέρα.
Θα έρθω κατευθείαν στο θέμα. Διάβασα σε οικονομίκη εφημερίδα , ότι η εφορία θα καλέσει όλους όσους έχουν " βγάλει " χρήματα σε τράπεζες του εξωτερικού για εξηγήσεις ( που βρήκαν τα χρήματα , και εαν τα είχαν δηλώσει στις προηγούμενες φορολογικές τους δηλώσεις ) . Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : A. εαν εγώ έχω 50,000 ευρώ και για τους γνωστούς λόγους τα στείλω ( μέσω Τραπεζας Ελλάδος ) Κύπρο και μπορώ να δικαιολογήσω την προελευσή τους ( από τη δουλεία μου προφανώς ) θα μου επιβάλλουν κάποιο πρόστιμο επειδή δεν τα ανέφερα στη δηλωσή μου ( έπρεπε ;;) ; B. o φόρος 10% του τόκου των καταθέσεων που γίνεται αυτόματα δε συνεπάγεται και γνώση των τραπεζικών ποσών που έχω στο κράτος ;; Γ. υπάρχει περίπτωση να σου πει η εφορία , ότι ναι μεν έχετε δικαιολογημένα 50.000 καταθέσεις ¨η 100.000 ή 300.000 ( ο,τι ποσό τελοσπάντων θέλετε ) αλλά επειδή εμείς δε το γνωρίζουμε θέλουμε να το φορολογήσουμε ΠΑΛΙ ;; με τι ποσοστό ; για ποιό λόγο ;; Γενικά είμαι πολύ μπερδεμένος και ίσως δεν εκφράζομαι με τους σωστούς όρους , αλλά πραγματικά νιώθω φοβερά μπερδεμένος....αισθάνομαι , ότι για κάποιο λόγο τα χρήματα που έχω , πολύ σκληρα, μαζέψει είτε θα τα χάσω ( πτώχευση ) , είτε θα χάσω ένα μεγάλο ποσοστό ( φορολογιά ) , είτε θα χάσω ένα μικρό ποσοστό ( πρόστιμο για κάποιο λόγο....) γενικά πάντως βλέπω ότι η μόνη περίπτωση είναι να χάσω κάτι..........Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία.:( :(
Τελευταία διόρθωση: 13 Φεβ 2011 00:27 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Χρήση ( αντί [
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση. 13 Φεβ 2011 00:40 #2

  • papio
  • Το Άβαταρ του/της papio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (2)
Αδικα ανησυχείς. Εκείνο που ενδιαφέρει είναι αν τα εισοδήματα που δήλωνες στην εφορία τα προηγούμενα χρόνια είναι τέτοια, που να δικαιολογούν το ύψος των καταθέσεών σου. Αυτό και μόνο αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iliaslost

Απ: Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση. 13 Φεβ 2011 00:57 #3

  • agios sostis
  • Το Άβαταρ του/της agios sostis
νόμίζω ότι πρέπει να καρτάμε μικρό καλάθι στα όσα διαρρέουν.... κυβέρνηση αλλά και δημοσιογράφοι..... τίποτε σαφές δεν έχει αποσαφηνιστεί , απλώς ανακοινώθηκε ότι "....θα γίνουν έλεγχοι".... είναι σαν την περαίτωση (προσωπική μου άποψη)..... τρομοκρατούμε μπας και εισπράξουμε, τρομοκρατούμε μπας και επαναπατρίσουμε...... γενικά το ΥΠΟΙΚ τα τελευταία 2 χρόνια έχει συχνά καταφύγει στον ψυχολογικό πόλεμο προκειμένου να τρομάξει ασεβείς αλλά και ευσεβείς και να πετύχει έτσι τον στόχο που θέτει κάθε φορά.... στην προκείμενη περίπτωση ο στόχος δεν είναι (προσωπική μου άποψη) τόσο εισπρακτικός όσο "επαναπατριστικός" και πιστεύω ότι οι ελληνικές τράπεζες πιέσαν πολύ προς την κατεύθυνση αυτή καθώς αιμοραγούν από καταθέσεις την ώρα που η ΕΚΤ αρχίζει να κουμπώνει το σουτιέν και να κόβει το βυζί από τα .... ελληνικά τραπεζικά μωρά....

μπορεί να έχουμε όλοι στραμμένη την προσοχή μας στο ενδεχόμενο πτώχευσης του κράτους, αλλά στην χώρα μας παίζεται και ένα άλλο δράμα, το οποίο σχετίζεται μεν αλλά δεν είναι ταυτόσημο με το κρατικό δράμα, και αυτό είναι το δράμα της πτώχευσης του τραπεζικού συστήματος.... σε αυτό το δεύτερο δράμα η μαζική μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό από μικροκαταθέτες και μη παίζει πολύ σημαντικό και κακό ρόλο.... και στα 2 δράματα που παίζονται παράλληλα, η συμμετοχή μας στην Ευρωπαική Ένωση απλώς χειροτερεύει τα πράγματα.... στο δράμα της κρατικής πτωχευσης η συμμετοχή στο ευρώ εμποδίζει την υποτίμηση που εν μέρει θα έλυνε το πρόβλημα εαν φυσικα συνδυαζόταν και με άλλα εξυγιαντικά μέτρα, στο δε δράμα της εκροής καταθέσεων σε τράπεζες του εξωτερικού, η συμμετοχή μας στην ΕΕ εμποδίζει την όποια ελληνική κυβέρνηση να απαγορεύσει και μάλιστα να ποινικοποιήσει την εξαγωγή συναλλάγματος, όπως ίσχυε παλαιότερα και αποδυναμωμένο το κράτος καταφεύγει στο μόνο όπλο που του απομένει, αυτό του φορολογικού ελέγχου, τον οποίο ωστόσο προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι σε θέση να διεξάγει σε τόσους πολλούς εξαγωγείς χρημάτων.

Συμφωνώ απόλυτα με την Λούκα Κατσέλη που χαρακτηρίζει αντιπατριωτική την μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό... είναι σαν λιποταξία σε καιρό πολέμου (προσωπική μου άποψη).

Γενικώς οι έλληνες θα πρέπει να εκπαιδευτούν εκ νέου στον πατριωτισμό, τον οποίο αντικατέστησαν τα τελευταία χρόνια με σκληρό τομαρισμό γαρνιρισμένο από εύηχες προοδευτικές ιδεολογίες.

αν κάποιος από σας αισθάνεται ότι θίγεται προσωπικά από τους χαρακτηρισμούς μου, πρώτον ξύδι, δευτερον ομιλώ γενικά και δεν απευθύνομαι ή στοχοποιώ κανέναν προσωπικα - ευχαροστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση. 13 Φεβ 2011 08:54 #4

  • χχχ
  • Το Άβαταρ του/της χχχ
ειναι δικαιωμα μου σαν ευρωπαιου πολιτη να εχω τις οικονομιες μου μιας ζωης οπουδηποτε εγω θελω στην ευρωπη..Καταβαλλω τον προβλεπομενο φορο στην Ελλαδα και ειμαι συνεπης σε ολες τις υποχρεωσεις μου.Η Ελλαδα για μας δε κοιταξε ποτε να τελειωσει πια αυτο το παραμυθι..οπως εφυγαν τα κεφαλαια εξω θα φυγουμε και εμεις και αυτο δε θα αλλαξει...Η κατασταση συνεχως θα επιδεινωνεται τουλαχιστον για μια 30αετια...
Λυπαμαι πολυ για τη κατασταση που βρισκομαστε ομως αυτα που επρεπε να γινουν δεκαετιες πριν δεν εγιναν..εγινε πλιατσικο στο δημοσιο χρημα οσοι βρισκονται σε ηλικια 45-65 εχει τις ευθυνες του σε αυτο το καταντημα...εγω εχω μικροτερη ηλικια και αναγνωριζω οτι σε αυτο το ευρος τις ηλικιες εκαναν το μελλον μας κουρελι....απολαυστε τα ωραια σας γηρατεια και αφηστε εμας να ψωμολυσσαμε και να τρεχουμε στα ξενα....Και οι δεξιοι ακομα μιλουν για την Ελλαδα.....
ΚΑλη μερα φιλοι και συγγνωμη για το ξεσπασμα...
Ο γνησιος ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραπεζικές καταθέσεις και φορολογική δήλωση. 13 Φεβ 2011 12:56 #5

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
iliaslost έγραψε:
Κύριοι καλησπέρα.
Θα έρθω κατευθείαν στο θέμα. Διάβασα σε οικονομίκη εφημερίδα , ότι η εφορία θα καλέσει όλους όσους έχουν " βγάλει " χρήματα σε τράπεζες του εξωτερικού για εξηγήσεις ( που βρήκαν τα χρήματα , και εαν τα είχαν δηλώσει στις προηγούμενες φορολογικές τους δηλώσεις )

αυτη η φημη μαζι με την φημη με τα cd των καταθέσεων στην Ελβετία κυκλοφορουν στα μμε απο τοτε που ξεσπασε η κριση,ριχνουν αδεια (οπως αναφέρεται και πιο πάνω) για να πιάσουν γεμάτα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": iliaslost
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα