Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 06 Φεβ 2014 03:38 #82

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Σιγά μην τους έδιναν οι Ελβετοί αυτά που ζήτησαν. Έτσι κι αλλιώς, εδώ και χρόνια όλες οι μεγάλες Ελβετικές τράπεζες δέχονται μόνο διατραπεζικά εμβάσματα, και κάνουν και έναν στοιχειώδες έλεγχο εισοδημάτων για να δεχτούν καταθέσεις από κάποιο ύψος και πάνω. Άρα η φόλα ήταν προδιαγεγραμμένη. Τι θα κάνουν σε περίπτωση εφαρμογής κεφαλικού φόρου στην Ελλάδα είναι το ζητούμενο και όχι κάτι άλλο.

waverunner έγραψε:
Kεφαλικος φορος η φοροςπλουτου μπορει να μπει σε ολη την ΕΕ.
Με το περιουσιολογιο κατσε να δουμε τι θα γινει.
Παντως πιστευω οτι τετοιους φορους δεν εδιναν οι ελληνες ουτε στην οθωμανικη αυτοκρατορια


Ρε μπαγάσηδες,

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ ΓΙΑΤΙ έχουμε φτάσει (σαν χώρα, και υπήκοοι αυτής) να χρειάζεται να πληρώνουμε τέτοιου φόρους?
Και (σαν επακόλουθο) να γίνονται όλα αυτά τα ευτράπελα, βάλε εδώ, βγάλε εκεί, πες το έτσι, καν' το αλλιώς, άλλαξε το τώρα, ξανάλλαξε το αύριο, ρώτα την Ελβετίδα, καραγκιοζηλίκια του κερατά κάθε μέρα?

Γιατί δε με πιστεύετε όταν σας λέω τι φταίει?

Άσε δε Makper, προχτές, σε επαφή μου με "Δημόσια υπηρεσία" (και μάλιστα δημοτική) τι ξετρύπωσα!

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ οι μπαγάσηδες να χρεώνουν πλασματικές υπερωρίες!
Σαν λεφτά δεν ξέρω πόσα σημαίνει αυτό που ανακάλυψα (μάλλον όχι πολλά), αλλά σαν στήσιμο και πραγματοποίηση, είναι αριστοτεχνικό!
Δεν τους σταματάει τίποτα! Απ' όπου μπορούν τα παίρνουν! Μάζευε κι ας είν' και ρώγες!

Θα τα 'γραφα όλα εδώ, αλλά δε γίνεται χωρίς να καρφωθώ: Και εγώ, και το ποιος δήμος είναι.
Η σαπίλα μάγκες ξεκινάει από κάτω-κάτω-κάτω, και βέβαια φτάνει μέχρι την κορυφή, και εννοώ αυτόν που θα βγει όπου να'ναι να μου ζητάει να τον ψηφίσω.
Κάτω-κάτω εννοώ: Τους ΕΡΓΑΤΕΣ του δήμου (που βέβαια ξέρουν ότι πληρώνονται για κάτι που δεν έκαναν), άμεσο προϊστάμενο (συνεργείου -ένα σκαλί πιο πάνω - και "βεβαιώνει" ενυπόγραφα ότι "έτσι έγινε"), προϊστάμενο "γραφείου", διευθυντή υπηρεσίας, διευθυντή λογιστικού, όλους. Όλοι μέσα στο κόλπο είναι.

Άντε μετά να βγάλει άκρη ο Ρακιτζής που τα ψάχνει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 07 Φεβ 2014 00:49 #83

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Ποιος δημος ειναι? Κ γιατι δεν κανεις καταγγελια στον ρακιντζη , εγγραφη

Παντως για τον υπεργηρο ρακιντζη η θητεια του εχει ληξει, κ θα επρεπε να αλλαχθει απο καποιον νεοτερο , με ειδικες γνωσεις οικονομικων

Ο ρακιντζης δεν ειναι οικονομολογος ,συνεπως ειναι ακαταλληλος πιστευω.

Αυτο δειχνουν κ τα αποτελεσματα, εχει ψαλιδισμενες αρμοδιοτητες, π.χ δεν μπορει να ανοιγει λογαριασμους με δυο τρια κλικ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 07 Φεβ 2014 01:57 #84

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
waverunner έγραψε:
Ποιος δημος ειναι? Κ γιατι δεν κανεις καταγγελια στον ρακιντζη

Κατ' αρχήν ΔΕΝ θέλω να πω δημόσια (εδώ) ποιος δήμος είναι. Ο δικός μου είναι. Και επειδή τις ερωτήσεις που έκανα θα τις θυμάται ο "αρμόδιος" (κανείς άλλος δεν θα ρώτησε αυτά τα πράματα), αν "τον ρωτήσουν υπηρεσιακά" για την περίπτωση (ο Ρακιτζής π.χ.), θα καταλάβει ότι η καταγγελία έγινε από μένα. Και δεν θέλω να αρχίσω διαμάχες με το δήμο τώρα, έχω σημαντικότερα πράματα να κάνω.

Κατά δεύτερον το οικονομικό αντικείμενο είναι ευτελές. Θα πρέπει να πήραν 5-6 άτομα δυο μεροκάματα υπερωρίες, δηλαδή μιλάμε για 200-300 ευρώ σύνολο. Αυτά μας μάραναν?

Το ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ έχει ενδιαφέρον, που είναι αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ:
"Η σαπίλα ξεκινάει από κάτω-κάτω-κάτω, και βέβαια φτάνει μέχρι την κορυφή, και εννοώ αυτόν που θα βγει όπου να'ναι να μου ζητάει να τον ψηφίσω.
Κάτω-κάτω εννοώ: Τους ΕΡΓΑΤΕΣ του δήμου (που βέβαια ξέρουν ότι πληρώνονται για κάτι που δεν έκαναν), άμεσο προϊστάμενο (συνεργείου -ένα σκαλί πιο πάνω - και "βεβαιώνει" ενυπόγραφα ότι "έτσι έγινε"), προϊστάμενο "γραφείου", διευθυντή υπηρεσίας, διευθυντή λογιστικού, όλους. Όλοι μέσα στο κόλπο είναι."


Αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 07 Φεβ 2014 03:55 #85

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
To προσεξα , τι να σου πω , οτι εχεις αδικο, ειναι προφανες , οτι παιρνουν πλασματικες υπερωριες , πολλοι ΔΥ και δεν υπαρχει ελεγχος.
Το ψαρι ομως βρωμαει απο το κεφαλι,. Θα επρεπε ας πουμε να ξηλωθει ο αντιδημαρχος οικονομικων υπηρεσιων του δημου, κ να γινει αντιλογισμος , ωστε να επιστραφουν οι υπερωριες. Ο ρακιντζης , μπορει ομως να ξηλωσει τον αντιδημαρχο κ , τον προισταμενο τμηματος, που εγκρινουν πλασματικες υπερωριες.???? Δυσκολα, πολυ, θα τα κουκουλωσουν

Εγω πιστευω οτι πρεπει να βγει μια λιστα με τα ονοματα των δυ , των κρατικων λειτουργων , των πολιτικων κλπ ,
Που δεν κλεβουνε. Να τους ξερουμε, κ να πηγαινουμε σε αυτους

Μια κ το φορουμ ειναι η ελβετια....θυμαμαι , οτι εχω δωσει info, πως ανοιγεις account, εκει,
Ομως με τις διασταυρωσεις των εμβασματων μπαινεις μπλακ λιστ κ πιθανον να περασεις απο εφορια για ελεγχο. Οι τραπεζικοι, εχουν εξελιχθει σε μεγαλους ρουφιανους.
Δεν λεω οτι ολοι εχουμε, μαυρα, αλλα αν σου κανει ελεγχο ο σδοε, παντα κατι βρισκει κ σε ταλαιπωρει. Εστω κ για μικρο ποσο να κληθεις να πληρωσεις, η γραφειοκρατια κ το σπασιμο νευρων ειναι τεραστιο.
Τελευταία διόρθωση: 07 Φεβ 2014 04:01 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 08 Φεβ 2014 21:20 #86

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13142
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Ξεχάσατε να αναφέρετε πως η Ελβετή ΥΠΟΙΚ τόνισε πως, αν κάποτε γίνει συμφωνία, αυτή θα αφορά στο μέλλον, κι όχι τις μίζες/τις προμήθειες/τα μαύρα του παρελθόντος.

Αυτά νομιμοποιήθηκαν οριστικά και δια παντός.

Αλλά και τότε, στοιχεία θα δίδονται από Ελβετικές Τράπεζες μονάχα αν ο κατηγορούμενος έχει αποδεδειγμένα και τελεσίδικα καταδικαστεί από την ελληνική δικαιοσύνη (μετά από καμιά 15ετία δηλαδή), και κρίνει Ελβετός δικαστής πως πρέπει να αρθεί το απόρρητο για τις καταθέσεις αυτού του συγκεκριμένου ατόμου.

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι!

Το Συνταγματικό απόρρητο της πολιτισμένης Ελβετίας αποδείχθηκε συμπαγές κι ανθεκτικό στις ελληναράδικες μαγκιές...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 08 Φεβ 2014 21:22 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 08 Φεβ 2014 23:19 #87

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Moνο πουτωρα cross τα μαυρα πρεπει να τα πας με το αυτοκινητο στην ελβετια. Ηλεκτρονικες μεταφορες, ΤΕΛΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 09 Φεβ 2014 08:57 #88

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
george123 έγραψε:
Moνο πουτωρα cross τα μαυρα πρεπει να τα πας με το αυτοκινητο στην ελβετια. Ηλεκτρονικες μεταφορες, ΤΕΛΟΣ


Anek.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 09 Φεβ 2014 23:54 #89

  • snoopy
  • Το Άβαταρ του/της snoopy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 107
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-47)
george123 έγραψε:
Moνο πουτωρα cross τα μαυρα πρεπει να τα πας με το αυτοκινητο στην ελβετια. Ηλεκτρονικες μεταφορες, ΤΕΛΟΣ

ρε george , δεν σε διαβαζουν οι βουλευτες της ΝΔ, και κοιτα τι επαθαν :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=268698&catid=3
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΕΛΒΕΤΙΑ 09 Σεπ 2014 13:44 #90

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Τσίμπησα αυτό από μια Ναυτεμπορική (περίπου 20 ημερών) και είπα να το βάλω εδώ:


CS.gif
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κουτορνίθι (Pne)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα