Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 00:06 #73

  • knaison
  • Το Άβαταρ του/της knaison
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
.
Τελευταία διόρθωση: 26 Σεπ 2012 03:44 από knaison.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 13:21 #74

  • th
  • Το Άβαταρ του/της th
Λοιπον εχει ξεκαθαριστει οτι δεν χρειαζεται να εισαι κατοικος γερμανιας για να ανοιξεις λογαριασμο στις deutche bank και commerzebank.
Προσωπικα ο ιδιος μιλησα με την ελληνιδα υπαλληλο της deutche bank της οποιας το τηλεφωνο εδωσε ο μαξιμος σε προηγουμενο post kai μου ειπε οτι μπορω να ανοιξω λογαριασμο. Επισης η commerzebank μου εδωσε την εξης απαντηση σε e-mail που εστειλα

''Thank you for your eMail dated 01/18/12.

Please understand that e-mail correspondence can be conducted in German only.

We are generally prepared to maintain an account, irrespective of the applicant's nationality and place of residence. In this connection, it is important to note that an account can generally be opened only at one of our Commerzbank branches in Germany.



According to Section 154 Abgabenordnung (German Fiscal Code), credit institutions are required in connection with the opening of accounts to make certain the identity and address of the authorised drawer and ensure that they are able at all times to furnish information on the accounts, securities accounts, safety deposit boxes and custody items over which a person is authorised to dispose.



Certainty on the identity of the account holder only exists if the name, date of birth and place of residence are known. The identity check is carried out by submission of a valid identity card or passport with photo, together with a registration certificate on your current place of residence, to one of our Commerzbank branches in Germany.



An account cannot be opened from or in a foreign country.


However, we are happy to pass your request to your next Commerzbank branch.

If you are not a costumer of Commerzbank AG yet, please provide us with the following information:
• first name
• last name
• current adress
• your preferred branch


Domestic branches most convenient for you (including details such as banking hours or phone numbers), can be easily found under www.filialfinder.commerzbank.de/CobaFili...ces/start.jsp?type=2



Yours sincerely
Commerzbanking-Team''

Για περισσοτερες πληροφοριες μετα τις 11/02/2012 που θα γυρισω απο γερμανια. Εχω ραντεβου στην Deutche bank στις 10/02
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 13:57 #75

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
knaison έγραψε:
πέρα πάντως από αυτά που γράφονται (πολλές ανοησίες) ... εγώ άνοιξα πανεύκολα στην commerzbank με δελτίο αστυνομικής ταυτότητας και εκκαθαριστικό εφορίας.
Μου έβγαλαν και e-banking και έστειλα με έμβασμα από Πειραιώς e-banking με προμήθεια 6 ευρώ.

σωστα....και μενα μου ανοιξε φιλος ( ο οποιος ζουσε εκει -ΠΛΕΟΝ ΖΕΙ ΕΔΩ- και ηξερε καπιους μεσα αποτην commerzbank ) χωρις την

παρουσια μου εκει παρα

μονο με τις ταυτοτητες μας ( ΤΑ ΠΗΓΕ Ο ΙΔΙΟΣ ).

Μου εστειλαν με e-mail ενα εγγραφο για να το υπογραψω και να παρω κωδικους e-banking, και μου ηρθαν σε διαφορετικες μερες

ταχυδρομικως

2 διαφορετικοι PIN για τις καρτες αναληψης απο οπιοδηποτε ΑΤΜ ( μια καρτα για τον καθενα μας ). Ο λογαριασμος ειναι GIROKONTO

με χρεωση 9 ευρω μηνιαιως και μου ειπαν αν θελω να μου δωσουν και πιστωτικη με χρεωση 30 ευρω ετησιως. Αν στελνω καθε μηνα 1200 ευρω

δεν εχει χρεωση. ΑΥΤΑ!!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 14:57 #76

  • th
  • Το Άβαταρ του/της th
Μαξιμε ή αν ξερει καποιος αλλος.

Υπαρχει καποιο κοστος ανα μηνα για εξοδα διατηρησης λογαριασμου στην Deutche Bank? Ειναι το μονο που ξεχασα να τους ρωτησω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 19:12 #77

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
th έγραψε:
Μαξιμε ή αν ξερει καποιος αλλος.

Υπαρχει καποιο κοστος ανα μηνα για εξοδα διατηρησης λογαριασμου στην Deutche Bank? Ειναι το μονο που ξεχασα να τους ρωτησω

Όχι αντίθετα έχεις ένα πολύ μικρό επιτόκιο.Βεβαια το αστρονομικό επιτόκιο 0,75% το δηλώνουμε στην εδώ εφορία...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 21:05 #78

Αφου γινει η καταθεση σε οποιαδηποτε γερμανικη τραπεζα, υποχρεουστε να φιληθουν κ τα δυο ποδια της φραου μερκελ για να βεβαιωθουν για την πληρη υποτελεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 01 Φεβ 2012 21:52 #79

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
Μιχάλης έγραψε:
Αφου γινει η καταθεση σε οποιαδηποτε γερμανικη τραπεζα, υποχρεουστε να φιληθουν κ τα δυο ποδια της φραου μερκελ για να βεβαιωθουν για την πληρη υποτελεια.

Το ότι βγάζεις τα χρήματα έχω δεν σημαίνει ότι πρέπει να φιλήσουμε κανενός τα πόδια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 02 Φεβ 2012 00:50 #80

  • Πέτρος
  • Το Άβαταρ του/της Πέτρος
Όσοι άνοιξαν "εξ αποστάσεως" καταθετικό λογαριασμό στην Γερμανία το έκαναν με προσωπικές γνωριμίες που έχουν ή μεσολάβησε τρίτος γνωστός. Πρέπει την πρώτη φορά ο πελάτης να παρίσταται αυτοπροσώπως, μόνο με την ταυτότητα (νέου τύπου) η το διαβατήριο του και τίποτε άλλο. Όσοι δεν έχετε γνωριμίες μάγκες, παρακαλώ σταματήστε να ρωτάτε τα ίδια συνέχεια. Πρέπει να πάτε εκεί. Ένα ταξιδάκι δυο ημερών δεν κοστίζει πολλά και δεν είναι και τόσο άσχημη ιδέα. Καλό πάντως είναι να σταματήσει η παραφιλολογία αυτή γιατί εκθέτετε τους (συνήθως) Ελληνες της Γερμανίας, που μας κάνουν και χάρη.

-Θα πρέπει να πω κι εγώ με την σειρά μου, ότι τζάμπα αγχώνεστε, γιατί δεν θα μας κάνουν τη χάρη να μας αφήσουν να φύγουμε, ούτε θα φύγει η Γερμανία, ούτε κανένας άλλος, για αρκετό καιρό ακόμα. Κρατήστε τα εδω για την ώρα με κανένα καλό επιτόκιο, πριν αυξήσει το φόρο καταθέσεων ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι (Μπένυ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 02 Φεβ 2012 02:26 #81

maximos έγραψε:
Μιχάλης έγραψε:
Αφου γινει η καταθεση σε οποιαδηποτε γερμανικη τραπεζα, υποχρεουστε να φιληθουν κ τα δυο ποδια της φραου μερκελ για να βεβαιωθουν για την πληρη υποτελεια.

Το ότι βγάζεις τα χρήματα έχω δεν σημαίνει ότι πρέπει να φιλήσουμε κανενός τα πόδια.
w

Αυτο πες το στον παππου σου, αυτος ξερει καλυτερα. Φοβος υπαρχει, αλλα καλυτερα να τα φαω σε σουβλακια παρα να τα δωσω στα γυφτογερμανακια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα