Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Italy card 02 Φεβ 2012 05:05 #82

  • knaison
  • Το Άβαταρ του/της knaison
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
..
Τελευταία διόρθωση: 14 Δεκ 2015 01:37 από knaison. Αιτία: ddd
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 02 Φεβ 2012 12:51 #83

  • thrylosveria
  • Το Άβαταρ του/της thrylosveria
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 197
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-2)
knaison έγραψε:
thrylosveria έγραψε:
knaison έγραψε:
πέρα πάντως από αυτά που γράφονται (πολλές ανοησίες) ... εγώ άνοιξα πανεύκολα στην commerzbank με δελτίο αστυνομικής ταυτότητας και εκκαθαριστικό εφορίας.
Μου έβγαλαν και e-banking και έστειλα με έμβασμα από Πειραιώς e-banking με προμήθεια 6 ευρώ.

σωστα....και μενα μου ανοιξε φιλος ( ο οποιος ζουσε εκει -ΠΛΕΟΝ ΖΕΙ ΕΔΩ- και ηξερε καπιους μεσα αποτην commerzbank ) χωρις την

παρουσια μου εκει παρα

μονο με τις ταυτοτητες μας ( ΤΑ ΠΗΓΕ Ο ΙΔΙΟΣ ).

Μου εστειλαν με e-mail ενα εγγραφο για να το υπογραψω και να παρω κωδικους e-banking, και μου ηρθαν σε διαφορετικες μερες

ταχυδρομικως

2 διαφορετικοι PIN για τις καρτες αναληψης απο οπιοδηποτε ΑΤΜ ( μια καρτα για τον καθενα μας ). Ο λογαριασμος ειναι GIROKONTO

με χρεωση 9 ευρω μηνιαιως και μου ειπαν αν θελω να μου δωσουν και πιστωτικη με χρεωση 30 ευρω ετησιως. Αν στελνω καθε μηνα 1200 ευρω

δεν εχει χρεωση. ΑΥΤΑ!!!!!



Tο Girokonto τον άνοιξα και εγώ αλλά και έναν Topzin. Εμένα όμως δεν μου είπαν κάτι ότι ο Girokonto έχει έξοδα αλλά ότι χρησιμοποιείται σαν ενδιάμεσος για προθεσμιακή κατάθεση.

Συγκεκριμένα μου έγραψαν:

- Unfortunately the Topzins account cannot be used for the time deposits, due to the fact that it is just a sub-account of the current account. Therefore we will need to open a current account for any kind of transactions, like a time-deposit, and a Topzins account


- Topzins account, which is a daily available cash account with 1.30%p.a.: You could withdraw or transfer money anytime you want without paying any penalty or charge

- A one-year time deposit with 2.15%p.a.: Please note, that time deposits is fixed and can not be broken within the duration


Επίσης σε ερώτηση που τους έκανα εγώ (παραθέτω το διάλογο) :

- What is the cost for transferring money (SEPA transfer) to the German account? I have already checked the charge of the Greek bank.

μου απάντησαν :

You will not pay anything for the incoming transfer to your account with us. From time to time there is a charge of 102.50EUR, but this I will reimburse for you as a new costumer.


κοιτα τι μου απαντουσαν σε ερωτηματα μου:

now let me show you what we have for costs:



- the monthly payment for the current account is 8,90€; but when you monthly put 1200€ in, it's free.


you are right. When you transfer each month 1200€ to our account, then there will be no costs.


- no costs for our online banking documents or the use; with this system you can transfer money whereever you want and at any time.





EC_card is free. Credit Card, you have to think about which one you want
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 18:04 #84

  • theo77 (theo7)
  • Το Άβαταρ του/της theo77 (theo7)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
μηπως γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανουν να σου ερθουν οι κωδικοι internet απο την deutche bank γιατι εχω την αισθηση οτι μου εχουν αργησει λιγο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 19:19 #85

  • DB ole
  • Το Άβαταρ του/της DB ole
μαλλον θα σου ερθουν μετα τις 17 Ιουνιου :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 19:39 #86

  • Doulema Germaniko!
  • Το Άβαταρ του/της Doulema Germaniko!
thrylosveria έγραψε:
knaison έγραψε:
thrylosveria έγραψε:
knaison έγραψε:
πέρα πάντως από αυτά που γράφονται (πολλές ανοησίες) ... εγώ άνοιξα πανεύκολα στην commerzbank με δελτίο αστυνομικής ταυτότητας και εκκαθαριστικό εφορίας.
Μου έβγαλαν και e-banking και έστειλα με έμβασμα από Πειραιώς e-banking με προμήθεια 6 ευρώ.

σωστα....και μενα μου ανοιξε φιλος ( ο οποιος ζουσε εκει -ΠΛΕΟΝ ΖΕΙ ΕΔΩ- και ηξερε καπιους μεσα αποτην commerzbank ) χωρις την

παρουσια μου εκει παρα

μονο με τις ταυτοτητες μας ( ΤΑ ΠΗΓΕ Ο ΙΔΙΟΣ ).

Μου εστειλαν με e-mail ενα εγγραφο για να το υπογραψω και να παρω κωδικους e-banking, και μου ηρθαν σε διαφορετικες μερες

ταχυδρομικως

2 διαφορετικοι PIN για τις καρτες αναληψης απο οπιοδηποτε ΑΤΜ ( μια καρτα για τον καθενα μας ). Ο λογαριασμος ειναι GIROKONTO

με χρεωση 9 ευρω μηνιαιως και μου ειπαν αν θελω να μου δωσουν και πιστωτικη με χρεωση 30 ευρω ετησιως. Αν στελνω καθε μηνα 1200 ευρω

δεν εχει χρεωση. ΑΥΤΑ!!!!!



Tο Girokonto τον άνοιξα και εγώ αλλά και έναν Topzin. Εμένα όμως δεν μου είπαν κάτι ότι ο Girokonto έχει έξοδα αλλά ότι χρησιμοποιείται σαν ενδιάμεσος για προθεσμιακή κατάθεση.

Συγκεκριμένα μου έγραψαν:

- Unfortunately the Topzins account cannot be used for the time deposits, due to the fact that it is just a sub-account of the current account. Therefore we will need to open a current account for any kind of transactions, like a time-deposit, and a Topzins account


- Topzins account, which is a daily available cash account with 1.30%p.a.: You could withdraw or transfer money anytime you want without paying any penalty or charge

- A one-year time deposit with 2.15%p.a.: Please note, that time deposits is fixed and can not be broken within the duration


Επίσης σε ερώτηση που τους έκανα εγώ (παραθέτω το διάλογο) :

- What is the cost for transferring money (SEPA transfer) to the German account? I have already checked the charge of the Greek bank.

μου απάντησαν :

You will not pay anything for the incoming transfer to your account with us. From time to time there is a charge of 102.50EUR, but this I will reimburse for you as a new costumer.


κοιτα τι μου απαντουσαν σε ερωτηματα μου:

now let me show you what we have for costs:



- the monthly payment for the current account is 8,90€; but when you monthly put 1200€ in, it's free.


you are right. When you transfer each month 1200€ to our account, then there will be no costs.


- no costs for our online banking documents or the use; with this system you can transfer money whereever you want and at any time.





EC_card is free. Credit Card, you have to think about which one you want

Μηπως σου ειπανε και αν δεν τους κανεις μια πιπα καθε μηνα , τοτε θα υπαρχει επιπλεον χρεωση? Δωρο το προφυλακτικο (no costs for our online banking documents or the use)...
Ρε μακακες, τι δουλεμα τρωτε απο τους Γερμανους? Ακους εκει 1200 ευρω καθε μηνα?
:kiss:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 19:53 #87

  • ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 106
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2 (-28)
AKOMA STELNETE LEFTA SE AYTA TA KAUARMATA
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 21:49 #88

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
theo77 έγραψε:
μηπως γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανουν να σου ερθουν οι κωδικοι internet απο την deutche bank γιατι εχω την αισθηση οτι μου εχουν αργησει λιγο

15-20 μέρες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theo77 (theo7)

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 26 Μαϊ 2012 22:51 #89

  • Αλέξανδρος (detari)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος  (detari)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 119
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-15)
ΕΥΓΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ !! :angry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 28 Μαϊ 2012 06:05 #90

  • Διχασμένος
  • Το Άβαταρ του/της Διχασμένος
Από εβδομάδα είμαι Γερμανία και σκέπτομαι να επισκεφθώ την commerzbank.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα ανοίξω το λογαριασμό μιας και τα χρήματα μου είναι πολύ λίγα και με εκνευρίζουν αυτές οι χρεώσεις που έχουν μηνιαίως από ότι διαβάζω.

Απλά επ' ευκαιρία και επειδή ο συγγενής μου με πιέζει και ξέρει και το διευθυντή σε ένα υποκατάστημα θα περάσω μια βόλτα.

Εκείνος επιμένει πως θέλει μόνο ταυτότητα ή διαβατήριο, αλλά σκέπτομαι μήπως τελικά μου την βαρέσει και τον ανοίξω και θα πάρω μαζί μου και μια ΔΕΗ και ένα εκκαθαριστικό στα ελληνικά βέβαια. τώρα τι θα γίνει εκεί...ο θεός βοηθός αν αποφασίσω να το προχωρήσω...

Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. πως καταντήσαμε έτσι ρε γαμώτο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα