Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Νέα από τη χρήση καρτών

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 06:24 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Διαβάστε τα εξής ενδιαφέροντα:

Πρόκειται να πάω ένα ταξίδι. Σύντομο (μια μέρα), εντός Ευρώπης.
Ο ΑΙΑ (Athens International Airport) διαφημίζει ένα τρόπο "κλεισίματος" parking στο αεροδρόμιο με €5 την ημέρα.
Ψάχνοντας λίγο το θέμα διαπίστωσα τα εξής:

1) Το "€5 την ημέρα" ισχύει μόνο αν "κλείσεις" το parking σου από το διαδίκτυο. Αν πας εκεί με το αμάξι για να παρκάρεις, είναι €13 την ημέρα, όχι 5.

2) Αν κάνεις το λάθος να ψάξεις το parking από το Google, θα σου βγάλει διάφορα στην αναζήτηση "Παρκινγκ αεροδρόμιο" αλλά αυτά δεν είναι το parking του ΑΙΑ. Είναι διάφοροι που έχουν νοικιάσει χωράφια εκεί τριγύρω, και τα κάνανε parking. Έχουν και πουλμανάκι και σε πάνε στο αεροδρόμιο, και ανταγωνίζονται το αεροδρόμιο στις υπηρεσίες parking. Θα πρέπει δηλαδή να μπεις στο site www.aia.gr, (και όχι στο Google) και από κει μέσα να πας για το parking (υπάρχει σαφές λινκ). Οι 1-2 "άλλοι" που είδα είναι ακριβότεροι από τα €5 την ημέρα που ζητάει ο ΑΙΑ (για μια μέρα).

Στη διαδικασία "κλεισίματος" της... θέσης ζητάνε διάφορα, μεταξύ των οποίων και πιστωτική κάρτα για να σε χρεώσει (ο ΑΙΑ) τα 5 ευρώ.
Επειδή δεν μου πολυάρεσε το σύστημα χρέωσης της κάρτας, αποφάσισα να δώσω μια prepaid της eurobank που έχω, και έχει μείνει με €45 μέσα.
Οι κάρτες περνάνε πλέον από διαδικασία "verification", που ζητάνε κι άλλα στοιχεία. Το σύστημα κόλλησε (εγώ έκανα κάποιο λάθος) και δεν προχώραγε η χρέωση.
Κάλεσα τη eurobank (210-9555000).
Πάνω στην κουβέντα είπα στην (συμπαθέστατη) κυρία ότι θέλω να πληρώσω €5 εκεί, και δεν μ' αφήνει.
Το λάθος το λύσαμε, αλλά με ρώτησε αν θα ταξιδέψω στο εξωτερικό. Ναι, είπα.
Και τότε με ρώτησε:
"Έχετε ειδοποιήσει το τμήμα καρτών ότι θα πάτε στο εξωτερικό?"
Έμαθα λοιπόν ότι επειδή τα κρούσματα απάτης καρτών έχουν αυξηθεί πολύ, η τράπεζα ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ την κάρτα μόλις δει χρήση της στο εξωτερικό ! ! ! :P
"Κι αν δεν μου το λέγατε εσείς τώρα, που σας πήρα συμπτωματικά για άλλο λόγο, πως θα το μάθαινα? Έχετε βγάλει καμιά ανακοίνωση?"
"Όχι".

"Ενημέρωσα" λοιπόν τη eurobank ότι θα πάω ταξίδι.
Στη συνέχεια τηλεφώνησα και στην Εθνική.
Τα ίδια. Μπλοκάρουν τις κάρτες "για λόγους ασφαλείας" όταν πας έξω, αν δεν τους έχεις πει ότι πας έξω.
Δεν τηλεφώνησα στην Alpha και την Πειραιώς (δε θα πάρω τις κάρτες τους μαζί μου, ούτως ή άλλως έχουν μικρά όρια). Αλλά και αυτοί το ίδιο κάνουν, να το ξέρετε.

Επίσης:
Αν πας σε χώρα εκτός ΕΖ, χρεώνεσαι με "προμήθεια" 2% (eurobank) επί του ποσού της συναλλαγής, ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ του ποσού που πληρώνεις λόγω της διαφοράς συναλλάγματος (χρεώνουν την τιμή πώλησης, βέβαια).

Συμπέρασμα (για άλλη μια φορά):

Μακριά απ' τις τράπεζες.

Υ.Γ:
Στην παρατήρηση μου ότι αν φάω σε εστιατόριο, πάω να πληρώσω με κάρτα, ΔΕΝ περάσει η κάρτα μ' αυτά που κάνουν, οπότε ο μαγαζάτορας θα με βάλει να πλύνω τα πιάτα για να τον ξεχρεώσω, οι συμπαθείς κυρίες της "εξυπηρέτησης πελατών" των δυο τραπεζών που μίλησα, δεν είχαν να μου δώσουν κάποια απάντηση.
:woohoo:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 18 Οκτ 2016 06:27 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361), γιώργης (yorgi)

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 07:49 #2

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
συμπερασμα.

περαν της αποφυγης της τραπεζικης εμπλοκης που ειναι σωστη προτροπη να κανετε τα εξης.

προτιμηστε να πατε με μεσα μαζικης μεταφορας στο ΑΙΑ,

ή να σας παει οικογενεια,συγγενεις,φιλοι.

στο ελ.βενιζελ δεν εχει σημεια οπου μπορεις να παρκαρεις ελευθερα το αμαξι σου χωρις να πληρωσεις.πχ αν το αφησεις στο παρκινγκ των γνωστων πολυκαταστηματων factory outlet,ικεα κτλ ποιον θα ενοχλησεις?

το μονο προβλημα ισως ειναι ο κινδυνος κλοπης.αν και με τοσες καμερες εκει δεν ειναι και τοσο ευκολο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 10:25 #3

  • Ιωάννης (mousatos)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννης (mousatos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 338
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 7 (3)
.
Τελευταία διόρθωση: 18 Οκτ 2016 23:59 από Ιωάννης (mousatos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 11:12 #4

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
@soto51
Για τέτοιες περιπτώσεις βολεύουν κάρτες τύπου Revolut. Γλυτώνεις την προμήθεια 2% για τη μετατροπή συναλλάγματος που έχουν σχεδόν όλες οι ελληνικές κάρτες (νομίζω η χρεωστική της ΕΤΕ δεν έχει και ίσως κάποια της Αττικής). Επίσης, στο συνάλλαγμα δε σου δίνει τιμή πώλησης, αλλά σχεδόν interbank rate. Επίσης τη διαχειρίζεται πλήρως από ένα smartphone (android ή iOS). Μπορείς να επιτρέπεις αγορές με φυσική παρουσία ή όχι, ηλεκτρονικές, στο εξωτερικό κ.ά. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι πρέπει να κάνεις ένα ID verification, αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για σύνολο άνω των 1000€ και να τη "γεμίσεις" με μεγάλα ποσά. Αλλά και πάλι αυτό είναι για μία φορά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 11:53 #5

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:
Διαβάστε τα εξής ενδιαφέροντα:

Πρόκειται να πάω ένα ταξίδι. Σύντομο (μια μέρα), εντός Ευρώπης.
Ο ΑΙΑ (Athens International Airport) διαφημίζει ένα τρόπο "κλεισίματος" parking στο αεροδρόμιο με €5 την ημέρα.
Ψάχνοντας λίγο το θέμα διαπίστωσα τα εξής:

1) Το "€5 την ημέρα" ισχύει μόνο αν "κλείσεις" το parking σου από το διαδίκτυο. Αν πας εκεί με το αμάξι για να παρκάρεις, είναι €13 την ημέρα, όχι 5.

2) Αν κάνεις το λάθος να ψάξεις το parking από το Google, θα σου βγάλει διάφορα στην αναζήτηση "Παρκινγκ αεροδρόμιο" αλλά αυτά δεν είναι το parking του ΑΙΑ. Είναι διάφοροι που έχουν νοικιάσει χωράφια εκεί τριγύρω, και τα κάνανε parking. Έχουν και πουλμανάκι και σε πάνε στο αεροδρόμιο, και ανταγωνίζονται το αεροδρόμιο στις υπηρεσίες parking. Θα πρέπει δηλαδή να μπεις στο site www.aia.gr, (και όχι στο Google) και από κει μέσα να πας για το parking (υπάρχει σαφές λινκ). Οι 1-2 "άλλοι" που είδα είναι ακριβότεροι από τα €5 την ημέρα που ζητάει ο ΑΙΑ (για μια μέρα).

Στη διαδικασία "κλεισίματος" της... θέσης ζητάνε διάφορα, μεταξύ των οποίων και πιστωτική κάρτα για να σε χρεώσει (ο ΑΙΑ) τα 5 ευρώ.
Επειδή δεν μου πολυάρεσε το σύστημα χρέωσης της κάρτας, αποφάσισα να δώσω μια prepaid της eurobank που έχω, και έχει μείνει με €45 μέσα.
Οι κάρτες περνάνε πλέον από διαδικασία "verification", που ζητάνε κι άλλα στοιχεία. Το σύστημα κόλλησε (εγώ έκανα κάποιο λάθος) και δεν προχώραγε η χρέωση.
Κάλεσα τη eurobank (210-9555000).
Πάνω στην κουβέντα είπα στην (συμπαθέστατη) κυρία ότι θέλω να πληρώσω €5 εκεί, και δεν μ' αφήνει.
Το λάθος το λύσαμε, αλλά με ρώτησε αν θα ταξιδέψω στο εξωτερικό. Ναι, είπα.
Και τότε με ρώτησε:
"Έχετε ειδοποιήσει το τμήμα καρτών ότι θα πάτε στο εξωτερικό?"
Έμαθα λοιπόν ότι επειδή τα κρούσματα απάτης καρτών έχουν αυξηθεί πολύ, η τράπεζα ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ την κάρτα μόλις δει χρήση της στο εξωτερικό ! ! ! :P
"Κι αν δεν μου το λέγατε εσείς τώρα, που σας πήρα συμπτωματικά για άλλο λόγο, πως θα το μάθαινα? Έχετε βγάλει καμιά ανακοίνωση?"
"Όχι".

"Ενημέρωσα" λοιπόν τη eurobank ότι θα πάω ταξίδι.
Στη συνέχεια τηλεφώνησα και στην Εθνική.
Τα ίδια. Μπλοκάρουν τις κάρτες "για λόγους ασφαλείας" όταν πας έξω, αν δεν τους έχεις πει ότι πας έξω.
Δεν τηλεφώνησα στην Alpha και την Πειραιώς (δε θα πάρω τις κάρτες τους μαζί μου, ούτως ή άλλως έχουν μικρά όρια). Αλλά και αυτοί το ίδιο κάνουν, να το ξέρετε.

Επίσης:
Αν πας σε χώρα εκτός ΕΖ, χρεώνεσαι με "προμήθεια" 2% (eurobank) επί του ποσού της συναλλαγής, ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ του ποσού που πληρώνεις λόγω της διαφοράς συναλλάγματος (χρεώνουν την τιμή πώλησης, βέβαια).

Συμπέρασμα (για άλλη μια φορά):

Μακριά απ' τις τράπεζες.

Υ.Γ:
Στην παρατήρηση μου ότι αν φάω σε εστιατόριο, πάω να πληρώσω με κάρτα, ΔΕΝ περάσει η κάρτα μ' αυτά που κάνουν, οπότε ο μαγαζάτορας θα με βάλει να πλύνω τα πιάτα για να τον ξεχρεώσω, οι συμπαθείς κυρίες της "εξυπηρέτησης πελατών" των δυο τραπεζών που μίλησα, δεν είχαν να μου δώσουν κάποια απάντηση.
:woohoo:

Αγαπητέ Σότο,
για το παρκινγκ του ΑΙΑ δεν το σχολιάζω, εννοείται οτι η κράτηση γίνεται μόνο από το site του ΑΙΑ, προκαταβολικά και με χρήση κάρτας.

Για τα υπόλοιπα δεν στα είπαν ακριβώς οι κυρίες στο τηλέφωνο. Η κάρτα δεν μπλοκάρεται σε οποιαδήποτε χρήση στο εξωτερικό. Το καλοκαίρι -χωρίς να ενημερώσω καμία τράπεζα- πλήρωσα ξενοδοχεία 450€ και 200€ στο εξωτερικό με την κάρτα της Eurobank, αεροπορικά εισιτήρια 150€ στην Air Serbia με την κάρτα της Alpha Bank, ένα tour 90€ με την κάρτα της AtticaBank καθώς και διάφορα άλλα πράγματα (duty-free, γεύματα, σουβενιρ, κτλ).
Αυτό που έμαθα εκ των υστέρων -όταν πήγα να κάνω μια αγορά 700€ στο εξωτερικό από το ιντερνετ- είναι ότι οι τράπεζες (σίγουρα η Eurobank κι η Attica, αλλά υποθέτω κι οι υπόλοιπες) έχουν βάλει ένα όριο 500€ σε συναλλαγές στο εξωτερικό για λόγους ασφαλείας - λένε. Όταν λοιπόν προσπάθησα να κάνω την αγορά των 700€ με πήραν στο καπάκι τηλέφωνο από την Attica bank και την Eurobank και με ρώτησαν αν προσπαθούσα όντως εγώ να κάνω την αγορά, καθώς και αν ήθελα να μου ανοίξουν περιστασιακά το όριο για να προχωρήσει η συναλλαγή. Μου το άνοιξαν το όριο, αλλά η συναλλαγή απέτυχε ξανά λόγω capital controls. Μετά από αυτό, το όριο επανήλθε στα 500€ / ανά συναλλαγή.
Γι'αυτό και δεν υπάρχει φόβος να πλένεις πιάτα για να ξεχρεώσεις :P

Το ηλίθιο της υπόθεσης είναι ότι κάποιες αγορές απαγορεύονται από τα capital controls (π.χ. κοσμήματα, ρολόγια, ρούχα, παπούτσια κτλ) αν πας να τα αγοράσεις από το site του κατασκευαστή, επιτρέπονται όμως αν αγοράσεις τα ίδια πράγματα από το amazon, μιας και το amazon θεωρείται βιβλιοπωλείο.....
Τελευταία διόρθωση: 18 Οκτ 2016 12:08 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 14:10 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Για τα υπόλοιπα δεν στα είπαν ακριβώς οι κυρίες στο τηλέφωνο. Η κάρτα δεν μπλοκάρεται σε οποιαδήποτε χρήση στο εξωτερικό. Το καλοκαίρι -χωρίς να ενημερώσω καμία τράπεζα- πλήρωσα ξενοδοχεία 450€ και 200€ στο εξωτερικό με την κάρτα της Eurobank, αεροπορικά εισιτήρια 150€ στην Air Serbia με την κάρτα της Alpha Bank, ένα tour 90€ με την κάρτα της AtticaBank καθώς και διάφορα άλλα πράγματα (duty-free, γεύματα, σουβενιρ, κτλ).

Θα με κάνεις (τώρα που θα είμαι έξω, κι αν προλάβω) να πάω να αγοράσω κάτι ακριβό (κανα κιλό χρυσό ή κανα διαμάντι) έτσι, μόνο για να δω τι θα γίνει με την κάρτα....
Ναι, μου το είπαν ότι δεν μπλοκάρει ΠΑΝΤΑ. Αλλά μπλοκάρει (ΙΣΩΣ) και με συχνότητα μεγαλύτερη από όση ήταν πριν 1-2 χρόνια. Και χρειάζεται manual ξεμπλοκάρισμα απ' αυτούς (αν συμβεί), που παίρνει 3-5 λεπτά. Και (ίσως) σε ψάχνουν στα τηλέφωνα (που σημαίνει roaming κλπ) για να επιβεβαιώσουν...
Σε κάθε περίπτωση, ΚΑΙ η χρήση κάρτας έχει δυσκολέψει (χώρια το φακέλωμα), και αυτό το νόημα είχε το νήμα που άνοιξα.

Όσο για τα πιάτα, δε θα το ρισκάρω. Δεν θα φάω όσο είμαι έξω.
Όταν γυρίσω, θα με περιμένει στιφάδο....
Σπιτικό.
Σιγά μην πάω να φάω τα δυτικοευρωπαϊκά σκατά τους, για τις λίγες ώρες που θα λείπω!
Αντέχω!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 18 Οκτ 2016 14:11 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 14:50 #7

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
sonik έγραψε:
στο ελ.βενιζελ δεν εχει σημεια οπου μπορεις να παρκαρεις ελευθερα το αμαξι σου χωρις να πληρωσεις.πχ αν το αφησεις στο παρκινγκ των γνωστων πολυκαταστηματων factory outlet,ικεα κτλ ποιον θα ενοχλησεις?

το μονο προβλημα ισως ειναι ο κινδυνος κλοπης.αν και με τοσες καμερες εκει δεν ειναι και τοσο ευκολο.

Χιχιχι
Άρπαξαν το ΑΤΜ των ΙΚΕΑ στο αεροδρόμιο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 15:18 #8

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
soto Πάλι για σκι στις 'Αλπεις πας; :whistle: :whistle:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέα από τη χρήση καρτών 18 Οκτ 2016 15:24 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Χιχιχι

(Χιχιχι)2 λέω εγώ!

(και δεν τους πιάνουν και τα capital controls αυτούς!)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 18 Οκτ 2016 15:24 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα