Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16 Αυγ 2012 03:01 #55

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
πολύ κατατοπιστικός ήσουν, ευχαριστούμε.

πάντως μαλλον δεν έχουν το δικαίωμα να σε φορολογήσουν, αφού τα δηλώνεις στην ΕΟΚ. Αν βγούμε από ΕΟΚ και πάλι μάλλον δεν κινδυνεύεις γιατί θα φέρνεις συνάλλαγμα στη χώρα κάτι που θα το έχει ζωτική ανάγκη. Τους καταθέτες εξωτερικού πιθανα θα φορολογήσουν όπως ήταν στο παρελθον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 01:32 #56

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
stathis έγραψε:
freehold που σημαινει πως σου ανοικουν θα βρειτε μονο μονοκατοικιες.δεν υπαρχει διαμερισμα freehold.
leasehold στα πουλανε απο 5 χρονια μεχρι και 350.

Μας γράφεις ενδεικτικές τιμές;

Πόσο κάνει ένα διαμέρισμα leasehold για 5 χρόνια, πόσο το ίδιο για 100 χρόνια, πόσο το ίδιο για 350 χρόνια;

Αν το έχεις κάνει για 100 χρόνια, μετά την πάροδο των 5 ετών, πόσο πληρώνεις για άλλα 350 χρόνια;

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 02:49 #57

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ειναι καλό οτι σε περιόδους κρίσης να απαοφεύγουμε τα elite places και τα specials και στα ακίνητα.
Τα χρήματά μας τα πηγαίνουμε σε αγορές οπου το κεφάλαιο εχει (ακόμα) αξία και πολλαπλασιάζετε.
Απο την "υποανάπτυκτη" Ταυλάνδη .....
Μεταφορά με το "υποανάπτυκτο¨εναέριο BTS metro

και για ενοικιάσεις -αγορές διαμερισμάτων
www.tee-pak.com/en/search/searchkeyword....+monthly%280-3000%29
και για την "υποανάπτυκτη" οικονομία της Ταυλάνδης
www.bloomberg.com/news/2012-02-22/thaila...merging-markets.html

Οι τιμές τους ειναι παμφθηνες αλλά το νομικό καθεστώς ακίνητης περιουσίας ηταν λίγο περίπλοκο λόγω παμφθηνων τιμών και επρεπε ο αλλοδαπός πολίτης να ιδρύσει offshore company με Ταυλανδούς και Ταυλανδέζα η να κάνει και "εικονικο" γάμο.
Τώρα αυτην την περίοδο δεν το εχω ψάξει σίγουρα "λύσεις" υπάρχουν αλλά αποφύγετε τα condor
που εχουν πάει δυτικοί και πουλάνε πανάκριβα.
Πάντως εγω θα εκανα "εικονικό" γάμο και με ελέφαντα και φυσικά την αποφυγή της υπερφορολόγησης στην Δύση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 03:09 #58

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
το καλυτερο site για να τσεκαρεις τιμες ειναι το righmove.εχει τα παντα για ολη την αγγλια και για αγορα και για ενοικιο.
το ποσο που χρειαζεται για να ανανεωσεις το lease δεν ειναι συγκεκριμενο.
ο φιλος μου ο μεσιτης μου ειχε δωσει εναν τυπο χωρις ομως να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτος 100% αλλα επισης δεν ειναι και για ολες τις περιπτωσεις.|

η τιμη ανανεωσης ειναι η διαφορα της τιμης που το αγορασες απο την τιμη που εχει σημερα δια του 3 αν θυμαμαι καλα.δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι δια του 3 αλλα 99% αυτο ειναι.

αν δηλαδη το αγορασες 100.000 και σημερα εχει 130.000 θα πληρωσεις το 1/3 δηλαδη 10.000 χωρις να θυμαμαι και για τα ποσα χρονια.
παντως δεν ξεπερναει αυτο το ποσο για σπιτια των 300-400.000.
ενα αλλο μυστικο πανω σε αυτο ειναι να μην αφησουμε ποτε το lease ποτε να πεσει κατω απο τα 80 χρονια διοτι για καποιον λογο δεν πολυκαταλαβα διπλασιαζετε το ποσο που πρεπει να δωσουμε για ανανεωση.

στο λονδινο δυσκολα θα βρουμε lease με λιγοτερα απο 80 χρονια.1-2 περιοχες ειναι που εχουν τετοια σπιτια γιατι ειναι οι πρωτες που το εκαναν.τα καινουργια σπιτια ειναι απο 99 μεχρι 250 χρονια.αυτα που βρηκα εγω ειναι 125 και 250.αρα λεμε οτι τα παιδια μου θα κανουν μια ανανεωση μετα απο 40 χρονια.

οι νομοι στην αγγλια γυρω απο αυτο αλλαζουν και γινονται συνεχεια καλυτεροι για τους leaseholders.
οι freeholders εχουν μονοκατοικες(2οροφες συνηθως) .βρησκεις τετοια στο λονδινο.
παντα μιλαμε για βορειο λονδινο και αν γινετε και δυτικο.
freehold με λιγοτερο απο 300.000 λιρες ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις.ακομα ομως και με τοσες πρεπει να περιμενεις πολυ και να εχεις ανθρωπους να ψαχνουν για σενα που να τους εμπιστευεσαι γιατι συνηθως οτι τετοιο βγαινει το αγοραζουν οι ιδιοι.


επισης θελει προσοχη η τοποθεσια.πριν αγορασετε ενα σπιτι πρεπει να πατε να το δειτε και να δειτε την γειτονια και την οδο.
ο ενας δρομος με τον αλλον εχει τεραστια διαφορα.
αυτο φαινεται με το ματι εξωτερικα.αμα πατε και δειτε εναν δρομο καλοσυντηριμενο με βαμμενα σπιτια,κουρεμενους κηπους εχει αλλη αξια.
στον απο πισω δρομο αμα τα σπιτι ειναι παρατημενα εχει πολυ χαμηλοτερη αξια.

τελος στο λονδινο παιζει τεραστιο ρολο σε ποια ζωνη του μετρο ειναι.
υπαρχουν 6 ζωνες.οι πρωτες 2 ειναι μια χαρα.μετα αρχιζεις και απομακρυνεσαι και δεν ειναι πολυ καλο.


στο εντομεταξυ φιλε cross και γω την ιδια ανησυχια με σενα ειχα.τα εχω για 125 και 250 χρονια και πριν τα αγορασω τους ειχα φαει να υπογραψω χαρτια οτι μπορω να τα ανανεωσω και ουτο καθεξης.τελικα μολις περασε ο καιρος και συνιθησα την ιδεα το ξεχασα κι ολας.
αν θελουν τα παιδια μου ας το ανανεωσουν...μην σου πω τα εγγονια μου για το 125...για το 250 ουτε με ξερω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 03:15 #59

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
ανωνυμε επειδη απο δεκεμβρη θα μεταναστευσω ταυλανδη και εχω διαβασει αρκετα για το μερος οπως λες και συ ο οποισδηποτε ξενος στην ταυλανδη δεν μπορει να εχει πανω απο 49%...εκτος και αν ειναι κοντο.
ολα αυτα ενω τα ενοικια εκει ειναι τσαμπα.
στο εντομεταξυ τα παραδειγματα ξενων που εχασαν τα λεφτα τους ειναι απειρα.τις περισσοτερες φορες οι ντοπια μολις δει οτι σε επιασε κοροιδο τα πηρε και εφυγε.εκτος αυτου καποιοι νταηδες θα σε στριμωξουν σε καμια γωνια και τελος τα δικαστηρια δεν πολυενδιαφερονται για τους ξενους....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 16:58 #60

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Δεν ειναι υποχρεωτικό να αγοράσει κανείς ακινητο στην "υποανάπτυκτη" Ταυλάνδη.
Πάντως ο φίλος μου ΠΡΩΗΝ ΤΑΞΙΤΖΗΣ το επάγγελμα που πούλησε την αδεια και το αυτοκίνητο
και γράπωσε 140.000 euros και αγόρασε διαμερισματάρα στην Bangkok και
δεν "του την πέσανε" νταήδες ουτε και κανείς αλλος.
Πάντα μέσω δικηγορικού γραφείου και επίσημη μετάφραση.
Θα ειναι λίγο να πώ οτι ειναι μόνο μια χαρά.
Παντρεύτηκε και τα παιδιά του (ανήλικα) ειναι σε Αμερικάνικο σχολείο στην Bangkok.
Τα ιδια και αλλος ενας φίλος απο Ιταλία εκτισε στο Isaan (βόρεια στα σύνορα με Laos)
την σπιταρώνα του 250 τετρ και 4-5 στρέματα με 20.000 euros.
Ειναι πολλύ καλά στην Ταυλάνδη απλώς θέλει μακριά απο τα κακκοτόπια και τους Ελληνες μόνιμους
κατοίκους που ζούν εκεί.

Σουηδοί -Ελβετοί και Γερμανοί/Αυστριακοί -Αμερικάνοι την εχουν κάνει αν οχι δεύτερη πατρίδα σίγουρα ΜΟΝΙΜΗ ΠΑΤΡΙΔΑ.
Το κόλπο.....το διαβατήριο ανα 3μηνο στα σύνορα για σφραγίδα.
Πάντως σίγουρα Ταυλάνδη πήγες γιατί εγώ που εχω πάει τόσες φορές και στα πολλύ καλά μέρη
αλλά στα κακκά τα μέρη "της αμαρτίας" δεν μου την επεσε κανένας (πριν 1,5 χρόνο) και θα ξαναπάω Φεβρουάριο καθότι ειδα οτι εχει δείκτη εγκληματικότητας σχεδόν στο μηδέν.
Ταυλάνδη και να τσακωθείς η ληστεία κλπ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ GUINESS.
Για την τωρινή περίοδο δεν ξέρω γιατί τα Mall Εμπορικά Κέντρα ξεπηδούν το ενα μετα απο το αλλο

Επίτηδες δεν πήγα γιατί απο οτι φαίνετε ειμαι γκαντέμης και βγαίνουν οι προβλέψεις μου και εδώ και εκεί με την φωτιά στην Tiger (Bangla road -Patong beach) και αλλού που ειδα "συγκεντρώνει" τεράστιο "ενδιαφέρον" εμπορικό.
Οσο για φθηνή τιμή ενοικίασης οντως ειναι παμφθηνα γιατί εκατσα 50 ημέρες και πλήρωνα ξενοδοχείο πολλύ καλο
20 euros και μερικοί φίλοι απο Αυστραλία πλήρωσαν για κατοικία με αυλή και πισίνα 140 euros τον μήνα.(4km απο Patong).

Το θέμα ειναι θα προλάβουμε τις συναλλαγματικές ισοτιμίες που μας συμφέρουν?
Γιατί η Ασία ειναι παμφθηνη ακομα και πρόκειται να ακριβήνει. (πήγα με 41 baht =1euros και τώρα ειναι 38baht =1euros).

Πάντως αν εχεις κανένα φίλο δεν θέλω να ειμαι μάντης κακκών αλλά μακριά απο την γνωστή περιοχή στην Sukhumvit road
γιατί η περιοχή εινai "σικάτη' για Mall και οι δραστηριότητες ενός τεράστιου ξενοδοχείου στην περιοχή
(δεν το γράφω επίτηδες για σεβασμό στο sιτε) δεν μου αρέσουν (Ρωσικά συμφέροντα με Σαουδάραβες).
μετα απο την τεράστια επέκταση που εχει ηδη πάρει (ειναι οι ιδιοι που εχουν συμφέροντα τεράστια και στην Patong beach -Bangla road δίπλα .....παραδίπλα που επιασε φωτιά και εχουν κτίσει σειρά καταστημάτων).

(το condo αν ισχύει ρώτησε πάντως γιατί πριν 1 χρόνο αν δεν απατώμαι μπορούσες να αγοράσεις ακίνητο αν ειχες ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΤΑΥΛΑΝΔΙΚΗΤΡΑΠΕΖΑ οχι μεγάλο ποσό) ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 20:25 #61

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
εχω ηδη εναν φιλο ταυλανδη που εχει ανοιξει μαγαζι μασαζ και μιλαω μαζι του και μεσα νοεμβρη το πολυ δεκεμβρη θα ειμαι εκει.

1)ξενος δεν μπορει να εχει πανω απο 49%.υπαρχουν γραφεια που κανουν διαφορα αλλα παντα υπαρχει η περιπτωση να σου τη φερουν.
ειτε παντρευτεις και το 51% ειναι στην γυναικα σου ειτε μεσω γραφειου και το 51% ειναι στο ονομα κανενος ανυπαρκτου,αστεγου η οποιαδηποτε αλλου παντα υπαρχει η πιθανοτητα να στην φερουν.τα παραδειγματα ειναι απειρα.δεν χρειαζεται να αναφερω ονοματα αλλα και προσφατα φαγανε απο ελληνα μπαρ.


2)δεν μιλαω για τυχαιους καβγαδες στο δρομο.μιλαω οτι η ταυλανδη γυναικα που θα εχεις παντρευτει και θα εχει το 51% μολις σου το φαει θα σου φερει 10 νταιδες να σε διωξουν απο την περιοχη.απειρα παραδειγματα και γι αυτο.


3)συμφωνουμε για τους ελληνες.καμια επαφη με ελληνες κατοικους ταυλανδης.


4)φυσικα και πολλοι εχουν κανει πετυχημενους γαμους αλλα οπως παντου ειναι κορωνα γραμματα τουλαχιστον.αμα θελεις εκτος απο τον γαμο σου που ειναι λογικο να ειναι 50-50 αν θα πετυχει να παιξεις και την περιουσια σου ειναι δικαιωμα σου.ποσο μαλλον εκει που γινετε και επι τουτου παρα παρα πολλες φορες.εισαι παντρεμενος χρονια και ακομα σε φωναζουν φαρανγκ(ξενος) στην οικογενεια τους.


5)το θεμα της βιζας ειναι απλο.το 2+1 ειναι καλο για 2-3 φορες να γυρισεις λιγο να δεις τι σου αρεσει.
μετα βγαζεις μια σπουδαστικη που στοιχιζει 50 ευρω το μηνα αλλα πρεπει να παρακολουθεις μαθηματα.
το κανεις 1-2 χρονια τουλαχιστον και μετα βρησκεις και ανοιγεις ενα μικρο μαγαζακι χωρις πολλα εξοδα(μασαζ) για να βγαλεις business.
νοικιαζεις μια τρυπα με 100$ βαζεις και καποια που ξερεις να το δουλευει και δεν ασχολεισαι.αγοραζεις 2 παγκους και 2 πολυθρονες και 1 γραφειο και αυτο ειναι ολο.


6)οσο για την ισοτιμια ποναει.αλλοι το ειχαν προλαβει στα 50 το μπατ.εμενα ευτηχως ειναι σε λιρες προς το παρον το εισοδημα οποτε την γλιτωνω.στο μελλον δεν γνωριζω τι θα γινει...

στα υπολοιπα για τιμες που λες ειναι ακριβως ετσι.απλα το ισαν που αναφερεις ειναι η πιο φτωχη μαλλον περιοχη της ταυλανδης.

γενικα επαυξανω για ταυλανδη και η αποδειξη ειναι οτι περιμενω να οριστει μια δικη για να ξερω ποτε και αν θα βγαλω εισητηριο επιστροφης και μετα δυσκολα θα με ξαναδει η ελλαδα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Αυγ 2012 23:15 #62

  • nocoment
  • Το Άβαταρ του/της nocoment
stathis έγραψε:
και μετα δυσκολα θα με ξαναδει η ελλαδα...


κρίμα που θα χάσουμε ενα τέτοιο πατριώτη :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΓΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18 Αυγ 2012 02:30 #63

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ANΩΝΥΜΟΣ
stathis
Ολοψύχως φίλε ευχομαι ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

www.thai.gr
πολλύ καλό site αν και θυμίζουν βορειοελλαδίτες απο οσο τους "εκοψα" στον τρόπο σκεψης τους.

www.thai.gr/forum/index.php?topic=482.0

Για ΚΟΣΤΟΣ υλικών κατασκευής σπιτιού
www.thailand-neuheiten.de/el/arbeit/prei...rialien-in-thailand/
κόστος ζωής
www.retire-on-550-month.com/index.php
www.escapeartist.com/Live_In_Thailand/Moving_There/
www.living-in-thailand.com/cost-of-build...use-in-thailand.html

To "θέμα" ειναι οτι δεν δίνετε τίποτα στα mall οπως στο Terminal21 -Emporium -Siam Paragon-MBK -Central World etc
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα