Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 15 Οκτ 2014 21:57 #19

TEV έγραψε:

Τέτοιες τακτικές υπήρχαν και συνεχίζουν να υπάρχουν, αλλά το ποσοστό τους έχει περιοριστεί σημαντικά.
10.500 ευρώ είναι το πρόστιμο και πίστεψε με, οι έλεγχοι είναι συνεχείς.
Τη γλυτώνουν μόνο όσοι έχουν πληροφόρηση "εκ των έσω".

Έτσι είναι! Τα 10.000 πάνε στο κράτος και ΤΑ 500 ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ!!!
Δηλαδή ο κάθε ελεγκτής, 10 ανασφάλιστους να βρει τη μέρα, έχει ένα bonusάκι €5.000... τη μέρα!!!
Αυτό είναι το κράτος που γεννάει προδότες κι αυτοί οι κάτοικοί του που'ναι ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να προδώσουν τον πλησίον τους! :sick:
Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 00:04 #20

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:

Να σου πω ένα άλλο πράδειγμα:
Ο ένας έχει ένα τανκερ 35.000 τόνων, και ο άλλος 350.000 τόνων. Η τιμή μεταφοράς του πετρελαίου από το Abu Dhabi στο Rotterdam είναι μία, έστω $4/ton. Τόσο "πληρώνει" η αγορά.
Ο πρώτος έχει έξοδα ταξιδιού (πλήρωμα 15 ανδρών, καύσιμα, ασφάλιστρα, απόσβση πλοίου κλπ) $100.000 ανά ταξίδι.
Ο δεύτερος έχει έξοδα ταξιδιού (πλήρωμα 20 ανδρών, καύσιμα, ασφάλιστρα, απόσβση πλοίου κλπ) $600.000 ανά ταξίδι.
Ο πρώτος εισπράττει ναύλο $140.000 και ο δεύτερος εισπράττει ναύλο $1.400.000 για κάθε ταξείδι του.
Επομένως ΑΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ο πρώτος κερδίζει $40.000, και ο δεύτερος $800.000. Είκοσι φορές πάνω.
Θα πει αυτό ότι ο δεύτερος αισχροκερδεί? Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δυο! Δεν νομίζω!

Soto 51,

Η ναυλαγορα, οντας πληρως ανταγωνιστικη δινει τιμες ναυλου εκει που η καμπυλη της προσφορας τεμνει την ζητηση. Το δε λειτουργικο ημερησιο κοστος ειναι παραπλησιο ειτε μιλαμε για τανκερ 350.000 τονων ειτε για 35000 τονων: Προκειμενου για τανκερ κοντα στα 10000 δολ.την ημερα.

Οι ξενοδοχειακες επιχειρησεις δρουν ολιγοπωλιακα: 6 δωματια με θεα την καλτερα, δινουν 6 Χ 200 Χ 90 (3 μηνες) = 108.000 ευρω.

Ποιος καθοριζει το 200αρι ? Η προσφορα και η ζητηση λες εσυ. Η ολιγοπωλιακη τοπικη αγορα λεω εγω. Απο τι συνισταται το 200αρι ?
Απο λειτουργικο κοστος + κερδος . Ποσο ειναι το λειτουργικο κοστος.30 ευρω την ημερα ? Τα αλλα 170 ευρω ειναι υπερκερδος για μεγαλο ποσοστο του οποιου, αδυνατω να συναινεσω.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 16 Οκτ 2014 00:05 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 00:08 #21

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Μάριος Αντωνίου έγραψε:

Αυτό είναι το κράτος που γεννάει προδότες κι αυτοί οι κάτοικοί του που'ναι ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να προδώσουν τον πλησίον τους! :sick:

Οι ολιγοι που τα 'κονομανε εις βαρος του πλησιον τους ειναι αθωες περιστερες ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 00:56 #22

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
maria έγραψε:
αδυνατω να συναινεσω.

Ελεύθερη αγορά έχουμε.
Εσύ δεν συναινείς, αλλά κάποιοι άλλοι θεωρούν δίκαιη αυτή την τιμή για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και τα ακουμπάνε.
Για ποιο λόγο πρέπει να μας ενοχλεί αυτό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 01:28 #23

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
TEV έγραψε:
maria έγραψε:
αδυνατω να συναινεσω.

Ελεύθερη αγορά έχουμε.
Εσύ δεν συναινείς, αλλά κάποιοι άλλοι θεωρούν δίκαιη αυτή την τιμή για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και τα ακουμπάνε.
Για ποιο λόγο πρέπει να μας ενοχλεί αυτό;

TEV,

Τις αποψεις μου,εγραψα και τιποτε παραπανω. Να εισαστε ολοι καλα, να τα ακουμπατε !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 04:50 #24

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
Ποιος καθοριζει το 200αρι ? Η προσφορα και η ζητηση λες εσυ. Η ολιγοπωλιακη τοπικη αγορα λεω εγω. Απο τι συνισταται το 200αρι ?
Απο λειτουργικο κοστος + κερδος . Ποσο ειναι το λειτουργικο κοστος. 30 ευρω την ημερα ? Τα αλλα 170 ευρω ειναι υπερκερδος για μεγαλο ποσοστο του οποιου, αδυνατω να συναινεσω.
maria έγραψε:
Τις αποψεις μου,εγραψα και τιποτε παραπανω. Να εισαστε ολοι καλα, να τα ακουμπατε !

Ώπα!
Μας τα γυρίζεις τώρα!

Κατ' αρχάς το ότι ερμηνεύουμε πως λειτουργούν μερικά πράματα, δεν σημαίνει πως τα ακουμπάμε κι όλας.
Κατά δεύτερον είναι ΑΛΛΟ να μην αγοράζεις αυτό που προσφέρεται (γιατι δε σ' αρέσει, γιατί σου φαίνεται ακριβό, για χίλιους λόγους) και ΑΛΛΟ το να κατακρίνεις αυτόν που κάνει τη δουλειά. Τελείως διαφορετικά πράματα.
Ούτε εγώ πάω να μείνω στο δωμάτιο στην καλδέρα, αλλά δεν λέω πως κακώς κάνει αυτός που το έχει να ζητάει 200. Καλώς κάνει.
Και αν μπορούσα, θα τα ζήταγα κι εγώ.
Εσύ δεν θα τα ζήταγες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 12:23 #25

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
Ποιος καθοριζει το 200αρι ? Η προσφορα και η ζητηση λες εσυ. Η ολιγοπωλιακη τοπικη αγορα λεω εγω. Απο τι συνισταται το 200αρι ?
Απο λειτουργικο κοστος + κερδος . Ποσο ειναι το λειτουργικο κοστος. 30 ευρω την ημερα ? Τα αλλα 170 ευρω ειναι υπερκερδος για μεγαλο ποσοστο του οποιου, αδυνατω να συναινεσω.
maria έγραψε:
Τις αποψεις μου,εγραψα και τιποτε παραπανω. Να εισαστε ολοι καλα, να τα ακουμπατε !

Ώπα!
Μας τα γυρίζεις τώρα!

Κατ' αρχάς το ότι ερμηνεύουμε πως λειτουργούν μερικά πράματα, δεν σημαίνει πως τα ακουμπάμε κι όλας.
Κατά δεύτερον είναι ΑΛΛΟ να μην αγοράζεις αυτό που προσφέρεται (γιατι δε σ' αρέσει, γιατί σου φαίνεται ακριβό, για χίλιους λόγους) και ΑΛΛΟ το να κατακρίνεις αυτόν που κάνει τη δουλειά. Τελείως διαφορετικά πράματα.
Ούτε εγώ πάω να μείνω στο δωμάτιο στην καλδέρα, αλλά δεν λέω πως κακώς κάνει αυτός που το έχει να ζητάει 200. Καλώς κάνει.
Και αν μπορούσα, θα τα ζήταγα κι εγώ.
Εσύ δεν θα τα ζήταγες?

Καλημερα,

1)Δεν μου ταιριαζει σαν δουλεια και δεν θα την εκανα.
2)Το κ@λ@συστημα που επιτετρεπει τετοια στρεβλη ''αναπτυξη'' κρινω. Μην ξεχναμε οτι με την ιδια ευκολια που θα ''δαγκωσει'' ο ξενοδοχος
τον επισκεπτη, με την ιδια ευκολια θα τον ''δαγκωσει'' αλυσιδωτα ο τοπικος περιπτερας, ο φουρναρης κ.ο.κ.

Ολοι με την ιδια συλλογιστικη : Αφου ηλθες εδω σημαινει οτι εχεις χρηματα και αφου εχεις θα στα παρω...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 13:20 #26

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
maria έγραψε:
Μην ξεχναμε οτι με την ιδια ευκολια που θα ''δαγκωσει'' ο ξενοδοχος
τον επισκεπτη...

Του έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό για να προτιμήσει το ξενοδοχείο του;

Μπορείς να βρεις αξιοπρεπές και καθαρό δωμάτιο με 50 ευρώ στην Σαντορίνη. Αλλά χωρίς να έχει θέα στην καλδέρα, χωρίς τζακούζι, σπα κλπ., κλπ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 16 Οκτ 2014 14:09 #27

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
1)Δεν μου ταιριαζει σαν δουλεια και δεν θα την εκανα.
2)Το κ@λ@συστημα που επιτετρεπει τετοια στρεβλη ''αναπτυξη'' κρινω. Μην ξεχναμε οτι με την ιδια ευκολια που θα ''δαγκωσει'' ο ξενοδοχος
τον επισκεπτη, με την ιδια ευκολια θα τον ''δαγκωσει'' αλυσιδωτα ο τοπικος περιπτερας, ο φουρναρης κ.ο.κ.

Ολοι με την ιδια συλλογιστικη : Αφου ηλθες εδω σημαινει οτι εχεις χρηματα και αφου εχεις θα στα παρω...

Δεν πρόκειται για στρεβλή ανάπτυξη, προσπάθησε να το καταλάβεις.
Υπάρχει αυτοκίνητο που κάνει (καινούριο) €4.000, και αυτοκίνητο που κάνει €1.000.000.
Υπάρχει εστιατόριο που η μπριζόλα κάνει €6, και εστιατόριο που η μπριζόλα κάνει €800.
Υπάρχει δάσκαλος μουσικής που παίρνει €5 την ώρα, και δάσκαλος που παίρνει €500.
Υπάρχει σαμπάνια (αφρώδης οίνος 750ml) που κάνει στο σουπερμάρκετ €4, και σαμπάνια που κάνει €30.000
Και υπάρχει και (για να μπω και στο γυναικείο χώρο) φουλάρι που κάνει €1 (στη λαϊκή) και φουλάρι που κάνει €710 (εδώ).
Η “αγορά” είναι γεμάτη τέτοιες περιπτώσεις.
Προφανώς τα ακριβά πράματα απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν να τα πληρώσουν. Σε ποιόν απευθύνεται το φουλάρι των €710, στη γιαγιά που παίρνει σύνταξη €460, και πάει στη λαϊκή για να βρει τις πατάτες φτηνότερα?
Το ότι υπάρχει όλη αυτή η ποικιλία, δεν σημαίνει ότι η ανάπτυξη είναι “στρεβλή”.

Εσύ δηλαδή τι θα ήθελες? Να υπάρχει “διατίμηση” στα δωμάτια της καλδέρας και να πουλιώνται όλα €40/day? Και τότε ποιος θα πρωτοπήγαινε να μείνει εκεί, αφού βέβαια όλες οι γιαγιάδες των €460 σύνταξη θα ήθελαν να πάνε κι αυτές εκεί 3 μέρες να κάτσουν να βλέπουν τη θέα? Θα έβαζες προτεραιότητες από την εργατική εστία? (Νομίζω πως πάλι οι τοπικές του πασοκ θα τις έβγαζαν - μεθαύριο ο συριζα)!

Στο είπα και νωρίτερα:
ή θα πιστεύεις στην ελεύθερη οικονομία (με τα καλά της ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ βεβαίως), ή θα πιστεύεις στην κρατικά κατευθυνόμενη. Και τα δυο δεν γίνονται μαζί. Αποφάσισε.

Και να προσθέσω:
Τα “υβρίδια” συστημάτων (μείγματα μεταξύ κατευθυνόμενης και ελεύθερης οικονομίας) καταλήγουν σε ΑΓΠ (3ος δρόμος προς το σοσιαλισμό), ΓΑΠ (4ος δρόμος προς το σοσιαλισμό), και άλλα τέτοια συστήματα που είδες που οδηγούν τελικά.
Και μη βιαστείς να μου πεις “στις σκανδιναυκές χώρες δουλεύει το μικτό σύστημα”. Εκεί το κομμάτι του σοσιαλισμού προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο τα απαραίτητα ΣΕ ΟΛΟΥΣ αγαθά/υπηρεσίες. Δεν επιβάλλει διατίμηση στις τιμές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα