Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: H φούσκα των ακινήτων

H φούσκα των ακινήτων 15 Σεπ 2015 22:19 #19

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Johan (larry) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
με έκαναν να αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει όλο αυτό..
Ε, σταμάτησε.
Δεν σταμάτησε?

Ε βεβαια, αφου ηρθε η κριση και η πτωχευση και σταματησαν ολα στα κρατος, θα ηταν αδυνατον να μη σταματησει κι αυτο.

Τωρα που σταματουν και οι πληρωμες των δοσεων για τα δανεια, να δω τι θα τα κανουν οι Τραπεζες τα σπιτια ?


Δηλαδη δεν υπαρχουν προθυμοι να τα παρουν για ενα κομματι ψωμι?

Πες οτι θελεις, εγω απο ''νεκροθαφτη'' σπιτι δεν αγοραζω !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

H φούσκα των ακινήτων 16 Σεπ 2015 13:16 #20

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
maria (mb361) έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
με έκαναν να αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει όλο αυτό..
Ε, σταμάτησε.
Δεν σταμάτησε?

Ε βεβαια, αφου ηρθε η κριση και η πτωχευση και σταματησαν ολα στα κρατος, θα ηταν αδυνατον να μη σταματησει κι αυτο.

Τωρα που σταματουν και οι πληρωμες των δοσεων για τα δανεια, να δω τι θα τα κανουν οι Τραπεζες τα σπιτια ?


Δηλαδη δεν υπαρχουν προθυμοι να τα παρουν για ενα κομματι ψωμι?

Πες οτι θελεις, εγω απο ''νεκροθαφτη'' σπιτι δεν αγοραζω !

Εε βεβαια, δεν εισαι κορακι εσυ.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

H φούσκα των ακινήτων 16 Σεπ 2015 16:22 #21

  • ini (inioxo)
  • Το Άβαταρ του/της ini (inioxo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 167
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: -2
stoxos ine ta akinita na ta exoun trapezes k megales epixhrhsis oste na paraxorounte stous ergazomenous tous ta akinita na diamenoun omos na mhn mporoun na sikosoun kefali dioti kapios ergazomenos an ta xanh thn doulia tou automata ta vriskete k sto dromo.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

H φούσκα των ακινήτων 17 Σεπ 2015 02:32 #22

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
soto51 έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
soto51 έγραψε:

1) Ναι. Δικαιολογείσαι μόνο στην περίπτωση που το χρειαζόσουν για να ζήσεις.

2) Κάνεις λάθος. Εγώ το περίμενα, από τη δεκαετία του 1990. Ήταν προφανές ότι επρόκειτο περί φούσκας.

1) Βρε φιλε... εγω δεν διεθετα λεφτα ουτε σπιτι. Και ειχα την ευκαιρια να παρω δανειο για σπιτι με ευνοικους ορους (σταθερο χαμηλο επιτοκιο), δηλαδη στην ουσια ΤΣΑΜΠΑ, και ερχεσαι τωρα και μου λες οτι ημουν χαζος?
Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες, θα προτιμουσες το ενοικιο?

2) Ποια ηταν η φουσκα? Οι τιμες των ακινητων? Πολυ αμφιβαλλω αν το περιμενες απ το '90 οτι οι τιμες των ακινητων θα επεφταν δραματικα.

1) Ναι. Άλλωστε εσύ ρώτησες (αν ήσουν χαζός).
Κι εγώ ξεκίνησα απ' το μηδέν, και ζούσα με τα λεφτά που έβγαζα από τη δουλειά μου. Τι έκανα εγώ: Στο νοίκι έμενα (αλλάζοντας μάλιστα 2-3 σπίτια) μέχρι τα οικονομικά μου να μου επιτρέψουν να αποκτήσω δικό μου. Για να το αποκτήσω, κι εγώ δανείστηκα, αλλά δανείστηκα το 10% της αξίας του, όχι το 100%. Ήταν ένα "αστείο" δάνειο 20ετίας. Σε 5 χρόνια το είχα ξεχρεώσει.
Είναι λάθος σου που σήμερα λες "στην ουσια τσάμπα". Έτσι νόμιζες τότε. Αποδείχτηκε όμως (σήμερα πια) πως δεν ήταν καθόλου τσάμπα, τελικά.

Ξέρεις, όταν βάζεις την υπογραφή σου πάνω σε κάτι, παίζει ρόλο για πόσα χρόνια θα είναι ισχυρό το χαρτί πάνω στο οποίο την έβαλες. Αν υπογράψεις πάνω σε ένα χαρτί που σε 1, 2, 5 χρόνια παύει να έχει λόγο ύπαρξης και σκίζεται, μετά απ' αυτό το διάστημα (που δεν είναι και τραγικό) είναι σαν να μην την έβαλες.
Αν όμως υπογράψεις πάνω σε ένα χαρτί που θα ισχύει (και θα σε κυνηγάει) για 30 χρόνια, είναι διαφορετικά τα πράματα. Ο λόγος? Το ότι μέσα σε 30 χρόνια πολλά μπορεί να συμβούν (απρόβλεπτα), και αυτό αυξάνει πολύ τον κίνδυνο που αναλαμβάνεις. Αυτό συνέβη (και σε σένα) τώρα.
Δυστυχώς δεν έχει συμβεί μόνο σε σένα, έχει συμβεί σε πολύ κόσμο, και στη χώρα γενικώς. Και βέβαια ξέρεις γιατί:
Επειδή πριν από 40, 30, 20 και 10 χρόνια οι "εκπρόσωποι" της χώρας μας (οι "εκλεγμένοι") υπέγραφαν τέτοια χαρτιά.
Τώρα, δεν ξέρουν τι να κάνουν (ούτε κι αυτοί που τους ψήφιζαν).
(Κατά μείζονα λόγο δεν ξέρουν τι να κάνουν αυτοί που τώρα για πρώτη φορά ψηφίζουν, και που δεν έχουν καμία σχέσημε όλα αυτά, γιατί δεν υπήρχαν τότε, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα).

2) Ναι, οι τιμές των ακινήτων ήταν φούσκα. Και ήταν προφανές.
Γιατί όταν ένα πράμα έχει κόστος κατασκευής/απόκτησης 100 και πουλιέται 300, κατά πάσα πιθανότητα είναι φούσκα.
Όταν λοιπόν σου προσφέρεται κάτι έναντι 300, το πρώτο που (θα πρέπει να) εξετάζεις είναι: Τι έχει αυτό πάνω του και πουλιέται 300? Ένα σπίτι αποτελείται από 2 στοιχεία, την κατασκευή και το οικόπεδο. Πάρε π.χ. ένα σπίτι 200m2. Η κατασκευή στοιχίζει 1.000 ~ 1.200 €/m2, δηλαδή το κόστος της είναι 200.000 ~ 250.000 ευρώ.
Γιατί στο πουλάνει 600.000? Δεν θα πρέπει να αναρωτηθείς?
"Είναι ακριβά τα οικόπεδα" σου λέει αυτός που στο πουλάει.
Μάλιστα. Δηλαδή πόσο ακριβά? Κάνεις τους λογαριασμούς (υπολογίζεις ποσοστά οικοπέδου που παίρνεις, αναγωγές κλπ) και βλέπεις ότι σου πουλάει το στρέμμα (τα 1.000m2) 4.000.000 ευρώ. Δηλαδή 4.000€/m2. Μάλιστα.
Πόσο κάνουν τα οικόπεδα στην περιοχή που είναι το υποψήφιο? (έστω στα Βριλήσια, για να πάρω μια τυπική περιοχή ανοικοδόμησης της τελευταίας 20ετίας-30ετίας). Τόσο περίπου. Από 3,5 έως 4,5 χιλιάδες ευρώ το m2.
Μάλιστα. Για να δούμε τώρα, πόσο κάνει το m2 σε μια ΑΝΤΟΙΣΤΟΙΧΗ περιοχή της Ρώμης, της Άγκυρας, του Καϊρου, των Τιράνων, της Μασσαλίας, της Σόφιας, αλλά και του Λονδίνου, της Ζυρίχης, του Παρισιού, και του Βερολίνου?
ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ από ότι την Αθήνα (έκαναν τότε) σε πληροφορώ.
Γιατί λοιπόν να κάνει εδώ τόσο παραπάνω από όσο δικαιολογείται, και από όσο κάνει σε αντίστοιχες αγορές?
Όσο κι αν ψάξεις λόγο, δεν τον βρίσκεις.
Ε, αυτός είναι ο ορισμός της φούσκας.
Επομένως πας να αγοράσεις κάτι σε συνθήκες φούσκας.
Η οποία: Για 1 χρόνο, οι πιθανότητες της "να ξεφουσκώσει" είναι 2% (αμελητέες).
Για 2 χρόνια, οι πιθανότητες της "να ξεφουσκώσει" είναι 4% (επίσης σχεδόν αμελητέες).
Για 5 χρόνια όμως, οι πιθανότητες της "να ξεφουσκώσει" είναι 10% (όχι αμελητέες).
Για 10 χρόνια, οι πιθανότητες της "να ξεφουσκώσει" είναι 20%.
Και για 30 χρόνια, οι πιθανότητες της "να ξεφουσκώσει" είναι 60%. Έχουν μετατραπεί σε βεβαιότητα.

Μπορείς λοιπόν να μην με πιστεύεις όταν σου λέω ότι από τη δεκαετία του '90 περίμενα ότι η φούσκα κάποτε (άγνωστο πότε - αλλά μαθηματικά βέβαιο ότι θα γινόταν) θα ξεφούσκωνε, αλλά έτσι είναι.
Βέβαια, για να κάνει κάποιος αυτές όλες τις σκέψεις και τους υπολογισμούς όταν "σκέφτεται να" αγοράσει ένα σπίτι, πρέπει να έχει το μυαλό του σε τέτοια.
Αν το έχει σε τι πλακάκια έχει το σπίτι, αν έχει Jacuzzi ή όχι, αν "είναι κοντά στο σουπερμαρκετ" και άλλα τέτοια, δεν του μένει μυαλό για έρευνες και σκέψεις τύπου "φούσκες".
Λυπάμαι αν σε στενοχωρώ, αλλά δεν συνηθίζω να χαϊδεύω αυτιά. Και δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, όπως αντιλαμβάνεσαι. Περιγράφω μια κατάσταση, εξ αφορμής αυτών που μου απάντησες.

Τυπε μη λες ανακριβειες, ελβετια ειναι ακομα φουσκα,μεγαλυτερη της αθηνας, το ιδιο κ σινκαπουρη
Ας παρουμε ελβετια, γενευη σε ενα καλο προαστειο, π.χ βεσεναζ..
Τα 100μ2, σε 200 μετρα οικοπεδο, 1.2 εκατομυρια ευρω.
Γενευη κεντρο, η λιγο εξω, εστω καρουζ...διαμερισμα 100μ2, 850.000 ευρω !!!! Διαμερισμα σε παλαια πολυκατοικια!!!!!!!
Τα επιτοκια ελβετια στα στεγαστικα, μικρα ειναι, περιπου 1.7%...αλλα οι τιμες πωλησης εξωφρενικες και η προκαταβολη 20% δηλαδη 200κ στο 1 εκ δανειου!!!
Οι τραπεζες, εδω εδιναν δανεια σε φουκαραδες που ηθελαν βιλες στα βου που κ τα δανεια εγιναν κοκκινα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα