Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Απόψεις, προβλέψεις και δημοσκοπήσεις για τις εκλογές 2019. Εισάγετε την πρόβλεψή σας εδώ: tsig.gr/contact-us/ekloges2019jul

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές

Ναι 31 86.1%
Όχι θα απέχω συνειδητά 4 11.1%
Όχι δεν μπορώ 1 2.8%
Δεν έχω αποφασίσει Χωρίς ψήφους 0%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 36 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 18:52 #226

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Έγραψα ότι απαιτούνται καινούρια πρόσωπα και κόμματα. Έγραψες εναντίον των καινούργιων. Δες δύο μνμ πίσω ;)

Πότε ακριβώς έκανα αυτό το ... ατόπημα και για ποιους ακριβώς ... "καινούργιους" ομιλούσες, εσύ ο οποίος δεν προτείνεις "ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ";;;; ;)
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 19:03 #227

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
batista έγραψε:
Ο θεός να μας φυλάξει από κάτι τέτοια ... "καινούργια".

Ορίστε!
Η άποψή μου είναι ότι οι παρούσες πολιτικές δυνάμεις είναι ο καρκίνος της χώρας. Εξού και το ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΑΛΛΑΓΗ. Γιατί δεν βλέπω καμιά λογική πρόταση. Πρέπει να ξεβρωμίσει πρώτα ο τόπος από τη λέρα του παρόντος και να ελπίζουμε σε κάτι άλλο! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 20:06 #228

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Ορίστε!
Η άποψή μου είναι ότι οι παρούσες πολιτικές δυνάμεις είναι ο καρκίνος της χώρας. Εξού και το ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΑΛΛΑΓΗ. Γιατί δεν βλέπω καμιά λογική πρόταση. Πρέπει να ξεβρωμίσει πρώτα ο τόπος από τη λέρα του παρόντος και να ελπίζουμε σε κάτι άλλο! ;)

Δυστυχώς συνεχίζεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.
Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι δεν προτείνεις ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ.
Άρα, θέλεις να ... εξαφανίσεις (με τρόπο που δεν μας λες) αυτό που ισοπεδωτικά δεν σου αρέσει, παραγνωρίζοντας την πραγματική αιτία που το γεννά (η ... ουρά του ψαριού), ενώ επίσης δεν μας λες και με τι θέλεις να το αντικαταστήσεις :ohmy: .
Ποια λοιπόν, ακριβώς ... "ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ" επικαλείσαι και ταυτόχρονα λοιδορείς τους άλλους όταν απορρίπτουν την ... (στο καλοπροαίρετο σενάριο) αοριστία σου;;;
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 20:34 #229

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
batista έγραψε:
Δυστυχώς συνεχίζεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.
Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι δεν προτείνεις ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ.
Άρα, θέλεις να ... εξαφανίσεις (με τρόπο που δεν μας λες) αυτό που ισοπεδωτικά δεν σου αρέσει, παραγνωρίζοντας την πραγματική αιτία που το γεννά (η ... ουρά του ψαριού), ενώ επίσης δεν μας λες και με τι θέλεις να το αντικαταστήσεις :ohmy: .
Ποια λοιπόν, ακριβώς ... "ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ" επικαλείσαι και ταυτόχρονα λοιδορείς τους άλλους όταν απορρίπτουν την ... (στο καλοπροαίρετο σενάριο) αοριστία σου;;;

Ποια καινούρια πρόταση υπάρχει; Βλέπεις καμιά;

Το πώς θα εξαφανιστεί το παλιό μου είναι αδιάφορο. Το ότι ο Έλληνας ψηφίζει τα ίδια κόμματα που τον κατέστρεψαν δεν μπορώ να το αλλάξω. Η βλακεία δεν νικιέται με τίποτα. Δεν υπάρχει καμία αοριστία σε αυτό που γράφω. Τι να γράψω; Προτείνω τον τάδε που δεν υπάρχει; Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψηφίσω τους άχρηστους που εμφανίζονται ως επιλογή; Η πρέπει να προτείνω κάποιον από αυτούς;
Μόλις βγει κάτι ΝΕΟ που θα αποτελεί πρόταση θα το στηρίξω. Τώρα βλέπω μόνο σκουπίδια. Γιατί πρέπει να επιλέξω από τα σκουπίδια; Αρνούμαι!

Α! Ανακοίνωσε και ο Κούλης τη...ΝΕΑ κυβέρνηση...Μόνο που τα περισσότερα πρόσωπα είναι ΠΑΛΙΑ! Ο Έλληνας ψήφισε το 19' αυτούς που καταψήφισε το 15'...
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιουλ 2019 20:42 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361), sonik

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 20:52 #230

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Ποια καινούρια πρόταση υπάρχει; Βλέπεις καμιά;

Δεν πάσχουμε από έλλειψη νέων προτάσεων. Από έλλειψη πραγματικής συναίνεσης, τόσο στην κοινωνία και στην πολιτική τάξη, να εφαρμόσουμε αυτονόητα (παλιά για όλο τον υπόλοιπο κόσμο) πράγματα πάσχουμε

alex (The_Emperor) έγραψε:
Α! Ανακοίνωσε και ο Κούλης τη...ΝΕΑ κυβέρνηση...Μόνο που τα περισσότερα πρόσωπα είναι ΠΑΛΙΑ! Ο Έλληνας ψήφισε το 19' αυτούς που καταψήφισε το 15'...

Δεν είχα ποτέ, ούτε έχω εμπιστοσύνη σε αυτό που ονομάζουμε ελληνική Δεξιά, ειδικά σε αυτό το κομμάτι που αποκαλείται Λαϊκή Δεξιά. Όποτε κυβέρνησε, λειτούργησε παρασιτικά και καταστροφικά, εντείνοντας τις παθογένειες που έβρισκε από τους άλλους με αποκορύφωμα το 2007-2009.
Αν έχω μια μικρή ελπίδα, τώρα, αυτό οφείλεται στον Κούλη που είναι κάπως διαφορετική πάστα από πολιτικούς τύπου π.χ. Μειμαράκη (που ήταν ο αντίπαλός του στις εσωκομματικές εκλογές).
Αν καταφέρει να κάμψει τα θέλω του παρασιτικού κομματιού της ΝΔ ίσως καταφέρει κάτι. Αλλιώς.....
Όσο για το 19' και το 15', αυτό όλο που περιγράφεις είναι ... έργο Αλέξη.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 21:05 #231

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Το πώς θα εξαφανιστεί το παλιό μου είναι αδιάφορο.

Αποτελεί όμως βασικό συστατικό της ... συνταγής σου. Χωρίς αυτό, όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν περιεχόμενο.
alex (The_Emperor) έγραψε:
Το ότι ο Έλληνας ψηφίζει τα ίδια κόμματα που τον κατέστρεψαν δεν μπορώ να το αλλάξω. Η βλακεία δεν νικιέται με τίποτα.

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο όπως τα παρουσιάζεις. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις για όσους επιλέγουν να ψηφίσουν κάποιο από τα διαθέσιμα κόμματα. Πέρα από την απλή βλακεία και το συμφέρον που πάντα υπάρχουν (δυστυχώς σε σημαντικό ποσοστό), υπάρχει και η θέληση κάποιων ανθρώπων να προσπαθήσουν να βελτιώσουν την κατάσταση με τα όπλα που έχουν, αλλά και με την στάση ζωής τους, άσχετα αν κάποιοι τους θεωρούν κορόιδα. Δεν μπορούμε να τους τσουβαλιάζουμε όλους.

alex (The_Emperor) έγραψε:
Τώρα βλέπω μόνο σκουπίδια. Γιατί πρέπει να επιλέξω από τα σκουπίδια; Αρνούμαι!

Δικαίωμά σου στην απόλυτη παραίτηση (γιατί γι αυτό πρόκειται).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 21:14 #232

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
batista έγραψε:
Δεν είχα ποτέ, ούτε έχω εμπιστοσύνη σε αυτό που ονομάζουμε ελληνική Δεξιά, ειδικά σε αυτό το κομμάτι που αποκαλείται Λαϊκή Δεξιά. Όποτε κυβέρνησε, λειτούργησε παρασιτικά και καταστροφικά, εντείνοντας τις παθογένειες που έβρισκε από τους άλλους με αποκορύφωμα το 2007-2009.
Αν έχω μια μικρή ελπίδα, τώρα, αυτό οφείλεται στον Κούλη που είναι κάπως διαφορετική πάστα από πολιτικούς τύπου π.χ. Μειμαράκη (που ήταν ο αντίπαλός του στις εσωκομματικές εκλογές).
Αν καταφέρει να κάμψει τα θέλω του παρασιτικού κομματιού της ΝΔ ίσως καταφέρει κάτι. Αλλιώς.....
Όσο για το 19' και το 15', αυτό όλο που περιγράφεις είναι ... έργο Αλέξη.

Ας δοκιμάσουμε να κάνουμε λοιπόν διάλογο (έχουμε αποτύχει επανειλημμένως στο παρελθόν, αλλά μια ακόμη προσπάθεια δεν βλάπτει)
Διαφωνώ μαζί σου και στα δύο (ασφαλώς σέβομαι τη διαφορετική άποψή σου)
Προτάσεις νέες δεν υπάρχουν. Οι παλιές απέτυχαν, άρα χρειάζεται άλλο "φάρμακο" για το "διαφορετικό ασθενή". Ο Έλληνας δεν είναι όπως οι άλλοι...
Αναφορικά με το γεγονός ότι ψήφισες Κούλη - δικαίωμά σου και αυτό, εγώ θεωρώ το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ 95% υπεύθυνες για το τι συμβαίνει στη χώρα και τον ΣΥΡΙΖΑ απίστευτη απογοήτευση (δεν έχω ψηφίσει κανένα από αυτά τα κόμματα και δεν πρόκειται, γιατί δεν ξεχνάω ποτέ τι έχουν κάνει - αυτό σημαίνει ότι είσαι υπέρμαχος της τεχνοκρατικής αντίληψης για την πολιτική. Και σε ρωτάω λοιπόν: Τι προσδοκίες έχεις από την πολιτική του;
Υπενθυμίζω - αν έχει σημασία - ότι θεωρώ 100% βέβαιη την αποτυχία του και πιστεύω ότι ΔΕΝ θα εξαντλήσει 4ετία γιατί με αυτά που θα κάνει θα εξοργίσει και τους δικούς του.
Πιστεύω ότι η ΝΔ θα προκαλέσει αηδία στον λαό ο οποίος ελπίζω να μην έχει ξεχάσει και το τι ήταν ο Σύριζα, να καταψηφίσει οριστικά τα παλιά κόμματα και να στραφεί επιτέλους σε μια καινούρια πολιτική πρόταση με νέα πρόσωπα. Σε αυτό το καινούριο μπορώ να ελπίζω αυτή τη στιγμή
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιουλ 2019 21:38 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 21:43 #233

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Ας δοκιμάσουμε να κάνουμε λοιπόν διάλογο (έχουμε αποτύχει επανειλημμένως στο παρελθόν, αλλά μια ακόμη προσπάθεια δεν βλάπτει)

Μακάρι να τα καταφέρουμε αυτή την φορά.

alex (The_Emperor) έγραψε:
Διαφωνώ μαζί σου και στα δύο (ασφαλώς σέβομαι τη διαφορετική άποψή σου)
Προτάσεις νέες δεν υπάρχουν. Οι παλιές απέτυχαν, άρα χρειάζεται άλλο "φάρμακο" για το "διαφορετικό ασθενή". Ο Έλληνας δεν είναι όπως οι άλλοι...

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε λοιπόν.
Επαναλαμβάνω όμως την άποψή μου. Δεν χρειαζόμαστε κάτι νέο (ως πρόταση). Να σταματήσουμε ως κοινωνία κυρίως, να κυνηγάμε (χωρίς ποτέ να το προφταίνουμε) το (ήδη γνωστό) αυτονόητο χρειαζόμαστε.
Το ποιοι θα το εκφράσουν αυτό (πολιτικά) είναι δευτερεύον. Θα το βρούμε, αρκεί να το θέλει η βάση στην πλειοψηφία της (κάτι που δεν ισχύει μέχρι τώρα). Όσο για τον Έλληνα, δεν νομίζω ότι είναι κάτι διαφορετικό. Είναι ακριβώς όπως θα ήταν ο οποιοσδήποτε άλλος αν τον βουτούσες σε 200 χρόνια οριζόντιας ατιμωρησίας, έλλειψης λογοδοσίας και χαιδέματος αυτιών.

alex (The_Emperor) έγραψε:
Αναφορικά με το γεγονός ότι ψήφισες Κούλη - δικαίωμά σου και αυτό, εγώ θεωρώ το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ 95% υπεύθυνες για το τι συμβαίνει στη χώρα και τον ΣΥΡΙΖΑ απίστευτη απογοήτευση (δεν έχω ψηφίσει κανένα από αυτά τα κόμματα και δεν πρόκειται, γιατί δεν ξεχνάω ποτέ τι έχουν κάνει - αυτό σημαίνει ότι είσαι υπέρμαχος της τεχνοκρατικής αντίληψης για την πολιτική. Και σε ρωτάω λοιπόν: Τι προσδοκίες έχεις από την πολιτική του;
Υπενθυμίζω - αν έχει σημασία - ότι θεωρώ ότι θεωρώ 100% βέβαιη την αποτυχία του και πιστεύω ότι ΔΕΝ θα εξαντλήσει 4ετία γιατί με αυτά που θα κάνει θα εξοργίσει και τους δικούς του.
Πιστεύω ότι η ΝΔ θα προκαλέσει αηδία στον λαό ο οποίος ελπίζω να μην έχει ξεχάσει και το τι ήταν ο Σύριζα, να καταψηφίσει οριστικά τα παλιά κόμματα και να στραφεί επιτέλους σε μια καινούρια πολιτική πρόταση με νέα πρόσωπα. Σε αυτό το καινούριο μπορώ να ελπίζω αυτή τη στιγμή

Δεν με κατάλαβες. Δεν ψήφισα Κούλη και αν με γνώριζες θα ήξερες ότι και η σκέψη αυτή αποτελεί ... ιεροσυλία για εμένα, όχι τόσο για αυτά που εκπροσωπεί ο ίδιος, αλλά κυρίως για αυτά που εκπροσωπεί η παράταξή του διαχρονικά. Δεν έχω επίσης καμία προσδοκία. Εξήγησα που βασίζεται η ... αμυδρή ελπίδα μου. Μακάρι λοιπόν να διαψεύσει και εσένα, αλλά (ουσιαστικά) και εμένα.

Συνηθίζω όμως να βλέπω τα πράγματα συγκρίνοντας τις καταστάσεις και πάντα με βάση τις επιλογές που έχω και όχι τις επιλογές που θα ήθελα να έχω.
Το σίγουρο, για εμένα πάντα, είναι ότι με τον Αλέξη θα μέναμε σε ένα ατέρμονο καθεστώς ιδεοληψίας και στασιμότητας, άρα έπρεπε να φύγει. Το παρακάτω, θα το δούμε γρήγορα και θα το κρίνουμε.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιουλ 2019 21:46 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 08 Ιουλ 2019 22:59 #234

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Στον αποηχο των εκλογων.Τα πρώτα μηνύματα προς τον Κυριάκο Μητσοτάκη και την νέα κυβέρνηση έστειλαν οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι, μετά τη συνεδρίαση του Eurogroup, στο οποίο οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης συζήτησαν τα συμπεράσματα της τρίτης έκθεσης εποπτείας της Κομισιόν.

www.naftemporiki.gr/finance/story/149562...e-stin-nea-kubernisi
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιουλ 2019 23:00 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα