Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Απόψεις, προβλέψεις και δημοσκοπήσεις για τις εκλογές 2019. Εισάγετε την πρόβλεψή σας εδώ: tsig.gr/contact-us/ekloges2019jul

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές

Ναι 31 86.1%
Όχι θα απέχω συνειδητά 4 11.1%
Όχι δεν μπορώ 1 2.8%
Δεν έχω αποφασίσει Χωρίς ψήφους 0%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 36 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 12 Ιουλ 2019 09:44 #244

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
batista έγραψε:
Παρά το γεγονός ότι μάλλον βλέπεις το πρόβλημα από την ... αντίστροφη πλευρά από την οποία το βλέπω π.χ. εγώ, θα συμπληρώσω απλά ότι το συγκεκριμένο ... πρόβλημα ισχύει για όλους τους λαούς.
Οι Αμερικανοί π.χ. έβγαλαν ... Τράμπ ή Μπους Τζούνιορ π.χ. παλαιότερα.
Οι επιπτώσεις όμως διαφέρουν, ανάλογα με το πλαίσιο και τους κανόνες λειτουργίας του κάθε κράτους/κοινωνίας.

Προφανώς και ισχύουν για όλους τους λαούς τα παραπάνω!
Επίσης, ποιος είπε ότι οι..."Αμερικανοί" (εδώ μπαίνουν και άλλα ζητήματα σχετικά με το τι είναι "Αμερικανός" κτλ...αλλά ας μην το μπλέξουμε...) ΣΥΝΟΛΙΚΑ βρίσκονται πάνω από το στάδιο της παιδικής ηλικίας; Γιατί τα αγόρια της ...Wall street αποτελούν ένα ελάχιστο ποσοστό του συνολικού πληθυσμού, ενώ στον αντίποδα υπάρχουν εκατομμύρια πολίτες κάτω από τα όρια της φτώχειας, με μηδαμινό ή χαμηλότατο μορφωτικό επίπεδο. Νομίζω ότι υπάρχουν Ευρωπαϊκοί λαοί με πολύ υψηλότερο "μέσο όρο" από τους Αμερικανούς...
Ασφαλώς, όλα αυτά δεν αποτελούν μετρήσιμα μεγέθη αλλά μάλλον περισσότερο προσωπικές εκτιμήσεις

Για να συνδέσω πάντως όσα έγραψα με τη δική σας κουβέντα, θεωρώ ότι έχουμε πολύ ακόμη δρόμο μέχρι την "πολιτική" και όχι μόνο ωριμότητα να συνεργαζόμαστε, να κάνουμε ουσιαστικό διάλογο και να λειτουργούμε με μεθοδικότητα και πλάνο που στόχο θα έχει το καλό αυτού του τόπου...Η πολιτική ιστορία μετά τη δημιουργία του νέου ελληνικού κράτους δείχνει τα χάλια μας σε όλο τους το μεγαλείο. Από την άλλη πλευρά βέβαια, για να μην είμαι και άδικος, αν σκεφτούμε από πού ξεκινήσαμε και που βρισκόμαστε μετά από λιγότερα από 200 χρόνια "ελεύθερου πολιτικού βίου"...πάλι καλά να λέμε! Αυτό, ωστόσο, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τρέχουμε για δεκαετίες - φοβάμαι μάλλον για αιώνες - ώστε να πλησιάσουμε κάπως αυτούς που υποτίθεται ότι προσπαθούμε να φτάσουμε από το 1830 και μετά...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 12 Ιουλ 2019 10:05 #245

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Για να συνδέσω πάντως όσα έγραψα με τη δική σας κουβέντα, θεωρώ ότι έχουμε πολύ ακόμη δρόμο μέχρι την "πολιτική" και όχι μόνο ωριμότητα να συνεργαζόμαστε, να κάνουμε ουσιαστικό διάλογο και να λειτουργούμε με μεθοδικότητα και πλάνο που στόχο θα έχει το καλό αυτού του τόπου...Η πολιτική ιστορία μετά τη δημιουργία του νέου ελληνικού κράτους δείχνει τα χάλια μας σε όλο τους το μεγαλείο. Από την άλλη πλευρά βέβαια, για να μην είμαι και άδικος, αν σκεφτούμε από πού ξεκινήσαμε και που βρισκόμαστε μετά από λιγότερα από 200 χρόνια "ελεύθερου πολιτικού βίου"...πάλι καλά να λέμε! Αυτό, ωστόσο, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τρέχουμε για δεκαετίες - φοβάμαι μάλλον για αιώνες - ώστε να πλησιάσουμε κάπως αυτούς που υποτίθεται ότι προσπαθούμε να φτάσουμε από το 1830 και μετά...

Συμφωνώ 100% με την συγκεκριμένη τοποθέτηση και δυστυχώς κομμάτι της γενικότερης ανωριμότητας μας είναι και το να μην αναγνωρίζουμε ότι είμαστε ... ανώριμοι (π.χ. για στοιχειώδη συνεννόηση πάνω σε απλά αλλά σημαντικά ταυτόχρονα πράγματα).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 13 Ιουλ 2019 13:54 #246

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
gus (gus326) έγραψε:
Σημερινό. ΕΦΚΑ 1050+2350+120 ανα μήνα μέχρι 31/12. Οι άνθρωποι ήταν για μπουνιές. Αναζητώ Συριζοσταλιν στέλεχος για μπουνίδια άμεσα.

Αιφνιδιο ντου στον ΕΦΚΑ (Μηταρακης)

www.iefimerida.gr/ellada/efodos-mitaraki...niko-kentro-toy-efka
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 14 Ιουλ 2019 07:30 #247

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
batista έγραψε:

Άστο. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε ... τέλος.
Σκέψου να θέλαμε να κάνουμε κυβέρνηση ... συνεργασίας.... :whistle:

Δεδομενα επεσαν στο τραπεζι, όχι αποπειρα συνεννοησης.
Όταν καποιος στηριζει με τα 1000 το Κουλη είναι επομενο να θελει απλη αναλογικη, κατανοητο. Συνεννοηση μεταξυ ενος που ενδιαφερεται για την Ελλαδα και τη δημοκρατια και ενός που ενδιαφέρεται για το κομμα, πως θα μπορουσε να ευδοκιμησει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 14 Ιουλ 2019 08:42 #248

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Stefan έγραψε:
Δεδομενα επεσαν στο τραπεζι, όχι αποπειρα συνεννοησης.
Όταν καποιος στηριζει με τα 1000 το Κουλη είναι επομενο να θελει απλη αναλογικη, κατανοητο. Συνεννοηση μεταξυ ενος που ενδιαφερεται για την Ελλαδα και τη δημοκρατια και ενός που ενδιαφέρεται για το κομμα, πως θα μπορουσε να ευδοκιμησει?

Πραγματικά με εκπλήσσεις παλικάρι μου. :ohmy:
Δεν σε είχα για κάποιον που υποστηρίζει με ... χίλια τον Κούλη και που ενδιαφέρεται μόνο για το κόμμα (κάποιο κόμμα τέλος πάντων). Τελικά τα φαινόμενα απατούν. :huh:
Σε ευχαριστώ όμως πραγματικά για το γεγονός ότι μου αναγνωρίζεις ότι, σε αντίθεση με εσένα, ενδιαφέρομαι αποκλειστικά και μόνο για την Ελλάδα και την δημοκρατία και όχι για ... κάποιο κόμμα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2019 09:04 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 14 Ιουλ 2019 10:01 #249

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
batista έγραψε:
Πραγματικά με εκπλήσσεις παλικάρι μου. :ohmy:
Δεν σε είχα για κάποιον που υποστηρίζει με ... χίλια τον Κούλη και που ενδιαφέρεται μόνο για το κόμμα (κάποιο κόμμα τέλος πάντων). Τελικά τα φαινόμενα απατούν. :huh:
Σε ευχαριστώ όμως πραγματικά για το γεγονός ότι μου αναγνωρίζεις ότι, σε αντίθεση με εσένα, ενδιαφέρομαι αποκλειστικά και μόνο για την Ελλάδα και την δημοκρατία και όχι για ... κάποιο κόμμα.

Aυτο τωρα υποτιθεται οτι ηταν χιουμορ?
Απλη αναλογικη επειδή συμφερει το κομμα θελουν μονο οι οπαδοι της ΝΔ, κανεις αλλος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 14 Ιουλ 2019 11:18 #250

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Stefan έγραψε:
Απλη αναλογικη επειδή συμφερει το κομμα θελουν μονο οι οπαδοι της ΝΔ, κανεις αλλος.

Και αυτό το έβγαλε η ... αλάνθαστη δημοσκόπηση του ... μυαλού σου;;; :woohoo:

Για να τελειώνουμε όμως με την περίπτωσή σου, αφού έχεις βάλει την κασέτα και αποφεύγεις να απαντήσεις για οποιαδήποτε ζητήματα σου θέτουν για αυτό που θεωρείς ως ... μαγική λύση δια πάσαν νόσο...
Όχι ρε μεγάλε, δεν θα διαλύσουμε (εντελώς) την χώρα με την απλή αναλογική της πλήρους ακυβερνησίας, επειδή θέλει ο οποιοσδήποτε, ή για να έρθω στην περίπτωσή σου, εσύ και ο κυρ. Βασίλης (αν δεν ... ταυτίζεστε :whistle: ) να αποκτήσετε κάποιον ρόλο (με ότι αυτό συνεπάγεται για τους όχι τόσο ... ρομαντικούς) στην πολιτική (και οικονομική :whistle: ) ζωή της χώρας.
Και όχι. Για ... κακή τύχη της ... "επιχειρηματολογίας" σου, δεν ψηφίζω Κούλη (θου Κύριε).
Απλή, ανόθευτη, αυτονόητη λογική ψηφίζω. Αυτή που εσύ κάνεις γαργάρα συστηματικά.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2019 11:22 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 15 Ιουλ 2019 05:10 #251

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
batista έγραψε:
Και αυτό το έβγαλε η ... αλάνθαστη δημοσκόπηση του ... μυαλού σου;;; :woohoo:

Για να τελειώνουμε όμως με την περίπτωσή σου, αφού έχεις βάλει την κασέτα και αποφεύγεις να απαντήσεις για οποιαδήποτε ζητήματα σου θέτουν για αυτό που θεωρείς ως ... μαγική λύση δια πάσαν νόσο...
Όχι ρε μεγάλε, δεν θα διαλύσουμε (εντελώς) την χώρα με την απλή αναλογική της πλήρους ακυβερνησίας, επειδή θέλει ο οποιοσδήποτε, ή για να έρθω στην περίπτωσή σου, εσύ και ο κυρ. Βασίλης (αν δεν ... ταυτίζεστε :whistle: ) να αποκτήσετε κάποιον ρόλο (με ότι αυτό συνεπάγεται για τους όχι τόσο ... ρομαντικούς) στην πολιτική (και οικονομική :whistle: ) ζωή της χώρας.
Και όχι. Για ... κακή τύχη της ... "επιχειρηματολογίας" σου, δεν ψηφίζω Κούλη (θου Κύριε).
Απλή, ανόθευτη, αυτονόητη λογική ψηφίζω. Αυτή που εσύ κάνεις γαργάρα συστηματικά.

H απλη λογικη σου φαινεται "δημοσκοπηση του μυαλου μου"?

Ουτε κασετα εχω βαλει, ουτε αποφευγω τιποτα. Εσυ αποφευγεις να παραδεχτεις το προφανες: Moνο οι νεοδημοκρατες θελουν ενισχυμενη αναλογικη (να κλεβουν εδρες απο αλλα κομματα) γιατι ετσι τους συμφερει. Τα αλλα-μικρα κομματα γιατι να ηθελαν να χασουν τσαμπα εδρες? Δε ψηφιζεις λες Κουλη, αρα τι εισαι, κουτος και θες το κομμα σου να ζημιωνεται για χαρη του Κουλη? :laugh:
Η χωρα διαλυθηκε τοσες δεκαετιες με τις μονοκομματικες κυβερνησεις της ξεφτιλας, της μιζας και των εκατομμυριων διορισμων, ποσες φορες θα το πουμε ακομα? Ο... κυρ Βασιλης δεν εχει καμια σχεση. Ειναι θεμα της πατριδας και της δημοκρατιας.
Γαργαρα κανεις συνεχεια αυτα που γραφω και εκπροσωπουν εκατομμυρια κοσμο, αλλα οσο θα επιμενεις στην αντιδημοκρατικη ανθελληνικη προπαγανδα εγω θα απαντω για ν αποκαθιστω την αληθεια. Δε θα περασει η φαυλοτητα που εκπεμπεις.
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουλ 2019 05:13 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 15 Ιουλ 2019 08:39 #252

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Δεν έχει νόημα να συνεχίσω να απαντάω σε ... κασέτα. Απάντησε κάποια στιγμή στα θέματα που σου έχω θέσει σε σχέση με την απλή αναλογική και την "σχέση" της (καμία δηλαδή) με την διαφάνεια και την αξιοκρατία και μετά τα ξαναλέμε.
Όσο για το ποιος μπορεί να είναι "κουτός" ή να σκέφτεται μόνο το κόμμα του, αυτό νομίζω είναι προφανές.
Και να στο ξαναπώ μήπως το χωνέψεις.
"...θες το κόμμα σου να ζημιώνεται..." για εμένα δεν υπάρχει, γιατί σε αντίθεση με εσένα, δεν με ενδιαφέρει κανένα κόμμα, μικρό, μεσαίο ή μεγάλο. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η χώρα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουλ 2019 08:49 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα